Ποδήλατο

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Κι μένα ΧΤ 8100 έχει πίσω, και SLX λεβιέ αλλαγής... πάντως είμαι σίγουρος ότι κάπου το είχα διαβάσει/δει σε βίντεο, ότι υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση στο κατέβασμα, από τη στιγμή που πατήσεις το λεβιέ, μέχρι να κατέβει η αλυσίδα στο μικρότερο γρανάζι.
 

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Αφού θα καταλήξεις σε di2 τι το ψάνεις;
Και είναι ένα ντεραγιε χωρίς συνδιασμό με φρένα , μπας και δεν είναι υπερβολικά ακριβό;
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Δεν έχει βγει ακόμα di2 12 speed για mtb, έχουν κολλήσει στις 11 speed.
Κι μένα ΧΤ 8100 έχει πίσω, και SLX λεβιέ αλλαγής... πάντως είμαι σίγουρος ότι κάπου το είχα διαβάσει/δει σε βίντεο, ότι υπάρχει μία μικρή καθυστέρηση στο κατέβασμα, από τη στιγμή που πατήσεις το λεβιέ, μέχρι να κατέβει η αλυσίδα στο μικρότερο γρανάζι.
Δεν ξέρω αν αποσκοπεί σε κάτι όλο αυτό, η σκέψη μου πάει στο πχιο φτωχό μηχανισμό.
Εμένανε δεν βολεύει ούτε με εξυπηρετεί σε κάτι όλο αυτό με τη καθυστέρηση, ίσα ίσα που μου αποσυντονίζει το πάτημα, ξέρς σε αυτό το ακαριαίο χρόνο που σταματάς να πατάς περιμένοντας τη αλλαγή στη σχέση
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Νιώθω και είμαι τελείως νουμπάς στο χώμα, σχεδόν ανάπηρος.
Σήμερα πήγα με μια παρέα βουνό, όχι τίποτα πιτσιρίκια, στη ηλικία μου και πάνω όλοι.
Ρε φίλε πήγαιναν με ένα αέρινο τρόπο παντού, μέσα στα μονοπάτια αέρας.
Εγω πάλι, αλα ντάλα, της Παρασκευής το γάλα... Αφού δεν έσπασα το τιμόνι από το πολύ σφίξιμο, πάλι καλά...
Με βοήθησαν αρκετά σήμερα, με διάφορες παρατηρήσεις, άλλος κόσμος το mtb... Πραγματικά, πρέπει να μάθω νέα πράματα και κανόνες από τη αρχή.
Ρε τι πάθαμε...
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Η αλήθεια είναι πως ζήλεψα πολύ σήμερα Σώτο, εγώ τα κάνω σχεδόν όλα λάθος, άμα δεν έχω έναν μπροστά μου να πάρω τις γραμμές και να παρασύρομαι με τη ταχύτητα, μονοπάτι δεν μπορώ να μπω.
Κάνω ένα κάρο μ@λακιες και βασανιζομαι πάνω στο ποδήλατο, είμαι πολύ σφιγμένος και δεν αφήνω το σύνολο να δουλέψει για εμένα...
Φοβάμαι μη πέσω στα κοτρόνια και χτυπήσω στο χειρουργείο με τις λαμαρίνες, αυτό δουλεύει τελείως ανασταλτικα μέσα στο κεφάλιμ.
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Η αλήθεια είναι πως ζήλεψα πολύ σήμερα Σώτο, εγώ τα κάνω σχεδόν όλα λάθος, άμα δεν έχω έναν μπροστά μου να πάρω τις γραμμές και να παρασύρομαι με τη ταχύτητα, μονοπάτι δεν μπορώ να μπω.
Κάνω ένα κάρο μ@λακιες και βασανιζομαι πάνω στο ποδήλατο, είμαι πολύ σφιγμένος και δεν αφήνω το σύνολο να δουλέψει για εμένα...
Φοβάμαι μη πέσω στα κοτρόνια και χτυπήσω στο χειρουργείο με τις λαμαρίνες, αυτό δουλεύει τελείως ανασταλτικα μέσα στο κεφάλιμ.
Πάρε μια άδεια δύο τρία χρόνια και πάνε στο χωριό σου να φχαριστηθείς κούρσα...
 

Μηνύματα
18.923
Reaction score
13.302
Η αλήθεια είναι πως ζήλεψα πολύ σήμερα Σώτο, εγώ τα κάνω σχεδόν όλα λάθος, άμα δεν έχω έναν μπροστά μου να πάρω τις γραμμές και να παρασύρομαι με τη ταχύτητα, μονοπάτι δεν μπορώ να μπω.
Κάνω ένα κάρο μ@λακιες και βασανιζομαι πάνω στο ποδήλατο, είμαι πολύ σφιγμένος και δεν αφήνω το σύνολο να δουλέψει για εμένα...
Φοβάμαι μη πέσω στα κοτρόνια και χτυπήσω στο χειρουργείο με τις λαμαρίνες, αυτό δουλεύει τελείως ανασταλτικα μέσα στο κεφάλιμ.
Όποιος πάει σιγά, πάει και με ασφάλεια... λένε, ειδικά αν δεν είναι κι σίγουρος για αυτό που κάνει! Δεν ισχύει βέβαια πάντα αυτό (σήμερα ας πούμε, ένας τύπος πήγε να ξεπαρκάρει στους Αγίους Αποστόλους, και σα να έβαλε στόχο να πέσει πάνω του ένα αμάξι που ερχόταν κανονικά, και σιγά, και μετά εγώ! Τι κάνεις του λέω, στοίχημα έβαλες να τους τρακάρεις όλους; :gamer:), αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις, προσέχουμε για να έχουμε 8-) :geek:
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Χρήστο από τα λίγα που κατάλαβα εγώ στο μονοπάτι θέλει:
1) Να το πιστευεις, αν πας με φόβο είσαι χαμένος τα πάντα είναι βουνό.
2) Να μην βγάζεις όλη την δύναμη και να κλειδώνεις εκεί αλλά τόσο όσο χρειάζεται σε κάθε σημείο ωστε να υπάρχει πάντα πρόσφυση στο πίσω λάστιχο. Πρέπει να συνηθίσεις σε απότομες αυξομειώσεις που βέβαια σε εξαντλούν εύκολα...
3) Να έχεις ισορροπία στο πάτημα πάνω και να μην σταματάει το πεταλάρισμα όταν το χάνεις
4) Ξεχνα το ορθοπέταλο δεν δουλεύει καθιστός να έχει βάρος το πίσω λαστιχο = πρόσφυση.
5) Στην κατηφόρα αμόλα το χωρίς φρένο όπως και να είναι το έδαφος μπροστά... το φρένο είναι λάθος τσιμπάνε λίγο το πίσω για απότομες αλλαγές πορείας... εκεί τα χρειάστηκα εγώ
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ότι και να λέμε στη Θεωρία Σάκη, απέχει πάρα πολύ στη πραγματικότητα του mtb και της τεχνικής.
Το βασικό λάθος μου είναι που δεν αφήνω το ποδήλατο να δουλέψει για εμένα.
Εδώ η περιοχή είναι παντού κροκάλα με βράχια, παντού, στους δασικούς δρόμους, στα μονοπάτια κλπ.
Ο 29' τροχός σε συνδυασμό με τη ανάρτηση μπορεί να καταπιεί τα πάντα, χρειάζεται όμως και μια ορμή, ταχύτητα.
Εγώ πάω σιγά και όλα αυτά τα εμπόδια φαντάζουν δύσκολα, και πάω αργά επειδή φοβάμαι.
Η παρέα που έμπλεξα δεν είναι τίποτα extreme, έχουν όμως πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας μόνο στα mtb ποδήλατο, πάνε πολύ γρήγορα για τα θκάμ δεδομένα.
Ελπίζω σε βάθος χρόνου να αρχίσω να το απολαμβάνω το ίδιο...
Ένας της παρέας με ήξερε και από τη κούρσα και πετάχτηκε να τους ενημέρωση με πχιόν πάνε να μπλέξουν, του εγνεψα όμως να μη πει τίποτα...
 

Μηνύματα
2.283
Reaction score
5.173
Η παρέα που έμπλεξα δεν είναι τίποτα extreme, έχουν όμως πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας μόνο στα mtb ποδήλατο, πάνε πολύ γρήγορα για τα θκάμ δεδομένα.
Αμ δε σου άρεσε η παρέα του κρόκ.... Ρουφα τώρα:fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou::fuckyou:
 

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
Ότι και να λέμε στη Θεωρία Σάκη, απέχει πάρα πολύ στη πραγματικότητα του mtb και της τεχνικής.
Το βασικό λάθος μου είναι που δεν αφήνω το ποδήλατο να δουλέψει για εμένα.
Εδώ η περιοχή είναι παντού κροκάλα με βράχια, παντού, στους δασικούς δρόμους, στα μονοπάτια κλπ.
Ο 29' τροχός σε συνδυασμό με τη ανάρτηση μπορεί να καταπιεί τα πάντα, χρειάζεται όμως και μια ορμή, ταχύτητα.
Εγώ πάω σιγά και όλα αυτά τα εμπόδια φαντάζουν δύσκολα, και πάω αργά επειδή φοβάμαι.
Η παρέα που έμπλεξα δεν είναι τίποτα extreme, έχουν όμως πάρα πολλά χρόνια εμπειρίας μόνο στα mtb ποδήλατο, πάνε πολύ γρήγορα για τα θκάμ δεδομένα.
Ελπίζω σε βάθος χρόνου να αρχίσω να το απολαμβάνω το ίδιο...
Ένας της παρέας με ήξερε και από τη κούρσα και πετάχτηκε να τους ενημέρωση με πχιόν πάνε να μπλέξουν, του εγνεψα όμως να μη πει τίποτα...
Αν δεν είχε βράχια θα είχε ρίζες, κορμούς, πουρνάρια κλπ... είχαν γυρίσει οι δικοί μου απ τον αγώνα στον γουλινά και γέλαγα ήταν λες και τους δείρανε με βέργες χέρια πόδια... δεν αλλάζει κάτι
Θα το βρείς δεν σε φοβάμαι... απλά θέλει προσοχή... και σύνεση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Και αυτοί το ίδιο με είπαν, έχουν περάσει πολλοί νουμπάδες από τα χέρια τους, λογικά είμαι σε καλά χέρια.
Αυτό επίσης που με είπαν όλοι είναι πως τα τουμπίδια είναι δεδομένα...
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
Να προτείνω ηλεκτρολύτη της προκοπής?
Τι event είναι τούτο, δυσκολία?
Αυτό. Δύσκολο, θα έλεγα - με 3000μ υψομετρικά, τι θα ήταν;;;;🤪

Το είχα γράψει κι εδώ, τον περασμένο Νοέμβριο - Δεκέμβριο (δεν θυμάμαι) ως το new year resolution μου.:)
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
Ευχαριστώ για την πρόταση. Θα πρέπει να μάθω εάν στέλνουν στην Κύπρο.

Edit: Πρέπει να παραγγείλω από το γερμανικό site, το οποίο, παρεμπιπτόντως, έχει τα ίδια προϊόντα στις μισές τιμές.
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Το λινκ που έβαλα είναι τυχαίο,αν δεν βρεις εκεί σακάτ, σίγουρα θα βρεις από Ελλάδα.
Βάση εμπειρίας και προσωπικού γούστου η φράουλα είναι το πιο ευκολόπιοτο, μακριά από το ακτινίδιο και το κεράσι.
Είναι από τους λίγους ηλεκτρολύτες που δουλεύουν, βοηθάνε αρκετά και στη αποκατάσταση.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.869
Reaction score
20.361
Βάση εμπειρίας και προσωπικού γούστου η φράουλα είναι το πιο ευκολόπιοτο, μακριά από το ακτινίδιο και το κεράσι.
Δεν έχει φράουλα, Conan. Ακτινίδιο, φραγκοστάφυλο, γκρέιπφρουτ και πορτοκάλι. Θα δοκιμάσω όλες τις γεύσεις εκτός από το γκρέιπφρουτ, το οποίο σιχαίνομαι περισσότερο από τις μπάμιες.
Είναι από τους λίγους ηλεκτρολύτες που δουλεύουν, βοηθάνε αρκετά και στη αποκατάσταση.
:thumbsup::hi:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.038
Reaction score
41.319
Ίσως εκεί που το βρεις να έχει και φράουλα, το πρόβλημα με τις γεύσεις έχει να κάνει κυρίως με τη γλυκύτητα, προσωπικά όταν είμαι στη προσπάθεια μου αφήνουν μια αίσθηση από γλυκατζούρι στο στόμα που δεν φεύγει με τίποτα, αυτό με χαλάει.
Το πορτοκαλί και η φράουλα είναι από τα πιο ήπια σε γεύση ακόμα και όταν τα μπουκάλια βράσουν.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.181
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top