Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Αστεία, αστεία, ένα γέρικο ή ένα ταλαιπωρημένο αυτί έχει και τις δικές του THD και IMD! Μια συχνότητα του παίζεις, δυό-τρεις ακούει! Αν βάλεις μέσα και τίποτα μόνιμες εμβοές (tinnitus) που κοντεύουν να έχουν πλέον και οι νέοι που δεν προσέχουν την ακοή τους, τότε γίνεται χαμός!

(Κάποτε, για να προστατεύσω την ακοή μου σε club με υπερβολικά δυνατή μουσική, έβαζα ...κλειστά φυστίκια αιγίνης ως ωτοασπίδες στ' αυτιά μου! 🤣 Απολάμβανα και το ποτό και τη μουσική! Εννοείται επί ΠΑΣΟΚ αυτά, που τα club σέρβιραν και αιγίνης.) :laugh:
Υπό τους όρους στο σύγχρονο και πολυκαναλικό Hi-Fi μόνο...αράπικο φυστίκι είναι για διάθεση. :biggrin:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Τώρα με τα ακουστικά με την Χαρμαν καμπύλη Stef όλα θα πάνε καλά χα χα.

Crt τηλεοράσεις πρόλαβες ; Ψάξε ποια συχνόττα έχεις χάσει και απο εκεί χα χα.
πολυκαναλικό Hi-Fi μόνο.
¨Ασε και τρόμαξα με την μικρή ευτυχώς παρέμβαση κάποιων πολυκάναλων και μετά πολυ- πολυκάναλων, αλλά ΟΚ φύγανε. Σςςςς. Μην μας ξαναπάρουν χαμπάρι εδω εμάς τους άχρηστους δικάναλους. :D

Ολα μετριώνται Bhutia, όλα μετριώνται .... ξύπνα επιτέλους. :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Ρε τις εμβοες οι χαϊεντάδες οι σωστοί, τις έχουν υγρές, για να μη σου πω μεταξωτές.

Που να ξέρετε σεις από δαυτα.

Κι ας τη Νιούμαν να μετράει imd, που ξέρει αυτή, σιγά τώρα. Άκου κει .. Νιούμαν. Μα ποιος χαϊεντάς θα πα να πάρει Νιούμαν ωρέ; Τι προσβολή είναι αυτή δε ξέρεις.
 

Μηνύματα
440
Reaction score
560
Καλή επιτυχία να θυμηθεί ο μέσος άνθρωπος αλλά και μουσικός τέτοιες συνθέσεις και όχι να θυμάται και να σιφοτραγουδάει μια μελώδία. Και για αυτό δεν πετυχαίνουν αυτές οι συνθέσεις και πειραματισμοί και είναι μάλλον μόνο για αυνανισμό των μουσικών και δίνουν μα στιγμιαία μόνο "χαρα" και βιροτυοζιτέ διασκεδαση και πάλι μόνο για γνώστες χα χα.

εχω την αισθηση (μπορει κ να σφαλω βεβαια ) οτι εχετε μπερδεψει το brainworm η κατα αλλους earworm, και την αναγκη μιας μελωδιας σε μια συνθεση...

που ελεγε και ο Κούντερα
...οπως κατα το "προσφερει καλυτερη αναγνωση ενα αρκεκιν, παρα το διαβασμα ενος κουντερα"
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
εχω την αισθηση (μπορει κ να σφαλω βεβαια ) οτι εχετε μπερδεψει το brainworm η κατα αλλους earworm, και την αναγκη μιας μελωδιας σε μια συνθεση...



...οπως κατα το "προσφερει καλυτερη αναγνωση ενα αρκεκιν, παρα το διαβασμα ενος κουντερα"
Ωραία απάντηση. Σίγουρα δεν βρήκε τον δρόμο της στην "ποιητική" μου μνήμη. Δεν σφάλετε σε τίποτε εσείς κύριε μου, συνεχίστε να αντιλαμβάνεστε τα πράγματα με αυτόν τον τρόπο.

Δεν σας αρέσει ο Κούντερα ας διαλέξουμε κάτι άλλο, πιο πολύ του επιπεδου σας, που θα είναι πιο δύσκολο να το χαρακτηρίσετε σαν Άρλεκιν : "Δεν υπάρχει τίποτε πιο τρομακτικό από τη φαντασία χωρίς γούστο."
 
Last edited:


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Καπου το χάνουμε, από το hifi στην μουσική. Εκτός και αν αλλάξει ο τίτλος σε.. "Τελικά, υπάρχει hi-fi & μουσική σήμερα;". Επικεντρωθείτε καπου.
Υπάρχει σχέση μεταξύ των δύο κατά τη γνώμη μου. Δεν τα θεωρώ και εντελώς ασύνδετα μεταξύ τους. Ο καθένας μπορεί να σκεφθεί γιατί.
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
πολυκαναλικό Hi-Fi μόνο...αράπικο φυστίκι είναι για διάθεση.
Είπε ο άνθρωπος αιγίνης, όχι αράπικο. :D

Είπαμε το πολυκάναλο είναι κοινωνικό δρώμενο, όχι μοναχικό σαν το δικάναλο. Παρείτσα, ακριβό κρασί ή ουίσκυ με φυστίκια, γκουρμέ φαγητό με άγνωστα και εξωτικά ονόματα και γεύσεις, κοπελίτσες, φίλοι, τζερτζελές, πολιτισμός. Τα πούρα (μην τολμήσεις και κάνεις αναφορά), τα αφήνω απέξω λόγω σόκινγκ φώτο που έχει ποστάρει ο φιλος μου ο @kanakiani . Τον έχω υπο αυστηρή επιτήρηση απο τότε. :D

Δεν σου έχω πεί που νέος με τρέχανε κάτι φίλοι σε σκυλάδικα και ήμουν ο μόνος που δεν έτρωγε ή έκανε φασαρία και ήμουν προσηλωμένος στους μουσικούς και τι παίζανε και ας μην μου άρεσε το ¨ειδος". :D Those were the days my friend, we thought they'd never ... κλπ.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Είπε ο άνθρωπος αιγίνης, όχι αράπικο. :D

Είπαμε το πολυκάναλο είναι κοινωνικό δρώμενο, όχι μοναχικό σαν το δικάναλο. Παρείτσα, ακριβό κρασί ή ουίσκυ με φυστίκια, γκουρμέ φαγητό με άγνωστα και εξωτικά ονόματα και γεύσεις, κοπελίτσες, φίλοι, τζερτζελές, πολιτισμός. Τα πούρα (μην τολμήσεις και κάνεις αναφορά), τα αφήνω απέξω λόγω σόκινγκ φώτο που έχει ποστάρει ο φιλος μου ο @kanakiani . Τον έχω υπο αυστηρή επιτήρηση απο τότε. :D

Δεν σου έχω πεί που νέος με τρέχανε κάτι φίλοι σε σκυλάδικα και ήμουν ο μόνος που δεν έτρωγε ή έκανε φασαρία και ήμουν προσηλωμένος στους μουσικούς και τι παίζανε και ας μην μου άρεσε το ¨ειδος". :D Those were the days my friend, we thought they'd never ... κλπ.
Το συγκεκριμένο θέμα το έχω ignore και δεν το παρακολουθώ , απλά σου απαντώ μιας και με ανέφερες για να το γνωρίζεις για μελλοντικές αναφορές.
Το πούρο το έκοψα γιατί άρχιζε και μου άρεσε😀😀
 


Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Είπαμε το πολυκάναλο είναι κοινωνικό δρώμενο, όχι μοναχικό σαν το δικάναλο. Παρείτσα, ακριβό κρασί ή ουίσκυ με φυστίκια, γκουρμέ φαγητό με άγνωστα και εξωτικά ονόματα και γεύσεις, κοπελίτσες, φίλοι, τζερτζελές, πολιτισμός.
εσεις οι ορκισμενοι δικαναλοι να προσεχετε μην σκονταψετε σε κανα καλωδιο ή κανα υπογουφερ:sneaky:....και να δω μετα τι θα λετε :biggrin:
1664632765128.png
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
εσεις οι ορκισμενοι δικαναλοι να προσεχετε μην σκονταψετε σε κανα καλωδιο ή κανα υπογουφερ:sneaky:....και να δω μετα τι θα λετε :biggrin:
View attachment 265195
Ορισμένοι ψωνίζουν το ελάχιστο δυνατό ώστε απλά να μην ακούνε κατευθείαν τον ήχο από ένα ηχείο (οπότε παίρνουν 2 ηχεία :biggrin:) και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.

Άλλοι πάλι οδηγούνται σε πιο.. περίπλοκα μονοπάτια.
277670622_4906973026025193_1156627354309474240_n.jpg

Γιατί..
Όμορφο και θεμιτό να ζητάς το κάτι παραπάνω και να το ψάχνεις, δεν λέω..
Απλά κάποιες φορές δεν ξέρεις πως θα σου βγει.. :biggrin:
(ειδικά για αυτούς με περιορισμούς στον χώρο-χρήμα).

264801768_3095783944011589_7625401015881699136_n.png

:lolsign:
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Ορισμένοι ψωνίζουν το ελάχιστο δυνατό ώστε απλά να μην ακούνε κατευθείαν τον ήχο από ένα ηχείο (οπότε παίρνουν 2 ηχεία :biggrin:) και το αποτέλεσμα είναι ικανοποιητικό.
Αρκει να μην ψωνιζουν απο .........σβερκο :sneaky: :biggrin:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αρκει να μην ψωνιζουν απο .........σβερκο :sneaky: :biggrin:
Ναι :thumbsup:

Το πραγματικό θέμα όμως δεν είναι αυτό..

Το θέμα είναι το ''εγώ ακούω καλύτερα'' ''τοδκόμ'ειν'κ'λύτεροαπ'τοδκοσ''' κλπ, το ''εγώ'' γενικότερα και όχι το πόσα έδωσε ή τι διάλεξε ο κάθε μάγκας επειδή..
στο κάτω κάτω έτσι ήθελε. ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το συγκεκριμένο θέμα το έχω ignore και δεν το παρακολουθώ , απλά σου απαντώ μιας και με ανέφερες για να το γνωρίζεις για μελλοντικές αναφορές.
Το πούρο το έκοψα γιατί άρχιζε και μου άρεσε😀😀
Σκέψου μήπως ΄΄έκοψες΄΄ και το παρόν νήμα επειδή είχε αρχίσει να σου...αρέσει. :wink:
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Το θέμα είναι το ''εγώ ακούω καλύτερα'' ''τοδκόμ'ειν'κ'λύτεροαπ'τοδκοσ''' κλπ, το ''εγώ''
Πες τους τα, πες τους τα. Εγω που λές ..... :D .

Audio, an endless quest for illusive perfection (and perception). :D
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top