Τα παρεπόμενα της Black Box Audio Video Show 2022

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Ρίχνε DSP στο σήμα να μουσικωθεί ( είναι το σωστό )
και στο ταβάνι sub ριπές να βγάζει
μες το ελικόπτερο πιλότος να φανώ
αυτό και ο Moby μόνο μου ταιριάζει
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
... τεσπα, ποιον θαβουμε σε αυτο το νημα ? και γιατι μας την εχει γλιτωσει ο χιψτερ εισηγητης (αυτος που το μονο που συγκρατησα ηταν τα μουσχια του, καθοτι καταλαμβαναν ενα μεγαλο μερος της οθονης, και βεβαια οτι ελεγε κατι για βινυλιο) ακομα.
 


Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.689
Αυτός μπέρδεψε κάποιες φορές τα νανόμετρα με τα μικρόμετρα αλλά καλό παλληκάρι.

Η δικιά μου πάντως είναι 2.5 micron (Ολύμπιο νερό) ... Ακούς @kanakiani ; :D

1.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
... τεσπα, ποιον θαβουμε σε αυτο το νημα ? και γιατι μας την εχει γλιτωσει ο χιψτερ εισηγητης (αυτος που το μονο που συγκρατησα ηταν τα μουσχια του, καθοτι καταλαμβαναν ενα μεγαλο μερος της οθονης, και βεβαια οτι ελεγε κατι για βινυλιο) ακομα.
Σκέφτηκα να μην το γράψω αλλά..

Πριν ξεκινήσει να μιλάει στο Skype τον έβλεπαν πολλοί στατικό και δεν τον γνώριζαν. Τότε καποιός ρώτησε τον Σταματάκο..
"Ο φυλαρχος ποιός ειναι;"
:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
 


gonis

Luger
Μηνύματα
4.223
Reaction score
11.504
Ο καθηγητής κ.Μουρτζοπουλος εχω την εντύπωση ότι καποια στιγμή ειχε εμπλακεί με τη Roister και ετοίμαζαν ενα πολύ φιλόδοξο project.Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει και τι έγινε ;
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Ο καθηγητής κ.Μουρτζοπουλος εχω την εντύπωση ότι καποια στιγμή ειχε εμπλακεί με τη Roister και ετοίμαζαν ενα πολύ φιλόδοξο project.Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει και τι έγινε ;
Σωστά Χρήστο, το θυμάμαι.
 


Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Παράγοντες για μια καλή ποιότητα στον ηχο
Το κιτρινακι είναι η ακουστική του χώρου, το μπλεδακι τα ηχεία, το πορτοκαλακι η τοποθέτηση, το πρασινακι η πηγή από την ηχογράφηση την μίξη μέχρι και το μέσο, το κοκκινακι η ενίσχυση μαζί με την διόρθωση χώρου, το γαλάζιο τα καλώδια μήκος διάμετρος κτλπ και η λωρίδα σαν στρινγκακι το voodoo.

1669238256243.png
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.223
Reaction score
11.504
Ο καθηγητής κ.Μουρτζοπουλος εχω την εντύπωση ότι καποια στιγμή ειχε εμπλακεί με τη Roister και ετοίμαζαν ενα πολύ φιλόδοξο project.Γνωρίζει κάποιος αν ισχύει και τι έγινε ;

Απάντηση: ROISTER μια εντυπωσιακή πορεία στον Χρόνο

7)Κορυφαία στιγμή της εταιρίας υπήρξε το 1997,98,99

η επαναστατική συσκευή ψηφιακής επεξεργασίας σήματος

που αναπτύχθηκε σε συνεργασία με τον Καθηγητή ηλεκτρακουστικής

του πανεπιστημίου της Πάτρας Γιάννη Μουρτζόπουλο ,πρωτοπόρο

ερευνητή παγκοσμίως στην ψηφιακή ισοστάθμιση!
Βρηκα και αυτό εδώ μέσα:)
 


Μηνύματα
1.732
Reaction score
2.472
Παράγοντες για μια καλή ποιότητα στον ηχο
Το κιτρινακι είναι η ακουστική του χώρου, το μπλεδακι τα ηχεία, το πορτοκαλακι η τοποθέτηση, το πρασινακι η πηγή από την ηχογράφηση την μίξη μέχρι και το μέσο, το κοκκινακι η ενίσχυση μαζί με την διόρθωση χώρου, το γαλάζιο τα καλώδια μήκος διάμετρος κτλπ και η λωρίδα σαν στρινγκακι το voodoo.

View attachment 271280
Διευκρινίζεται αν είναι η min ή η max επίδραση των κομματιών; αν όχι είναι μπακαλίστικη, sorry. Πχ κακός χώρος με καλές συσκευές, το αντίθετο κλπ. Αλλάζουν οι αναλογίες με τα εκάστοτε δεδομένα δηλαδή.
 

Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Ν.Κ. το βαθυ πράσινο ειναι 150% της υποθεσης.. 🐒 View attachment 271281
Οι 3 σημαντικοτεροι παράγοντες για καλό ήχο είναι η ακουστική του χώρου πρωτίστως, τα ηχεία και η τοποθέτηση. Σε 2ο πλάνο η ποιότητα του μέσου που θα αναπαραχθεί και η ενίσχυση.
Αλλά στου χαιεντα την πόρτα... παρ την πόρτα και φύγε :biggrin:
 

Μηνύματα
12.543
Reaction score
14.689
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Και στον τελικό καταναλωτή. Γενικά σε όποιον στήνει setup. Όποιος και να είναι αυτός, μόνο με μετρήσεις, σύστημα να παίζει μουσική δεν βγαίνει. Το λέει...
Δεν γίνεται να φτιάχνεις κάτι με DSP και να νομίζεις ότι θα παίξει μουσική. Δεν θα παίξει τίποτα απολύτως, είναι αποδεδειγμένο
Θα το ξαναπώ: δηλαδή τα πολυαγαπημένα και πολυδιαφημισμένα ηχεία που παρουσίαζε με ενθουσιασμό σε προηγούμενες εκθέσεις, αλλά και σε προσωπικές συζητήσεις και πωλήσεις, τα Grimm (με τα subs τους 8-)) που ειναι φτιαγμένα με dsp, τελικά δεν παίζουν μουσική;

Δεν μας τα λέτε καλά :p
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
διορθωση, 3 οι ακαδημαικοι, και μονο .
Συμπαθητικος αλλος ενας.
Και αλλος ενας μας βγήκε κολοτουμπας.
Οι αλλοι για του πλουραλισμο.
Ο παρουσιαστης, αν ειναι ο γνωστος ριβιουερ, μεχρι συμπαθης και αυτο με το ζορι.
Ελπιζω στο επόμενο να δουμε σημαντικη προοδο.
 
Last edited:

gonis

Luger
Μηνύματα
4.223
Reaction score
11.504
Θα το ξαναπώ: δηλαδή τα πολυαγαπημένα και πολυδιαφημισμένα ηχεία που παρουσίαζε με ενθουσιασμό σε προηγούμενες εκθέσεις, αλλά και σε προσωπικές συζητήσεις και πωλήσεις, τα Grimm (με τα subs τους 8-)) που ειναι φτιαγμένα με dsp, τελικά δεν παίζουν μουσική;

Δεν μας τα λέτε καλά :p
Focal μέχρι να σβήσει ο ήλιος 8-)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.875
(ο κωδικας δεοντολογιας, δεν μου επιτρεπει να αναφερω εταιριες, ή να αναφερομαι σε μελη) παρ'αυτα θα κανω μια εξαιρεση και θα πω ατεχνα μεν αστειευομενος δε , Fockalis... 🐒
Και ας ερθει να μου πει τιποτα.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.415
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top