Featured Τελικά, υπάρχει hi-fi σήμερα;

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Πες τους τα, πες τους τα. Εγω που λές ..... :D .

Audio, an endless quest for illusive perfection (and perception). :D
Όλοι το κάνουμε ή το έχουμε κάνει..
Το ότι αναγνωρίζω-εστιάζω σε ένα πρόβλημα δεν σημαίνει πως είμαι ''εκτός''.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Εγω δεν το έχω κάνει πάντως.

271206583_10226755252575402_4028878598775942934_n.jpg


:lolsign:

Δεν εννοούσα μόνο εδώ μέσα σε 5 γραπτά αλλά γενικώς..
Όλοι έχουμε περάσει (και) από εκεί ακόμα κι αν δεν το καταλάβαμε..
Είναι στη φύση μας..
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513


:lolsign:

Δεν εννοούσα μόνο εδώ μέσα, γενικώς..
Όλοι έχουμε περάσει (και) από εκεί ακόμα κι αν δεν το καταλάβαμε..
Είναι στη φύση μας..
Συμφωνοι. Απλώς συγκριτκά με αυτά που βλέπω το έκανα πολυ λίγο και για τους "σωστούς" λόγους. (πάντα σύμφωνα με τις δυνατότητες μου, εννοείται).
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Σκέψου μήπως ΄΄έκοψες΄΄ και το παρόν νήμα επειδή είχε αρχίσει να σου...αρέσει. :wink:
Μη με φέρνεις σε δύσκολη θέση πλιζ.
Δεν το έκοψα καρντιά μου. Δεν μπήκα απλά να το διαβάσω αλλά ας όψεται εσύ και ο άλλος με τα μενσιον😁
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Εγω δεν το έχω κάνει πάντως.
...Και τα ακουστικά μου Audeze LCD 2 F είναι καλύτερα απο τα δικά σου χα χα. Και τα γούφερ των ηχείων μου είναι 8 Χ τα δικά σου...
- Γιατί το έκανες αυτό Θανασάκη;
- Δε φταίω 'γω κύριε! Αυτός με βάρεσε πρώτος! :D

Οι αναμετρήσεις είναι μάλλον ασθένεια στο χώρο του Hi-Fi και κολλάει/με εύκολα! 😄
Χωρίς όμως το "ανα", είναι ένα καλό αντίδοτο!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Οι αναμετρήσεις είναι μάλλον ασθένεια στο χώρο του Hi-Fi και κολλάει/με εύκολα! 😄
Χωρίς όμως το "ανα", είναι ένα καλό αντίδοτο!
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις... αναμοχλεύσεις. :biggrin: :wink:
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
- Γιατί το έκανες αυτό Θανασάκη;
- Δε φταίω 'γω κύριε! Αυτός με βάρεσε πρώτος! :D

Οι αναμετρήσεις είναι μάλλον ασθένεια στο χώρο του Hi-Fi και κολλάει/με εύκολα! 😄
Χωρίς όμως το "ανα", είναι ένα καλό αντίδοτο!
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τις... αναμοχλεύσεις. :biggrin: :wink:
Όχι δεν είναι ετσι τα πράγματα, όπως τα παρουσιάζεις α) Έβαλα γελάκι στο κείμενο με τα οντέζ, όπως και εδω αατειεύθηκα με το "Εγω που λες...." και λέω το κάνω σπάνια και για τους "σωστούς" λόγους β) εσυ ήσουν περίπτωση και ήταν σε αντιπαράθεση που εσυ έκανες κατά τη γνώμη μου τον ξεροόλα (σε άλλους κυρίως) και ήθελα να σου μιλήσω σε μια γλώσσα που εσυ θεώρησα ότι "καταλαβαίνεις", όπως μια τεχνική ανωτερότητα που έχουν οκτώ οκτάιντζα συγκριτικά με τα δικά σου μικρά Audiophysic νομίζω ήταν, στο τι ακούει ο καθένας. ¨Εχουν γούφερ αυτά καταρχάς χα χα ή ένα γούφερ -μιντ ; γ) ήταν σε κλίμα αντιπαράθεσης και εσυ μια απογοήτευση για εμένα γιατί ως φυσικός περίμενα άλλα , το παθαίνω καμιά φορά και αντιδρώ στιγμιαία λίγο περίεργα. Δες πόσα like σου είχα βάλει πρίν δ) δεν έχω αναφέρει ποτέ μάρκες απο το σύστημά μου, ε) αυτά που χρησιμοποίησα είναι τα απολύτως ελάχιστα και πάλι επειδή τα έχω ξαναναφέρει μετα απο πίεση να πω μάρκες και έχω πει μόνο τα ακουστικά μου και το παλιό σύστημα μου. Και αυτά τα έχω αναφέρει πάλι για άλλους λόγους ζ) Εσένα εξάλλου είναι καλύτερα ακουστικά , αφου το λέει και τα έχει ο Αμίρ χα χα η) άνθρωποι σαν εσένα (σχεδόν όλους δηλαδή) με τα τέστ τους, δοκιμές τους και πολύ ενασχόληση με τα τεχνικά θέματα, ποιό είναι το "καλύτερο" κλπ εγω τα θεωρώ όλα αυτά βαρετά, και άσκοπα μέχρι ένα σημείο, πέρα απο τα βασικά. θ) δεν υπάρχει "καλύτερο" που ψάχνετε. Υπάρχει αλλά κατά την γνώμη μου όχι έτσι όπως το ψάχνετε ή το έχετε στο μυαλό σας , ούτε και εκεί που το ψάχνετε ι) εγω πέραν κάποιου σημείου σου είπα εξάλλου να μην ασχοληθείς μαζί μου, εσυ συνέχισες κ) αντιπαραθέσεις δεν κάνω για τέτοια θέματα , κάνω για "άλλα" και πάλι εαν τα χρησιμοποιήσω, τα χρησιμοποιώ για αυτά τα "άλλα", εσυ και πολλοί απλώς δεν το καταλαβαίνουν λ) τις μεγάλες κρίσεις και συγκρίσεις που κάνετε σε μηχανήματα αναπαραγωγής την αφήνω σε εσάς μ) κλπ κλπ ν, ξ ο, π, ρ ,σ ,τ και ω. χα χα..... μέχρι να τελειώσει το Ελληνικό αλφάβητο. Μετά θα αρχίσω το κινέζικο. :D
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Όχι δεν είναι ετσι τα πράγματα, όπως τα παρουσιάζεις α) Έβαλα γελάκι στο κείμενο με τα οντέζ, όπως και εδω αατειεύθηκα με το "Εγω που λες...." και λέω το κάνω σπάνια και για τους "σωστούς" λόγους β) εσυ ήσουν περίπτωση και ήταν σε αντιπαράθεση που εσυ έκανες κατά τη γνώμη μου τον ξεροόλα (σε άλλους κυρίως) και ήθελα να σου μιλήσω σε μια γλώσσα που εσυ θεώρησα ότι "καταλαβαίνεις", όπως μια τεχνική ανωτερότητα που έχουν οκτώ οκτάιντζα συγκριτικά με τα δικά σου μικρά Audiophysic νομίζω ήταν, στο τι ακούει ο καθένας. ¨Εχουν γούφερ αυτά καταρχάς χα χα ή ένα γούφερ -μιντ ; γ) ήταν σε κλίμα αντιπαράθεσης και εσυ μια απογοήτευση για εμένα γιατί ως φυσικός περίμενα άλλα , το παθαίνω καμιά φορά και αντιδρώ στιγμιαία λίγο περίεργα. Δες πόσα like σου είχα βάλει πρίν δ) δεν έχω αναφέρει ποτέ μάρκες απο το σύστημά μου, ε) αυτά που χρησιμοποίησα είναι τα απολύτως ελάχιστα και πάλι επειδή τα έχω ξαναναφέρει μετα απο πίεση να πω μάρκες και έχω πει μόνο τα ακουστικά μου και το παλιό σύστημα μου. Και αυτά τα έχω αναφέρει πάλι για άλλους λόγους ζ) Εσένα εξάλλου είναι καλύτερα ακουστικά , αφου το λέει και τα έχει ο Αμίρ χα χα η) άνθρωποι σαν εσένα (σχεδόν όλους δηλαδή) με τα τέστ τους, δοκιμές τους και πολύ ενασχόληση με τα τεχνικά θέματα, ποιό είναι το "καλύτερο" κλπ εγω τα θεωρώ όλα αυτά βαρετά, και άσκοπα μέχρι ένα σημείο, πέρα απο τα βασικά. θ) δεν υπάρχει "καλύτερο" που ψάχνετε. Υπάρχει αλλά κατά την γνώμη μου όχι έτσι όπως το ψάχνετε ή το έχετε στο μυαλό σας , ούτε και εκεί που το ψάχνετε ι) εγω πέραν κάποιου σημείου σου είπα εξάλλου να μην ασχοληθείς μαζί μου, εσυ συνέχισες κ) αντιπαραθέσεις δεν κάνω για τέτοια θέματα , κάνω για "άλλα" και πάλι εαν τα χρησιμοποιήσω, τα χρησιμοποιώ για αυτά τα "άλλα", εσυ και πολλοί απλώς δεν το καταλαβαίνουν λ) τις μεγάλες κρίσεις και συγκρίσεις που κάνετε σε μηχανήματα αναπαραγωγής την αφήνω σε εσάς μ) κλπ κλπ ν, ξ ο, π, ρ ,σ ,τ και ω. χα χα..... μέχρι να τελειώσει το Ελληνικό αλφάβητο. Μετά θα αρχίσω το κινέζικο. :D
Συγνώμη, υπολόγιζα στην καλή και χιουμοριστική διάθεση των τελευταίων ημερών, δεν ήθελα να σε βάλω να γράψεις όλη την αλφαβήτα! :)

Μόνη ένσταση: τα "οντέζ", οι κατασκευαστές τους τα λένε όντεζι (παράφραση του ODYSSEY/όντεσι).
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Συγνώμη, υπολόγιζα στην καλή και χιουμοριστική διάθεση των τελευταίων ημερών, δεν ήθελα να σε βάλω να γράψεις όλη την αλφαβήτα! :)

Μόνη ένσταση: τα "οντέζ", οι κατασκευαστές τους τα λένε όντεζι (παράφραση του ODYSSEY/όντεσι).
Να βλέπεις ούτε ξέρω πως τα λένε , φαντάσου πόσο ασχολούμαι. Και τα έχω, φαντάσου τα άλλα. Είμαι ένας Χαι Φας μεν χωρίς τα χαρακτηριστικά του δε. ;) Περίεργο υβρίδιο. :D Και αυτό γιατί ναι μεν είναι περίεργοι χα χα και χτυπημένοι αλλά είδα ότι σε κάποια πράγματα, δεν έχουν άδικο. Ναι κατάλαβα ότι έκανες ψιλοπλάκα, αλλά πιστεύω ότι οι "παρεξηγήσεις" λύνονται με εξηγήσεις, οπότε ήθελά απλώς να εξηγήσω πως το είδα (εξελίχθηκε, παίχτηκε) απο μεριάς μου το θέμα για να μην φατντάζεσαι άλλα.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
31
Hi-fi. Για εμένα πολύ αφηρημένη έννοια. Γιατί εμπλέκονται ένα κάρο παράγοντες. Κατά την γνώμη μου οι "hi-defιλάδες" είναι όσοι και οι sommelier: πολύ λίγοι. Πρώτα παίζει ρόλο το τι λεφτά θα δαπανήσεις. Σε τι χώρο θα κάτσεις να ακούσεις. Την ψυχολογία σου εκείνη την στιγμή. Και την ηλικία σου. Για εμένα οτιδήποτε από μίνι στερεοφωνικό συγκρότημα και επάνω μπορεί να χαρακτηριστεί hi-fi. Όχι hi-end. Αρκεί να υπάρχει μια σχετική "διευκρίνιση". Να μην είναι μονάχα ένταση ή μπάσο. Όπως τα τσιτάτα ηχεία στα πανηγύρια.
 


Μηνύματα
90
Reaction score
21
Hi-fi. Για εμένα πολύ αφηρημένη έννοια. Γιατί εμπλέκονται ένα κάρο παράγοντες. Κατά την γνώμη μου οι "hi-defιλάδες" είναι όσοι και οι sommelier: πολύ λίγοι. Πρώτα παίζει ρόλο το τι λεφτά θα δαπανήσεις. Σε τι χώρο θα κάτσεις να ακούσεις. Την ψυχολογία σου εκείνη την στιγμή. Και την ηλικία σου. Για εμένα οτιδήποτε από μίνι στερεοφωνικό συγκρότημα και επάνω μπορεί να χαρακτηριστεί hi-fi. Όχι hi-end. Αρκεί να υπάρχει μια σχετική "διευκρίνιση". Να μην είναι μονάχα ένταση ή μπάσο. Όπως τα τσιτάτα ηχεία στα πανηγύρια.
Πάντως τα πιο γνωστά νέα δημοφιλή ξένα άλμπουμς ακόμα και σε βινύλιο που θα έπρεπε να είναι κρύσταλλο ο ήχος, τα φτιάχνουν με πάρα πολύ μπάσο και kick drum ,κλειστό ήχο, ένταση τέρμα δυνατή που κάνει παραμόρφωση.

Τα έχω ακούσει από βινύλιο, σε σπίτιι φίλου ο οποίος τα αγόρασε πρόσφατα , με ηχοσύστημα των 5000 ευρώ με πολύ εξοπλισμό και μόνο η βελόνα έχει 1000 ευρώ. Ακούγονται το ίδιο ενοχλητικά. Και τα βινύλια λόγω του ότι είναι εμπορικά έχουν 40-50 ευρώ το ένα. Του Post Malone είναι διπλό βέβαια και έχουν χωρίσει 40 λεπτά, σε 2 δίσκους, από 20 λεπτά σε κάθε δίσκο. Το ίδιο έχει κάνει και γνωστή δισκογραφική που έβγαλε τις Ευαισθησίες της Γαρμπή 50 ευρώ

Ενδεικτικά ένα τραγούδι από τους 2 πιο πρόσφατους best selling δίσκους


 



Μηνύματα
90
Reaction score
21
Της Καίτης δεν το έχει ανεβάσει κανένας σε βινύλιο,βγήκε πρώτη φορά πέρυσι σε βινύλιο. Το αντίστοιχο cd του 1997 έχει κρύσταλλο ήχο και από ότι έχω δει, επειδή το είχα αγοράσει παλιά έχει χαμηλότερη ένταση σε σχέση σε τα σημερινά
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... ισως δεν το εχει ανεβασει κανεις, γιατι δεν ειναι τοσο ανεβαστικο,μαλλον ? 🐒
-δεν την γνωριζω βεβαια την εν λογω (να υποθεσω!?) καλλιτεχνη, γνωριζω μονο οτι αναφερεται και εμφανιζεται στην τηλεοραση-
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top