Ποδήλατο

Μηνύματα
19.208
Reaction score
13.481
Σώτο τι διάσταση ελαστικού δηλώνω στο 530 speed sensor για αυτά τα ελαστικά που φοράει ο σουμιές?
57-622 (29x2.25)
Έκανα μια αναζήτηση αλλά οι απόψεις διίστανται...
Αν θυμάμαι, έχω βάλει την περιφέρεια που δίνει η Schwalbe για 57-622 σε ένα γενικό πίνακα, δεν έχω ψάξει για μεγαλύτερη ακρίβεια (αν υπάρχει κι διαφορά). 2330mm για 57-622


 


Μηνύματα
19.208
Reaction score
13.481
Στην αρχή το είχα στο αυτόματο, γιατί δεν είχα πάρει αισθητήρα ταχύτητας και cadence, αλλά τα αγόρασα πριν κανά δίμηνο, και το έχω έτσι τώρα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.808
Ήρθαν σήμερα τα spd πετάλια, τα έβαλα πρωί πρωί και πήγα λαϊκή, εντάξει ουδεμία σχέση με το πάτημα των SL αλλά περπατάς σαν άνθρωπος και όχι σαν ξεγοφιασμένη λατέρνα. :roflmao:
Για πρώτη φορά ψώνισα από Σαλονίκη (ποδηλάτης) άμεση εξυπηρέτηση και δώρο ένα παγούρι. Δωρεάν μεταφορικά σε αγορά άνω των 100€
Στη Αθήνα δεν έβρισκα πουθενά τα πετάλια που ήθελα, έπεσε ακρίδα
Οι Γερμανοί δεν σε βάζουν στο κουτί ούτε μια καραμέλα (γύφτοι)
 

Μηνύματα
19.208
Reaction score
13.481
Ναι, παλιότερα έβαζαν και κάποιες καραμελίτσες, ίσως και διάφορα promo για συμπληρώματα, ηλεκτρολύτες, κλπ. Τώρα έχει πέσει ακρίδα, και που τα βάζουν σε κούτα, πολύ τους πάει! :roflmao:

Σε κάποιες περιπτώσεις βέβαια βρίσκεις κι αμέσως λύση (άσχετο με το ποδήλατο), πχ σε πρόσφατη αγορά από amazon.de, ανάμεσα στα άλλα είχα παραγγείλει και μία κάρτα μνήμης 256GB, που δεν ήρθε ποτέ (είχαν σπάσει και το πακέτο σε δύο αποστολές). Χθες που ήρθε το δεύτερο, που θα έπρεπε να έχει και την κάρτα, απευθύνθηκα στο support τους, και βάζουν άμεσα πίσω τα λεφτά της κάρτας.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.808
Παρατηρώ επίσης πως το τελευταίο καιρό τα ελληνικά καταστήματα προσπαθούν να είναι και ανταγωνιστηκα στις τιμές, σε κάποιες περιπτώσεις έχουν και χαμηλότερες τιμές.
Τα πετάλια τα ψώνισα στη ίδια τιμή με bike 24 και μάλιστα χωρίς μεταφορικά

Με πήραν από τη garmin, μπορώ να παραλάβω το καινούριο φακό της εγγύησης.
Για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενα να γίνει και μάλιστα τόσο άμεσα.
Απο φίλους ποδηλάτες με διάφορες αστοχίες κατά καιρούς το παίζουν βαριά πεπόνια και γενικότερα υπάρχει μια γραμμή του τύπου "τα προϊόντα μας είναι η αιχμή του δόρατος και δεν χαλάνε, για όλα φταίνε οι πελάτες"
Ήμαν που ήμαν ευχαριστημένος με τα διάφορα που έχω ψωνίσει από garmin, τώρα ανέβηκε στη εκτίμηση και το service gr
 
Last edited:

Μηνύματα
19.208
Reaction score
13.481
Αυτό με τα μεταφορικά, κάνει πλέον αρκετά ακριβές και τις αγορές απ' έξω. Και το ύψος που έχουν βάλει για μικρότερο κόστος, ή και μηδενικό, είναι κι αυτό μεγάλο, και είτε "αναγκάζεσαι" να κάνεις και αγορές πραγμάτων που δεν χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή, ίσως και καθόλου, ή τρως το... παλουκάκι!
 

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.648
σχεδόν όσες φορές έψαξα ανταλλακτικά shimano (πετάλια, κασέτα , κλπ) τα ελληνικά μαγαζιά είχαν καλύτερες τιμές και στοκ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.808
Αυτό με τα μεταφορικά, κάνει πλέον αρκετά ακριβές και τις αγορές απ' έξω. Και το ύψος που έχουν βάλει για μικρότερο κόστος, ή και μηδενικό, είναι κι αυτό μεγάλο, και είτε "αναγκάζεσαι" να κάνεις και αγορές πραγμάτων που δεν χρειάζεσαι εκείνη τη στιγμή, ίσως και καθόλου, ή τρως το... παλουκάκι!
Ακριβώς γιαυτό το τόνισα, και εγώ το ίδιο κάνω, το bike ειδικά για δωρεάν έχει όριο τα 250 €
 

Μηνύματα
14.982
Reaction score
20.648
χρηστου αν ψωνίσεις gp5000 για το μαύρο (αν λέμε) επειδή πήρα μαύρα και θέλω τα άλλα τα ανοιχτόχρωμα σφύρα να κάνουμε ανταλλαγή
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.808
Τα pro της specialized πριν 13 χρόνια με carbon πάτο.
Έχω αρχίσει και βγάζω πράματα από τα ντουλάπια :biggrin:
Για boa τότε ούτε λόγος
IMG_20220729_135438.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.808
Όλοι κρατάμε πράματα Γιώργη που μπορεί να μας χρειαστούν στο μέλλον.
Χαρίζω και εγώ αβέρτα ότι μπορεί να μη μου χρειαστεί, άλλοτε πουλάω, όπως τις προάλλες που μαζί με κάτι τροχούς πούλησα και τα spd πετάλια (κοψοχρονιά) και τώρα πήγα και ξανά αγόρασα το βόιδι
 


Μηνύματα
19.208
Reaction score
13.481
Τελικά μάλλον ήταν ατυχής η σκέψη για αντικατάσταση των "αεροδυναμικών" ακτίνων στον τροχό με στρογγυλές (τον παλιό, τον καινούριο-περυσινό τον διόρθωσα με τις υφιστάμενες), αφού το κέντρο δεν παίρνει στάνταρ straightpul ακτίνες (που είχα παραγγείλει και έφτασαν σήμερα), με στρογγυλό κεφάλι, αλλά μία παραλλαγή της dt, που λέγεται t-head που φωλιάζουν σε σχισμή! Ίσως μπορώ να δοκιμάσω και τα στογγυλά κεφάλια (μπαίνουν, αλλά όχι τελείως μέσα), αλλά μάλλον θα γίνει κ@λ@ς η υπόθεση από ό,τι καταλαβαίνω, αφού και μεταξύ τους μάλλον στο πλέξιμο δεν θα μπαίνουν σωστά! Οι δοκιμές... πληρώνονται! :gamer: :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.808
Μανία και εσύ αυτούς του dt swiss :roflmao:
Απο μια σβέλτη ματιά που έριξα σε 29" τροχούς για τον σουμιέ το ενδιαφέρον μου τον κέντρισαν και εμένα dt swiss.
Όπως διαπίστωσα δεν υπάρχουν και τρελές επιλογές όπως στη κούρσα.
Σε αυτούς αναφέρομαι, με ενδιαφέρει να έχουν εσωτερική 30mm.

Μετά τη σημερινή δοκιμή στη κροκάλα έβαλα τους τροχούς στο σταντ να δω τι γίνεται, λογικά ήταν στραβοί, τους βρήκα σε άθλια κατάσταση, ωστόσο ο πίσω τροχός που έχει κέντρο shimano είναι απίστευτα χάλια ποιότητα, όλα είναι καστασκευασμενα από καθαρό και ατόφιο σίδερο, με το λάστιχο, κασέτα τον ζύγισμα στα 2.350 κιλά....
 

Μηνύματα
19.208
Reaction score
13.481
Πρόσεξε όμως, πόσο χώρο έχει για φαρδύτερο λάστιχο (καθώς επίσης και πόσο είναι οι άξονες, boost, superboost, τα έχουν κάνει...), ειδικά πίσω (η ανάρτηση λογικά έχει μεγαλύτερο περιθώριο). Τι φάρδος ελαστικού σκοπεύεις να βάλεις και πας για 30 mm; To 57αρι, 2,25" κάθεται κανονικά στα 25mm (αν και με παίδεψε να το βάλω βγάλω, με την ταινία που έχει μέσα για tubeless ready, την έβγαλα και έβαλα άλλη στενότερη και μπαινει πιο εύκολα τώρα στους συγκεκριμένους τροχούς newmen (παρακλάδι της Cube είναι) που έχει το ποδήλατο.


Παρεμπιπτόντως, επειδή δεν το βάζω κάτω, χτίζω ήδη τον τροχό με τις ακτίνες που πήρα! Έχω φτιάξει τη μία πλευρά, αν κάτσει καλά και με τη δεύτερη, θα είναι μια χαρά! Ελπίζω δηλαδή... :gamer: :roflmao:
 

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
Μανία και εσύ αυτούς του dt swiss :roflmao:
Απο μια σβέλτη ματιά που έριξα σε 29" τροχούς για τον σουμιέ το ενδιαφέρον μου τον κέντρισαν και εμένα dt swiss.
Όπως διαπίστωσα δεν υπάρχουν και τρελές επιλογές όπως στη κούρσα.
Σε αυτούς αναφέρομαι, με ενδιαφέρει να έχουν εσωτερική 30mm.

Μετά τη σημερινή δοκιμή στη κροκάλα έβαλα τους τροχούς στο σταντ να δω τι γίνεται, λογικά ήταν στραβοί, τους βρήκα σε άθλια κατάσταση, ωστόσο ο πίσω τροχός που έχει κέντρο shimano είναι απίστευτα χάλια ποιότητα, όλα είναι καστασκευασμενα από καθαρό και ατόφιο σίδερο, με το λάστιχο, κασέτα τον ζύγισμα στα 2.350 κιλά....
Πάλι εγώ?

https://siltmtb.com/products/all-mountain-29

SILT MTB is our off-road partner wheel brand. Developed by the same team behind Scribe, SILT is aimed at serious Mountain Bikers. A Robust, no-nonsense range designed to withstand the toughest of terrains, yet offer you unparalleled Performance. Like Scribe, SILT utilises the latest advances in wheel Technology with one goal; to bring riders the best pound-for-pound wheels possible, Zero Compromise.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.214
Reaction score
41.808
Το ίδιο λάστιχο θα μπει Σώτο, η διαφορά είναι στο πως κάθεται το λάστιχο.
Τεσπα μέχρι τότε έχουμε πολλά ψωμιά ακόμα, θα αργήσουν οι τροχοί, σημασία έχει να μάθω να οδηγώ στο χώμα και ειδικά στις καταβάσεις, σήμερα εχέστην σε κάποια φάση και τα χρειάστηκα...
 

Μηνύματα
19.208
Reaction score
13.481
Συνήθειο είναι κι αυτό... τις πρώτες φορές σε κάποιες περίεργες κλίσεις, ένιωθα λίγο περίεργα, τώρα κατεβαίνουν πιο εύκολα... :geek: 8-)
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.440
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top