Marantz - Denon meets Dirac (?)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Κουβέντα κάνουμε βρε Αλεξ, από σένα περιμένω οικιακό σινεμά με 8330 ολοβερ και σαμπακια της τζενελεκ που χρησιμοποιούν την ισοστάθμιση της. Μην με βάλεις στούντιο, δεν ενδιαφερόμαστε για μίξη. :tongue:
Βαριέμαι να ψάχνω πάλι. Ούτε ξέρω αν και πόσα Genelec subs έχουν.
Ψάξε για G3, G4, 8030, 8040, 8330 & 8340. Όλα ίδια είναι, φωτοτυπία. Ότι και να βρείς μέσα είσαι.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Πέτυχα σε σαιτ μια παρουσίαση τόσο του glm της Genelec όσο και του Dirac Live. Είναι παλιές 2016 και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε μέχρι τώρα αλλά αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι η εξής διαφορά των 2 συστημάτων όπως ισχυρίζεται ο ίδιος.
,, Τούτου λεχθέντος, εξακολουθούν να υπάρχουν ορισμένες σημαντικές διαφορές μεταξύ της ισοσταθμισης της Genelec και της λύσης Dirac Live. Σύμφωνα με τον προγραμματιστή, το πιο σημαντικό σημείο είναι ότι η βαθμονόμηση της Genelec είναι μια λύση «ελάχιστης φάσης/minimum phase», ενώ το Dirac Live πραγματοποιεί μετρήσεις «μικτής φάσης/mixed phase». Με λίγα λόγια: μόνο μια λύση μικτής φάσης μπορεί να επιχειρήσει να διορθώσει τα προβλήματα των αιθουσών ακρόασης κανονικών μικτών φάσεων. Ή για να το θέσω διαφορετικά: η λύση της Genelec είναι απολύτως επαρκής για δωμάτια που έχουν ήδη βελτιστοποιηθεί ακουστικά, όπως σε στούντιο ηχογράφησης, αλλά η μέτρηση μικτής φάσης υπόσχεται καλύτερα αποτελέσματα για μη βελτιστοποιημένες αίθουσες ακρόασης. Μια πολύ πιο λεπτομερής εξήγηση μπορείτε να βρείτε εδώ.,,
παραπεποντας σε άρθρο του rew για την ελάχιστη φάση όπου δεν κατάλαβα Χριστό.
@Bhutia ή κάποιος εδώ μέσα θα μπορουσε να αναλύσει τις διαφορές μεταξύ αυτών των φάσεων?
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Πέτυχα σε σαιτ μια παρουσίαση τόσο του glm της Genelec όσο και του Dirac Live. Είναι παλιές 2016 και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει από τότε μέχρι τώρα αλλά αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι η εξής διαφορά των 2 συστημάτων όπως ισχυρίζεται ο ίδιος.
,, Τούτου λεχθέντος, εξακολουθούν να υπάρχουν ορισμένες σημαντικές διαφορές μεταξύ της ισοσταθμισης της Genelec και της λύσης Dirac Live. Σύμφωνα με τον προγραμματιστή, το πιο σημαντικό σημείο είναι ότι η βαθμονόμηση της Genelec είναι μια λύση «ελάχιστης φάσης/minimum phase», ενώ το Dirac Live πραγματοποιεί μετρήσεις «μικτής φάσης/mixed phase». Με λίγα λόγια: μόνο μια λύση μικτής φάσης μπορεί να επιχειρήσει να διορθώσει τα προβλήματα των αιθουσών ακρόασης κανονικών μικτών φάσεων. Ή για να το θέσω διαφορετικά: η λύση της Genelec είναι απολύτως επαρκής για δωμάτια που έχουν ήδη βελτιστοποιηθεί ακουστικά, όπως σε στούντιο ηχογράφησης, αλλά η μέτρηση μικτής φάσης υπόσχεται καλύτερα αποτελέσματα για μη βελτιστοποιημένες αίθουσες ακρόασης. Μια πολύ πιο λεπτομερής εξήγηση μπορείτε να βρείτε εδώ.,,
παραπεποντας σε άρθρο του rew για την ελάχιστη φάση όπου δεν κατάλαβα Χριστό.
@Bhutia ή κάποιος εδώ μέσα θα μπορουσε να αναλύσει τις διαφορές μεταξύ αυτών των φάσεων?
To λογισμικό GLM της Genelec φαίνεται να χρησιμοποιεί μόνο φίλτρα IIR τα οποία κατά την εφαρμογή τους προξενούν φασικές μεταβολές στο σήμα σε βαθμό ανάλογο με το εύρος των παραμέτρων τους.Αυτό σημαίνει επίσης ότι δεν θα προβαίνει σε φασικές διορθώσεις παρά μόνο σε ζώνες ελάχιστης φάσης, εκεί όπου η εφαρμογή απλής ισοστάθμισης με φίλτρα ελάχιστης φάσης θα βελτιώνει αυτομάτως και τη φασική απόκριση.

Από την άλλη πλευρά το Dirac εφαρμόζει και φασικές διορθώσεις μέσα από τη χρήση φίλτρων FIR - τα οποία κιόλας σε απλή ισοστάθμιση αφήνουν απείρακτη τη φασική απόκριση γι αυτό και χαρακτηρίζονται ΄΄Γραμμικής Φάσης΄΄ (Linear Phase) σε αντιπαραβολή με τα ΄΄Ελάχιστης Φάσης΄΄. Αυτό σημαίνει ανώτερη ευελιξία , ανώτερο βαθμό βελτίωσης στην Κρουστική , αλλά και διορθώσεις πιο επιρρεπείς σε φαινόμενα πρόωρου κωδωνισμού.

Οι τυπικοί οικιακοί χώροι ακρόασης δεν γίνεται να λογαριαστούν ως ΄΄ελάχιστης φάσης΄΄ σε ολόκληρο το ακουστό φάσμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Έχει δλδ λογική αυτό που αναφέρει ότι σε ένα δωμάτιο με ακουστική φροντίδα όπως το στούντιο θα έχουμε περισσότερες ζώνες ελάχιστης φάσης και επομενως το λογισμικό ισοστάθμισης της glm θα πετύχει ένα καλό αποτέλεσμα, ενώ σε τυπικο οικιακό σαλόνι θα ήταν προτιμότερη η χρήση ντιρακ?
 


Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όλοι στα σπίτια παίζουν σε αποστάσεις πάνω από 3 μετρα τουλάχιστον στα μπροστά...και στο μισό μέτρο τοίχοι περιμετρικά...
ποια η χρησιμότητα να έχεις ηχείο με καλή πολική απόκριση; μάλλον αρνητικό το βρίσκω λέω τώρα....
Ειδικά σε πολυκάναλο....δεν είναι αντιφατικό;
Πάρτε προ Yamaha που έχει xlr και iir ....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχει δλδ λογική αυτό που αναφέρει ότι σε ένα δωμάτιο με ακουστική φροντίδα όπως το στούντιο θα έχουμε περισσότερες ζώνες ελάχιστης φάσης και επομενως το λογισμικό ισοστάθμισης της glm θα πετύχει ένα καλό αποτέλεσμα, ενώ σε τυπικο οικιακό σαλόνι θα ήταν προτιμότερη η χρήση ντιρακ?
Εύλογον...Ουσιαστικά μας δηλώνει το μικρότερο βαθμό ευελιξίας του GLM.

Επίσης όσο αυξάνεται η απόσταση ακρόασης μειώνεται και το εύρος από ζώνες ελάχιστης φάσης στους τυπικούς αφρόντιστους χώρους.Γενικώς όσο αυξάνεται η απόσταση μειώνεται κανονικά και η αποτελεσματικότητα σε οποιαδήποτε διόρθωση μέσω DSP, αφού αυξάνεται το ποσοστό της έμμεσης ηχητικής ενέργειας προς την άμεση.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Με λίγα λόγια καλό το glm για studio αλλά για το σαλόνι μας το Dirac πολύ πιο χρήσιμο και ας κουδουνάει ε;
Με το dirac δεν έχω εμπειρία.
Τα μόνα που έχω χρησιμοποιήσει και αυτά πολύ επιφανειακά είναι glm,audyssey,ypao.
Όταν κάνεις calibration με glm κόβει πολλά db σε σχέση με χωρίς
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
,, Στις υψηλές συχνότητες, ο πρόωρος κωδωνισμός μειώνεται αισθητά, αφού οι υψηλές συχνότητες έχουν πολύ ταχύτερη περιοδική ταλάντωση και έτσι ο πρόωρος κωδωνισμος γίνεται επίσης μικρότερος. Συχνά χρησιμοποιώ έναν γραμμικό ισοστάθμιστη φάσης (linear phase) όταν χρειάζεται να αναμίξω hihats ή κύμβαλα.
Στο εύρος των μπάσων, κάνω σε μεγάλο βαθμό χωρίς ισοσταθμιστές γραμμικής φάσης, καθώς ο πρόωρος κωδωνισμος είναι πολύ πιο δυνατός εκεί από την περιστροφή φάσης.,,
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.351
Reaction score
79.345
Με λίγα λόγια καλό το glm για studio αλλά για το σαλόνι μας το Dirac πολύ πιο χρήσιμο και ας κουδουνάει ε;
Η λύση των Genelec+GLM+Φτηνός prepro χωρίς bugs σε direct φαίνεται πως είναι το καλύτερο VFM στα χαμηλά μπάτζετ για immersive. Και για σαλόνι μια χαρα θα παίξει, απο το Audyssey χίλιες φορές καλύτερα.

Αμέσως μετά τα φτηνά NAD, υπο προυποθέσεις (τελικοί που να οδηγούνται με 1V). Και ο Denon μια απο τα ίδια, με το πλεονέκτημα του Auro3d.
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Με λίγα λόγια καλό το glm για studio αλλά για το σαλόνι μας το Dirac πολύ πιο χρήσιμο και ας κουδουνάει ε;
Με το dirac δεν έχω εμπειρία.
Τα μόνα που έχω χρησιμοποιήσει και αυτά πολύ επιφανειακά είναι glm,audyssey,ypao.
Όταν κάνεις calibration με glm κόβει πολλά db σε σχέση με χωρίς
Πάντως αυτός που δοκίμασε το glm λέει πως το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό. Η ακρόαση ήταν nearfield δλδ για desktop. Τώρα για μεγάλες αποστάσεις ακρόασης σε οικιακό αφροντιστο σαλόνι δεν ξέρω. Θα είχε ενδιαφέρον μια σύγκριση με ντιρακ.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Με λίγα λόγια καλό το glm για studio αλλά για το σαλόνι μας το Dirac πολύ πιο χρήσιμο και ας κουδουνάει ε;
Με το dirac δεν έχω εμπειρία.
Τα μόνα που έχω χρησιμοποιήσει και αυτά πολύ επιφανειακά είναι glm,audyssey,ypao.
Όταν κάνεις calibration με glm κόβει πολλά db σε σχέση με χωρίς
To GLM θα είναι αποτελεσματικό σε μικρότερες αποστάσεις ακρόασης.Έχω διαπιστώσει επίσης ότι η αυτοματοποιημένη λειτουργία στο Dirac δεν εκτελεί απόλυτη φασική διόρθωση υπό τυπικές οικιακές συνθήκες, προφανώς για ν'αποκλείονταν αισθητά φαινόμενα πρόωρου κωδωνισμού.

Στις δικές μου μεθόδους έχω πάψει να εφαρμόζω χειροκίνητα φίλτρα φασικής διόρθωσης σε κεντρικές συχνότητες κατώτερες των 200 Hz.Στις πρώτες οκτάβες οι μόνες φασικές διορθώσεις που κάνω πλέον είναι οι παρεχόμενες από τα shelving presets του rePhase για φίλτρα κροσαρίσματος , ηλεκτρομηχανική συμπεριφορά καμπίνας , υποηχητικό φίλτρο σε sub.
 

Μηνύματα
1.297
Reaction score
2.573
Amir και glm

 

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
904
Reaction score
952
Σε αυτό το πρότζεκτ χρησιμοποιήθηκε η ικανότητα του τρινοφ να μοιράσει τον ηχο ενός καναλιού σε περισσότερα του ενός ηχεία στέλνοντας στο κάθε ένα το ανάλογο περιεχόμενο. Αυτη είναι μια ακόμη ιδιότητα της πλατφόρμας τρινοφ που δεν έχει να κάνει με το γνωστό ριμαπινγκ που επίσης υποστηρίζει ο τρινοφ.
Ενδιαφέρον πρότζεκτ
Συγνώμη που το λέω, αλλά ο τύπος ξόδεψε ένα σκασμό λεφτά (μόνο οθόνες Stewart 14.000) και φυσικά με τέτοιο στήσιμο ΔΕΝ ΑΚΟΥΕΙ ΤΙΠΟΤΕ. Όταν η θέση ακρόασης είναι τέρμα πίσω τι ακριβώς να μοιράσει ο Trinov στα εμπρός ηχειάκια που έχει γεμίσει στο ταβάνι; Είναι αστεία πράγματα αυτά, τα back surround, surround , atmos αλλού ντ αλλού που λέμε. Δε μπορεί να υπάρξει διαχωρισμός καναλιών σε τέτοιο στήσιμο. Είναι καθαρά η χαρά του εγκαταστάτη ο τύπος, του φορτώνεις 80Κ εξοπλισμό, τον πείθεις ότι έχει τον καλύτερο ήχο και μετά πάει σε σύστημα των 10Κ και ηχητικά μαραζώνει. Άσε που έτσι παράκεντρα ο προβολέας θα δίνει παραμόρφωση 30% με φωτεινότητα 20% μεγαλύτερη στην δεξιά πλευρά. Γιαυτό έβαλε video processor, να βλέπει τουλάχιστον ευθεία. Η δε ευρεία οθόνη, τελείως ακατάλληλη, κατεβαίνει η άλλη και αποκτά 2πλάσια φωτεινότητα. Άσε που σε 1 χρόνο πουφ οι ενισχυτές κλεισμένοι όλοι σε καμπίνα...... Ωραία εγκατάσταση!!!!
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
904
Reaction score
952
Για ποιο λογο να αγορασει καποιος trinnov κι ας εχει λιγοτερα ηχεια;

Για να εχει την καλυτερη δυνατη υποστηριξη, κατι που με κανενα αλλο μηχανημα δεν εχεις.

Για το μελλοντικο value του μηχανηματος. Βγαζουν οι εταιρειες μηχανηματα με πολλα ΘΑ και πριν καν ολοκληρωσουν το παρων μηχανημα, βγαινει νεο μοντελο βαζοντας την αξια του παροντος στα ταρταρα.

Ειναι το μονο συστημα που κανει τα παντα οπως τα υποσχεται. Χωρις ΘΑ και χωρις μελλοντικα updates. Αυτα μπορει να κανει, αυτα θα παρεις. Τελος.

Κανει μαγικα με τον χωρο κι ας ειναι εντελως λαθος το ολο setup οπως το δικο μου. Βγαζει ηχο απο ηχεια που δεν υπαρχουν. Με εχει σοκαρει το πως μου δημιουργει εναν κυκλο ηχου με το ταπεινο μου συστημα κι ας εχω τα πισω ηχεια στο πλάι.

Ειναι πληρως παραμετροποιησιμος.

Κραταει σχετικα καλα την αξια του απο το να κανω αγοραπωλησιες μηχανηματων συνεχεια.

Αλλαζουν τα παντα αν χρειαστει για να διαχειριστει νεα φορματ ή νεες λειτουργειες μιας και μιλαμε για pc.

Δε βγαινει κατι προς τα εξω αν δε δοκιμαστει πρωτα. Τελος το κανω αγορα και γινομαι beta tester.
Με λάθος στήσιμο, λάθος ακούς. Κανένας επεξεργαστής δεν κάνει θαύματα, θα σου στρώσει λίγο την ακουστική, πάλι δε θα ακούς αυτό που είναι η εγγραφή. Το ότι άκουσες διαφορετικά απέχει παρασάγγας από το άκουσες σωστά, δηλαδή την πραγματική πληροφορία του κάθε καναλιού.
Επίσης αξία ένας προ δε κρατάει ποτέ! Είναι το μοναδικό κομμάτι που η αξία του υποδιπλασιάζεται με κάθε νέα προσθήκη επόμενου μοντέλου. Και όταν μιλάμε για τέτοια ποσά, τη μισή του αξία , δηλ 10 χιλιάρικα (έχει 20 νέος) για προηγούμενο μοντέλο πολύ πολύ δύσκολα θα δώσει κάποιος. Δε καταπίνεται εύκολα μια χασούρα 10Κ. Βγαίνει Μάρτη 2023 ο νέος Altitude 16/32 με υποστήριξη 8Κ. Αυτό θα το πάρουν σχεδόν όλοι με ένα (ακριβούτσικο ?) upgrade μόνο της πλακέτας HDMI και του software. Το 2024 ομως βγαίνουν νέα πράγματα, πχ. έρχεται παντού το HDMI 2.1.a, και νέο πολυκάνναλο atmos (λόγω αλλαγής προδιαγραφών του Dolby AC-4 ίσως) , θα αλλάξουν εκ βάθρων τα μηχανήματα. Το έχω φάει το παραμύθι του "δε γίνεται upgrade λόγω μεγάλων αλλαγών" 4 φορές, χάνοντας χιλιάρικα, κάτι ξέρω.
Κοίτα πόσο πουλιέται ο προηγούμενος Anthem , McIntosh , Arcam, Nad, Denon, Marantz. Ψάξε ebay τα αμέσως προηγούμενα και θα απογοητευτείς. Αλλά αυτή είναι η αγορά.
Ακριβώς. Ο Patrick έχει κάνει party με αυτή την ηχητική εγκατάσταση. Η χαρά του πωλητή ο τύπος.
Σα χθές θυμάμαι φίλε που του έσκασα μαζί με τον Uhwe, 9 ζεστά εκατ δραχμές για τον CRT sony ! Έχω γίνει και εγώ η χαρά του! Απλά τότε εδώ ήταν άγνωστη λέξη η προβολή. Τώρα με Internet δε βρίσκεις εύκολα τέτοια θύματα πελάτες........
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
904
Reaction score
952
Έχουν περάσει 2 μήνες από την κυκλοφορία του denon 3800 και Marantz 50, εχουν αγοραστεί χιλιάδες και όμως ΚΑΝΕΝΑ γνωστό περιοδικό δεν έχει review! Μετρήσεις μόνο ο Amirm στο audio science review, καμία απάντηση από την εταιρεία και κατι ψευτοreview που στην πραγματικότητα απλά δείχνουν τα menu.
2 εκδοχές υπάρχουν, ή την πάτησε η SU με την προσπάθεια να βγάλει γρήγορα μηχανήματα για Χριστούγεννα , ή περιμένουν τα περιοδικά να βγεί το τεύχος Δεκεμβρίου για ευνόητους λόγους. Αλλά σίγουρα κάτι πάει στραβά στο θέμα καθώς ποτέ δεν υπήρξε τέτοια καθυστέρηση σε τόσο hot προιόντα! Στον 3700 μέσα σε ένα μήνα γινόταν χάος σε αναζήτηση στο internet.
 


kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
904
Reaction score
952
Κάποιος εδώ μέσα από αυτές τις "ορδές " αγοραστών όπως διατείνονταν ορισμένοι αγόρασε τελικά κανα 3800 να μας πει εντυπώσεις;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.491
Reaction score
5.646
Γιατί, τον βλέπεις και διαθέσιμο; Σύμφωνα με το skroutz μόνο οι Ωδές τον έχουν ( αν ισχύει φυσικά η διαθεσιμότητα και δεν είναι... σφάλμα ).

Μια χαρά θα πουλήσουν και οι Denon και οι αντίστοιχοι Marantz, αφού ο ανταγωνισμός τον παίζει με τα 2 χέρια μάλιστα.
Και ο περισσότερος κόσμος δεν θα καταλάβει και την πτώση στην ποιότητα του ήχου, εφόσον μιλάμε επί το πλείστον για χρήση σε home cinema, και οι περισσότεροι σε αυτή την κατηγορία δεν έχουν ούτε "κορυφαία" ηχεία, ούτε περιποιημένους χώρους, και οι περισσότεροι δεν έχουν και άλλα ακούσματα.

Οι μετρήσεις του Amir από την στιγμή που έχουν γίνει αποδεκτές και confirmed και από την ίδια την Denon, αρκούν.

Τι θες να δείς; review από το What Hi-Fi και το Stereophile ? για να γελάμε με τις βλακείες τους; ή τον What's up Yout...hman και τις εξυπνάδες του;

Ότι είχε να ειπωθεί, ελέγχθηκε και ειπώθηκε.

Άντε, να τον έπιανε κάποιος σοβαρός με χώρο, ηχεία, εξοπλισμό και γνώσεις για να τεστάρει αν έχει βελτιωθεί κάτι στο Audyssey και κυριότερα την διαχείριση multiple subs. Και ένας για εικόνα να δούμε πως είναι "transparent" ο ενισχυτής όσον αφορά το pass-through σήματος εικόνας από HDMI.

Αυλαία έπεσε, βγήκε το logo, that's all folks.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.178
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top