τι ΘΑ έκαναν τα μέλη του AVsite AN στήνανε περίπτερο στην έκθεση Black Box Show

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Τα 8 σαμπ τουλάχιστον
θα έστηνα 7 κάτω
Μίνιμουμ χώρος 4*4μ, θες 16τμ
Αν βάλεις 8 σαμπ και 7 δορυφόρους με τις βάσεις τους σε ενα δωμάτιο 16τμ, δεν θα έχει χώρο να μπει κανείς μέσα στο δωμάτιο, ίσως δεν θα μπορεί καν να βγει όποιος τα τοποθετήσει. Θα μείνει εκεί για πάντα και θα του στέλνουμε φαΐ με bayraktar από το παράθυρο.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Το κουβαλημα των σαμπ είναι το μόνο δύσκολο και χρονοβόρο, θέλει χέρια και μπράτσα.

Τα υπόλοιπα, αν μιλάμε για μικρούς δορυφόρους με εύχρηστες επαγγελματικές βάσεις, στα στήνω σε 20 λεπτά.
Έτοιμα καλώδια να υπαρχουν.
Για την ισοστάθμιση με τρινοβ, μου αρκούν 20 λεπτά, αλλά θέλει απόλυτη ησυχία, μέσα στη νύχτα θα γίνει αυτό.
Και 5 λεπτά για 2 ταργκετ κερβ, μια με 9 dB κλίση και μία με 12dB.
Και τέλος.
Χωρίς ακρόαση στο αφήνω στημένο και φεύγω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
βάλεις 8 σαμπ και 7 δορυφόρους με τις βάσεις τους σε ενα δωμάτιο 16τμ, δεν θα έχει χώρο να μπει κανείς μέσα στο δωμάτιο,
Κύκλος ακρόασης είναι.
Τον στρίβεις όπως βολεύει.
Και τα σαμπ περιμετρικά πάνω στον κύκλο ακρόασης άστα.

Αφήνεις ένα διάδρομο από την πόρτα εισόδου μέχρι τη θέση ακρόασης. Γύρω γύρω τα καλώδια.


Σας παρακάλεσε ο άνθρωπος να μη συνεχίσετε εδώ κορίτσια... Ποιός θα μεταφέρει σε νέο νήμα τα τι θα κάνατε; :p
Δίνω ιδέες για τι μπορούν και προλαβαίνουν κάποιοι στην Αθήνα να κάνουν.

Σταματώ εδώ όμως, δίκιο έχεις επί της ουσίας.
 

D

Deleted member 50795

Guest


..ασε και λιγο χώρο για καμία γυροβολιά..:biggrin:

(βάλτε ακουστικά):geek:
 
Last edited by a moderator:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καλά, αν κάποιος στήσει ΔΙΚΑΝΑΛΟ δωμάτιο σωστά σε 3 ώρες θα του κάνω δώρο το δωμάτιο.

Με τα μηχανήματα μέσα στο αυτοκίνητο πατάω χρονόμετρο, και........ αν φύγει σε λιγότερο από 5 ώρες να μου γράψει. 🥳

Δεν είστε μόνοι σας στον όροφο, ούτε σας ανήκει το ασανσέρ.
Εάν το ικρίωμα με τις συσκευές ήταν ήδη εγκατεστημένο,για δικαναλικό setup με απαιτούμενα την τοποθέτηση σε ηχειακές πηγές και μετρητικές λήψεις θα έφτανε το τρίωρο,Συν ένα μισάωρο ακόμα ανά κανάλι για περαιτέρω επεξεργασία στο σήμα με μεθόδους που έχω περιγράψει.Θα μου έφτανε το miniDSP SHD εννοείται για δικαναλικό...
Δεν στήνεται σε εκθεσιακό χώρο με 2 σαμπ τίποτα της προκοπής. Ούτε για πλάκα.
Δεν ισοσταθμίζεται σωστά αυτό, ούτε για 1 θέση ακρόασης, όχι για ομοιογένεια στο χώρο, που μια χαρά ακούγεται στην mlp.
Μην κάνεις τέτοιες εκπτώσεις, δε θα έχει τον ήχο που χρειάζεται.
Ατάκα, κρουστική, έκταση, στάθμη, κλπ...

Τα 8 σαμπ τουλάχιστον 12" είναι IMNSHO το απολύτως αναγκαίο μίνιμουμ για να στηθεί ήχος σε έκθεση, όπου θα έχει υψηλό θόρυβο ηρεμίας, μπόλικο κόσμο να μπαινοβγαίνει και να μιλάει, τοιχωματικα όρια ανύπαρκτα και ανόμοια (Γυψοσανίδες κλπ) και μηδενικές δυνατότητες παθητικής περιποίησης χώρου σε χαμηλές συχνότητες.

Σκέψου πως 8 μεγάφωνα χαμηλών (4 τεμάχια 12" και 4 τεμάχια 10") έχω γω σε μικρό κλειστό χώρο, με άπειρο ψάξιμο τοποθέτησης και χρονοβόρα διαδικασία στησίματος.

Σκέψου πόσα σαμπ είχε ο τερματογκαζι.

Τπτ δε θα έστηνα με λιγότερα από 8 σαμπ σε τέτοιο χώρο και κατά βάση θα προτιμούσα 15", δηλαδή θα ήταν περιορισμός να έχω μόνο 12" ακόμα κι αν ήταν 8 τεμάχια.

Η τοποθέτηση των σαμπ θα είναι τραγικά απλή και σύντομη, ούτε ταλαιπωρία ούτε τίποτα. 2 δοκιμές τοποθέτησης, ξέρεις ήδη ποιες.

Τα σεταρεις όλα μαζί να τα διαχειριστεί ως 1 σαμπ ο τρινοβ, σα πολλούς δρόμους ενός ηχείου. Και τέλος.

16 θέσεις έχει ο τρινοβ, 20 λίαν συντόμως, άρα περισσεύουν 8-12 έξοδοι για δορυφόρους.
Με 8 θα έστηνα 5 κάτω 2 πάνω.
Με 12 θα έστηνα 7 κάτω 4 πάνω.

Με οποιοδήποτε ενεργό δορυφόρο με σοβαρό σπινοραμα (ακόμα και με φτηνά ομοαξονικά κάλι το στήνεις, και φυσικά το τερματίζεις με επιπέδου Νιούμαν 120 και τζενελεκ, πάλι σε σχετικά λογικό κοστολογιο), και με μικρή απόσταση ακρόασης (πες 2μ) ώστε να μειωθεί η συμμετοχή του χώρου στο ελάχιστο, και με λίγα (7) πάνελ απορρόφησης περιμετρικά (πίσω από τους δορυφόρους), τελειώνει το πανηγύρι, στήνεται ήχος σε ένα 2-ωρο.

Μίνιμουμ χώρος 4*4μ, θες 16τμ για να στηθεί κύκλος ακρόασης με ακτίνα 2μ.

1 θέση ακρόασης. Ένας ένας θα ακούν, ο καθένας το δικό του ρεπερτόριο, ένα τάμπλετ στο χέρι να δουλεύει ρουν με τινταλ.

Θα ψηφιστεί με τα μπούνια ο καλύτερος ήχος της έκθεσης, και μετά άντε να τα μπαλωσουν οι λοιποί εκθέτες με τα σούπερ ντουπερ ακριβά σεταπ.

Το βλέπω το ποίημα. Μπάτσα μεγάλη.
Εδώ έχω μια ένσταση...Πραγματική πρόκληση θ'αποτελούσε να κατατροπώσεις τους παραδοσιακούς δικαναλικούς στο δικό τους ΄΄γήπεδο΄΄. Δηλαδή να επιδείξεις πόσο ανώτερη θα ήταν η διαχείριση στο κλασσικό δικαναλικό σήμα χωρίς να στερείται καμία εκ των γνωστών χαΙενδικών ιδιοτήτων με δύο δορυφόρους κροσαρισμένους και απλή τετράδα sub.

Πρόσθετο ζήτημα - επί του παρόντος τουλάχιστον - θα ήταν και το αν θα επιβαλλόταν ή όχι η χρήση μάσκας στους επισκέπτες του δωματίου...
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Σε δωμάτιο ξενοδοχείου 17τμ θα έφτιαχνα ένα 7.1.4 αλλά με ηχομπαρα της ambeo εκμεταλλευομενος τις ανακλαστικες επιφάνειες τέτοιων δωματίων. Φυσικα θα έβαζα και κάνα 2 σαμπς και μια μεγάλη τιβι. Όλα φυσικά θα μου τα παραχωρουσαν για αυτές τις 2 μέρες οι αντίστοιχοι αντιπρόσωποι. :p
Για υποδοχή στην είσοδο θα επέλεγα την μαϊμού μας:D
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Να απαντήσω και στο ερώτημα, για φέτος θα μπορούσα να συνεισφέρω μόνο χρήματα. Λόγω τρεξιμάτων, δεν ξέρω καν αν θα προλάβω να έρθω στην εκθεση.

Για του χρόνου, απο χαμαλίκι και εξοπλισμό μέχρι (προφανώς) χρήματα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εγώ θα μαζεύω τα χρήματα. Θα επενδυθούν στο μέλλον του αγαπημένου μας ιστοχώρου.



Πουτάνες και ναρκωτικά.
Σα να λέμε...πάλι προβολέα θες ν'αλλάξεις και μας ρίχνεις στάχτη στα μάτια... :p
 

vlasis

Φωτογράφος!
Μηνύματα
11.718
Reaction score
7.496
Αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα :thumbsup:
Εκει νεε μου οταν ερθει αυτη η ωρα θα παρεις ενα δωματιο και θα εχεις μεσα μονο SUBS.....τιποτα αλλο...ετσι τρομος με τα 15ιντζα !!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Εκει νεε μου οταν ερθει αυτη η ωρα θα παρεις ενα δωματιο και θα εχεις μεσα μονο SUBS.....τιποτα αλλο...ετσι τρομος με τα 15ιντζα !!!
η υπερβολική μου σκέψη είναι για 2 4δες σε array....έτσι για την αλητεία....για φέτος όχι...αλλά του χρόνου...
υγεία να χουμε και θα το κάνουμε
 


Μηνύματα
14.869
Reaction score
20.414
Τελικά καταλήξαμε κάπου στον εξοπλισμό;
Να φέρω κάτι τεσπά; Έχω τον JBL και τα diy ενεργά μου
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Εάν το ικρίωμα με τις συσκευές ήταν ήδη εγκατεστημένο,για δικαναλικό setup με απαιτούμενα την τοποθέτηση σε ηχειακές πηγές και μετρητικές λήψεις θα έφτανε το τρίωρο,Συν ένα μισάωρο ακόμα ανά κανάλι για περαιτέρω επεξεργασία στο σήμα με μεθόδους που έχω περιγράψει.Θα μου έφτανε το miniDSP SHD εννοείται για δικαναλικό...
Κάπως έτσι.

Όταν φτάσεις στο ξενοδοχείο θα πρέπει να παρκάρεις κάπου κοντά στην είσοδο που θα μπαίνουν τα μηχανήματα. Αν δεν έχει χώρο θα πρέπει να περιμένεις μέχρι να αδειάσει θέση ή να τα κουβαλάς από εκεί που πάρκαρες. Όταν τα βάλεις μέσα στο ξενοδοχείο θα πρέπει να βρείς διαθέσιμο ασανσέρ. Αν όλα τα κουτιά είναι πάνω σε καρότσια θα ανεβάσεις το πρώτο φορτίο στον όροφο, θα τα πας στο δωμάτιο, και πάλι κάτω να φέρεις το δεύτερο φορτίο. Και πάλι αναμονή στο ασανσέρ, και πίσω στο δωμάτιο. Αν τελειώσεις με 2-3 βόλτες που θα φας 40 λεπτά με μια ώρα είσαι μια χαρά.
Μόλις φτάσεις στο δωμάτιο θα πρέπει να τα βγάλεις όλα από τα κουτιά. Θα πρέπει να βγάλεις τα κουτιά από το δωμάτιο (δεν χωράνε όλα στο μπάνιο που συνήθως πάνε αυτά), οπότε θα πρέπει να τα πας στο αμάξι. Άλλη μισή ώρα. Έχουν περάσει 70-90 λεπτά και ακόμα τα κοιτάς.

Στο μάζεμα, επειδή έχει ορθοστασία, κούραση και πίνα, μόλις τελειώσει η έκθεση κλείδωμα το δωμάτιο και έξω για φαγητό. Μετά από 60-90 λεπτά επιστροφή στο δωμάτιο για μαζέματα. Αν κλειδώσεις 20:30, ξεκινάς να ανεβάζεις κούτες κατά τις 22:00.

Οι χρόνοι είναι για δύο άτομα, όχι ένα.

Όποιος δεν τα έχει κάνει λογικό είναι να βγάζει timetables που μόνο στα χαρτιά γίνονται. Και με την ψυχή στο στόμα πάλι εκτός χρόνου θα ήταν.
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Επίσης, αν δεν έχεις τέτοια, κάτσε σπίτι.
Θα γινόταν ίσως άμα δανειζόμασταν αυτά που έχει ο JOHN MARKOU στα ηχεία του... :lolsign:

Νυφικη σουιτα.. 🐒
Γαμοσουίτα δηλαδή...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top