Ποδήλατο


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Το cadence πρέπει να είναι όπως έχουμε πει υπό όλες τις συνθήκες πάνω από 80 στροφές, 82-85 είναι το ιδανικό.
To TrainerRoad διαφωνεί. :) Στις περισσότερες προπονήσεις, μου ζητάει το cadence να είναι minimum 85 στροφές και, γενικά, να κινείται στο εύρος 85-95. Οπότε, με 92 στροφές/λεπτό μέσο όρο, είμαι ΟΚ, χώρια του ότι έχω δει συνολική βελτίωση (δύναμη, αντοχή, ρυθμό αναπνοής κτλ) σε αυτές τις στροφές.
90+ έχουμε στις ευθείες αναγκαστικά και με μπόλικη ταχύτητα.
Δεν είμαι σίγουρος για αυτό. Σε ευθείες με μεγάλη ταχύτητα, "παίζω" με μεγάλο δίσκο και την 11άρα πίσω, δεν θυμάμαι να έχω φτάσει τόσο υψηλές στροφές.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
92rpm πααίνω με 53-12 και έχω 50km/h στο κοντέρ.
Γενικά σε είπα το επιθυμητό είναι πάνω από 80rpm υπό όλες τις συνθήκες, έχς αυτό κυρίως στο μυαλός για ανηφόρες όπου εκεί είναι το ζόρι και μπορεί να κρατσανίσουν τα γόνατα.
Όσο περισσότερες στροφές τόσο το καλύτερο, το high cadence είναι στα πλαίσια της τελευταίας ποδηλατικης τάσης.
Σιαχνεις καρδιοαναπνευστικό και περιορίζεις το γαλάκτωμα στα ποδάρια
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
92rpm πααίνω με 53-12 και έχω 50km/h στο κοντέρ.
:o
Δεν είμαστε όλοι εξωγήινοι, Conan! :roflmao:
Όσο περισσότερες στροφές τόσο το καλύτερο, το high cadence είναι στα πλαίσια της τελευταίας ποδηλατικης τάσης.
Σιαχνεις καρδιοαναπνευστικό και περιορίζεις το γαλάκτωμα στα ποδάρια
Αυτό ακριβώς!:thumbsup:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
:o
Δεν είμαστε όλοι εξωγήινοι, Conan! :roflmao:
Γιαυτό σε ρώτσα πόσες στροφές κρατάς στη ανηφόρα.
Αν με έλεγες πως ήσουν με το 34 φύλλο μπροστά και 32 πίσω κοντά στις 80rpm θα ήταν ένα πρόβλημα να περάσεις σε δισκοβραχίονα με 36/52.
Με 39-28 στις θκιέσμ κλασικές ανηφόρες 8-12% έχω 82-85rpm~ με 15km/h~
Απο εκει και πέρα οι στροφές θα πέσουν, στις 16-18% κλίσεις είμαι περίπου με 70rpm και ορθοπέταλο, στις 20%+ ανηφόρες δεν έχω ιδέα με τι στροφές πααίνω, είμαι όρθιος και μπροστά στο ποδήλατο τραβώντας το τιμόνι αλύπητα :)

Οπότε για να μη το συζητάμε άλλο, παίρνς 36/52 δισκοβραχίονα με 170mm βραχίονα ultegra r8000 και είσαι και ο πρώτος μάγκας ;)
 



Μηνύματα
14.963
Reaction score
20.615
την μαύρη την κρατάω διακοσμητική στο θκομ
την άλλην είναι για να πατάει το εργαλείο (που δεν έχω γιατί δεν το είχε κανένας και πρέπει να φτιάξω)
 




wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
First world problems...

Στην πιο κάτω εικόνα, ποιο λογισμικό καταγράφει τα σωστά στοιχεία της διαδρομής; Το πάνω απόσπασμα είναι από το Garmin Connect, το κάτω από το Strava.

Garmin Connect vs Strava.jpg


Η ίδια in-doors διαδρομή, ίδια διάρκεια, όταν "μεταφέρεται" από το TrainerRoad σε Garmin Connect & Strava, διαφέρει στην απόσταση που διανύθηκε.:idk:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
First world problems...

Στην πιο κάτω εικόνα, ποιο λογισμικό καταγράφει τα σωστά στοιχεία της διαδρομής; Το πάνω απόσπασμα είναι από το Garmin Connect, το κάτω από το Strava.

View attachment 263247

Η ίδια in-doors διαδρομή, ίδια διάρκεια, όταν "μεταφέρεται" από το TrainerRoad σε Garmin Connect & Strava, διαφέρει στην απόσταση που διανύθηκε.:idk:

Το σωστό είναι αυτό του στράβα ρε συ Γιώργο, σε μια ώρα το βρίσκω πιο φυσιολογικό τα 26χλμ.
@AthanasiosL Σάκη, στον πρόσφατο Αγώνα Αντοχής ΠΕΠΑ Χαλκίδα 2022, δοκίμασες τα μαντζούνια του @bretsos; Εάν ναι, σχημάτισες άποψη;
Αυτό που είδα στο στράβα του Σάκη ήταν πως ήταν λιγάκι πχιο αποδοτικός σε σχέση με άλλους αγώνες, στα κόκκινα έπαιζε πάλι αλλά πχιο αποδοτικά, ίσως να οφείλεται στο μαντζούνι.
Εσύ γιατί ρωτάς και δεν το δοκιμάζεις?
Φοβάσαι? :lolsign:
 
Last edited:

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
@wizzy θέλω να σε ρωτήξω.
Αυτό το κατσάρωμα που βλέπω στη κλίμακα του hr και των βάτ τι είναι?
Σε βάζει να χώνεις γκάζι και να σταματάς σε αυτή τη συχνότητα το trainerRoad?

Σε αυτά αναφέρομαι.

IMG_20220913_130740.jpg
IMG_20220913_130806.jpg
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Εσύ γιατί ρωτάς και δεν το δοκιμάζεις?
Φοβάσαι? :lolsign:
Όχι, ρε δεν φοβάμαι! Φοβούνται, ωρέ, τα παλικάρια;;;;:fuckyou:

Απλώς, δεν είναι λίγο overkill να το δοκιμάσω σε in-door προπόνηση; Προτιμώ να περιμένω να βγω μια καλή βόλτα έξω (όχι σαν αυτή του Σάκη!!!) και να το δοκιμάσω τότε.


@wizzy θέλω να σε ρωτήξω.
Αυτό το κατσάρωμα που βλέπω στη κλίμακα του hr και των βάτ τι είναι?
Σε βάζει να χώνεις γκάζι και να σταματάς σε αυτή τη συχνότητα το trainerRoad?

Σε αυτά αναφέρομαι.

View attachment 263256 View attachment 263255
Οφείλονται στο είδος της προπόνησης που έκανα χτες, ρε. Είχε 30 sprints στο 115% του FTP μου. Έπρεπε να πιάσω το 115% από διάλειμμα στο 50%. Εξ ου κι οι απότομες αυξήσεις του HR και των Watts. Το διάλειμμα μεταξύ των sprints ήταν 30", οπότε δεν προλάβαινα να πέσω σημαντικά σε παλμούς. Μεταξύ των sets το διάλειμμα ήταν 5 λεπτά, οπότε οι παλμοί επανέρχονταν στο κανονικό για άθληση.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Δεν είμαι και εξπέρ στα διάφορα προπονητικά προγράμματα για να κρίνω το trainerRoad.
Στις θκιέσμ διαλλειματικές βάζω ένταση με διάρκεια και σχεδόν αντίστοιχο χρόνο χαλάρωσης.
Πχ, σκαρφαλωνω 140 μέτρα για 5χλμ στο 85% hr με μπόλικα βάτ, αντίστοιχη απόσταση κατηφόρα,στροφαρω γρήγορα χωρίς να βάζω βάτ, πέφτουν ωστόσο οι παλμοί και τούμπαλιν μέχρι όσο αντέχω.
IMG_20220913_140037.jpg
IMG_20220913_140144.jpg
IMG_20220913_140116.jpg
IMG_20220913_140057.jpg

Ο ρυθμός και η ένταση παραμένει σταθερός σε όλη τη διάρκεια των επαναλήψεων.
Σε εμένα δούλεψε η τεχνική αυτή.
Όσο για το μαντζούνι θα πρότεινα να το βάλεις στις ιν ντόρ προπονήσεις αλλά με μειωμένη δοσολογία, πχ μια γεμάτη δοσολογία στα 500ml νερό
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.934
Reaction score
20.437
Στις θκιέσμ διαλλειματικές βάζω ένταση με διάρκεια και σχεδόν αντίστοιχο χρόνο χαλάρωσης.
Έχει κι από αυτές το TrainerRoad. Τις ονομάζει "1:1", δηλαδή, όσο χρόνο "σκίζεσαι" τόσο χρόνο ξεκουράζεσαι.
Ο ρυθμός και η ένταση παραμένει σταθερός σε όλη τη διάρκεια των επαναλήψεων.
Ναι, αυτός είναι ο σκοπός.
Όσο για το μαντζούνι θα πρότεινα να το βάλεις στις ιν ντόρ προπονήσεις αλλά με μειωμένη δοσολογία, πχ μια γεμάτη δοσολογία στα 500ml νερό
Θα το δοκιμάσω, λοιπόν, αύριο.
 

Μηνύματα
1.263
Reaction score
2.207
@AthanasiosL Σάκη, στον πρόσφατο Αγώνα Αντοχής ΠΕΠΑ Χαλκίδα 2022, δοκίμασες τα μαντζούνια του @bretsos; Εάν ναι, σχημάτισες άποψη;
Να σαι καλά βρε με έκανες και γέλασα... 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Να σαι καλά βρε με έκανες και γέλασα... 🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
Η άποψη που σχημάτισα στον αγώνα αυτόν κάπου μετά το 25χιλ ήταν: Σάκη, τώρα την γ@μησες... (απ το γνωστό ανέκδοτο)
Θα αναλυθώ αργότερα επ αυτού...
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.188
Reaction score
41.733
Έχει κι από αυτές το TrainerRoad. Τις ονομάζει "1:1", δηλαδή, όσο χρόνο "σκίζεσαι" τόσο χρόνο ξεκουράζεσαι.
Η άλλη προπόνηση που κάνω είναι η 1:0...
100χλμ βίτσα (τέρμα γκάζι) κάνοντας τις ανηφόρες ευθείες και τις κατηφόρες, γκρεμούς.
Όταν ξεκίνησα να κάνω τέτοιες προπονήσεις έντασης, έφτανα στο σπίτι και δεν μπορούσα να βάλω το κλειδί στη πόρτα, έτρεμαν τα χέρια και τα πόδια.
Σε βάθος χρόνου όμως όλα καλά, οι προπονήσεις αυτές βγαίνουν μαναχά με carbomax, αλλιώς σβήνεις και το πούλο :biggrin:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.560
Μηνύματα
2.864.427
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top