YouTube. Χαλια ηχος. Σωστα;

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εγώ σπάνια γύρναγα σελίδα. Ολοκλήρωνα συνήθως στην 1η σελίδα. Βαριόμουν.. σε αντίθεση με τον προφορικό λόγο που μπορώ να μιλάω ασταμάτητα.
Εαν μπορείς στον προφορικό λόγο, μπορείς και στον γραπτό. Απλά βαριέσαι μάλλον να γράφεις και να διαβάζεις χα χα.

Το θέμα είναι στον εγκέφαλο. Η γλώσσα ακολουθεί και κυρίως σου βάζει τς σκέψεις σε σειρά και φόρμα, ώστε να προκύψουν άλλες βαθύτερες, χωρίς να χάνεσαι. Το ένα εκπαιδεύει και τροφοδοτεί το άλλο.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Εαν μπορείς στον προφορικό λόγο, μπορείς και στον γραπτό. Απλά βαριέσαι μάλλον να γράφεις και να διαβάζεις χα χα.

Το θέμα είναι στον εγκέφαλο. Η γλώσσα ακολουθεί και κυρίως σου βάζει τς σκέψεις σε σειρά και φόρμα, ώστε να προκύψουν άλλες βαθύτερες, χωρίς να χάνεσαι. Το ένα εκπαιδεύει και τροφοδοτεί το άλλο.
Σίγουρα. Απλά στον προφορικό λόγο μπορούν να μιλάνε πολλοί ταυτόχρονα ενώ στον.γραπτό ένας ένας οπότε προτιμώ τις γρήγορες αλλαγές. Ο δικηγόρος κ. Bhutia εξαιρείται γιατί χρησιμοποιεί τεχνάσματα για να μας κάνει να διαβάζουμε τα σεντόνια του.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σίγουρα. Απλά στον προφορικό λόγο μπορούν να μιλάνε πολλοί ταυτόχρονα ενώ στον.γραπτό ένας ένας οπότε προτιμώ τις γρήγορες αλλαγές. Ο δικηγόρος κ. Bhutia εξαιρείται γιατί χρησιμοποιεί τεχνάσματα για να μας κάνει να διαβάζουμε τα σεντόνια του.
Ναι αλλά ο γραπτός λόγος απευθύνεται σε πολύ πιο πολλούς ανθρώπους. Άσε που στον προφορικό, και οι λίγοι που συμμετέχουν μπορεί να λένε τα δικά τους και να μην ακούει καν ο ένας τον άλλο. :D Και τα δυο πάντως χρήσιμα.

Ο Bhutia γράφει τεχνικής φύσεως σεντόνια, εγω απλώς μπλα μπλά. :D

Εμένα αντίθετα μου αρέσουν τα σεντόνια προφορικά και γραπτά. Τα λιγομίλητα είναι λίγο ρομπότ ή διφορούμενα ή έχουν πολλές αναγνώσεις χα χα. Για να γράψεις λίγα και να έχουν όμως ουσία ...πρέπει να είσαι ποιητής και καλός μάλιστα. Αλλιώς το μόνο που καταφέρνεις είναι να μην "εκτίθεσαι" και να κρύβεις την άγνοια σου (συνήθως). Επίσης αποφεύγεις το μπάκλας απο τους έξυπνους τουλάχιστον ανθρώπους, που ξέρουν ότι δεν μπορούν να το στηρίξουν (όχι ότι είναι "ανώτεροι" χα χα και δεν το κάνουν). Απο τους χαζούς δε το γλυτώνεις έτσι και αλλιώς καθώς ζούνε για αυτό. :D

Εχεις και τους άλλους της Ελληνικής κοινωνίας, που έχουν σπουδάσει ανωτάτη μπατσική και KGB -ιστική, που λένε λίγα, εσυ αναγκάζεσαι να πείς πολλά και μαθαίνουν πληροφορίες για εσένα και εσυ τίποτε για αυτούς. Κα νομιζουν έτσι ότι είναι μάγκες και σε κορόιδευσαν .... πονηροβλαχιά δηλαδή. :D Για κατώτερες κοινωνίες κόλπα επιβίωσης είναι αυτά. Τι να κάνς. χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Εδω ανταλασσουμε απλως πληροφοριες. Και αυτο οχι παντα με πολιτισμενο τροπο.
Με τον δικο μας ρυθμο. Αυτο ειναι ολο.
Αν καποιος περιμενει αμεση ανταποκριση, επιβεβαιωση, συντροφικοτητα και συμπορευση απο το ιντερνετ
Θα περιμενει για παντα.

Ο τροπος δε που επιλεγει να επικοινωνει κανεις με ενα διαφορετικης συνθεσης ακροατηριο
με διαφορετικες προσλαμβανουσες και οχι παντα δεκτικο
ειτε γραφοντας σεντονια ειτε με καποια περισκεψη ειναι οντως αποκαλυπτικος του χαρακτηρα του.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Εδω ανταλασσουμε απλως πληροφοριες. Και αυτο οχι παντα με πολιτισμενο τροπο.
Με τον δικο μας ρυθμο. Αυτο ειναι ολο.
Αν καποιος περιμενει αμεση ανταποκριση, επιβεβαιωση, συντροφικοτητα και συμπορευση απο το ιντερνετ
Θα περιμενει για παντα.

Ο τροπος δε που επιλεγει να επικοινωνει κανεις με ενα διαφορετικης συνθεσης ακροατηριο
με διαφορετικες προσλαμβανουσες και οχι παντα δεκτικο
ειτε γραφοντας σεντονια ειτε με καποια περισκεψη ειναι οντως αποκαλυπτικος του χαρακτηρα του.
Αυτά αφορούσαν συζήτηση μεταξύ Καπετάνιου και εμένα. Εσένα να σε απασχολήσει αυτό που σου έγραψα για τις κακές και καλές εγγραφές και την αναπαραγωγή τους, που δεν έχουν επιβεβαιώση, συντροφικότητα και συμπόρευση. :D

Αλλά επειδή σε βλέπω σε "τρώει" το θέμα, άνθρωποι που δεν έχουν τα παραπάνω μην περιμένεις να σου πούν τίποτε για την μουσική αλλά και την αναπαργωγή της. :D Η πληροφορία, είναι απλώς πληροφορία. Πως την εκλαμβάνεις εκεί είναι το ζουμί, στα πάντα.
 




Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν είμαι καπετάνιος αλλά θα μου άρεσε ο τίτλος "captain chaos" :biggrin:
Kapo στα Εσπεράντο το κεφάλι, ο αρχηγός.
Capo στα Ιταλικά το κεφάλι, ο αρχηγός.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάπως έτσι η μουσική πρέπει να «αναδύεται» από τον κάτω κόσμο όταν κάνεις ακρόαση αλλιώς απλά έχεις κάτι να παίζει και δεν κάνεις ακρόαση.
( αυτοί που ξέρουν καταλαβαίνουν )
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ποτε το αρχικο υλικο οσο ανεπαρκες και να ειναι δεν μπορει να αποτελεσει πηγη ενοχλησης.
Ειναι ο τροπος αναπαραγωγης που εισαγει την ενοχληση.
Αν και σε τετοια θεματα υπεισερχονται αρκετοι υποκειμενικοι παραγοντες
συνεπως δεν μπορει να υπαρξει ποτε ομοφωνια
Θα επιχειρησω να διευκρινισω και να τεκμηριωσω οσο γινεται
αυτη την αποδεδειγμενη πρακτικα αποψη
ελπιζοντας τουλαχιστον να γινει αν οχι αποδεκτη, κατανοητη.

Ολες οι ηχογραφησεις ακομα και οι πιο αποτυχημενες και παλαιοτερες εγγραφες
εμπεριεχουν εγγενως ισχυρα στοιχεια μουσικοτητας.
Αν δεν υπηρχαν αυτα κανενας δεν θα ξεκιναγε remastering.
Θα ηταν μια προσπαθεια καταδικασμενη απο την αρχη.

Οι λογοι που δεν διαπιστωνεται αυτο σε μονιμη βαση ειναι δυο.
Τα μεγαλα ποσα ηλεκτρονικου θορυβου και περαμορφωσης στα οποια εχουμε ολοι συνηθισει
Και η περιοριστικη και λαθος αντιληψη που λεει οτι το καλο συστημα υποχρεωτικα
απορριπτει τις λιγοτερο καλες η παλαιοτερες ηχογραφησεις.
Ωφειλει να τις κανει να μην ακουγονται.

Μπορει να φτιαχτει ενα συστημα που να ειναι καλο και να παιζει αυτες τις ηχογραφησεις
οχι μονο χωρις ενοχληση αλλα απολαυστικα.
Εννοειται φυσικα οτι θα συναντησεις ενα οριο στην πληροφορια που θα παρεις
και οτι οσο καλυτερη η ηχογραφηση τοσο καλυτερα θα αποδοθει.

Ολα τα συστηματα αναπαραγωγης εισαγουν αναποφευκτα
ενα μικρο η μεγαλο ποσοστο θορυβου και παραμορφωσης,
δηλαδη ασχετης και επομενως ανεπιθυμητης πληροφοριας.
Οι τυποι παραμορφωσης και θορυβου ειναι πολλοι.
Ψηφιακη παραμορφωση, αρμονικη,ενδοδιαμορφωσης, κλιπαρισμα απο ανεπαρκη οδηγηση ηχειων,
ακαθαρτο ρευμα,παρεμβολες ραδιοσυχνοτητων κ.ο.κ
Δεν ειναι ολοι το ιδιο βλαπτικοι λειτουργουν ομως αθροιστικα.
Καθε συστημα, με την ευρυτερη εννοια, εισαγει το δικο του ιδιαιτερο σε ποσοτητα και ποιοτητα
ειδος παραμορφωσης και αυτη με τη σειρα της γινεται αντιληπτη σε διαφορετικο βαθμο
αναλογως προγραμματος, συχνοτητων και ακροατη.

Οταν η ηχογραφηση ειναι πλουσια σε πληροφορια ειναι δηλαδη συγχρονη και προσεγμενη
ειναι και πιο συγχωρητικη ως προς το ειδος και την ποσοτητα της παραμορφωσης
που μπορει να γινει καλως ανεκτη. Να περνα απαρατηρητη ειδικα σε προχειρες ακροασεις.
Σε καθεστως ομως μειωμενης πληροφοριας απο την ηχογραφηση, λογω χαμηλης αναλυσης η παλαιας εγγραφης πχ,
η ποσοτητα παραμορφωσης και το ειδος της αποκτα αλλη κρισιμοτητα και μπορει να καλυψει την μουσικοτητα
που ενυπαρχει σε ολες τις ηχογραφησει ανεξαιρετως και να γινει εως και απαγορευτικη της ακροασης.

Ο ελεγχος της παραμορφωσης και του θορυβου που σημερα ειναι εφικτος με διαφορα μεσα
θα ωφελησει ολες τις ηχογραφησεις ανεξαιρετως
προκειμενου ομως για ακροασεις παλαιοτερων ηχογραφησεων ειναι εντελως απαραιτητος.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Κάπως έτσι η μουσική πρέπει να «αναδύεται» από τον κάτω κόσμο όταν κάνεις ακρόαση αλλιώς απλά έχεις κάτι να παίζει και δεν κάνεις ακρόαση.
( αυτοί που ξέρουν καταλαβαίνουν )
Όταν ακούς φίλε μου, "ακούω μουσική στο μπακράουντ" ,καταλαβαίνεις, άστα να πάνε. :D :D
Εξηγησέ τους ότι εμείς και να θέλαμε να το κάνουμε αυτό, δεν μπορούμε. :D
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Μετα απο τοσο καιρο σκεφτομαι αν δοκιμασε κανεις να δωσει μια ευκαιρια στο youtube
με καποιο πιο συστηματικο τροπο και τι εντυπωσεις απεκομισε.
Ο ιδιος εχω νεωτερα σχετικα με αυτο που θα ονομαζα
περιπετειες στο usb η computer audio
Ειναι βελτιωμενες, ενδιαφερουσες και παντως δεν μπορειτε να τις αποφυγετε..
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Καταλαβαινω τον δισταγμο.
Δεν ειναι χαιτεκ ρε παιδι μου, ρισκαρεις την επιστημοσυνη σου,
μπορει να χαρακτηριστεις περιθωριακος,αποκλεισμενος απο τις εξελιξεις,
μη εχων τον τροπο σου ν'απολαυσεις ιμερσιβ περιβαλλον.
Παριας της ψηφιακης εποχης.
Ειναι διασυρμος.

Εγω παλι το βλεπω ως μερος του χομπυ.
Ειδικα στο audio τα αποτελεσματα ψαξιματος σε παροδους συχνα ανταμοιβουν.
Για αλλους μπορει να ειναι διαφορετικα
Εχω την υποψια οτι οσα θα γραψω εχουν βαση για αρκετους.

Για λογους καλυτερης οργανωσης
Θα συνεχισω σε τρεις ενοτητες.
-Τα τεχνικα του Youtube
-Ενα dedicated system for usb audio.
-Και μια υποκειμενικη συγκριση, on the fly, format και παροχων.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Τα τεχνικα του Youτube.

Υπαρχει ενα πριν και ενα μετα οσον αφορα στη ποιοτητα του ηχου στο Youtube..
Εδω και δυο χρονια η λιγο παραπανω, χρησιμοποιει για τη συμπιεση την κωδικοποιηση OPUS
σε ολα τα video ακομα και τα χαμηλης αναλυσης VHS. Ειναι μια εξελιξη του γνωστου VORBIS.
Αν κοιταξεις με δεξι κλικ stats for nerds tο λεει OPUS 251. Στη πραγματικοτητα ειναι ονομαστικα 136 kbps
μεταβλητου bit rate (VBR) εως 510 kbps.
Ειναι πιο εξελιγμενο, real time , πολυ ευελικτο στο τροπο κωδικοποιησης,
και πρωτο σε τυφλα τεστ σε σχεση με τα υπολοιπα .
Στην πραξη ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να διακρινεις διαφορες απο το WAV.
Μετα αναποφευκτα εφαρμοζεται normalization στη συνολικη σταθμη
αλλα αυτο δεν θιγει τα δυναμικα και το λογο σηματος προς θορυβο.

Στην ευρυτερη εικονα το BBC οχι μονο εχει συμπιεση στο μουσικο περιεχομενο
σε ολες τις streaming πλατφορμες του (μεγιστο bitrate 320 AAC)
αλλα την προβλεπει και για τα link ζωντανων μουσικων μεταδοσεων σε καποιες περιπτωσεις.
Νομιζω οτι κατι θα αλλαξει σε μεγαλυτερη αναλυση αυτο το χρονο.


Τα χαρακτηριστικα του opus.

Δεν περασε απαρατηρητο και απο το γνωστο σαιτ.
Θεμα του περασμενου Οκτωβριου.


Σε χρηση και απο το vimeo απο απο το 2020.
 

Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Ενα dedicated usb συστημα.

Εχω περιγραψει το αρχικο συστημα (δεν ειναι το κυριο) στα post 22 και 36.
Συμπληρωνω οτι το laptop εδραζεται σε βαση ξυλου και σορμποθανης και
ο ενισχυτης τροφοδοτειται απο ενα συνδιασμο πριζας oyaide, καλωδιου XLO και πολυπριζου furutech,
απο ξεχωριστη γραμμη με ενισχυμενο καλωδιο και ασφαλεια hifituning,
υπενθυμιζω οτι dac ειναι το Micromega mydac.
Ο αδυναμοι κρικοι ηταν τα ηχεια, μικρα και, αν και καθαρα, λιγο laid back,
η καλωδιωση που δεν ηταν τιποτε το ιδιαιτερο και ενα καποιο σοφταρισμα του ενισχυτη
συχνο στους ενισχυτες εκεινης της περιοδου και αυτης της ηλικιας.
Παραμενει γιατι εχει πλουσιο αρμονικο περιεχομενο, ισορροπια στο φασμα και αριστο ελεγχο των ηχειων.

Καποιες βελτιωσεις ηταν ομως επιβεβλημενες.
Ο ενισχυτης ανοιχτηκε και οι ηλεκτρολυτικοι παραλληλιστηκαν
με κεραμικους μικρης χωρητικοτητας και μεγαλου βολταζ.
Ειναι μεγαλη η συζητηση για την τιμη των πυκνωτων,
τι κανουν, αν ο ηλεκτρολυτικος αγει λιγο πιο γρηγορα, αποθορυβοποιειται η και τα δυο
και αν αυτα ακουγονται και πως.
Σημασια εχει οτι δουλευει, αυξανει την προσλαμβανομενη ευκρινεια και ταχυτητα.
Γνωστοι κατασκευαστες χρησιμοποιουν μεγαλυτερης χωρητικοτητας πλαστικους.
Κυριως σε μεγαλους ηλεκτρολυτικους.

Ηχεια χρησιμοποιησα τα Roister 8.2, καλη σχεδιαση με μηδενικους χρωματισμους καμπινας λογω ασυμμετριας,
αποκαλυπτικο, καθαρο ηχειο με ανοιχτο ηχο και εκταση ψηλα και πολυ καλη συμπεριφορα στο πεδιο του χρονου
και στους κρουστικους παλμους, με χαρακτηρα σχεδον monitor
που ομως θελει προσοχη στο ταιριασμα για να μην ακουστει καπως edgy.
Τα κρουστα και η ντραμς ακουγονται υπεροχα μεσα απ'αυτο το ηχειο.
Υποβοηθειται στις χαμηλες οκταβες απο ενα REL T9x
με αλλαγμενο καλωδιο τροφοδοσιας και μικροτερου μηκους καλωδιο σηματος.

Στα καλωδια συμπτωματικα, αποδειχθηκε μια εκπληκτικη συνεργεια απο μια τριπλετα καλωδιων
Για ιντερκονεκτ επαγγελματικο σε συνδεση ψευδομπαλανς της γερμανικης Sommer,
ηχειων το πολυ καλο Duelund και τελος
το λογικης τιμης και υψηλης αποδοσης usb καλωδιο της oyaide neo A.
Ολα επιλεχθηκαν με βαση τις πολυ καλες κριτικες τους στο διαδυκτιο.
Στα υποψιν το usb θελει τουλαχιστον 60-80 ωρες στρωσιμο.
Το duelund παραπανω.
Και τα τρια μαζι,αριστα στην κατηγορια τιμης τους,
εχουν συμβαλλει καθοριστικα στη φυσικοτητα του ακουσματος.

Συνολικα και προφανως απο το ολο συστημα, αποδιδεται
η σωστη τονικοτητα, εκταση, ταχυτητα, φυσικοτητα που συνηθως λειπουν απο αυτου του ειδους το ψηφιακο ακουσμα.
Tο laptop με αυστηρα κριτηρια εχει μετατραπει σε υψηλης ποιοτητας transport.
Ειδικα αυτο το timing δεν το εχω απο το transport η τα cdplayers που εχω.
Να σημειωσω οτι η βελτιστη αποδοση απαιτει ιδανικα εξη με δεκα ωρες προθερμανσης, κυριως του dac.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ακομη δεν εχω καταλαβει σε ποια κατηγορια ανηκεις. "Χαιεντας" η "Κρυφοχαιεντας".
Επισης δεν εχω καταλαβει ακομη αν το usb δουλευει κρυο η θελει ζεσταμα, κι αν ναι ποσες ωρες? :frown:

Παντως περα απ την πλακα sτο yu tube εχεις τη δυνατοτητα να βρισκεις μουσικα γεγονοτα με εικονα που δεν τα βρισκεις αλλου. Σαφως και δεν εχει την ποιοτητα του blue ray αλλα κι εδω μια χαρα απολαμβανεις τη μουσικουλα σου χωρις να εχεις τασεις βαθμλογησεις του ηχητικου η οπτικου περιεχομενου.

Εαν μαλιστα η πλατφορμα κανει προσπαθειες βελτιωσης (μικρου η μεγαλου βαθμου) καλως να ερθει αυτη.
 

Μηνύματα
1.049
Reaction score
1.552
Ακομη δεν εχω καταλαβει σε ποια κατηγορια ανηκεις. "Χαιεντας" η "Κρυφοχαιεντας".
Επισης δεν εχω καταλαβει ακομη αν το usb δουλευει κρυο η θελει ζεσταμα, κι αν ναι ποσες ωρες? :frown:

Παντως περα απ την πλακα sτο yu tube εχεις τη δυνατοτητα να βρισκεις μουσικα γεγονοτα με εικονα που δεν τα βρισκεις αλλου. Σαφως και δεν εχει την ποιοτητα του blue ray αλλα κι εδω μια χαρα απολαμβανεις τη μουσικουλα σου χωρις να εχεις τασεις βαθμλογησεις του ηχητικου η οπτικου περιεχομενου.

Εαν μαλιστα η πλατφορμα κανει προσπαθειες βελτιωσης (μικρου η μεγαλου βαθμου) καλως να ερθει αυτη.
συμφωνώ
και επίσης βρίσκεις μουσικό υλικό χωρίς εικόνα (πχ παλιές σπάνιες κυκλοφορίες) το οποίο επίσης δεν βρίσκεις αλλού
 



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.096
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top