Πως βάζω sub στο δικαναλο σύστημα;


Μηνύματα
15.030
Reaction score
20.784
το βάρος του κινούμενου μέρους έχει μικρότερη συνεισφορά στην "ταχύτητα" σε σχέση με τον κινητήρα του.
πιο μεγαλές διαφορές θα δεις μεταξύ μεγάφωνων ίδιας ονομαστικής διαμέτρου με διαφορές σε μοτέρ παρά μεταξύ οικογενειών μεγαφώνων με αντίστοιχης ποιότητας μοτέρ και διαφορετικές διαμέτρους.

είναι εντελώς ξεπερασμένο το θέμα του βάρους κώνου. Απείρως σημαντικότερο είναι το μαγνητικό διάκενο, η ισχύς του μαγνήτη (και πως αξιοποιείται από το μαγνητικό κύκλωμα) και η δυνατότητα συνδιασμού μικρού κενού με πηνεία μεγάλης ισχύος.
Στην παρεξήγηση αυτή μεγάλο μερίδιο ευθύνης έχει ο ενισχυτής , καθώς σε ΑΒ δοκιμές που βγάζουν αυτά τα (άκυρα) συμπεράσματα, πχ μεταξύ ηχείου με 15αρι έναντι του μικρότερου με τα 2χ10αρια (λέω γω τώρα τυχαίο παράδειγμα) το 15 καθότι χαμηλότερο fs (και κατά συνέπεια fb) είχε περισσότερο περιεχόμενο χαμηλά ενώ το 2χ10 λιγότερο δύνοντας την αίσθηση της δυνατότερης "μποτας" που μεταφράζεται και ως "ταχύτητα" πολλές φορές.
αυτό βέβαια έρχεται και ως αποτέλεσμα της υποοδήγησης του 15" από τον ενισχυτή με αποτέλεσμα να μην ελέγχεται σωστά.
επιπλέον το 2πλο 10 επειδή έχει κάτι από array πιθανόν να αδιαφορήσει λίγο για το τι συμβαίνει μεταξύ πατώματος/ταβανιού.

ταχύτητα όπως την αντιλαμβάνεται ο κόσμος είναι μια άριστη κρουστική απόκριση και αυτή είναι θέμα ενισχυτή/μοτέρ αρχικά και dsp σε δεύτερη φάση.
 

Μηνύματα
12.538
Reaction score
14.681
Το υψηλό inductance αντιστέκεται στην γρήγορη εναλλαγή του ρεύματος.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Το υψηλό inductance αντιστέκεται στην γρήγορη εναλλαγή του ρεύματος.
Η υψηλή τιμή στο γινόμενο μαγνητικής ροής επί το μήκος του πηνίου φωνής που θα μετακινείται εντός του μαγνητικού πεδίου θα φρενάρει ελέγχοντας πιο αποτελεσματικά τις μετακινήσεις του κώνου πέρα από τη θέση ηρεμίας του κατά τη μετατροπή της ηλεκτρικής ενέργειας σε μηχανική. Η ταχύτητα στη συμπεριφορά βασίζεται σε γρήγορη απόσβεση στη ζώνη συντονισμού γύρω από το κάτω όριο απόκρισης που επηρεάζει και τις ανώτερες ζώνες. Η περίφημη γρηγοράδα δεν βασίζεται αποκλειστικά στην επιτάχυνση αλλά και στο ρυθμό επιβράδυνσης με τη λήξη του ερεθίσματος.Τα μικρότερα woofer δεν κινούνται ταχύτερα και μακρύτερα - με ανώτερες κατά κανόνα αποκλίσεις από τη γραμμική συμπεριφορά , παραμορφώσεις και θερμικές καταπονήσεις - ως αβανταδόρικο χαρακτηριστικό αλλά επειδή είναι εξαναγκασμένα από την ανάγκη για τήρηση σε τιθέμενες προδιαγραφές. Γρηγορότερα μπορούν να είναι μεγάφωνα μεγαλύτερα και με ισχυρό Συντελεστή Δύναμης - το προαναφερθέν γινόμενο - που θα διακρίνονταν από αρκετά μικρότερο εύρος κίνησης για δεδομένη στάθμη κι εκπεμπόμενη συχνότητα.

Τωρα αληθεια, ακομα δε βαρεθηκατε δε κουραστηκατε με τα ιδια κ τα ιδια;
Ώρες ώρες έχω εντύπωση πως η γενική ακροαματική ενασχόληση εμπλέκει οποιονδήποτε χομπίστα σε ατέρμονες λούπες.Ομοίως και το κυνήγι διάφορων αναβαθμίσεων - εύλογων και μη .

Εντάξει όμως , παρηγορούμαστε με όσους ακούνε σε μέση συνεχόμενη στάθμη 65-70 dB με ολιγόβατα ενισχυτικά και ΄΄γρήγορα΄΄ εξαμισάρια mid-woofer όπου θ'αντιλαμβάνονταν ευχερέστερα και τις δυναμικές αντιθέσεις.
 
Last edited:




Μηνύματα
12.538
Reaction score
14.681
ποιος απ´ τους δυο..? 🙃
Δεν έχουμε δύο αλλά τρείς. Ο τρίτος μάλιστα είναι ομάδα ανθρώπων.

Ο πρώτος (εγώ) δεν εξέφρασα άποψη ούτε με νοιάζουν και στέκομαι σε τέτοια πράγματα ιδίως απο ανθρώπους, όπως η Άντζελα, που οι ίδιοι θεωρούν για τον εαυτό τους, ότι δεν κατέχουν καλά την Ελληνική γλώσσα. Εσύ έκανες τέτοια υπόθεση.
Και μας μένουν ο δεύτερος που είναι η Άντζελα και ο τρίτος που είναι ομάδα ανθρώπων που όπως λες θεωρήσαν ότι αυτή εκφράστηκε λάθος. Απο τον δεύτερο και τρίτο εγω εννοούσα τον δεύτερο, εξού (ξού ξού) και ο ενικός "το ΄λεγε".
αλλά και στο ρυθμό επιβράδυνσης με τη λήξη του ερεθίσματος.
Άρα είχε δίκιο ο φίλος μου ο Ντάνι :D , αλλά για λάθος λόγο ; Γιατί και γρήγορα transients μπορούν να δώσουν μια αίσθηση γρηγοράδας.
Μπερδεμένα λίγο τα λές πάντως, για το εύρος κίνησης. Επίσης ο Ντάνι είπε για το θέμα μάζας μεγαφώνου.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Μία ο Bhutia, μία εσύ. Το κάνετε επίτηδες ε; με έναν καφέ είμαστε. Δεν λειτουργεί η cpu πλήρως ακόμη.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Ο πρώτος (εγώ) δεν εξέφρασα άποψη ούτε με νοιάζουν και στέκομαι σε τέτοια πράγματα ιδίως από ανθρώπους…
..γίαυτο έκανα edit… :geek:
 

Μηνύματα
12.538
Reaction score
14.681
..γίαυτο έκανα edit… :geek:
Κάτι είχα ακούσει τότε που λέγανε. Νομίζω αποδείχθηκε ότι είχε δίκιο αυτή τελικά ; Εγω δεν ξέρω τόσο καλά την Ελληνική γλώσσα, ώστε να έχω άποψη.
Μία ο Bhutia, μία εσύ. Το κάνετε επίτηδες ε; με έναν καφέ είμαστε. Δεν λειτουργεί η cpu πλήρως ακόμη.
Λογικό γιατί νομίζω ότι και εμείς έχουμε μπερδευτεί. Μάλλον λέμε άλλα ή ο Bhutia δεν διάβασε αυτό που πόσταρες στο τσαρδί του Αμίρ ή/και εγω συγχρόνως δεν διάβασα το Ευαγγέλιον.

Εγω το διάβασα, αφού βέβαια πρώτα βεβαιώθηκα ότι αυτός ο ίδιος δεν συμμετείχε. :D :D ¨Εχω και κάποια μίνιμουμ αισθητική. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
1.730
Reaction score
2.471
Χάθηκε και ο φίλος μας με τα guarneri. Ίσως προσπαθεί να τα κρεμάσει στο ταβάνι.
 

Μηνύματα
87
Reaction score
161
Χάθηκε και ο φίλος μας με τα guarneri. Ίσως προσπαθεί να τα κρεμάσει στο ταβάνι.
Προσπαθώ να βρω μπούσουλα σε όλα αυτά που διαβάζω…
Και φυσικά ακούω από τα ηχεία του υπολογιστή… με σαμπ πλέον…
Το απόγευμα σήμερα…θα έρθει ένας μουσικός…Σαξοφωνίστας … να ακούσουμε…
Εμπιστεύομαι την γνώμη του.. και δεν είμαι από αυτούς που τους αρέσει να τους χαϊδεύουν τα αυτιά…
Ας πάρω και την γνώμη ενός .. εκπαιδευμένου στον φυσικό ήχο και βλέπουμε…
Αααα .. είναι οπαδός της λάμπας και αυτός… δυστυχώς για τους περισσότερους…
 
Last edited:




Μηνύματα
87
Reaction score
161
Εγώ δεν άκουσα ακόμα. :idk:
Θα ρίξω και ένα καθάρισμα πριν πάω για να ακούω full. Λέω να του πάω και κανά καβλώδιο να κάνουμε κανά συγκριτικό. Έχω κάτι καλά.... :smoke:
Καλά τα καλώδια που έχεις… είναι μέχρι να τα ποστάρεις εδώ…
Μόλις τα ποστάρεις…θα δεις τελικά πως κάνουν μόνο για να τα χρησιμοποιήσεις για επέκταση στο λουρί του σκύλου.. όταν τον πηγαίνεις βόλτα….
 


D

Deleted member 50795

Guest
Το απόγευμα σήμερα…θα έρθει ένας μουσικός…Σαξοφωνίστας … να ακούσουμε…
Εμπιστεύομαι την γνώμη του.. και δεν είμαι από αυτούς που τους αρέσει να τους χαϊδεύουν τα αυτιά…
Ας πάρω και την γνώμη ενός .. εκπαιδευμένου στον φυσικό ήχο και βλέπουμε…
Αααα .. είναι οπαδός της λάμπας και αυτός… δυστυχώς για τους περισσότερους…
σώθηκες…αυτοί είναι «κουφοί»
πέριξ του μισού μέτρου από το όργανο τους, δεν καταλαβαίνουν και δεν ακούνε τίποτα άλλο.:geek:
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.216
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top