Marantz - Denon meets Dirac (?)

Μηνύματα
386
Reaction score
966
Κάποιος εδώ μέσα από αυτές τις "ορδές " αγοραστών όπως διατείνονταν ορισμένοι αγόρασε τελικά κανα 3800 να μας πει εντυπώσεις;
Είπαμε αν δεν δούμε το Dirac να τρέχει δεν ψωνίζουμε (τον marantz 50 ) καλό Μάρτη δλδ και πιστεύω θα ακούγεται καλύτερα από τον Yamaha Rx v6a που έχω τώρα στο αφροντιστο σαλόνι μου
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Είπαμε αν δεν δούμε το Dirac να τρέχει δεν ψωνίζουμε (τον marantz 50 ) καλό Μάρτη δλδ και πιστεύω θα ακούγεται καλύτερα από τον Yamaha Rx v6a που έχω τώρα στο αφροντιστο σαλόνι μου
γενικα θα ακουγεται καλυτερα......οποιο συστημα ισοσταθμισης και αν χρησιμοποιησεις...
 

Μηνύματα
386
Reaction score
966
γενικα θα ακουγεται καλυτερα......οποιο συστημα ισοσταθμισης και αν χρησιμοποιησεις...
Σίγουρα και σαν ισοστάθμιση αλλά και σαν μηχάνημα οι μετρήσεις του Yamaha είναι τραγικές 😂😂😂😂ο οποίος ακούγεται πολύ καλύτερα από τον pioneer που είχα πρίν
 

Μηνύματα
623
Reaction score
1.061
γενικα θα ακουγεται καλυτερα......οποιο συστημα ισοσταθμισης και αν χρησιμοποιησεις...
Δεν ισχύει πάντα αυτό , μιλάω εκ πείρας .
Σίγουρα και σαν ισοστάθμιση αλλά και σαν μηχάνημα οι μετρήσεις του Yamaha είναι τραγικές 😂😂😂😂ο οποίος ακούγεται πολύ καλύτερα από τον pioneer που είχα πρίν
Οι διαφορές στις μετρήσεις των ενισχυτών ακούγονται πολύ δύσκολα . Τις διάφορες των συστημάτων ισοσταθμισης τις ακούν και οι κουφοί .
 
Last edited:

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Ξένος αντιπρόσωπος της Marantz που θα στήσει τον AV10 σε πολυκάναλο Demo μου είπε ότι ακόμη δεν έχει επιβεβαίωση ότι το software που ενδεχομένως βγεί από Dirac στο τέλος του 23 θα τρέχει στο μηχάνημα!!! Δηλ ετοιμάζουν για full bass management 2 χρόνια μετά το υπάρχον software και άγνωστο τι θα γίνει με μελλοντικά αν κατάλαβα καλά! Άρα ζητούν 7000 ευρώ για κάτι που ναι μεν θα έρθει το 2024 αλλά μπορεί να μην είναι η τελευταία version!!!!! Σε 2 χρόνια θα έχει βγεί ο AV20 που θα τρέχει τι;;;;;;;;; Θα μας τρελάνουν τελικά;

Μήπως το θέμα Dirac είναι καθαρά marketing και δεν το δούμε και ποτέ σε πλήρη υποστήριξη; Ή θα μας ζητήσουν αντί 1000 ευρώ που λένε ότι θα έχει, τα τριπλα; Ή 2000 για νέο upgrade πλακέτας;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Ξένος αντιπρόσωπος της Marantz που θα στήσει τον AV10 σε πολυκάναλο Demo μου είπε ότι ακόμη δεν έχει επιβεβαίωση ότι το software που ενδεχομένως βγεί από Dirac στο τέλος του 23 θα τρέχει στο μηχάνημα!!! Δηλ ετοιμάζουν για full bass management 2 χρόνια μετά το υπάρχον software και άγνωστο τι θα γίνει με μελλοντικά αν κατάλαβα καλά! Άρα ζητούν 7000 ευρώ για κάτι που ναι μεν θα έρθει το 2024 αλλά μπορεί να μην είναι η τελευταία version!!!!! Σε 2 χρόνια θα έχει βγεί ο AV20 που θα τρέχει τι;;;;;;;;; Θα μας τρελάνουν τελικά;

Μήπως το θέμα Dirac είναι καθαρά marketing και δεν το δούμε και ποτέ σε πλήρη υποστήριξη; Ή θα μας ζητήσουν αντί 1000 ευρώ που λένε ότι θα έχει, τα τριπλα; Ή 2000 για νέο upgrade πλακέτας;
Τι κάθεσαι και ασχολείσαι. Πάρε έναν Trinnov να τελειώνεις αν έχεις τα γκαφρά, αλλιώς πάρε έναν JBL ή έναν Arcam ή έναν Anthem.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Γιατί καλέ; 😅
Για NAD δεν είπα τίποτα. Έχει TV και προτζέκτορα οπότε οι NAD φεύγουν από τη λίστα.
 

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Πάω για Anthem 70 ή 90 Alex, γιατί πρώτα από όλα θέλω τώρα το full bass management και 2ον δε θα πληρώσω σήμερα κάτι που ίσως έρθει το 2024 και δεν ξέρουμε καν αν δουλεύει!!! Και θα ζητά και άλλα 1000 ευρώ
Περιμένω Ευρωπαική version 8Κ, Φεβρουάριο μάλλον.
Άσε που και σε τιμή με συμφέρει.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Καλά ναι. Όποιον Anthem και να επιλέξει κάποιος έρχεται έτοιμος. Δεν χρειάζεται extra χρήματα για μικρόφωνα και softwares. Και τίμια εταιρία. Οι MRX δεν έχουν αλλάξει τιμή δέκα χρόνια τώρα, και οι Pro είναι φθηνότεροι από τους παλιούς. Όσο έχει ο τούμπανο 90αριας είχε παλιά ο entry Pro, και ο τούμπανο D2v ξεπερνούσε τα $10.000.

Και βασικά τώρα που το βλέπω, οι Pro δεν είναι 16κάναλοι αλλά 17 και 19 αντίστοιχα. 19 κανάλια με 7.800€ full pack. Μια χαρά.
 
Last edited:

Μηνύματα
794
Reaction score
851
Μάλλον Alex αντί τον 90 συμφέρει για το χώρο μου (7 x 5) να βάλω 2 sub μόνο με τόσο μεγάλα ηχεία που έχω παντού, θα πάω σε Anthem 70 και θα πάρω με υπόλοιπα λεφτά το νέο επτακάναλο θηρίο της Musical Fidelity. Οπότε θα έχω όλα τα ενισχυτικά balanced με το μικρότερο 200W. Θα ξέρω σύντομα.
 

D

Deleted member 35

Guest
Να κάνω μια βλακωδη ερώτηση επειδή βλέπω ότι στα χαμηλά και μέσα χρήματα θεωρείτε ότι υπάρχει πρόβλημα.

Τις προάλλες η topping παρουσίασε το dm7 που είναι 7.1. Κόστος γύρω στα 600€. Η πλήρη άδεια του Dirac κοστίζει 500€ άρα σύνολο 1100. PC σπίτι μας έχουμε όλοι και θεωρώ πως είναι μια χαρά για αναπαραγωγή σε αυτό το budget.

Δεν είναι καλύτερη λύση αυτή; ξέρω πως δεν έχεις Atmos αλλά για έναν που θέλει surround σε λογική τιμή πιστεύω πως είναι αξιοπρεπής λύση.
Να σημειώσω πως όλες οι studio εταιρείες βγάζουν φτηνά ενεργά ηχεία οπότε γλιτώνεις και τα άθλια ενισχυτικά των AV. Πχ η presonus έχει το e44 στα 210€ με 2 4,5" woofers.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Δεν υπάρχει πρόβλημα στο bed. Το βασικό θέμα είναι στο τι γίνεται στο upper level. Εκεί η λύση είναι μόνο AVR & AVP.
 



D

Deleted member 35

Guest
Πάλι δε σε κατάλαβα. Τι σχέση έχουν τα ηχεία δαπέδου με την ισοστάθμιση που συζητάτε εδώ;
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Τι ακριβώς είναι το bed?
1668450304482.png

Μην σε απασχολεί το θέμα με τα beds, έχει να κάνει με την μίξη
Για περισσοτερες πληροφοριες δες και εδω
 
Last edited:

D

Deleted member 35

Guest
Εγώ στάθηκα σε ένα απλό 7.1 σύστημα χωρίς πολλά πολλά αν μπορείς να το πεις έτσι. Αντί να δώσεις 1000€ για AVR που σύμφωνα με τα λεγόμενα σας θα έχει χάλια ισοστάθμιση και αδύναμα ενισχυτικά, τα δίνεις για ένα πολυκάναλο DAC και μια άδεια DIRAC.
Γράφω για το 7.1 με την λογική ότι αυτός που θα δώσει τόσα "λίγα" για AVR δε θα έχει μεγάλο χώρο για Atmos.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Αντί να δώσεις 1000€ για AVR που σύμφωνα με τα λεγόμενα σας θα έχει χάλια ισοστάθμιση και αδύναμα ενισχυτικά, τα δίνεις για ένα πολυκάναλο DAC και μια άδεια DIRAC.
Υπάρχουν δύο (τουλάχιστον) θέματα με αυτό.

Πρώτον, ποιος θα κάνει το decoding των formats:

The DM7 is only intended for digital/analog conversion. It does not allow the decoding of proprietary multi-channel audio streams.

Στο PC απ'ότι ξέρω είναι δύσκολο έως αδύνατο να το κάνεις.

Οπότε, αν το κάνεις σε προηγούμενο στάδιο, προκύπτει το δεύτερο πρόβλημα, που είναι πως θα πάρεις την έξοδο του προηγούμενου σταδίου και θα την βάλεις στο PC; Αν είναι HDMI δεν υπάρχει τρόπος (σε λογικό κοστολόγιο). Αν είναι αναλογική, πας σε διπλή digital to analog μετατροπή, συν ότι και πάλι δεν είναι εύκολο να έχεις πολυκάναλη αναλογική είσοδο στο PC.

Για να μην φτάσω καν στα διάφορα bugs και glitches που έχει το Dirac στο PC, τουλάχιστον σε μένα. Και μιλάμε για δικάναλη αναπαραγωγή, πόσο μάλλον σε πολυκάναλη.

Υ.Γ. Επίσης συνεχίζεις να χρειάζεσαι τα ενισχυτικά
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.121
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top