Προτάσεις για καλώδιο ηχειων;

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Τότε πάω για τα 3103, 2x4mm2 πιστεύω κι εγώ ότι είναι υπεραρκετό για το σύστημα μου και την απόσταση που θέλω, συν ότι το προτιμώ από ομοαξονικό γιατί θα μου είναι ευκολότερο στον τερματισμό και στην τελική εικόνα του έτοιμου προϊόντος.

Να ανοίξω άλλο ένα μικραχαχαχχα ζήτημα;;
Παίρνουμε ως δεδομένο το ότι θα χρησιμοποιηθούν μπανάνες με θερμοσυστελόμενα.
Αλλά:
1) βιδώνω απλά το καλώδιο; δεν θα οξειδωθεί με τον καιρό;
2) βιδώνω και κολλάω κιόλας;
3) βάζω κόληση στο τελείωμα του καλωδίου για προστασία από την οξείδωση και αφου κρυώσει το βιδώνω μέσα στην μπανάνα αλλά δεν το κολλάω με την μπανανα. Ώστε όποτε θελήσω το ξεβιδώνω και το αφαιρώ.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Γνώμη μου τίποτα απο τα ανωτέρω.
Τα αφήνεις ώς έχουν , ΔΕΝ ΒΆΖΕΙΣ ΜΠΑΝΑΝΕΣ , αν φοβάσαι ότι μπορεί να οξειδωθούν , βάλε λίγη βαζελίνη στο τελείωμα του γυμνού καλωδίου . Τέλος.
Α ! και καλό σφίξιμο επάνω στην μπόρνα. Και ξανασφίξιμο μετά από κανά δυό μέρες.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Έχεις δίκιο αλλά για διάφορους λόγους θα βγαίνουν και θα ξαναμπαίνουν κατά μέσο όρο μία φορά τον μήνα. Η μπόρνα είναι κάπως κοφτερή και με δύο βίδωσε ξεβίδωσε θα αρχίσουν να φεύγουν ίνες γι αυτό δεν το θέλω.
 

gid

Μηνύματα
7.315
Reaction score
8.540
Τότε βάλε μπανάνες. Κι αφού παίρνεις overkill καλώδιο, πάρε και καλές μπανάνες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Δεν υπάρχουν καλές μπανάνες (εξαιρούνται οι τσικιτα).

Οι επαφές με μπανάνες είναι για τη μαϊμού.

Αμα δε βαργιέσαι βιδωμα, βάλε διχαλα.

Ειδάλλως οκ, βρες καμιά μπανάνα που να σφίγγει πολύ όταν τη σμπρώχνεις στην τρύπα. Κάποιες έχουν βίδα για να σφίγγουν. Τες πα, χωρίς σφιχτή επαφή, όλα είναι για τα μάτια του κοζμου του απονου.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Γνώμη μου τίποτα απο τα ανωτέρω.
Τα αφήνεις ώς έχουν , ΔΕΝ ΒΆΖΕΙΣ ΜΠΑΝΑΝΕΣ , αν φοβάσαι ότι μπορεί να οξειδωθούν , βάλε λίγη βαζελίνη στο τελείωμα του γυμνού καλωδίου . Τέλος.
Α ! και καλό σφίξιμο επάνω στην μπόρνα. Και ξανασφίξιμο μετά από κανά δυό μέρες.
Έχει πολλές χρήσεις η βαζελίνη τελικά .. ααχχαχαχ:p
Πέρα από τη πλάκα δε το ήξερα . Πάντως κάτι norstone καλώδια που είχα για τα μπροστά στο χρόνο πάνω οξειδώθηκαν 2χ2.5 σα τριχιά μετά έβαλα της audioquest x2 από τότε μια χαρά όχι αν έβαζα no name θα άλλαζε κάτι απλά το έκανα για το ματι
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Για να μην ασχολήσαι με τρίχες εεεε ίνες ήθελα να πω και με μάτια πάρε εργοστασιακά τερματισμένα.
Case closed :boast:
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
@costas EAR σ ευχαριστώ πιστεύω ένα σετ τύπου bfa θα έχει την μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής.
Κάτι σαν την παρακάτω φώτο και το καλώδιο κολλημένο κατευθείαν στον πυρήνα θεωρώ είναι καλή λύση.
s-l1600.jpg


@kapos για 100€ αξίας καλώδια-μπανάνες δεν δικαιολογώ άλλα 100€ για να έρθουν κολλημένα από το εργοστάσιο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
@costas EAR σ ευχαριστώ πιστεύω ένα σετ τύπου bfa θα έχει την μεγαλύτερη επιφάνεια επαφής.
Κάτι σαν την παρακάτω φώτο και το καλώδιο κολλημένο κατευθείαν στον πυρήνα θεωρώ είναι καλή λύση.
View attachment 257284
Το καλύτερο είναι το σφίξιμο γυμνού καλωδίου... αλλά ακόμα καλύτερο είναι η ευκολία μας και η λειτουργικότητα....
οπότε πάρε τις μπανάνες που δείχνεις, σφίξε το καλώδιο αν έχεις καμία πρέσα
(και αν βλέπεις πως δε θα στραβώσουν αν πρεσάρεις τη μια πλευρά που θα μπει το καλώδιο)
1657263512327.png

και 2 κολλήματα (μπροστά πίσω) να μη φαίνεται ο χαλκός ....
και το έχεις τερματίσει...
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
@wnet προτιμότερη η κρύα κόληση του πρεσαρίσματος από κόλληση με καλάι;

Ρωτάω γιατί δεν έχω πρέσα αλλά από την άλλη καιρό λέω να πάρω οπότε να η ευκαιρία, δεν με χαλάει καθόλου να πάρω μια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Προσωπικά προτιμώ η επαφή να γίνεται με την πίεση και η κόλληση να λειτουργεί επικουρικά.

Για την πρέσα πάντως με προσοχή, πιθανότατα κάποιες μπανάνες να "διαλυθούν" (να στραβώσουν ίσως...)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Μετά την πίεση, η κόλληση δεν έχει κανένα νόημα και κανένα λόγο ύπαρξης.

Σκεφτείτε τους ηλεκτρολογικους πίνακες εγκαταστάσεων, του σπιτιού σας, του μαγαζιού σας, ενός εργοστασίου, στα κεντρικά της ΔΕΗ τελοσπαντων. Όλες οι συνδέσεις γίνονται με απλή σύσφιξη. Ποτέ κόλληση.

Ποτέ με κανέναν άλλο τρόπο.

Πάντα, και μόνον, με σύσφιξη.

End of story.

Αν τυχόν έχετε κάνα καημό μη τυχόν σκουριασουν επιφανειακά μετά από χρόνια κάποια λίγα εξωτερικά εμφανή τμήματα των γυμνών χάλκινων αγωγών και δυσκολεύονται να περνάν τα πρίμα, μετά τη σύσφιξη μπορείτε να ρίξετε λίγο σπρέι σιλικόνης, εκεί που φαίνονται γυμνοί αγωγοί μέχρι το sleeve.

Αυτό βέβαια, φτάνει στα επίπεδα βαριάς και ανίατης ψυχιατρικής νόσου, αλλά συνηθισμένα τα βουνά του χαϊ ενδ σε τέτοιες ανωμαλίες.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αν τυχόν έχετε κάνα καημό μη τυχόν σκουριασουν οι αγωγοί, μετά τη σύσφιξη μπορείτε να ρίξετε λίγο σπρέι σιλικόνης, εκεί που φαίνονται γυμνοί αγωγοί μέχρι το sleeve.
Αυτό μπορούμε να το κάνουμε κι εμείς που σφίγγουμε στις μπόρνες, να υποθέσω...
 


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Σίγουρα.
Από την άλλη μεριά , έχεις δεί καλώδια τροφοσίας ενισχυτή , ή καλώδια εξόδου ενισχυτή , με απλή σύσφιξη?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Σίγουρα.
Από την άλλη μεριά , έχεις δεί καλώδια τροφοσίας ενισχυτή , ή καλώδια εξόδου ενισχυτή , με απλή σύσφιξη?
Ναι, άπειρα.

Όλα τα καλώδια στο εσωτερικό ενός ενισχυτή ας πούμε, είτε μιλάμε για καλώδια τροφοδοσίας που συνδέονται στο βύσμα του σασί είτε για τα καλώδια εξόδου που πάνε στο ηχείο, έχουν μεταλλικά σλιβς που με σύσφιξη κάνουν επαφή στο καλώδιο, και μετά συνήθως βυσματωνουν πάνω στο βύσμα.

Κατά βάση, σύσφιξη και βύσματα που κουμπώνουν με πίεση.

Ομοίως πάνω στο μεγάφωνο, μέσα στα ηχεία, τα καλώδια πάνε σε βύσμα σύσφιξης, και το βύσμα κουμπώνει πάνω στις επαφές του μεγαφώνου.

Μη με βάζεις να ανοίγω κουτιά να βγάζω φώτο..

Και τα χυπεξ με βύσματα είναι ολοβερ, κανένα καλώδιο δεν έχει πουθενά και σε καμία άκρη ούτε σταγόνα κόλλησης.

Και τα ενεργά ηχεία έτσι είναι.
Και τα ενεργά σαμπ.

Να ανοίξω τα σαμπ; κέφια έχεις; παντού καλώδια με βύσματα και σύσφιξη, καμιά κόλληση. Μετράνε αλφαδι. Νιούμαν, τζενελεκ, όλα.

Σκέψου και τα σοβαρά βύσματα τροφοδοσίας (επαγγελματικά) και εξόδου ηχείων, δες τα νιουτρικ που είναι για πολύ βαριά χρήση. Όλα μόνο σύσφιξη.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Πάντα, και μόνον, με σύσφιξη.
Μου έχει τύχει όμως να ξε-σφύξει καλώδιο και να μην ξανα-σφίγγονταν με τίποτα στο βύσμα.

Οι διχάλες είναι άβολες. Για συχνό βάλε-βγάλε μπανάνες και ησυχάζεις. Αρκεί να πιάνουν σφιχτά.

Οι πιο σφιχτές που έχω δοκιμάσει είναι αυτές που έδινε δώρο με τα ηχεία η Vandersteen.



Αλλά πρέπει να είναι στη σωστή απόσταση και οι μπορνες των ηχείων.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Nαί μπορεί τα χυπεξ να τα έχουν έτσι.
Τα άλλα τα κλασσικά ΑΒ δεν τα έχουν έτσι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.097
Reaction score
124.652
Nαί μπορεί τα χυπεξ να τα έχουν έτσι.
Τα άλλα τα κλασσικά ΑΒ δεν τα έχουν έτσι.
Τα χυπεξ μετράνε καλύτερα. 😜

Και άπειρα κλασσικά ΑΒ τα έχουν έτσι, και τα Νιούμαν που έχω ΑΒ έχουν μέσα.

Και όλα τα σαμπ που έχω ανοίξει, έτσι είναι. Εκεί κι αν χρειάζεται σοβαρή ισχύς.

Τέλος πάντων, διυλιζουμε τον κωνωψ τζάμπα και αδίκως, πάρτε ενεργά και μη τα ανοίγετε, δε χρειάζεστε να μάθετε πώς τα έχουν μέσα. Δείτε τις μετρήσεις τους, αυτό σας αρκεί.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
55
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλους.
Με εκείνα και με τα άλλα τελικά δεν ξέρω τι να κάνω πλέον.
Άλλοι ακούνε την μέρα με την νύχτα μεταξύ καλωδίων και άλλοι ακούνε το ίδιο μεταξύ πανάκριβων καλωδίων ήχου και καλωδίων ρεύματος για πορτατίφ.
Μάλλον θα επικοινωνήσω με το κατάστημα από όπου αγόρασα τα ηχεία μπας και μου δανείσει καμιά μέρα κανά ζευγάρι καλώδια ξέρετε από αυτά τα ακριβά να τα συγκρίνω με τα δικά μου.
Αν ακούσω κι εγώ μέρα/νύχτα προχωράω, αλλιώς τόσα λεφτά για μια βελτιώση 2% - 3% δεν τα δίνω.

Θυμάμαι όταν πήγα να ακούσω τα ηχεία μου πριν την αγορά, τα άκουσα με τον ενισχυτή μου (300€) αλλά και με ενισχυτή της τάξης των 1500€.
Στα ίδια flac που ακούσαμε η ποιοτική διαφορά στα αυτιά μου ήταν μετά βίας ένα +15% με κόστος +500%. Εκεί έφυγαν όλοι οι ενδιασμοί μου περί αναβάθμισης του ενισχυτή, θα το κάνω μόνο ίσως για κανά επιπλέον κομφόρ στο μέλλον πχ ενσωματωμένο dac.
Αν παίζει το ίδιο και με τα καλώδια δεν θα ασχοληθώ περαιτέρω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.062
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top