Ποδήλατο

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Share location.... Με τη γυναίκα.... Ρε εδώ κάνουμε αμάν και πως να ξεφύγουμε λίγο..... :p:p:p
Ε γι'αυτό είπα "πριν από κάθε βόλτα". Αλλιώς έχει επιλογή να το έχεις και μόνιμα ανοιχτό! :o
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Δεν έχει άδικο σε αυτό. Το ελάχιστο που κάνω εγώ είναι ένα share location στη γυναίκα μου πριν κάθε βόλτα στο βουνό. Αν με δει ακίνητο για ώρα ή τέλος πάντων δεν γυρίσω σε ένα λογικό χρονικό διάστημα, ξέρει να με ψάξει.

Ακόμα κι αν δεν κάνεις ιδιαίτερα απαιτητικές διαδρομές οπότε αποφεύγεις τις συχνές τούμπες, δεν ξέρεις τι μπορεί να σου συμβεί. Να πέσεις σε κάνα χαντάκι, να πάθεις κάτι σε κάποια ερημιά... Δεν θα σε βρει κανείς για μέρες αν δεν ξέρει κάποιος ακριβώς που είσαι.
Έτσι ακριβώς, Θα ενεργοποιήσω το alert της garmin και φυσικά θα ξεκινήσω να παίρνω το κινητό μαζίμ, κάτι που έκανα σπάνια με το road ποδήλατο.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
θα ξεκινήσω να παίρνω το κινητό μαζίμ, κάτι που έκανα σπάνια με το road ποδήλατο.
Ε ναι, τώρα θα κουβαλάς μισό κιλό κασέτα, το κινητό σε πείραξε; :lol:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Τα ύστερα του κόσμου....
Εδώ αρέ θα έχω και τσάντα στη πλάτη, εργαλεία, νερό, τάπερ με μ π α μ ι ε ς, το κινητό θα είναι το λιγότερο :biggrin:
Για κράνος έχω εστιάσει σε αυτό, με φαίνεται πολύ ασφαλές
 

Μηνύματα
1.273
Reaction score
2.226
Εδώ αρέ θα έχω και τσάντα στη πλάτη, εργαλεία, νερό, τάπερ με μ π α μ ι ε ς, το κινητό θα είναι το λιγότερο :biggrin:
Για κράνος έχω εστιάσει σε αυτό, με φαίνεται πολύ ασφαλές
Για το ποδήλατο που πήρες δεν χρειάζεται τέτοιο κράνος ή αν επιμένεις πάρε με προστασία στο σαγόνι αλλιώς μείνε με το road κράνος... καλύτερη επένδυση ένα σορτσ με προστασία στα κωλομέρια και οι επιγονατίδες - επικαλαμίδες αν τις ανέχεσαι... εδώ οι δικοί μου δεν βάζουν τίποτα πάντως και όταν πάνε παίζουν σκληρά
 

Μηνύματα
19.364
Reaction score
13.574
Κι εγώ τα ίδια με το road έχω... μάλλον πήρα ένα buggy shorts (κι ένα backpack όμως, με "ύδρευση")... αλλά πιο πολύ με τα πόδια το βάζω παρά με το ποδήλατο. Νέο κράνος πλέον, μετά την καταστροφή του προηγούμενου, αυτό... (αλλά ήταν με προσφορά, 30 ευρώ πιο κάτω)
 

Μηνύματα
2.291
Reaction score
5.175
Εδώ αρέ θα έχω και τσάντα στη πλάτη, εργαλεία, νερό, τάπερ με μ π α μ ι ε ς, το κινητό θα είναι το λιγότερο :biggrin:
Για κράνος έχω εστιάσει σε αυτό, με φαίνεται πολύ ασφαλές
Δεν έχεις κανένα από τη μηχανή να βολευτείς για αρχή?
 

Μηνύματα
19.364
Reaction score
13.574
Δε νομίζω ότι είναι κι η καλύτερη επιλογή, κράνος μηχανής σε ποδήλατο... αν δεν θέλεις να σκάσεις από τη ζέστη δηλαδή και να γεμίσεις ιδρώτες. Άλλες προδιαγραφές, θέλει καλό αερισμό, κι ιδιαίτερα κι ένα mtb που ειδικά στο ανέβασμα και δεν πάει με μεγάλη ταχύτητα για να δημιουργείται ρεύμα και να ψύχεται η κεφάλα! :geek:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Για το ποδήλατο που πήρες δεν χρειάζεται τέτοιο κράνος ή αν επιμένεις πάρε με προστασία στο σαγόνι αλλιώς μείνε με το road κράνος... καλύτερη επένδυση ένα σορτσ με προστασία στα κωλομέρια και οι επιγονατίδες - επικαλαμίδες αν τις ανέχεσαι... εδώ οι δικοί μου δεν βάζουν τίποτα πάντως και όταν πάνε παίζουν σκληρά
Σάκη ένα δίκιο το έχς, οι ταχύτητες φαντάζομαι θα είναι πιο χαλαρές, φοβάμαι όμως πως σε βάθος χρόνου οι ταχύτητες όσο θα εξοικειωνομαι θα αυξηθούν οπότε ένα τέτοιο κράνος που έβαλα παραπάν θα προσφέρει το κάτι παραπάνω στη ασφάλεια.
Δεν ξέρω, κουβέντα κάνω έχοντας κακές εμπειρίες από ατυχήματα στα οποία το κράνος έπαιξε το σημαντικότερο λόγο
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Το θέμα με το κινητο να μην έχει σήμα, είναι πολύ σοβαρό στις χωμάτινες διαδρομές, είτε ποδήλατο είτε ποδαράτο.

Παράδειγμα προχθές στη πεζοπορία που εκανα στη κορυφή του Παρνωνα
B9E556A3-E251-45B5-84C9-1724D0830ED7.jpeg



Η διαδρομή έχει ένα σοβαρό μέρος που μπορεί να γίνει και με ποδήλατο. Από εκεί που πάρκαρα το αυτοκίνητο μέχρι που γύρισα δεν είχα σήμα στο κινητο. Δεν πετυχα άνθρωπο (μόνο κάτι αγριοφράουλες που τις ισοπέδωσα :onthequiet:), και το βουνό αυτό ανοίκει ένα μέρος Αρκαδία και ένα μέρος Λακωνία. Τρομερη διαδρομή, αλλά αν γίνει κάτι, υπάρχει θέμα… και αυτό φυσικά με προβληματίζει για να τη ξανακάνω όσο υπέροχη και να είναι.
 




Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Αν θυμάμαι καλά είχε γίνει αναφορά στα προϊόντα της doltcini. Πως είναι τα μεγέθη της εταιρίας? Ακολουθήσατε το size chart κατά γράμμα, διότι βλέπω κάποιες ανακολουθίες. Σύμφωνα με τη "χοντρική" μέθοδο είμαι S (1.70, -70kg) αλλά στο αναλυτικό γράφει πως το S έχει στήθος 75-85 οπότε εγώ που είμαι 95-96 πάω σε M προς L. Προτιμώ στενές φόρμες όχι μόνο διότι είμαι κορμάρα !!! αλλά κυρίως διότι είμαι κοντός κι αν το ρούχο είναι μπόλικο τότε μου είναι μακρύ, κάτι που σιχαίνομαι. Πως λέτε να κινηθώ?
 

Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
εγώ bib έχω ψωνίσει και πήγα σε L (172-80 κιλά) και είναι ταμάμ.
απο πάνω δεν έχω άποψη αλλά το S δε μου κάθεται σωστά για 170 άνθρωπο.
θα ψήφιζα M μέχρι να μας πει ο Σάκης που έχει ψωνίσει και από πάνω.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.301
Reaction score
42.026
Σώτο τι διάσταση ελαστικού δηλώνω στο 530 speed sensor για αυτά τα ελαστικά που φοράει ο σουμιές?
57-622 (29x2.25)
Έκανα μια αναζήτηση αλλά οι απόψεις διίστανται...
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.095
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top