Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Το καντάλαμπε το εργκασία , γατόνι Καπετάνιε @kapos και ας μην έχεις μεταπτυχιακό ? :D

Εύγε.
Άσε, φτιάχνω τώρα ακουμπηστήρι για το καλώδιο του βραχίωνα. Κουνιέται συνέχεια ο έρμος και θέλω να τον ξεκουράζω.
 


Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Άσε, φτιάχνω τώρα ακουμπηστήρι για το καλώδιο του βραχίωνα. Κουνιέται συνέχεια ο έρμος και θέλω να τον ξεκουράζω.
Μην λές τέτοια βρε και παίρνουν θάρρος οι ψηφιακοί. :D
-
...... Goldring , σχεδόν όλοι μας έχουμε ακούσματα από αυτό το όνομα .
¨Εχω την 1042 με κεφαλή ολοκαίνουργια και κάθεται στο συρτάρι. Πρέπει να πάρω και τέταρτο πικάπ να την βάλω να παιζει. :)
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
View attachment 260831

.....Χαμό κάνεις μόνο με βινύλιο .

View attachment 260832

-
........το αριστερό κατσούλι .....μετράει τα μπιτ ....
Δεν υπάρχουν αυτά εδω και πολλά χρόνια νομίζω....όλοι Pioneer πλέον. Πάνε και οι DJ που κράτησαν το βινύλιο λίγο ζωντανό , όταν όλοι το είχαν εγκαταλείψει.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
ούτε διαγράφονται πτυχία και μεταπτυχιακά.
Επάγγελμα & ειδίκευση ??
Λίγο αναμενόμενο όλο αυτό.
Σκέψου να άνοιγες thread

Πώς θα κάνω το Zastava πιο γρήγορο από Ferrari FXXK.
Κάπως έτσι είναι και το... πικάπ καλύτερο από ψηφιακά.
Λάθος παράδειγμα , εγώ θα έλεγα πχ μια Ferrari 488 με ένα Lotus Evijia (ev).
Θέλω τώρα να μου πεις πιο είναι πιο καλό , πρακτικά και τεχνολογικά κατά την γνώμη σου (η ακόμα καλύτερα κατά την γνώση σου)?
Του χαχανουλη το σύστημα το θεωρείς καλό, αρκετό για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα?
Ποιο είναι το σύστημα του "χαχανουλη" και ποιος είναι αυτός ο "χαχανουλης"? Μιλά ξεκάθαρα , μην ντρέπεσαι
 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.499
Reaction score
5.658
Επάγγελμα & ειδίκευση ??

Λάθος παράδειγμα , εγώ θα έλεγα πχ μια Ferrari 488 με ένα Lotus Evijia (ev).
Θέλω τώρα να μου πεις πιο είναι πιο καλό , πρακτικά και τεχνολογικά κατά την γνώμη σου (η ακόμα καλύτερα κατά την γνώση σου)?

Ποιο είναι το σύστημα του "χαχανουλη" και ποιος είναι αυτός ο "χαχανουλης"? Μιλά ξεκάθαρα , μην ντρέπεσαι
Μηχ ΗΥ, ψηφιακά συστήματα. Και μετέπειτα παρακολούθηση σεμιναρίων συμπεριλαμβανομένης για την ακουστική χώρων.
Χρόνιο κάψιμο στον χώρο του Hi-Fi/Home Cinema και των παρεμφερών κλάδων.

Στήνω και calibraρω συστήματα Hi-Fi/Home Cinema (από την φάση που ο χώρος είναι στα μπετά και έπειτα, όλες οι φάσεις ενός μικρού ή και μεγάλου project).

Αυτό που περιγράφεις μεταξύ Ferrari 488 και Lotus Evijia είναι διαφορετικό από το θέμα vinyl vs digital media.
Γιατί μπορεί και η 488 να είναι επίτευγμα για ICE (internal combustion engine), δεν θυμάμαι αν η 488 έχει και ηλεκτρική υποβοήθηση (νομίζω έχει;), ενώ το αμιγώς ev είναι ένα ξεχωριστό project, ένα επίτευγμα της εποχής αν το θες, για τα καλά μοντέλα, που έχουν και επιδόσεις και range.
Και τα 2 τα θαυμάζεις, και τα 2 είναι "δυνατά" μηχανήματα.
Αν το πάμε π.χ. σε κορυφαία του είδους, π.χ. Veyron vs P1 vs Tesla (έχω χάσει λίγο επαφή, δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιο πιο γρήγορο μόνο ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο), τότε, αν το δεις ξεχωριστά ανά κατηγορία επιδόσεων, ίσως ξεχωρίσει κάποιο, αν το δεις σαν overall εικόνα ίσως είναι πάλι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιο.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Μηχ ΗΥ, ψηφιακά συστήματα. Και μετέπειτα παρακολούθηση σεμιναρίων συμπεριλαμβανομένης για την ακουστική χώρων.
Χρόνιο κάψιμο στον χώρο του Hi-Fi/Home Cinema και των παρεμφερών κλάδων.

Στήνω και calibraρω συστήματα Hi-Fi/Home Cinema (από την φάση που ο χώρος είναι στα μπετά και έπειτα, όλες οι φάσεις ενός μικρού ή και μεγάλου project).

Αυτό που περιγράφεις μεταξύ Ferrari 488 και Lotus Evijia είναι διαφορετικό από το θέμα vinyl vs digital media.
Γιατί μπορεί και η 488 να είναι επίτευγμα για ICE (internal combustion engine), δεν θυμάμαι αν η 488 έχει και ηλεκτρική υποβοήθηση (νομίζω έχει;), ενώ το αμιγώς ev είναι ένα ξεχωριστό project, ένα επίτευγμα της εποχής αν το θες, για τα καλά μοντέλα, που έχουν και επιδόσεις και range.
Και τα 2 τα θαυμάζεις, και τα 2 είναι "δυνατά" μηχανήματα.
Αν το πάμε π.χ. σε κορυφαία του είδους, π.χ. Veyron vs P1 vs Tesla (έχω χάσει λίγο επαφή, δεν ξέρω αν έχει βγει κάποιο πιο γρήγορο μόνο ηλεκτροκίνητο αυτοκίνητο), τότε, αν το δεις ξεχωριστά ανά κατηγορία επιδόσεων, ίσως ξεχωρίσει κάποιο, αν το δεις σαν overall εικόνα ίσως είναι πάλι δύσκολο να ξεχωρίσεις κάποιο.
Είναι το κατάλληλο παράδειγμα. Άσε τις μάρκες και πάρε το καλύτερο ice και το καλύτερο ev. 2 διαφορετικές τεχνολογίες για τον ίδιο σκοπός. Ποιο θεωρείς καλύτερο και ποια η ουσία αν όλοι μας είχαμε την δυνατότητα να τα οδηγήσουμε μέχρι τα 100χαω?

Καλά οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε χρόνιο κάψιμο με το hifi (ο καθένας με τον δικό του τρόπο αλλά εσύ σαν μηχ.ΗΥ είχες κάποια ειδίκευση με τον ήχο (ADC/DAC) ή με software , hardware , προγραμματισμό κλπ?


Τέλος , προσωπικά το θέμα στησίματος ενός hifi συστήματος (από άποψη πιστότητας της ηχογράφησης) είναι φασαρία χωρίς λογο. Άπειρες παράμετροι , πολύ μελέτη και υπερβολικά τεράστιο κόστος εξοπλισμού και μελέτης. Το ίδιο αποτέλεσμα μπορεί να επιτευχθεί απλά αγοράζοντας ακουστικά και ενισχυτή αναφοράς. Και πίστεψέ με , φασματική αποκριση , διαχωρισμός και λεπτομέρεια στο μεγαλείο τους.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.400
Reaction score
14.601
Μηχ ΗΥ
Εαν επιτρέπεται απο την σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου ? ή απο τα γνωστά ΤΕΙ που μετά φυσικά ενοποιήθηκαν σαν ΑΕΙ και αυτά ?
 







Μηνύματα
347
Reaction score
273
Του χαχανουλη το σύστημα το θεωρείς καλό, αρκετό για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα?
Ναι, έχει καλό matching συσκευών, ψαγμένη τοποθέτηση ηχείων και κάποιες μικροεπεμβάσεις πχ στα ηχεια που βοηθάνε προς αυτή την κατεύθυνση. Νταξ, τυπικό σαλόνι είναι χωρίς πρόσθετα ηχητικής φροντίδας οποτε σίγουρα θα έχει θεματάκια αλλά τι να κάνει;
Σου αντιστρέφω την ερώτηση. Το δικό σου;
 
Last edited:


Μηνύματα
7.257
Reaction score
11.799
Ναι, έχει καλό matching συσκευών, ψαγμένη τοποθέτηση ηχείων και κάποιες μικροεπεμβάσεις πχ στα ηχεια που βοηθάνε προς αυτή την κατεύθυνση. Νταξ, τυπικό σαλόνι είναι χωρίς πρόσθετα ηχητικής φροντίδας οποτε σίγουρα θα έχει θεματάκια αλλά τι να κάνει;
Σου αντιστρέφω την ερώτηση. Το δικό σου;
Και τα δικά μου έχουν πολύ καλό matching, με ιδιαίτερα αναλυτικό και ουδέτερο τελικό και πλεόνασμα ισχύος, μετρημένη τοποθέτηση ηχείων σε εξαιρετικά δύσκολο χώρο, για τις μικροεπεμβασεις στα ηχεία είναι σειρά μου να γελάσω, αλλά το point μου είναι ότι στη Πασπαλα που την έχω κατεβάσει σε mp3 320 ,στη χειρότερη περίπτωση ακούω ΙΣΑΞΙΑ. Και πρόσεξε, είμαι πολύ αυστηρός κριτής του συστήματος μου δεδομένου ότι ο χειρισμός και η ρύθμιση του είναι πολύ δύσκολα ενώ το κόστος του δελεάζει για πώληση και αγορά ετοίμων ενεργών. Δηλαδή, δεν το υπερτιμω, το αντίθετο, παρακαλάω για αφορμές προκειμένου να το πουλήσω. Ο χαχανουλης θα γελάσει, αλλά το ίδιο κάνω κι εγώ,όχι ειρωνικά και προκλητικά οπως κάνει αυτος, αλλά αναλογιζομενος το λάθος που απέφυγα.
 
Last edited:

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Αγόρασα χθες το τελευταίο τεύχος ελληνικού περιοδικού μόνο και μόνο για το αφιέρωμα σε αγαπημένο μου συνθέτη. Έχω και δυο από τα αρχικά τεύχη, έχει βελτιωθεί πολύ σε περιεχόμενο, αλλά από reviews... δεν μπορώ να μη μεταφέρω το σπαρταριστό: :roflmao:

(από δοκιμή αξιόλογου ψηφιακού streamer των €600, χωρίς εσωτερικό dac μόνο με ψηφιακές εξόδους. δοκιμάστηκε με dac των € 2.500):

"... Το μουσικό αποτέλεσμα ήταν πολύ ευχάριστο με επαρκή λεπτομέρεια ( :roflmao: ) και φυσικότητα, αντίστοιχη εκείνης που παίρνει κανείς όταν φεύγει από προβληματικές πηγές ( :roflmao: ) όπως το PC και πηγαίνει σε αναλογικές. ( :roflmao::roflmao: δεν μπορώ να κρατηθώ). Όχι, προφανώς δεν παίζει σαν βινύλιο αλλά παίζει όπως πραγματικά μπορεί να παίξει το DAC που έχετε στη διάθεσή σας. Για επιπλέον βελτιώσεις..."

Τώρα εγώ έμεινα με την απορία: Παίζει τουλάχιστον καλύτερα από κασετόφωνο; :roflmao:

Γι αυτό σας λέω, δεν υπάρχει ελπίδα... Το βινύλιο φέρνει λεφτά; το βινύλιο θα προσκυνάμε...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.006
Reaction score
6.782
Επάγγελμα & ειδίκευση ??
Αλήθεια τώρα, πιστεύεις ότι έχει κάποια σχέση/αξία αυτό;

Αν κάποιος δεν έχει τις αντίστοιχες σπουδές αλλά λέει σωστά πράγματα δεν δικαιούται δια να ομιλεί;

Αν κάποιος δηλώνει μηχανικός αλλά λέει παπαριές πρέπει να τον λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη;

Υπάρχουν και οι Πολάκηδες αυτού του κόσμου ξέρεις. Για να μην πω ότι μηχανικούς βγάζει το ΕΜΠ, "μηχανικούς" βγάζουν και τα ΤΕΙ. Αν κάποιος λοιπόν σου δηλώσει μηχανικός, εσύ τι συμπέρασμα θα βγάλεις;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.615
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top