Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;


head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Είμαι ταλαιπωρημένος, ψυχή τε και σώματι. Υπολογίζω ότι είμαι γύρω στα 400 ετών. Πάντως είμαι έτοιμος για την εξόδιο ακολουθία μου.
Άστα αυτά, εσύ θα μας θάψεις όλους! 😃 Άνθρωπος που έχει κουράγιο να γράφει "εφημερίδες" για να διευκρινήσει έστω μισή ιδέα, έχει πολλά ψωμιά ακόμα! Οι περισσότεροι δεν έχουν/έχουμε τέτοια κουράγια!
 
Last edited:

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Άστα αυτά, εσύ θα μας θάψεις όλους! 😃 Άνθρωπος που έχει κουράγιο να γράφει "εφημερίδες" για να διευκρινήσει έστω μισή ιδέα, έχει πολλά ψωμιά ακόμα! Οι περισσότεροι δεν έχουν/έχουμε τέτοια κουράγια!
Είναι τα τελευταία σκιρτήματα. Όπως κάτι αρρώστιες που έχουν μια περίοδο ύφεσης ακριβώς λίγο πρίν την μεγάλη επιδείνωση. Επίσης σε εσάς τους νέους, οτιδήποτε έτσι αι αλλιώς, πάνω απο δυο λέξεις σας φαίνεται σεντόνι οπότε δεν είστε οι κατάλληλοι κριτές ως πρός το θέμα. Εμείς ήμασταν αλλιώς. Πολύ περιγραφικοί και αναλυτικοί για την παραμικρή μας σκέψη. Εσείς είστε παιδιά της τηλεόρασης, του βίντεο και του ίντερνετ. Εμείς είχαμε μόνο ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ για λίγες ώρες την ημέρα. Έπρεπε η φαντασία να κάνει υπερωρίες. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις στην γενιά μας. :D

Βλέπαμε όμως και Πιραντέλο για την ηθική μας γαλούχηση. :D
1976 Να το δείς είναι ωραίο.
 
Last edited:




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
"Μαζί δεν κάνουμε και χώρια δεν μπορούμε" όπως λέει η λαϊκή σοφία...
(ισχύει και για τις δύο πλευρές...)
έχεις κ εσύ το κοινό σου... :biggrin:
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Να μερικές συγκεντρωμένες απόψεις, ακριβώς στο θέμα του νήματος, από εκπροσώπους της βιομηχανίας audio. Ανάμεσά τους από τις McIntosh, Ortofon, Schiit, Roon Labs, Audeze, Naim, Cambridge Audio κ.α. Ανάμεσα σε κάποιες "εμπορικές" (κάπως ρηχές) απόψεις υπάρχουν κάποιες πιό ολοκληρωμένες.
5' ανάγνωση.

 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Να μερικές συγκεντρωμένες απόψεις, ακριβώς στο θέμα του νήματος, από εκπροσώπους της βιομηχανίας audio. Ανάμεσά τους από τις McIntosh, Ortofon, Schiit, Roon Labs, Audeze, Naim, Cambridge Audio κ.α. Ανάμεσα σε κάποιες "εμπορικές" (κάπως ρηχές) απόψεις υπάρχουν κάποιες πιό ολοκληρωμένες.
5' ανάγνωση.

Το πόσταρε πριν καιρό νομίζω ο Καπετάνιος kapos κάπου εδω (ή αλλού ?).

Θα ήταν πάντως πολύ ενδιαφέρον να μας κάνεις μια κριτική της ηχοληψίας του παραπάνω Θεάτρου της Δευτέρας του Πιραντέλλο που σου πόσταρα και σύγκριση με μια σύγχρονη ηχοληψία π.χ. σε σήριαλ στην τηλεόραση ή σε κανένα φίλμ ή κανένα streaming video ή κανένα podcast.
Παρατηρείς κάτι ? ¨Εχει και άλλα πολλά πάντως εαν θες να βρείς απο το αρχείο της ΕΡΤ. Απο Κούντερα μέχρι ϊψεν.
 



Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
ωχ, ξύπνησε ο thva .... και τα καφεδάκια δε έχουν έρθει ακόμη..... :p
Καλημέρα μέγα ηχολήπτη. :D Είμαι στον δεύτερο καφέ. Κανονικά βέβαια σε εσένα έπρεπε να ζητάω να κάνεις κριτική.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Εάν ως κοινό θα θεωρούσες την...κοινή λογική. :sneaky:
το τι θεωρεί κάποιος με το τι βρίσκει μπροστά του....μέρα με την νύχτα :biggrin:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Καλημέρα μέγα ηχολήπτη. :D Είμαι στον δεύτερο καφέ. Κανονικά βέβαια σε εσένα έπρεπε να ζητάω να κάνεις κριτική.
Ειμαι ο τελευταίος για να κάνω κριτικές...
Τον Μανέστρο μας να βάλεις που ακούει ...διαφορές !!

Εγώ είμαι LoFi και το κέφι μου θα κάνω
και θα παίξω κι ενα dub παραπάνω!




και μια και είπαμε για καφέδες.... την έχω καταβρει μ αυτόν:

1663833183232.png
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ειμαι ο τελευταίος για να κάνω κριτικές...
Τον Μανέστρο μας να βάλεις που ακούει ...διαφορές !!

Εγώ είμαι LoFi και το κέφι μου θα κάνω
και θα παίξω κι ενα dub παραπάνω!

Ε, καλά δεν περίμενα να απαντήσεις. Εσυ μόνο ρωτάς, όπως και πολλοί άλλοι, απο ότι έχω παρατηρήσει. :D

Τον μάεστρο , δεν τον ρωτάω και δεν χρειάζεται να τον ρωτήσω γιατί ξέρω, ότι ξέρει.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Εσυ μόνο ρωτάς, όπως και πολλοί άλλοι, απο ότι έχω παρατηρήσει. :D
Δεν ισχύει αυτό.


Τον μάεστρο , δεν τον ρωτάω και δεν χρειάζεται να τον ρωτήσω γιατί ξέρω, ότι ξέρει.
Οπότε ρωτάς για να δεις αν ξέρουν και όχι επειδή σ ενδιαφέρει η απάντηση; :p
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Δεν ισχύει αυτό.



Οπότε ρωτάς για να δεις αν ξέρουν και όχι επειδή σ ενδιαφέρει η απάντηση; :p
Ισχύει και παραισχύει. Απαντάς μόνο σε όσα θές. :D

Εγω τα ξέρω όλα. Απλώς είπα να ακολουθήσω πλέον την μέθοδο άλλων για λίγο καιρό. Να ρωτάω μόνο, δηλαδή. Όχι ότι θα απαντήσει κανένας. Οπότε δεν υπάρχει θέμα και νόημα να απαντηθεί η ερώτηση σου. Που σημειωτέον όλως τυχαίως είναι πάλι ερώτηση. Και μάλιστα ψυχογραφική.

Και σου απαντάω λευκή, φαιά ή μαύρη κάνεις ? :D Ζάχαρη στον καφέ ? χα χα
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
το τι θεωρεί κάποιος με το τι βρίσκει μπροστά του....μέρα με την νύχτα :biggrin:
Μήπως έχεις μπερδέψει τα...νήματα ;
Εδώ δεν είναι το "Καλημέρα...καληνύχτα". :roflmao:
@Σταύρος Λαγκαδιανός Αυτά είναι γνωστά εδω και καιρό.

--------------

Αυτό πόσταρε ο Alexis κάπου αλλού. Ε, όχι και rubbish, βαριές κουβέντες xa xa
published 20 hrs ago.

Απόσπασμα :

“I sat down there, and he played me one of the things that had been knocking about that had been remixed for 5.1 specifically, which was Rumours by Fleetwood Mac. He put on The Chain - the very famous outro...

“Anyway, it’s all very exciting and starts building up, and out of nowhere, behind my head, this friggin' Hammond organ kicks in, and I was like, 'what the hell is that?’. And he said, ‘well, you know, it’s something they had on the multi-track, and they didn’t feel there was enough room in the stereo field in the original mixes, so now that it’s 5.1, they’ve put it in’ and I said ‘OK, that’s enough for me’.

Ααα,ώστε στις πολυκαναλικές εκδόσεις προστίθεται και οργανική πληροφορία που δεν είχε ενταχθεί στις αυθεντικές παραγωγές...
Έπρεπε να είχαν αποταθεί στον Μαρκήσιο που γουστάρει τρελά το Hammond.... :biggrin:
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top