IFI zen stream

Μηνύματα
27
Reaction score
16
Για την ώρα το πρόβλημα μάλλον λύθηκε, με ένα λάστιχο και ένα ανεμιστηρακι πίσω από το router.
Είναι παγωμένο έτσι , γιατί ζεσταίνονταν αρκετά, και δουλεύει καλύτερα.
Ίσως αυτό να ήταν η αιτία.
 


Μηνύματα
354
Reaction score
137
Για την ώρα το πρόβλημα μάλλον λύθηκε, με ένα λάστιχο και ένα ανεμιστηρακι πίσω από το router.
Είναι παγωμένο έτσι , γιατί ζεσταίνονταν αρκετά, και δουλεύει καλύτερα.
Ίσως αυτό να ήταν η αιτία.
ποιο ρουτερ έχεις?
Ειμαι και εγώ κάτοχος του zen stream απο εψες..το συνδεσα μπήκα άλλαξα 2-3 ρυθμισεις ενεργοποιησα το tidal και απλα έπαιξε...αργοτερα έκανα και το update.
να το κάνω να τραβαει το zen aπο το roon θα κάνει διαφορά?
μονο tidal παίζω αν δε κάνει διαφορά με το roon, να παιξω μονο απο το zen και να σταματησω τη συνδρομή του roon..
 
Last edited:

Μηνύματα
27
Reaction score
16
είχα ένα ρούτερ της nova,πρόσφατα άλλαξα σε cosmote,δεν έχω πια θέμα.
Roon δεν έχω ,αλλά μάλλον δεν αξίζει να το πληρώνεις μόνο για να ακούς tidal.
Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την δυνατότητα tidal connect.
To έχω αρκετούς μήνες,είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,αλλά εκεί που είδα διαφορά
μεγάλη και ακουστή είναι με γραμμικό τροφοδοτικό-συγκεκριμένα με diy κατασκευή
Salas L-adapter.
Παρόλο που το δικό του μαμίσιο τροφοδοτικό i-power από μόνο του λέει ,η μετάβαση στο γραμμικό L-adapter
του δικού μας Salas ,ήταν σοβαρή αναβάθμιση.(ή και οποιουδήποτε σοβαρού γραμμικού τροφοδοτικού φαντάζομαι)
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
είχα ένα ρούτερ της nova,πρόσφατα άλλαξα σε cosmote,δεν έχω πια θέμα.
Roon δεν έχω ,αλλά μάλλον δεν αξίζει να το πληρώνεις μόνο για να ακούς tidal.
Προσωπικά είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την δυνατότητα tidal connect.
To έχω αρκετούς μήνες,είμαι απόλυτα ικανοποιημένος,αλλά εκεί που είδα διαφορά
μεγάλη και ακουστή είναι με γραμμικό τροφοδοτικό-συγκεκριμένα με diy κατασκευή
Salas L-adapter.
Παρόλο που το δικό του μαμίσιο τροφοδοτικό i-power από μόνο του λέει ,η μετάβαση στο γραμμικό L-adapter
του δικού μας Salas ,ήταν σοβαρή αναβάθμιση.(ή και οποιουδήποτε σοβαρού γραμμικού τροφοδοτικού φαντάζομαι)
Θα το κρατήσω λίγο ακόμα το roon , δε ξέρω ίσως είναι η ιδέα μου αλλά ίσως έχει διαφορά .
 

Μηνύματα
86
Reaction score
5
Σκέφτομαι κ εγώ την αγορά του .. HDD 3.5 παίζει από την θύρα usb? O σκληρός δίσκος έχει δικό του τροφοδοτικό .. ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σκέφτομαι κ εγώ την αγορά του .. HDD 3.5 παίζει από την θύρα usb? O σκληρός δίσκος έχει δικό του τροφοδοτικό .. ευχαριστώ!
Ναι παίζει από τη θύρα usb , πρόσεξε ποια θύρα θα επιλέξεις η κατω είναι του dac η πάνω του δίσκου τσέκαρε το manual καλύτερα…. και έχε το νου σου μη βάζω-βγάζεις με dac αναμενο .. μη σου πω να είναι εκτός πρίζας κιόλας και dac και streamer , είναι ευαίσθητη η θύρα του dac η πρώτη που θα την ακούσει θα είναι
 

Μηνύματα
86
Reaction score
5
Ναι παίζει από τη θύρα usb , πρόσεξε ποια θύρα θα επιλέξεις η κατω είναι του dac η πάνω του δίσκου τσέκαρε το manual καλύτερα…. και έχε το νου σου μη βάζω-βγάζεις με dac αναμενο .. μη σου πω να είναι εκτός πρίζας κιόλας και dac και streamer , είναι ευαίσθητη η θύρα του dac η πρώτη που θα την ακούσει θα είναι
Σε ευχσριστω ..το streamer έχει δικό του τροφοδοτικό έτσι ?
Άλλη μια ερώτηση .. που βλέπεις τι album παίζει ? Εννοώ από τον σκληρό δίσκo..στην εφαρμογή στο κινητό ?
 
Last edited:

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Σε ευχσριστω ..το streamer έχει δικό του τροφοδοτικό έτσι ?
Άλλη μια ερώτηση .. που βλέπεις τι album παίζει ? Εννοώ από τον σκληρό δίσκo..στην εφαρμογή στο κινητό ?
εχει δικό του τροφοδοτικο το streamer..

επιλέγεις τον διακόπτη στη θέση 1. ΑΙΟ , κατεβαζεις το app ifi στο κινητό σου και αφου μπεις στο προγραμμα θα δει το zen σχεδον αμέσως, απο εκει και πέρα θέλει λίγο ψαξιμο αλλα ειναι απλο
λογικά θα έχει και επιλογη κάπου για HDD

και πάλι προσεχε τα USB!!!
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
εχει δικό του τροφοδοτικο το streamer..

επιλέγεις τον διακόπτη στη θέση 1. ΑΙΟ , κατεβαζεις το app ifi στο κινητό σου και αφου μπεις στο προγραμμα θα δει το zen σχεδον αμέσως, απο εκει και πέρα θέλει λίγο ψαξιμο αλλα ειναι απλο
λογικά θα έχει και επιλογη κάπου για HDD

και πάλι προσεχε τα USB!!!
θα προτεινα να δοκιμάσεις το app mconnect (με tidal) ... και συνδεση στο zen
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Κάτοχος και εγώ από σήμερα του ZEN stream. Με παίδςψε λίγο στην αρχή. Ενώ το συνέδεσα να ethernet δεν έπαιζε τίποτε. Δεν το "έβλεπε" το spotify connect, αλλά ούτε άλλο streaming έκανε. Τελικά έκανα ένα firmware update και όλα οκ. Κάποια στιγμή συνέδεσα έναν HD 4TB με μουσική αλλά παρόλο που έμεινε συνδεδεμένος για 2 ώρες δεν μπορούσα να δω τα album και να ανοίξω π.χ ένα alpbum για να δω και να επιλέξω κάποιο κομάτι. Αντιθέτως όταν επέλεγα artist μου έδειχνε λίστα αλφαβητική όπου μπορούσα να ακούσω κάποια κομάτια. Από όσα μπόρεσα να ακουσω, νομίζω ότι μέσω foobar-laptop-DAC άκουγα καλύτερα. Δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι δεν έχει ισχυρή τροφοδοσία; Έχει νόημα να πάρω ένα iFi iPower 15V;
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάτοχος και εγώ από σήμερα του ZEN stream. Με παίδςψε λίγο στην αρχή. Ενώ το συνέδεσα να ethernet δεν έπαιζε τίποτε. Δεν το "έβλεπε" το spotify connect, αλλά ούτε άλλο streaming έκανε. Τελικά έκανα ένα firmware update και όλα οκ. Κάποια στιγμή συνέδεσα έναν HD 4TB με μουσική αλλά παρόλο που έμεινε συνδεδεμένος για 2 ώρες δεν μπορούσα να δω τα album και να ανοίξω π.χ ένα alpbum για να δω και να επιλέξω κάποιο κομάτι. Αντιθέτως όταν επέλεγα artist μου έδειχνε λίστα αλφαβητική όπου μπορούσα να ακούσω κάποια κομάτια. Από όσα μπόρεσα να ακουσω, νομίζω ότι μέσω foobar-laptop-DAC άκουγα καλύτερα. Δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι δεν έχει ισχυρή τροφοδοσία; Έχει νόημα να πάρω ένα iFi iPower 15V;
Εγώ το πήρα απευθείας με την τροφοδοσία οπότε δεν το έχω ακούσει καθόλου χωρίς αυτήν και δεν έχω άποψη.
Για τα χρήματα αυτά είναι εξαιρετικό αν εξαιρέσεις το μεγάλο παίδεμα που έχεις αν θες να ακούσεις μέσω coaxial!
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
Εγώ το πήρα απευθείας με την τροφοδοσία οπότε δεν το έχω ακούσει καθόλου χωρίς αυτήν και δεν έχω άποψη.
Για τα χρήματα αυτά είναι εξαιρετικό αν εξαιρέσεις το μεγάλο παίδεμα που έχεις αν θες να ακούσεις μέσω coaxial!
Το τροφοδοσία έχετε ; Το μαύρο το μικρό ;
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.566
Κάτοχος και εγώ από σήμερα του ZEN stream. Με παίδςψε λίγο στην αρχή. Ενώ το συνέδεσα να ethernet δεν έπαιζε τίποτε. Δεν το "έβλεπε" το spotify connect, αλλά ούτε άλλο streaming έκανε. Τελικά έκανα ένα firmware update και όλα οκ. Κάποια στιγμή συνέδεσα έναν HD 4TB με μουσική αλλά παρόλο που έμεινε συνδεδεμένος για 2 ώρες δεν μπορούσα να δω τα album και να ανοίξω π.χ ένα alpbum για να δω και να επιλέξω κάποιο κομάτι. Αντιθέτως όταν επέλεγα artist μου έδειχνε λίστα αλφαβητική όπου μπορούσα να ακούσω κάποια κομάτια. Από όσα μπόρεσα να ακουσω, νομίζω ότι μέσω foobar-laptop-DAC άκουγα καλύτερα. Δεν ξέρω, ίσως φταίει ότι δεν έχει ισχυρή τροφοδοσία; Έχει νόημα να πάρω ένα iFi iPower 15V;
Τόσο μεγάλο δίσκο,νομίζω θα ζοριστεί να τον "διαβάσει". Για τέτοιο όγκο υλικού καλύτερα μέσω δικτύου (ο δίσκος σαν nas,είτε σε κάποιον υπολογιστή στο δίκτυο). Το συνοδευτικό τροφοδοτικό είναι 9V? Σίγουρα ένα 15V θα βοηθήσει και ακόμα καλύτερα αν είναι το ipowerX (αν και σημαντικά πιο ακριβό και στα χρήματα αυτά μπορείς να πας σε diy γραμμικό τροφοδοτικό,αλλά θέλει χρόνο και εμπειρία).
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Εγώ το πήρα απευθείας με την τροφοδοσία οπότε δεν το έχω ακούσει καθόλου χωρίς αυτήν και δεν έχω άποψη.
Για τα χρήματα αυτά είναι εξαιρετικό αν εξαιρέσεις το μεγάλο παίδεμα που έχεις αν θες να ακούσεις μέσω coaxial!
Τι εννοεις για την coaxial? Γιατι εγω ετσι το εχω συνδεσει (δεν εχει usb εισοδο το dac μου). Μετα το αρχικο σεταπ, αρχισε να μου κανει καποια θεματα.
Αποσυνδεση απο το δικτυο, κολληματα. Επισης αργει αρκετα να stream-αρει web radio ( μεχρι και 1 λεπτο για να αρχισει να παιζει τον σταθμο).
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τι εννοεις για την coaxial? Γιατι εγω ετσι το εχω συνδεσει (δεν εχει usb εισοδο το dac μου). Μετα το αρχικο σεταπ, αρχισε να μου κανει καποια θεματα.
Αποσυνδεση απο το δικτυο, κολληματα. Επισης αργει αρκετα να stream-αρει web radio ( μεχρι και 1 λεπτο για να αρχισει να παιζει τον σταθμο).
Για αυτό στα κάνει αυτά. Δεν έχει switch για να αλλάζει και είναι ρυθμισμένο by default να ψάχνει πρώτα να βρει usb. Και εμένα με πήδηξε μέχρι να βρω να ακούσω την coaxial και αφού βρήκα τι φταίει μετά εκανε αυτές τις καθυστερήσεις. Η λύση που βρήκα ήταν να μην το κλείνω ποτέ οπως και τον πυρήνα ( pc fanless ).
Προχθές το ξαναέβαλα πάλι usb😁
Αν και από coax παίζει καλύτερα .
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τα switch κάνουν κακό στον ήχο. :D :D
Χωρίς πλάκα. Μόνο πικάπ.
Για αυτό το ξαναέβαλα usb για να κλειδώνει αμέσως και να μην παιδεύομαι στα μπάρμπεκιου και όταν τρώμε😀
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top