Barista Corner

Μηνύματα
2.675
Reaction score
1.393
Χτύπησα την lelit pl41em Anna. Παραλαμβάνω Τετάρτη. Μύλο ακόμα δεν έχω αποφασίσει, βρίσκω τον Baratza sette 30 στα 237€. Διάβασα ότι δεν έχει αυτόματο δοσομετρητη οπότε υπολογιζω την μόνη ή διπλή δόση με βάση το χρόνο αλέσματος σωστά ?

Επίσης στα ίδια περίπου χρήματα βρίσκω τον Sage Appliances SCG820 the Smart Grinder Pro. Διάβασα ωστόσο οτι το αλεσμά του στην extra fine ρυθμιση δεν φτάνει αυτο του Barazta.
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Χτύπησα την lelit pl41em Anna. Παραλαμβάνω Τετάρτη. Μύλο ακόμα δεν έχω αποφασίσει, βρίσκω τον Baratza sette 30 στα 237€. Διάβασα ότι δεν έχει αυτόματο δοσομετρητη οπότε υπολογιζω την μόνη ή διπλή δόση με βάση το χρόνο αλέσματος σωστά ?
ζυγισμα παντα
αυτοματισμοι δεν ειναι ακριβεις + την κατακρατηση
και χωρις ζυγισμα δυσκολα φτανεις σε καλή εκχυλιση
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.483
Χτύπησα την lelit pl41em Anna. Παραλαμβάνω Τετάρτη. Μύλο ακόμα δεν έχω αποφασίσει, βρίσκω τον Baratza sette 30 στα 237€. Διάβασα ότι δεν έχει αυτόματο δοσομετρητη οπότε υπολογιζω την μόνη ή διπλή δόση με βάση το χρόνο αλέσματος σωστά ?

Επίσης στα ίδια περίπου χρήματα βρίσκω τον Sage Appliances SCG820 the Smart Grinder Pro. Διάβασα ωστόσο οτι το αλεσμά του στην extra fine ρυθμιση δεν φτάνει αυτο του Barazta.
Καταρχάς, καλοδούλευτη!

Έχω τον Smart Grinder Pro περίπου τρία χρόνια. Η διαβάθμισή του στο άλεσμα είναι από 1-60 από το φίνο προς το χοντρό. Στους καφέδες (εσπρέσο) που πίνω, τον δουλεύω από το 6 έως το 10. Πιο χαμηλά δεν χρειάστηκε ποτέ να κατέβω. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα που να οφείλεται στον μύλο, έχοντας πάντα υπόψη την κατηγορία του.

Τον Baratza δεν τον έχω δοκιμάσει εγώ ή κάποιος φίλος.

Σε γενικές γραμμές, η κατηγορία των δημοφιλών μύλων της μικρομεσαίας κατηγορίας, αυτή μεταξύ 200-400€ έχουν παραπλήσια απόδοση. Η διαφορές γίνονται αισθητές στους άνω των 400-500€.
 

Μηνύματα
2.675
Reaction score
1.393
Καταρχάς, καλοδούλευτη!

Έχω τον Smart Grinder Pro περίπου τρία χρόνια. Η διαβάθμισή του στο άλεσμα είναι από 1-60 από το φίνο προς το χοντρό. Στους καφέδες (εσπρέσο) που πίνω, τον δουλεύω από το 6 έως το 10. Πιο χαμηλά δεν χρειάστηκε ποτέ να κατέβω. Ποτέ δεν αντιμετώπισα κάποιο θέμα που να οφείλεται στον μύλο, έχοντας πάντα υπόψη την κατηγορία του.

Τον Baratza δεν τον έχω δοκιμάσει εγώ ή κάποιος φίλος.

Σε γενικές γραμμές, η κατηγορία των δημοφιλών μύλων της μικρομεσαίας κατηγορίας, αυτή μεταξύ 200-400€ έχουν παραπλήσια απόδοση. Η διαφορές γίνονται αισθητές στους άνω των 400-500€.
Ευχαριστώ μάστορα ! :thumbsup:
Η καθοδήγηση απο το thread υπήρξε καταλυτική στην τελική απόφαση. Εριξα (και ρίχνω διάβασμα) αλλα τίποτα δε συγκρίνεται με την άποψη - όσο υποκειμενική κι αν είναι αυτή - κάποιου που έχει ήδη χρησιμοποιήσει κάτι που μας ενδιαφέρει. Μάλλον θα γίνω ο πρώτος που θα μεταφέρει εντυπώσεις απο τον Baratza. Αν και ακόμα θα χρειαστώ χρόνο για πειραματισμό πιστεύω οτι είναι ένα καλό πακέτο αυτό που επέλεξα.

Το επόμενο βήμα που μελετάω τώρα είναι οι ποικιλίες...Πρέπει να έχω και κάποια για πειραματισμούς ώστε να μάθω να παίρνω τα μέγιστα απο τον εξοπλισμό. Σε μαγαζιά έξω που δοκιμάζω καφέ πίνω πάντα εσπρεσσο σκετο και έχω κατασταλάξει οτι προτιμώ τα αφρικανικά χαρμάνια. Μου αρέσουν οι light roast μιας και - νομίζω - οτι έχουν περισσότερη γευση και αρώματα (άσχετα αν δε μου αρέσουν όλα πάντα).
 

Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
Αρα να το παρει το ποτάμι...
ολους που ανεφερα τους εχω δοκιμασει κι εχω τον Eureka
Sage ακουω καλα λογια, η "διαφωνία " παει στους αυτοματισμους


Το ζητουμενο ειναι να ευχαριστηθεις τον καφε, τη διαδικασία και το ψαξιμο.
Με γεια
αφρικανικά χαρμάνια. Μου αρέσουν οι light roast
Ωραίος
Απο αγαπημενους μου οι Κενυατες Kirinyaga και Ndumberi
 
Last edited:

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Εμένα μου εξηγεί κάποιος γιατί ο μύλος του @Abessalom (και οι παρόμοιοι) δεν έχει μεγάλο εύρος ρύθμισης από σχεδόν επαφή των μαχαιριών έως μεγάλη απόσταση και πρέπει να κάνει πατέντες;
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Αυτό που κάνει ο @Abessalom δεν είναι πατέντα. Τις ροδελες τις έχει ο μύλος στην συσκευασία του, όπως και το μικρότερο μοντέλο CM-702 που έχω εγώ και η διαδικασία αναγράφεται στις οδηγίες χρήσης.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.463
Reaction score
30.661
Όντως. Εγώ όμως βρήκα κι έβαλα ακόμη μια που έκανε τη διαφορά.

Επίσης προσοχή η κατασκευή εσωτερικά δεν είναι τόσο στιβαρή όσο ίσως δείχνει εξωτερικά, την πρώτη φορά που το δοκίμασα δεν έκανε επαφή για να ξεκινήσει το μοτερ, τη δεύτερη κάτι έκανα λαθος και έβγαινε χοντρο που δεν ηταν ουτε για γαλλικό, την τριτη πέτυχε. Περίεργο πώς μια εξτρα ροδελα μπορεί να τον φέρνει σε σημείο να στουπώνει τη μηχανή.
 

Μηνύματα
631
Reaction score
534
Χτύπησα την lelit pl41em Anna. Παραλαμβάνω Τετάρτη. Μύλο ακόμα δεν έχω αποφασίσει, βρίσκω τον Baratza sette 30 στα 237€. Διάβασα ότι δεν έχει αυτόματο δοσομετρητη οπότε υπολογιζω την μόνη ή διπλή δόση με βάση το χρόνο αλέσματος σωστά ?

Επίσης στα ίδια περίπου χρήματα βρίσκω τον Sage Appliances SCG820 the Smart Grinder Pro. Διάβασα ωστόσο οτι το αλεσμά του στην extra fine ρυθμιση δεν φτάνει αυτο του Barazta.
Με γεια και καλούς καφέδες.
Επειδή έχω την ίδια, θα σου πρότεινα αν φτιάχνεις καπουτσίνο να αφαιρέσεις το "ειδικό" ακροφύσιο. Το μόνο που κάνει είναι να βάζει φουσκάλες στο αφρογαλα. Φτιάχνει πολύ καλύτερο αφρογαλα χωρίς.
Όντως. Εγώ όμως βρήκα κι έβαλα ακόμη μια που έκανε τη διαφορά.
Εμένα είχε 5 και μάλιστα με διαφορετικό πάχος.
 






Μηνύματα
1.941
Reaction score
373
γλυτωσα πολλα
δεν ειδα ουσιαστική διαφορά στη γευση παντως
Δεν βρήκα να έχει αναφερθεί ξανά έδω, χρησιμοποιεί κανείς puck screens ? Αν ναι με καλυτερα ή χειρότερα αποτελέσματα ?
H IMS εβγαλε καλαθι 14-16 γρ
με αυτό βελτιωθηκε αισθητά ο καφές
 




xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.729
Reaction score
83.483
Δεν βρήκα να έχει αναφερθεί ξανά έδω, χρησιμοποιεί κανείς puck screens ? Αν ναι με καλυτερα ή χειρότερα αποτελέσματα ?
Σε κάποια setups κάνουν διαφορά χωρίς όμως να ισχύουν οι υπερβολές που διαβάζουμε.

Είναι από τις λεπτομέρειες που περισσότερο απασχολούν αυτούς που δεν έχουν ησυχία.

Χρειάζονται και νέες ρυθμίσεις στο άλεσμα.
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.567
Τον sette με την ζυγαριά τον δοκίμασα όταν πρωτοβγήκε στην έκδοση με την ζυγαριά, αλέθει σωστά, ζυγίζει με ακρίβεια αλλά δεν είναι πολύ γρήγορος στο ζύγισμα ,και ο θόρυβος του μειωτήρα που έχει είναι πολύ ενοχλητικός και σου δίνει την εντύπωση οτι θα διαλυθεί(δεν συμβαίνει αλλα η αίσθηση ειναι αυτη). Η acaia που φοράει εχει τα γνωστά θέματα των acaia που απαιτούν απόλυτα σταθερό σημείο στήριξης(δηλαδή οχι τραπέζι) γιατί αλλιώς με τον παραμικρό κραδασμό βγάζουν error στην ζύγιση. Στις δέκα ημέρες που έζησα μαζί του κόλλησε δυο η τρείς φορές απο κοκκο και επρεπε να ανοιξω το μαχαίρι στο ποιο χοντρο,για να περασει. Ο φιλος που τον είχε τον κράτησε δυο χρονια χωρις προβληματα(του έκαναν και μια αναβάθμιση στον μειωτήρα και το μοτερ)και μετα τον πούλησε.
Εγω εχω και ειμαι λατρης των mazzer ,ειχα και εχω mini και ειχα και θελω να ξαναπαρω major.Στην μηχανη μου εχω ims shower και vst basket με απολυτα αποτελεσματα,και θετικα και αρνητικα. Προτιμούν και βγαζουν μεχρι και το τελευταιο χιλιοστο γευσης σε light roast καφεδες και αντιπαθουν(και στραβωνει το στόμα μου!!!)σε mid dark,που ετσι και αλλιως δεν πινω.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.819
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top