Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Το έχει πει και ο θείος από το Brooklyn, αφού. Αν πάρεις το stereo και βάλεις τα reverbs, κάνεις mastering και ανεβάσεις στάθμες "σαν το Atmos", θα ακούς σαν να ήταν Atmos. :party: :roflmao::roflmao::roflmao:

Μας κοροϊδεύουν :vinsent: :roflmao:
 

Μηνύματα
908
Reaction score
2.560
ο θείος από το Brooklyn
Ποιος ειν' τούτος πάλι :idk: και γιατί λέει αυτα τα βαθυστόχαστα :
Αν πάρεις το stereo και βάλεις τα reverbs, κάνεις mastering και ανεβάσεις στάθμες "σαν το Atmos", θα ακούς σαν να ήταν Atmos.
Είναι λοιπόν τόσο απλό, μπορώ κι εγώ στο σπίτι, μιλάτε καλέ, τι μας κρύβουν;;; Κ@λ@-Άτμος απατεώνες >:(:fuckyou:



'Οχι, αλήθεια τώρα για ποιον λέτε;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Ποιος ειν' τούτος πάλι :idk: και γιατί λέει αυτα τα βαθυστόχαστα :


Είναι λοιπόν τόσο απλό, μπορώ κι εγώ στο σπίτι, μιλάτε καλέ, τι μας κρύβουν;;; Κ@λ@-Άτμος απατεώνες >:(:fuckyou:



'Οχι, αλήθεια τώρα για ποιον λέτε;

 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Μας εσκισε ο φαλακρας....

8-):roflmao:

μετα το Atmos και την πρωτογνωρη ηχητικη σφαιρα που σε βαζει κ σε τυλιγει, με πολυ μαλλον μαεστρια, οπως δεν ξανακουσα ποτε καλυτερα το reprise του Moby , που το ακουσα πολλες φορες σπιτι μου, δεν υπαρχει γυρισμος με τιποτα.. αντε ν ακουσω μετα ξανα σπιτι, ζορικο..

α ρε κουφ@λα εαρ μας εσκισες...

ασε το αλλο, που πηγαμε ηρθαμε Χαλκιδικη με το ηλεκτρικο, κυριες σου λεω, αλλη φαση, αλλη οδηγηση , αλλη αισθηση, μπαινεις μετα στο κλασσικο δικο σου και λες αντε να το πεταξω στη θαλασσα...τι τ οδηγαω;;...

8-):roflmao:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
...κι αφού λοιπόν με έφερε ο δρόμος μου στη Θεσσαλονίκη, είπα να τιμήσω την πρόσκληση του Κώστα. Ο χώρος προσεγμένος αισθητικά, φροντισμένος ακουστικά και με τις αναπαυτικές πολυθρόνες να δεσπόζουν στο χώρο. Φωτογραφίες δεν τράβηξα, υπάρχουν ήδη στο thread.

Πάμε στο δια ταύτα. Μπήκα στο ηχητικό ημισφαίριο που δημιούργησε ο Κώστας, έχοντας μόνο δύο (2) εμπειρίες πολυκάναλου συστήματος (long live @stathis και @Dimifoot - θα τα πούμε και στο thread σου!). Θα έλεγα ότι ήμουν υποψιασμένος για το τι επρόκειτο να ακολουθήσει - ή τουλάχιστον αυτό έλεγα στον εαυτό μου για να τον προετοιμάσω κατάλληλα (χαχαχα).

Η ακρόαση ξεκίνησε με κάποια τραγούδια αποτελούμενα μόνο από φωνές, ίσα ίσα για να καταλάβω περί τίνος πρόκειται. ΟΚ, καλά πήγε, ανθρώπινες εντάσεις, εγκλιματίστικα όσο γινόταν και μετά ο Κώστας πρότεινε να ακούσουμε αυτό που είχα φέρει μαζί μου, σύμφωνα με τις οδηγίες του. Τι το 'θελε; :biggrin:

Είχα μαζί μου ένα Blu Ray με την ηχογράφηση της συναυλίας των Septic Flesh στο Μεξικό, τον Φεβρουάριο του 2019, συνοδεία της Toluca Philharmonica Orchestra και πολυμελών φωνητικών συνόλων. Πολυκάναλη ηχογράφηση - εννοείται! Τι, είχατε κάποια αμφιβολία; Ήρθα στο "ναό της ακρόασης", σιγά μην ακούσω δικάναλο, χοχοχο! Δεν το είδαμε/ακούσαμε όλο, επέλεξα κάποια τραγούδια και τα απόλαυσα ως εκεί που δεν πήγαινε άλλο! Η ένταση ανέβαινε σταθερά κι έφτασε σε πολύ υψηλά επίπεδα! Τα ηχεία ούτε που "ίδρωσαν". Δεν νιώθουν τίποτα, λέμε. Ο ανυποψίαστος ακροατής (όπως εγώ) ξεγελιέται από το μέγεθός τους και στο τέλος μένει με το στόμα ανοιχτό. Μικρά στο μάτι, μεγάλα σε εντάσεις, χωρίς καμία παραμόρφωση. Απαραίτητα στοιχεία και τα subwoofers - τα δύο Genelec δεσπόζουν στο χώρο, είναι πραγματικά τεράστια, OMG δηλαδή, σκιάχτηκα!

Σε συνδυασμό με την άψογη εικόνα, στο τέλος του δεύτερου ή του τρίτου τραγουδιού, χειροκρότησα λες και ήμουν στη συναυλία, διότι το αίσθημα αυτό ήταν. Ένιωθα λες κι ήμουν στο κάγκελο, δύο μέτρα μακριά από το συγκρότημα και την ορχήστρα, παρόλο που καθόμουν στην main listening position, μπροστά σε μια "οθόνη". Ο Κώστας, καθισμένος πίσω και δεξιά μου, έκλεινε τα αυτιά του - ήταν και για αυτόν μια εμπειρία!:roflmao:

Μετά, άφησα τον έλεγχο των μουσικών επιλογών στον Κώστα. Δεν θυμάμαι όλα όσα ακούσαμε, σίγουρα, όμως, θυμάμαι τους Kraftwerk. Τους είχα ακουστά ως όνομα, πρέπει να είχα ακούσει το "We are the robots" σε κάποια ανύποπτη στιγμή του μακρινού παρελθόντος, αλλά πέραν τούτου δεν είχα καμία επαφή με τη μουσική τους - not my cup of tea, που λένε και στο χωριό μου. Ε, ήταν άλλη μία εμπειρία! Ήχος κι εικόνα ήταν σε επίπεδα αναφοράς!

Είδαμε και ταινία! Το "Doctor Strange in the multiverse of madness". Streaming rules, λέμε. Upscaling σε Dolby Atmos (Κώστα, σωστά?), όχι πολύ δυνατά (σίγουρα ήταν πιο χαμηλή η ένταση συγκριτικά με την εμπειρία του Blu Ray), η συνολική εμπειρία δεν είχε σε τίποτα να ζηλέψει αίθουσα cinema.

Τι να λέμε τώρα, εμπειρία ζωής. Κι όπως είχα γράψει παρομοίως και στο thread του @stathis, το πολυκάναλο σύστημα είναι το "τέρμα του δρόμου". Καλό το δικάναλο, καλύτερο το 2.2 για όσους μπορούν να το υλοποιήσουν, ακούγονται όμως πολύ φτωχά όταν συγκρίνονται με ένα σωστά στημένο πολυκάναλο σύστημα. Κι ο όρος "σωστά στημένο" περιλαμβάνει ηχητικά φροντισμένο χώρο, σωστές αποστάσεις των ηχείων, subwoofers, μετρήσεις και χρήση λογισμικού ισοστάθμισης/επεξεργασίας.

Κώστα, ευχαριστώ για τη φιλοξενία και την εμπειρία! Επιφυλάσσομαι να ανταποδώσω όταν θα έρθεις ξανά στην Κύπρο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλό χρυσό παιδί ο γουιζι, το καλυτερότερο, αλλά αυτά τα ουρλιαχτά που ακούει δεν είναι για νορμάλ ανθρώπους, αλήθεια όμως. 😜😂😁🤣

Όντως χειροκροτουσε σχεδόν σε κάθε τραγούδι, σηκώθηκε κι όρθιος να χειροκροταει κάποια στιγμή. 😜

Σοβαρά πάντως, η αλήθεια είναι μια:
Είναι πραγματικά πολύ σημαντικό να τα φχαριστιέσαι αυτά που μπορούν να σου προσφέρουν όλα αυτά τα κωλομηχανηματα, και τις μουσικές σου και τις ταινίες σου και τις συναυλίες και όλα. Τα υπόλοιπα είναι παπαριές.



ΥΓ. Ακροάσεις καβλωδιων λόγου χάριν, για να μη πω ακροάσεις κεφαλών για πικάπ, ακροάσεις προενισχυτών, ντακ, και λοιπών τεμαχίων, είναι όλα στην κατηγορία της παπαριάς. Πολύς κόσμος, όπως και γω παλιά, είχαμε κει την "ευχαρίστηση", στη δήθεν συνεχή "βελτίωση", όπου κάναμε την τρίχα τριχιά. Τζάμπα χρόνος. Δεν έχουν νόημα όλα αυτά, όλο το χαϊ ενδ είναι μια τερατώδης παπαριά.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Κώστα, θα σου κάνω τη χάρη να με φιλοξενήσεις για μια ακρόαση στον χώρο σου όταν ανέβω Θεσσαλονίκη βρε! Όχι τίποτ'άλλο, έχω περιέργεια να ακούσω τα βιολιά όταν πετάνε!!!
 




hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Τελικά προχωράμε μπροστά η ζωή εξελίσσεται έτσι και ο ήχος. Και εμένα μου αρέσει το δικάναλο όπως και το πολυκάναλο. Ωστόσο το πολυκάναλο είναι το μέλλον για dedicated φροντισμένους χώρους και όχι και ας θέλουμε να μένουμε στα παλιά.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Τελικά προχωράμε μπροστά η ζωή εξελίσσεται έτσι και ο ήχος. Και εμένα μου αρέσει το δικάναλο όπως και το πολυκάναλο. Ωστόσο το πολυκάναλο είναι το μέλλον για dedicated φροντισμένους χώρους και όχι και ας θέλουμε να μένουμε στα παλιά.
Και το home cinema ειναι, αλλα το ξυλωσαμε εγκαιρως!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Όχι τίποτ'άλλο, έχω περιέργεια να ακούσω τα βιολιά όταν πετάνε!!!
Φέρε κάνα καλώδιο να ακούσουμε. 😂

Ή καλύτερα κάνα δίσκο βινυλίου. 😜


ΥΓ.
Πλάκα πλάκα, άμα δεν έχεις λίστα στο σποτιφαι να ακούσεις, μην έρχεσαι. Μόνο σποτιφαι. Από το Nvidia shield, φτάνει.

Τα υπόλοιπα δε χρειάζονται. 😜
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
TIDAL δεν έχεις πτωχέ? :lolsign:
Ρε πλάκα κάνεις; έχω ρουν, μέσω του οποίου δουλεύω και τινταλ και κιομπουζ, όλα δουλεύουν. Απ'το κινητό.
Έχω κι ένα "dedicated" tablet εκεί δίπλα, μονίμως φορτισμένο, για αυτή τη δουλειά, αλλά πολύ σπάνια το πιάνω. Κυρίως ο γιος μου παίζει με το ταμπλετ.

Δηλαδή, ανοίγω μόνο τρινοβ και παίζω μουσική, τίποτε άλλο δε χρειάζεται. Το κινητό.

Τινταλ και κιομπουζ, παίζουν μέσω του app για roon server, και το app αυτό βρίσκεται εγκατεστημένο σε qnap sever, κι αυτός ο σερβερ έχει όλους τους δίσκους μου με μουσικές και ταινίες, και φυσικά βρίσκεται σε άλλο δωμάτιο του σπιτιού, επικοινωνία με εθερνετ. 😎

Αλλά με το shield έχει άλλο χαβαλέ, ταινίες. Και βεβαίως spotify, πάντα από το κινητό και χωρίς ανοιχτή οθόνη, δε χρειάζεται. Το σποτιφαι παίζει μονίμως, ως γνωστόν το shield δε χρειάζεται να το κλείνεις, ούτε που φαίνεται εκεί που το έχω κρυμμένο. 😁


ΥΓ. Τινταλ και σποτιφαι, παίζω πολύ στο αυτοκίνητο. Το id3 έχει τα Google app's για Tidal & spotify, και δουλεύουν με Android auto, παίρνοντας λογαριασμό από το κινητό μου.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Καλά ρε μην κάνεις έτσι , ένα αστείο έκανα.
Lifetime έχω το roon. 😁
Όχι συνδρομητικά με το μήνα ή το έτος.

Φορέβε roon. 😎

Με τον γουιζι συνέπεσε ακριβώς τότε που είχε θέμα το ρουν με το τινταλ, λόγω κεινης της αναβάθμισης που κάτι στράβωσε.
Επανήλθε στην επόμενη, όλα καλά τωρα.
 
Last edited:



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.163
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top