Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
τι ν αυτα τα υπαρξιακα βρε παιδια ? αυγουστος ειναι , αλλά ...
στο φορουμ καθεις σου κλεινει το ματι προς μια κατευθυνση - παιρνεις μιαν ιδεα
μετα
πας και παιρνεις τα βιβλια - διαβαζεις - μαθαινεις
(που λεν και οι γιατροι 50 εβρο καιταλοιπα)
εκταμιευεις
αλλα εσυ βαριεσαι , θες και λιγο γκλαμουρ στη ζωη
πας και παιρνεις το ενισχυτικο με τσι χρυσους περιστροφικους διακοπτες
τέλεια !
αλλά μετα ερχεσαι και κουνας το χρυσο σου δαχτυλο
ε ο αλλος (που χει διαβασει τα βιβλια) δε το δεχεται
και αρχιζουν οι μαχες
και εμεις οι παλαιουρες κραταμε δυναμεις για σεπτεμβρη οχτωβρη
εσεις μου αρχισατε αυγουστιατικο ...
καβλωδια πσηφιακα ειναι το αγαπημενο θεμα μαχης
αλλά στην ωρα του ...

κι ενα κοινωνικο μυνημα
234833628_326107672346163_2740516702089992408_n.jpg
:drinks:
 




Μηνύματα
463
Reaction score
575
Ας γράψω και γω ο ελάχιστος κάτι. Πιστεύω πως η ψηφιακή αναπαραγωγή έχει ξεπεράσει την αναλογική σε οποιαδήποτε μορφή της. Δεν είναι τυχαίο πως η mobile fidelity χρησιμοποιεί ψηφιακά μάστερ στις εκτυπώσεις των αναλογικων δίσκων της. Το έκαναν εξάλλου πιο πριν όλοι οι άλλοι (πχ η music on vinyl στην Ολλανδία). Επίσης οι νέοι ενισχυτές technics (εταιρεία που επανήλθε στην κατασκευή πικαπ) μετατρέπουν ότι αναλογικό σήμα εισόδου λάβουν σε ψηφιακό για περαιτέρω επεξεργασία και ενίσχυση. Συνεπώς η ύπαρξη του βινυλίου εκπληρώνει την φετιχιστικη ανάγκη του ανθρώπου για κατοχή αντικειμένου. Και εγώ ανήκω σε αυτούς συλλεγοντας δίσκους κασέτες cd μαγνητοταινιες έχοντας όμως και σκληρούς δίσκους με αρχεία όλων των πιθανών αναλύσεων. Με τα υλικά μέσα εκτός από τη μουσική αναπαριστάς κατά την ακρόαση μια.ολοκληρη εποχή που έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Για του λόγου το αληθές επέστρεψε η κασέτα ενώ δεν κατσσκευαζονται πλέον ούτε κασέτες ούτε κασετόφωνα. Πικαπ και αναλογικά παρελκόμενα συνεχίζονται να φτιάχνονται και θα φτιάχνονται γιατί οι δίσκοι συνεχιζουν να παρέχουν υψηλή πιστότητα (αν και ιστοσελίδες πιστής αναλογικής αναπαραγωγής συνιστούν να αγοράζουμε μόνο παλαιές εκτυπώσεις καθώς υπάρχουν προβλήματα στην κατασκευή συγχρονων αναλογικών δισκων που δημιουργήθηκαν όταν το είδος εγκαταληφθηκε, και δεν έχουν εισέτι αποκατσσταθει). Αλλά φοβάμαι πως βγήκα εκτός θέματος.....
 

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Ας γράψω και γω ο ελάχιστος κάτι. Πιστεύω πως η ψηφιακή αναπαραγωγή έχει ξεπεράσει την αναλογική σε οποιαδήποτε μορφή της. Δεν είναι τυχαίο πως η mobile fidelity χρησιμοποιεί ψηφιακά μάστερ στις εκτυπώσεις των αναλογικων δίσκων της. Το έκαναν εξάλλου πιο πριν όλοι οι άλλοι (πχ η music on vinyl στην Ολλανδία). Επίσης οι νέοι ενισχυτές technics (εταιρεία που επανήλθε στην κατασκευή πικαπ) μετατρέπουν ότι αναλογικό σήμα εισόδου λάβουν σε ψηφιακό για περαιτέρω επεξεργασία και ενίσχυση. Συνεπώς η ύπαρξη του βινυλίου εκπληρώνει την φετιχιστικη ανάγκη του ανθρώπου για κατοχή αντικειμένου. Και εγώ ανήκω σε αυτούς συλλεγοντας δίσκους κασέτες cd μαγνητοταινιες έχοντας όμως και σκληρούς δίσκους με αρχεία όλων των πιθανών αναλύσεων. Με τα υλικά μέσα εκτός από τη μουσική αναπαριστάς κατά την ακρόαση μια.ολοκληρη εποχή που έχει περάσει ανεπιστρεπτί. Για του λόγου το αληθές επέστρεψε η κασέτα ενώ δεν κατσσκευαζονται πλέον ούτε κασέτες ούτε κασετόφωνα. Πικαπ και αναλογικά παρελκόμενα συνεχίζονται να φτιάχνονται και θα φτιάχνονται γιατί οι δίσκοι συνεχιζουν να παρέχουν υψηλή πιστότητα (αν και ιστοσελίδες πιστής αναλογικής αναπαραγωγής συνιστούν να αγοράζουμε μόνο παλαιές εκτυπώσεις καθώς υπάρχουν προβλήματα στην κατασκευή συγχρονων αναλογικών δισκων που δημιουργήθηκαν όταν το είδος εγκαταληφθηκε, και δεν έχουν εισέτι αποκατσσταθει). Αλλά φοβάμαι πως βγήκα εκτός θέματος.....
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Λίγο αναμενόμενο όλο αυτό.
Σκέψου να άνοιγες thread

Πώς θα κάνω το Zastava πιο γρήγορο από Ferrari FXXK.
Κάπως έτσι είναι και το... πικάπ καλύτερο από ψηφιακά.
Αντικειμενικά ΔΕΝ μπορείς να πλησιάσεις ένα μέτριο σύγχρονο ψηφιακό με κανένα σύστημα πικαπ.
Όλα τα άλλα είναι να είχαμε να λέγαμε, και να πουλάνε συστήματα πικαπ των 300ιων και 600 χιλιάδων ευρώ οι μαγαζάτορες.

όταν το ίδιο το μέσο δεν μπορεί να αποθηκεύσει όλη την πληροφορία, έχεις χάσει από τα αποδυτήρια γιατί καμία κεφαλή, κανένας ζυγισμένος βραχίονας-κεφαλή δεν θα σου φέρει την πληροφορία που δεν υφίσταται στον δίσκο.
Για τα τεχνικά έχουν χιλιοσυζητηθεί, στην καλύτερη έχουν γίνει χωριστά master με μειωμένο dynamic range, κομμένα lower base frequencies, στα κακά το ίδιο master whatever και ότι βγει στο βινύλιο, good luck chuck.
Ενώ με τα ψηφιακά δήγματα έχεις όλες τις πληροφορίες. :laugh:
Αλήθεια, είχες ποτε σου καλό πικάπ και καλορυθμισμένο; όχι από εσένα βέβαια γιατί είναι φανερό ότι δεν το κατέχεις..
Α, και με κανά καλό phono stage. Όχι σαν αυτά που εχουν οι av ενισχυτές που δουλεύεις.
 



billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Ενώ με τα ψηφιακά δήγματα έχεις όλες τις πληροφορίες. :laugh:
Αλήθεια, είχες ποτε σου καλό πικάπ και καλορυθμισμένο; όχι από εσένα βέβαια γιατί είναι φανερό ότι δεν το κατέχεις..
Α, και με κανά καλό phono stage. Όχι σαν αυτά που εχουν οι av ενισχυτές που δουλεύεις.
Όχι, πρώτη φορά στην ζωή μου ακούω πικάπ από ένα Sony του κιλού.
Έχω ακούσει και μετρήσει συστήματα με Master Innovation, Linn Klimax, και ένα Goldmund Reference που είχε ένας φτωχομπινές γνωστός του ξαδερφού μου στο Chicago...

Δεν με νοιάζει η άποψη σου για τα βινύλια και τα καλώδια, καθόλου, αλλά οι μαντικές σου ικανότητες με ιντριγκάρουν.
Μιας και ξέρεις τι κατέχω και όχι, κατεύθυνε με σε παρακαλώ να δω και εγω το φως το αληθινό please!

Thanx!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ενώ με τα ψηφιακά δήγματα έχεις όλες τις πληροφορίες. :laugh:
Αλήθεια, είχες ποτε σου καλό πικάπ και καλορυθμισμένο; όχι από εσένα βέβαια γιατί είναι φανερό ότι δεν το κατέχεις..
Α, και με κανά καλό phono stage. Όχι σαν αυτά που εχουν οι av ενισχυτές που δουλεύεις.
Του χαχανουλη το σύστημα το θεωρείς καλό, αρκετό για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Κάθε χρόνος που περνάει, και χειρότερα, όλο και περισσότερο βουτάει ο ήχος μέσα στον ψηφιακό βόθρο.

Τι ωραία αναλογικά ήταν τα παλιά τα χρόνια, που να βρεις τέτοια διαμάντια πλέον, όπως έβρισκε κανείς στην αγορά το τιμημένο 1944-1945, είχε και δύο "ηχεία" το αριστερό μοντέλο, φαντάζομαι οι αναλογικαριοι θέλουν σαλιάρα τώρα:


FB_IMG_1660900350644.jpg


Ουαν χαντρετ περσεντ, αναλογκ.
Φουλ αναλογκ.
Πιο αναλογκ, δεν εχ.
 
Last edited:


Μηνύματα
347
Reaction score
273
Του χαχανουλη το σύστημα το θεωρείς καλό, αρκετό για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα?
Κεσκεσε χαχανούλης;
Όχι, πρώτη φορά στην ζωή μου ακούω πικάπ από ένα Sony του κιλού.
Έχω ακούσει και μετρήσει συστήματα με Master Innovation, Linn Klimax, και ένα Goldmund Reference που είχε ένας φτωχομπινές γνωστός του ξαδερφού μου στο Chicago...

Δεν με νοιάζει η άποψη σου για τα βινύλια και τα καλώδια, καθόλου, αλλά οι μαντικές σου ικανότητες με ιντριγκάρουν.
Μιας και ξέρεις τι κατέχω και όχι, κατεύθυνε με σε παρακαλώ να δω και εγω το φως το αληθινό please!

Thanx!
Γράψε εντυπώσεις..
Σε βλέπω παντως να μένεις στην ίδια τάξη.
Θες να σου πω που γράφω και εγώ τις απόψεις σου; :tongue:
 
Last edited:


billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Κεσκεσε χαχανούλης;

Γράψε εντυπώσεις..
Σε βλέπω παντως να μένεις στην ίδια τάξη.
Θες να σου πω που γράφω και εγώ τις απόψεις σου; :tongue:
Στην D θα μείνω, με AB στα Front.
Αν εννοείς άλλη τάξη, ευχαριστώ, δεν πάει πίσω ο χρόνος, ούτε διαγράφονται πτυχία και μεταπτυχιακά.

Καλή σου συνέχεια.
Ignorance is bliss, welcome to my ignore list.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.788
Reaction score
28.227
osa  den ftanei ...h  xelona !.gif


.....πάρτε κανένα καλό dac , ....και 4 sab να φτιάξετε τον ήχο σπίτι σας , για να νιώσετε την αίσθηση του βινυλίου !
Η ανακάλυψη της αρχής λειτουργίας του σημερινού πικάπ έγινε το 1877 , και υπάρχει ακόμα .
Σε 150 χρόνια ....τα ξαναλέμε .

-
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
View attachment 260830

.....πάρτε κανένα καλό dac , ....και 4 sab να φτιάξετε τον ήχο σπίτι σας , για να νιώσετε την αίσθηση του βινυλίου !
Η ανακάλυψη της αρχής λειτουργίας του σημερινού πικάπ έγινε το 1877 , και υπάρχει ακόμα .
Σε 150 χρόνια ....τα ξαναλέμε .

-
Goldring 1042 είναι αυτή ? χα χα , έχουμε και μια τέτοια κάπου στο συρτάρι να βρίσκεται. :)
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Το καντάλαμπε το εργκασία , γατόνι Καπετάνιε @kapos και ας μην έχεις μεταπτυχιακό ? :D

Εύγε.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top