Spinorama,ή πώς θα έπρεπε να διαλέγουμε τα ηχεία μας...

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Πολυκαναλος κι εντοιχισμος μοιαζει σχεδον αδυνατον. Ο λογος? Οι ισες αποστασεις ηχειων απ τη θεση ακροασης. Θα πρεπει το δωματιο να ειναι τετραγωνο η κυκλικο το οποιο μπορει να συνεπαγεται και με αλλα προβληματα ακουστικα. Παντα παιρνω υπ οψιν οτι εχεις χωρο μονο γι αυτη την δουλεια.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Πολυκαναλος κι εντοιχισμος μοιαζει σχεδον αδυνατον. Ο λογος? Οι ισες αποστασεις ηχειων απ τη θεση ακροασης. Θα πρεπει το δωματιο να ειναι τετραγωνο η κυκλικο το οποιο μπορει να συνεπαγεται και με αλλα προβληματα ακουστικα. Παντα παιρνω υπ οψιν οτι εχεις χωρο μονο γι αυτη την δουλεια.
Υπάρχουν λύσεις Βασίλη, για τυπικά ορθογώνια παραλληλόγραμμα δωμάτια.

Σε ξένα φορουμς, κυκλοφορούν φωτογραφίες από άπειρα εντοιχισμένα σεταπ.

Βεβαίως είναι δύσκολο, και δαπανηρό.




ΥΓ.

…και κάπου εδώ τους μ@μησες όλους …:tongue:
Βασικά εγώ δεν έκανα τίποτα μπροστά σε αυτά που έκανε ο μπουτχιας επί του θέματος, δηλαδή για να το πω ευθέως, αν κάποιος εδώ τους μ@μησε όλους, δεν είμαι γω αλλά ο μπουτχιας, ο οποίος ανοίγοντας αυτό το θρεντ, στο πρώτο πρώτο ποστ του, ανάμεσα στα υπόλοιπα, έγραψε κι αυτήν την παράγραφο:
Η αξιολόγηση μέσω spinorama ισχύει απαράβατα για οποιαδήποτε κατηγορία ηχείων,είτε οικιακής είτε επαγγελματικής χρήσης.Όποιος ισχυρίζεται ότι κάποιο ηχείο μπορεί να έχει παραβατικό spinorama για τον τάδε ή δείνα λόγο που υποτίθεται θα το εξισορροπούσε σε ανάγκες ή γούστα ιδιαίτερων χρηστών είτε είναι άσχετος είτε εξαπατά συνειδητά.
Ασάλιωτα λέμε.
Στεγνά.

Και ποιος τα έγραψε αυτά; Ο μπουτχιας, που ξεχειλίζει από ευγένεια. Θινκ εμπαουτ ιτ. 😎

Όποιος επιμένει επ'αυτου του θέματος σε τούτο το θρεντ, είναι προφανώς άσχετος, διότι το να εξαπατά συνειδητά, μάλλον απευθύνεται σε εμπόρους (και σε κάποιους που λατρεύουν τις αγγελίες εδώ μέσα). 💋




ΥΓ. 2. Επειδή ο μπουτχιας δεν αφήνει κενά, χρειάζεται να πάρετε από την αρχή αυτό το θρεντ και να διαβάσετε καλά καλά κάθε πρόταση και κάθε παράγραφο, διότι όσα γράφουμε μεις πολλές σελίδες αργότερα, έχουν ήδη γραφτεί από το πρώτο πρώτο ποστ σε αυτό το θρεντ, αλλά κάποιοι έμειναν.. αδιάβαστοι:
Όπως έχει εξηγηθεί πολλές φορές στο παρελθόν,υπό τυπικές συνθήκες ακρόασης βρισκόμαστε σε αποστάσεις από τα ηχεία όπου επικρατεί η ενέργεια από το πεδίο αντήχησης έναντι της άμεσης,οπότε η αντιλαμβανόμενη τονική ισορροπία συναρτάται με την κατανομή ενέργειας που θα διασπείρεται στο σύνολο των κατευθύνσεων off-axis.Αυτό που ακούμε σε συνεχή κατάσταση εκτός των δυναμικών κορυφώσεων θα είναι ουσιαστικά ...η off-axis συμπεριφορά του ηχείου.
Ασάλιωτα λέμε.
Στεγνά.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Βασικά εγώ δεν έκανα τίποτα

ΥΔΡΟΧΟΟΣ

Ο Υδροχόος φαντάζεται καταστροφές, βλέπει αεροπλάνα να συγκρούονται στον αέρα, τραίνα να βγαίνουν εκτός τροχιάς, ανθρώπους εγκλωβισμένους να ουρλιάζουν. Γενικά, τον εξιτάρουν οι καταστάσεις των άκρων, αυτές που ξεφεύγουν από τα συνηθισμένα. Είναι εκείνος που θα φωνάξει «φωτιά» μέσα σε έναν κατάμεστο χώρο, μόνο και μόνο για να δει τι θα συμβεί. Στη συνέχεια θα ισχυριστεί ότι είναι φυσικό δικαίωμά του το να μπορεί να έχει αυτήν την ελευθερία λόγου.

Αναμφίβολα, μιλάμε για το μεγαλύτερο… φρικιό και το πιο τρελό απ’ όλα τα ζώδια!

Βρε άσε τον γκουρού και ψάξ'το καλύτερα λέμε..
Έχεις κάνει λάθος..
Υδροχόος είσαι σίγουρα.. :roflmao:

:lolsign:
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
ευτυχώς (για μένα)
Ναι, ευτυχώς.. :biggrin:

stan-efferding-back-1.jpg

:geek:

Ίσα, ίσα, εγώ είμαι αυτός που παίζω συχνά ''επικίνδυνα'' με το πείραγμα ελπίζοντας να είναι εμφανής η διάθεση μου για χιούμορ και όχι για κάτι άλλο..
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
ευρύτερη διασπορά των ηχείων και το cross firing
Ναι στο δεύτερο, ερωτηματικό στο πρώτο.
Ευρύτερη διασπορά μήπως οδηγεί και σε περισσότερη αρνητική αλληλεπίδραση μεταξύ των πολλών ηχείων;

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε, αλλά τα υπόλοιπα είναι όλα λυμένα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... αρκετα πιθανο ο Γκουρου να ειναι υδροχοος, ή απεναντι δηλαδη ζυγος/παρθενος...
...βεβαια, τα ζωδια ειναι πολυ σχετικα, και χρειαζεται να δεις ολο το χαρτη.
ζωδια και spinorama.. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Ασάλιωτα λέμε.
Στεγνά.
Δε νομίζω ότι οι προθέσεις του Bhutia είναι να μαμήσει ασάλιωτα και στεγνά κάπιοιον ή κάποιους, αλλά να ενημερώσει για κάποια πράγματα. Επίσης φαντάζομαι ότι ξέρει να διακρίνει ποιός ρωτάει και με ποιά πρόθεση ή άγνοια και απαντάει καταλλήλως και ανάλογα στον καθένα.
Αυτό που κάνεις είναι μια μετάφραση δική σου και απόδοση προθέσεων σε αυτόν για κάποιο λόγο που δεν τον γνωρίζω και μπορεί να είναι απο δικαιολογημένος (ελπίζω όχι for Bhutia's sake not yours) από την προσωπική σου γνώση μετά απο πολλά έτη συναναστροφής μαζί του, έστω και διαδικτιακά μέχρι όμως και προβολή της δικής σου προσωπικότητας πάνω του. Δυστυχώς, δεν έχω αποκλείσει ακόμη απόλυτα το γεγονός να έχεις δίκιο βέβαια, αλλά κάθε ημέρα βαίνει και μειούμενο.

@Bhutia , ενημερώθηκα για το spinorama. Διάβασα χθές ένα ολόκληρο τέταρτο. Ουάου χα χα. Ετοιμάσου για σοβαρό rebattle αυτή τη φορά χα χα. Μόνο να βρώ χρόνο αλλά και μου μένει λίγο ακόμη διάβασμα γαι τα indexes. Των καμπυλών την ερμηνεία και μεταξύ τους συσχέτιση (όχι μεμονωμένη σημασία και ερμηνεία ;)) την κατάλαβα, όπως και που "κόλλησε" η επικοινωνία μας για το θέμα του δωματίου και ρόλου του. Η απάντηση σου βέβαια είναι μια καλή αρχή και αυτό που με εν μέρη με απασχολούσε. Μέχρι τα 30-35 είχα δύναμη να διαβάζω γενικά τέτοια nerdy things χα χα. Μετά άρχισα να το σιχαίνομαι για κάποιο λόγο και ακολούθησα πιο φιλοσοφικά ενδιαφέροντα που λόγω ηλικίας κατέστησαν την παρουσία τους πιο αναγκαία και ουσιαστική έκ των πραγμάτων αλλά και επιβαλλόμενη ( :( αλλά και :D). Το ίδιο επιθυμώ και δι' υμάς. ;) Και τώρα μόνο λόγω εσένα διαβάζω έστω και ένα τέταρτο χα χα. Αλλά το δικό μου το τέταρτο είναι διαφορετικό σε πρόοδο εκ του μηδενός, απο άλλων. :D Είπαμε έχουμε και ενα IQ που πρέπει και διψάμε να διαιολογούμε from time to time έστω και με βαρετά τεχνικά θέματα. Δεν είμαστε τέλειοι. :D Χαιρετίσματα στην ωραία γάτα σου. Είναι καλύτερη απο του Kanakiani, να σκάσει. χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Μερικές φορές οι ερωτήσεις δεν έχουν να κάνουν με άγνοια ή απορία αλλά γίνονται για να αναλυθεί πλήρως το θέμα
Α, μιλά για τον εαυτό σου. Εγω ρωτάω απο άγνοια (στην συγκεκριμένη περίπτωση). :D
να σκάσει. χα χα
Ο kanakiani απο τη ζήλεια του ... όχι η γατούλα. 😍
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...να ειναι υδροχοος...
΄΄Υδροχόος΄΄ είναι σίγουρα...οι καιροί που ζούμε
Ναι στο δεύτερο, ερωτηματικό στο πρώτο.
Ευρύτερη διασπορά μήπως οδηγεί και σε περισσότερη αρνητική αλληλεπίδραση μεταξύ των πολλών ηχείων;

Ψιλά γράμματα θα μου πείτε, αλλά τα υπόλοιπα είναι όλα λυμένα.
Εικάζω όμως ότι σ'ένα πολυκαναλικό setup η αλληλεπίδραση ανάμεσα στις συνιστώσες άμεσης ηχητικής ενέργειας μεταξύ των επιμέρους καναλιών θα έπρεπε - υπό ιδεώδεις συνθήκες εννοείται - να λογαριάζεται ως...επιθυμητή με θετικό πρόσημο αντί...προστίμου. :wink:
(Κι εφόσον οι επιμέρους συνιστώσες έμμεσης θα ήταν συναφείς με τις αντίστοιχες άμεσες,θα έπρεπε το θετικό πρόσημο να επεκτείνεται)

Με τη φράση ΄΄σχεδόν μονοκάναλο΄΄ έχουμε το πρωτοφανές φαινόμενο να κάνει ο Dimi...έκπτωση κατά την προαγωγή της πληροφορίας.
Δε νομίζω ότι οι προθέσεις του Bhutia είναι να μαμήσει ασάλιωτα και στεγνά κάπιοιον ή κάποιους, αλλά να ενημερώσει για κάποια πράγματα. Επίσης φαντάζομαι ότι ξέρει να διακρίνει ποιός ρωτάει και με ποιά πρόθεση ή άγνοια και απαντάει καταλλήλως και ανάλογα στον καθένα.
Αυτό που κάνεις είναι μια μετάφραση δική σου και απόδοση προθέσεων σε αυτόν για κάποιο λόγο που δεν τον γνωρίζω και μπορεί να είναι απο δικαιολογημένος (ελπίζω όχι for Bhutia's sake not yours) από την προσωπική σου γνώση μετά απο πολλά έτη συναναστροφής μαζί του, έστω και διαδικτιακά μέχρι όμως και προβολή της δικής σου προσωπικότητας πάνω του. Δυστυχώς, δεν έχω αποκλείσει ακόμη απόλυτα το γεγονός να έχεις δίκιο βέβαια, αλλά κάθε ημέρα βαίνει και μειούμενο.

@Bhutia , ενημερώθηκα για το spinorama. Διάβασα χθές ένα ολόκληρο τέταρτο. Ουάου χα χα. Ετοιμάσου για σοβαρό rebattle αυτή τη φορά χα χα. Μόνο να βρώ χρόνο αλλά και μου μένει λίγο ακόμη διάβασμα γαι τα indexes. Των καμπυλών την ερμηνεία και μεταξύ τους συσχέτιση (όχι μεμονωμένη σημασία και ερμηνεία ;)) την κατάλαβα, όπως και που "κόλλησε" η επικοινωνία μας για το θέμα του δωματίου και ρόλου του. Η απάντηση σου βέβαια είναι μια καλή αρχή και αυτό που με εν μέρη με απασχολούσε. Μέχρι τα 30-35 είχα δύναμη να διαβάζω γενικά τέτοια nerdy things χα χα. Μετά άρχισα να το σιχαίνομαι για κάποιο λόγο και ακολούθησα πιο φιλοσοφικά ενδιαφέροντα που λόγω ηλικίας κατέστησαν την παρουσία τους πιο αναγκαία και ουσιαστική έκ των πραγμάτων αλλά και επιβαλλόμενη ( :( αλλά και :D). Το ίδιο επιθυμώ και δι' υμάς. ;) Και τώρα μόνο λόγω εσένα διαβάζω έστω και ένα τέταρτο χα χα. Αλλά το δικό μου το τέταρτο είναι διαφορετικό σε πρόοδο εκ του μηδενός, απο άλλων. :D Είπαμε έχουμε και ενα IQ που πρέπει και διψάμε να διαιολογούμε from time to time έστω και με βαρετά τεχνικά θέματα. Δεν είμαστε τέλειοι. :D Χαιρετίσματα στην ωραία γάτα σου. Είναι καλύτερη απο του Kanakiani, να σκάσει. χα χα
Σταθερή - constant που θα έλεγε και το μέλος SpZach - πρόθεση θα ήταν να... γεμίσουμε το γνωστικό μας υπόβαθρο κάνοντας κάποια συνοδευτική πλάκα αλλά χωρίς στο ενδιάμεσο να στοχεύαμε ο ένας τη...σφαγίτιδα φλέβα του άλλου.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το δικαναλικό είναι ανίκανο μέχρι και...μονοκάναλο να γινόταν. Αυτό πρέπει να είναι το έμμεσο μήνυμα που θα ήθελαν να προαγάγουν οι γνωστοί ιμερσιβίτες με το σχετικό σχόλιο... :roflmao: :sneaky:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.937
Εικάζω όμως ότι σ'ένα πολυκαναλικό setup η αλληλεπίδραση ανάμεσα στις συνιστώσες άμεσης ηχητικής ενέργειας μεταξύ των επιμέρους καναλιών θα έπρεπε - υπό ιδεώδεις συνθήκες εννοείται - να λογαριάζεται ως...επιθυμητή με θετικό πρόσημο αντί...προστίμου. :wink:
Εννοείται. Αλλά θέλουμε ευρύ ή στενό spin? Τι είναι προτιμότερο σε πολυκάναλο;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Όταν η ανωφερής κλίση γίνεται πιο έντονη , αυτό το στοιχείο συνεπάγεται αυξανόμενη κατευθυντικότητα στην εκπομπή του ηχείου. δηλαδή ανώτερο γενικό ποσοστό άμεσης ενέργειας προς την έμμεση.
Επομένως όποιος έχει δωμάτιο με πολλές λείες ανακλαστικές επιφάνειες χωρίς πρόθεση ή δυνατότητα για nearfield ακροάσεις ή να εγκαταστήσει ακουστική φροντίδα σ'εκείνες κι επιπλέον με συγκοινωνία κυρίως χώρου προς άλλους δευτερεύοντες, θα προτιμούσε μάλλον ηχεία με πιο απότομη γενική κλίση στους δείκτες κατευθυντικότητας.
Αυτή η προτίμηση είναι δίκοπο μαχαίρι. Διότι η ανωφερής κλίση του δείκτη κατευθυντικότητας σημαίνει από την άλλη, όλο και στενότερη διασπορά (αυξημένη κατευθυντικότητα) προς τις υψηλές συχνότητες όσο απομακρυνόμαστε από τον κύριο άξονα ακρόασης.
Αυτό με τη σειρά του σημαίνει μειωμένο υψίσυχνο περιεχόμενο των πρώτων ανακλάσεων (που είναι και οι πλέον σημαντικές), άρα καταστρατήγηση της κατά γενικήν ομολογίαν σημαντικής απαίτησης για ομοιότητα του συχνοτικού κοκτέιλ των ανακλάσεων με αυτό του κυρίως προγράμματος, ιδίως σε στενά και ανακλαστικά δωμάτια και ιδίως στις έντονα συγκλίνουσες τοποθετήσεις ηχείων

Εδώ, εγώ προσωπικά θα προσυπόγραφα χωρίς ενδοιασμούς την - μισητή στους γνωστούς κύκλους του αβουσάιτ - όντιοφαιλ απαίτηση : "Ακρόαση στο χώρο μου"

. . . ο ίδιος θ'απέρριπτα χωρίς πολλές σκέψεις ηχεία με τα εξής ΄΄απαγορευτικά΄΄ κατά τη δική μου εκτίμηση χαρακτηριστικά :
- Μονάδες πάνω στην ίδια μπάφλα και προσανατολισμό με ακουστικά κέντρα ευρισκόμενα μακριά μεταξύ των. . . .
Μέχρι πάρα πολύ πρόσφατα, έτσι πίστευα κι' εγώ.
Ωστόσο αντιλήφθηκα οτι υπάρχει διαφορετική και τεκμηρωμένη επιχειρηματολογία ειδικά για την απόσταση των ηχητικών κέντρων μηντ-τουίτερ, που θέλει αυτή να είναι είτε στο 1,1 είτε στο 1,2 του μήκους κύματος της συχνότητας κροςς.
Αυτό επειδή οι διαστάσεις των μεγαφώνων αυτών, δεν επιτρέπουν την θεωρητικά έγκυρη απαίτηση για απόσταση μικρότερη του 1/4 μήκους κύματος. Για κροσσάρισμα πχ στους 2000, το μήκος κύματος είναι 17,2cm και το 1/4 αυτού 43mm. Ούτε με ηχειάκια PC δεν το κατεφέρνεις αυτό.

Αν ενδιαφέρεστε για το πως προκύπτουν τα 1,1 και 1,2 πείτε να προσπαθήσω να ξαναεντοπισω το λινκ. Να επισημάνω πάντως οτι όντως υπάρχουν μερικά ηχεία σοβαρών κατασκευαστών, που αθόρυβα και στα μουλωχτά, δεν έχουν το τουίτερ όσο το δυνατόν πλησιέστερα στο γούφερ, δεν πολυσκάνε για το μεγάλης διαμέτρου φροντ-πλέητ του τουίτερ, ούτε βέβαια για τυχόν μεγάλο κυματοδηγό.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Να επισημάνω πάντως οτι όντως υπάρχουν μερικά ηχεία σοβαρών κατασκευαστών, που αθόρυβα και στα μουλωχτά, δεν έχουν το τουίτερ όσο το δυνατόν πλησιέστερα στο γούφερ, δεν πολυσκάνε για το μεγάλης διαμέτρου φροντ-πλέητ του τουίτερ, ούτε βέβαια για τυχόν μεγάλο κυματοδηγό.
Να επισημάνουμε όμως ταυτόχρονα, πως ένα σωρό ιδιαίτερα σοβαροί κατασκευαστές, έχουν τα μεγάφωνα όσο κοντά γίνεται, και τους κυματοδηγους μεγάλους.

Για κάποιον λόγο, αυτά μ'ακούγονται και καλά.
Τυχαίο; Όχι βέβαια.

Επίσης μια προσωπική διαπίστωση: άμα δεν έχει κυματοδηγο, προβλέπω πως δε θα μ'αρεσει, και η πρόβλεψη αυτή, κατά σατανική σύμπτωση, βγαίνει (σχεδόν πάντα) αληθινή.

Βεβαίως υπάρχουν εξαιρέσεις. Σημαντικότατων κατασκευαστών, όπως ακριβώς είπες.
Αλλά άνευ πλάκας, άμα δε βλέπω κυματοδηγο, δεν έχω καλό προαίσθημα.
 
Last edited:

D

Deleted member 50795

Guest
και ας μη ξεχνάμε τις ομοκεντρικες μονάδες , που προσομοιάζουν τη σημειακή πηγή του ήχου…(όπως είναι στην πραγματικότητα):geek:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.571
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top