Πώς να κάνω το πικάπ να ακούγεται καλύτερα από τα ψηφιακά;


Μηνύματα
347
Reaction score
273
Και τα δικά μου έχουν πολύ καλό matching, με ιδιαίτερα αναλυτικό και ουδέτερο τελικό και πλεόνασμα ισχύος, μετρημένη τοποθέτηση ηχείων σε εξαιρετικά δύσκολο χώρο, για τις μικροεπεμβασεις στα ηχεία είναι σειρά μου να γελάσω, αλλά το point μου είναι ότι στη Πασπαλα που την έχω κατεβάσει σε mp3 320 ,στη χειρότερη περίπτωση ακούω ΙΣΑΞΙΑ. Και πρόσεξε, είμαι πολύ αυστηρός κριτής του συστήματος μου δεδομένου ότι ο χειρισμός και η ρύθμιση του είναι πολύ δύσκολα ενώ το κόστος του δελεάζει για πώληση και αγορά ετοίμων ενεργών. Δηλαδή, δεν το υπερτιμω, το αντίθετο, παρακαλάω για αφορμές προκειμένου να το πουλήσω. Ο χαχανουλης θα γελάσει, αλλά το ίδιο κάνω κι εγώ,όχι ειρωνικά και προκλητικά οπως κάνει αυτος, αλλά αναλογιζομενος το λάθος που απέφυγα.
Μακάρι να είναι έτσι. Το εύχομαι.
Η διαφορά όμως με το σύστημα του "άλλου" είναι ότι το έχουν ακούσει και κάποιοι άλλοι και μπορούν να εκφέρουν μία άποψη. Το δικό σου το έχει ακούσει άλλος; τι γνώμη επίσης έχεις εσύ για το σύστημα του; Το άκουσες.
 

Μηνύματα
347
Reaction score
273
Αγόρασα χθες το τελευταίο τεύχος ελληνικού περιοδικού μόνο και μόνο για το αφιέρωμα σε αγαπημένο μου συνθέτη. Έχω και δυο από τα αρχικά τεύχη, έχει βελτιωθεί πολύ σε περιεχόμενο, αλλά από reviews... δεν μπορώ να μη μεταφέρω το σπαρταριστό: :roflmao:

(από δοκιμή αξιόλογου ψηφιακού streamer των €600, χωρίς εσωτερικό dac μόνο με ψηφιακές εξόδους. δοκιμάστηκε με dac των € 2.500):

"... Το μουσικό αποτέλεσμα ήταν πολύ ευχάριστο με επαρκή λεπτομέρεια ( :roflmao: ) και φυσικότητα, αντίστοιχη εκείνης που παίρνει κανείς όταν φεύγει από προβληματικές πηγές ( :roflmao: ) όπως το PC και πηγαίνει σε αναλογικές. ( :roflmao::roflmao: δεν μπορώ να κρατηθώ). Όχι, προφανώς δεν παίζει σαν βινύλιο αλλά παίζει όπως πραγματικά μπορεί να παίξει το DAC που έχετε στη διάθεσή σας. Για επιπλέον βελτιώσεις..."

Τώρα εγώ έμεινα με την απορία: Παίζει τουλάχιστον καλύτερα από κασετόφωνο; :roflmao:

Γι αυτό σας λέω, δεν υπάρχει ελπίδα... Το βινύλιο φέρνει λεφτά; το βινύλιο θα προσκυνάμε...
Τσου, υπό προϋποθέσεις παίζει χειρότερα από κασετόφωνο.
Σύμφωνα με το story σου δεν έχεις αξιόλογη εμπειρία από αναλογικά μέσα οπότε sorry αλλά χωρίς να έχω διαβάσει το test εμπιστεύομαι περισσότερο την γνώμη του "ειδικού" του χώρου αν και δεν το συνηθίζω αυτό.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
239
Αλήθεια τώρα, πιστεύεις ότι έχει κάποια σχέση/αξία αυτό;

Αν κάποιος δεν έχει τις αντίστοιχες σπουδές αλλά λέει σωστά πράγματα δεν δικαιούται δια να ομιλεί;

Αν κάποιος δηλώνει μηχανικός αλλά λέει παπαριές πρέπει να τον λαμβάνουμε σοβαρά υπόψη;

Υπάρχουν και οι Πολάκηδες αυτού του κόσμου ξέρεις. Για να μην πω ότι μηχανικούς βγάζει το ΕΜΠ, "μηχανικούς" βγάζουν και τα ΤΕΙ. Αν κάποιος λοιπόν σου δηλώσει μηχανικός, εσύ τι συμπέρασμα θα βγάλεις;
Φίλε μου ξέρεις τι σημαίνει ειδίκευση? Ο μηχανικός είναι ένα επάγγελμα με άπειρες ειδικευσεις όπως ο γιατρός , και να σου θυμίσω οτι ολοι οι γιατροί δεν είναι ίδιοι (μόνο τα τελευταία 2 χρόνια γίνανε όλοι ειδικοί).
Μιλάμε για ένα θέμα και ξαφνικά μπαίνουν τα νουμερα. Νούμερα διάσπαρτα από τον καθένα που τα βρήκε κάπου και οι περισσότεροι δυστυχώς δεν μπορούν να μεταφράσουν γιατί απλα δεν καταλαβαίνουν τι λένε ή καταλαβαίνουν εσφαλμενα.
Λοιπόν ένας σοβαρός "μηχανικός" ή κάποιος που έχει μελετήσει το θέμα , όταν μιλάει με νούμερα μιας υποστηριζόμενης θεωρείς ή μέτρησης ή ότι άλλο , πρέπει τουλάχιστον να αναφέρει την βιβλιογραφία που υποστηρίζει την θέση του.
Στο θέμα ήχος , από επαγγελματικής άποψης , όσοι ασχολούνται θα πρέπει τουλάχιστον να γνωρίζουν ηλεκτρολογία και ηλεκτρονικά (θεωρεία και μετρήσεις) καθώς και ψηφιακά ( ψηφιακά συστήματα και δειγματοληψίες & επεξεργασία ψηφιακών σημάτων) και μετά να ασχοληθούν με τις δονήσεις που λαμβάνει το αυτί τους και μεταφράζεται ως ήχος στον εγκέφαλο τους.
Αν ασχολούνται μόνο και μόνο να ακούνε μουσική , το καλύτερο είναι να εμπιστεύονται τα αυτιά του και να συμπεράνουν αν αυτό που ακούν τους αρέσει η οχι.
Το σημαντικότερο ΟΛΩΝ είναι να μην χάσουμε την μαγεία και όλα τα συναισθήματα που η μουσική μπορεί να μας προσφέρει.
Αν αυτό χαθεί , κατά την γνώμη μου τα νούμερα δεν έχουν νόημα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μιλάμε για ένα θέμα και ξαφνικά μπαίνουν τα νουμερα
Ξουυυύ, έξι έξι έξι

Το σημαντικότερο ΟΛΩΝ είναι να μην χάσουμε την μαγεία και όλα τα συναισθήματα που η μουσική μπορεί να μας προσφέρει.
Αν αυτό χαθεί , κατά την γνώμη μου τα νούμερα δεν έχουν νόημα.
Σωστά ομιλείς. Για κάποιους τα νούμερα δεν έχουν νόημα και ούτε θα βγάλουν νόημα ποτέ.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Τσου, υπό προϋποθέσεις παίζει χειρότερα από κασετόφωνο.
Σύμφωνα με το story σου δεν έχεις αξιόλογη εμπειρία από αναλογικά μέσα οπότε sorry αλλά χωρίς να έχω διαβάσει το test εμπιστεύομαι περισσότερο την γνώμη του "ειδικού" του χώρου αν και δεν το συνηθίζω αυτό.
Μίλα καθαρά, Βίρνα. Θες να πεις ότι η ψηφιακή πηγή-streamer του review υπό προϋποθέσεις μπορεί να παίξει χειρότερα από ένα αναλογικό κασετόφωνο που έχει WOW & Flutter; Ποιές είναι αυτές οι προϋποθέσεις; Ελπίζω να μην εννοείς απλά να το ταΐσουμε με πολύ χαμηλής δειγματοληψίας αρχείο.
 



Μηνύματα
347
Reaction score
273
Εν συντομία, ότι δώσεις θα πάρεις. Δεν είναι de facto καλύτερο το streamer. Να σημειώσω ότι έχω και καλό streamer και καλό κασετόφωνο. Σίγουρα πάντως τα streamer έχουν υψηλό VFM.
 



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Μίλα καθαρά, Βίρνα. Θες να πεις ότι η ψηφιακή πηγή-streamer του review υπό προϋποθέσεις μπορεί να παίξει χειρότερα από ένα αναλογικό κασετόφωνο που έχει WOW & Flutter; Ποιές είναι αυτές οι προϋποθέσεις; Ελπίζω να μην εννοείς απλά να το ταΐσουμε με πολύ χαμηλής δειγματοληψίας αρχείο.
Κι όμως είναι δυνατό, αν συμβεί στο streamer έστω κι ένα από τα παρακάτω:
- να το πατήσει αυτοκίνητο
- να το πριονίσεις μέχρι τη μέση
- να το πνίξεις στο νεροχύτη
- να ξεχάσεις τον ενισχυτή στο "tuner"
και χίλιες άλλες περιπτώσεις.
Μόνο σε μια περίπτωση θα παίξει καλύτερα: αν το αφήσεις να παίξει. Αλλά αυτή δεν πιάνεται, μια ίσον καμία. :p
 



Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
.......κασετόφωνο ,
.......ποιό κασετόφωνο ;
.......μα όλες τις συγκρίσεις σας μέχρι τα τώρα τις κάνατε με το πικάπ !
.......λέει ο τάδε , ....."ακούγετε σαν πικάπ" , ή ...."ακούγετε καλύτερο και απο πικάπ" ....τώρα θα το αλλάξουμε ;
Το πικάπ ειναι σημείο αναφοράς ! Κύριοι ,
....εδώ και 150 χρόνια και στο διηνεκές , ....θέτε δε θέτε !

......δεν περιγράφω άλλο !
σε όποιον δεν αρέσει ......soda Κύριοι !
 


Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Πρέπει να πάρω και τέταρτο πικάπ
Να μην το παρακάνουμε. Πιθανολογώ, νομίζω, λέω τώρα, ίσως... 3 θα έπρεπε ... μάλλον να αρκούν.

1 Idler drive : AF401.jpg

1 Direct : YAMAHA GT-2000X.jpg ....... YAMAHA PX-1.jpg ....... exclusive P3.jpg



1 Belt : MICRO BL-111.jpg

Α πα πα! Τώρα που το σκέφτομαι, μπα όχι. Με τἰποτα.
Μαλακἰες λέω. Σίγουρα δεν αρκούν μόνο 3.
Αδύνατο να διαλλἐξω. Έχω τουλάχιστον ἀλλα 15 στη λίστα. :thumbsdown:

Με αυτό μόνο θα ήμουν σχετικά, για λίγο τουλάχιστον ΟΚ. :whistling:
LFT1.jpg
Από την άλλη σκέφτομαι θα μπορούσα να φτιάξω μόνος μου κάτι σαν αυτό : :thumbsup:
10499512_821640661193248_4647164922974194556_o.jpg 10492946_821640671193247_508269704681153183_o.jpg 1270126_821640641193250_3523486705458377664_o.jpg 10397298_821640674526580_692600956155444814_o.jpg

M᾽αυτἀ και μετ᾽ἀλλα, δεν με βλἐπω να παἰρνω πικἀπ. :(
 
Last edited:



Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Αγόρασα χθες το τελευταίο τεύχος ελληνικού περιοδικού μόνο και μόνο για το αφιέρωμα σε αγαπημένο μου συνθέτη. Έχω και δυο από τα αρχικά τεύχη, έχει βελτιωθεί πολύ σε περιεχόμενο, αλλά από reviews... δεν μπορώ να μη μεταφέρω το σπαρταριστό: :roflmao:

(από δοκιμή αξιόλογου ψηφιακού streamer των €600, χωρίς εσωτερικό dac μόνο με ψηφιακές εξόδους. δοκιμάστηκε με dac των € 2.500):

"... Το μουσικό αποτέλεσμα ήταν πολύ ευχάριστο με επαρκή λεπτομέρεια ( :roflmao: ) και φυσικότητα, αντίστοιχη εκείνης που παίρνει κανείς όταν φεύγει από προβληματικές πηγές ( :roflmao: ) όπως το PC και πηγαίνει σε αναλογικές. ( :roflmao::roflmao: δεν μπορώ να κρατηθώ). Όχι, προφανώς δεν παίζει σαν βινύλιο αλλά παίζει όπως πραγματικά μπορεί να παίξει το DAC που έχετε στη διάθεσή σας. Για επιπλέον βελτιώσεις..."

Τώρα εγώ έμεινα με την απορία: Παίζει τουλάχιστον καλύτερα από κασετόφωνο; :roflmao:

Γι αυτό σας λέω, δεν υπάρχει ελπίδα... Το βινύλιο φέρνει λεφτά; το βινύλιο θα προσκυνάμε...
Διαβάζω τα μηνύματα σου και φαντάζομαι μπροστά μου τον Ευτύχη Μπλέτσα να τρώει μπισκότα Βιολάντα και να τα λέει.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.090
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top