Περιορισμοί near field / midfield monitor

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Σκέπτομαι επαγγελματικά ηχεία για το σαλόνι 😜
Πείτε το διαστροφή.
Αποσταση μεταξύ ηχείων 2.5 μέτρα, απόσταση από θέση ακρόασης 3 μέτρα.
Θα ήθελα,να κρατήσω τον τελικό μου MC275 αν είναι δυνατόν, οπότε σκέπτομαι δύο παθητικά μόνιτορ και ενεργό η ενεργά sub.
Αν δε γίνεται, αφήνω τον πιστό μου McIntosh στην αποθήκη για τα εγγόνια και πάμε σε φουλ ενεργά.
Βλέπω λοιπόν ηχεία near field και midfield. Τι σημαίνουν αυτοί οι όροι;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
Οι δύο όροι σχετίζονται με την απόσταση ακρόασης. Δεν θυμάμαι ακριβώς τις αποστάσεις που διαφοροποιούν τους δύο όρους.

Όμως, ο κανόνας λέει ότι όσο μεγαλώνει η απόσταση ακρόασης, τόσο μεγαλώνουν οι μονάδες των ηχείων (μέχρι ένα βαθμό). Επίσης, θα είναι άστοχο (και χαμένα χρήματα) να βάλεις ένα ηχεία nearfield να παίζει σε απόσταση ακρόασης για ηχεία midfield.
 

D

Deleted member 50795

Guest
nearfield
As a quick placement test, you can point with your index finger to the speaker imagining the perfect triangle (60°) and test if the speakers are at the same distance from you and are directing to you correctly.(0.8-1 m)

…..midfield
The placement of these monitors usually is about 2 meters from the listener.

……farfield
In professional recording studios far field monitors are mounted to the wall and distance between speaker and listener is about 4 meters.

φυσικά αλλάζουν και τα μεγέθη των ηχείων και μονάδων ανάλογα.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
13.616
Reaction score
6.574
Σκέπτομαι επαγγελματικά ηχεία για το σαλόνι 😜
Πείτε το διαστροφή.
Αποσταση μεταξύ ηχείων 2.5 μέτρα, απόσταση από θέση ακρόασης 3 μέτρα.
Θα ήθελα,να κρατήσω τον τελικό μου MC275 αν είναι δυνατόν, οπότε σκέπτομαι δύο παθητικά μόνιτορ και ενεργό η ενεργά sub.
Αν δε γίνεται, αφήνω τον πιστό μου McIntosh στην αποθήκη για τα εγγόνια και πάμε σε φουλ ενεργά.
Βλέπω λοιπόν ηχεία near field και midfield. Τι σημαίνουν αυτοί οι όροι;
Τι ηχεία έχετε τώρα?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.882
Reaction score
20.368
@blugosi Σε συνέχεια των δύο πιο πάνω posts, τι προϋπολογισμό διαθέτεις;
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Κατ' αρχήν ωραία ηχεία. Εάν θελήσεις ποτέ να τα πουλήσεις, εγω είμαι εδώ. :D

Αυτά στα οποία αναφέρεται ο wizzy παραπάνω είναι για να πετύχεις υψηλές στάθμες έντασης και headroom στη θέση ακρόασης και κυρίως στο χαμηλό.

Το near - middle - far field προκαλεί κάποια σύγχυση γιατί είναι άλλο απο ακουστική άποψη και άλλο πως τα κατηγοριοποιούν οι κατασκευστές.

Απο ακουστική άποψη έχουμε την κρίσιμη απόσταση που είναι διαφορετική για κάθε δωμάτιο και εξαρτάται κυρίως απο τον όγκο του και την παθητική φροντίδα αλλά και απο το directivity των ηχείων. Κυρίως όμως στην πράξη απο τα δύο πρώτα. Αυξανόμενα αυτά μεγαλώνουν την κρίσιμη απόσταση, την απόσταση δηλαδή (πόσο μακρυά) απο την οποία μπορείς να ακούσεις απο τα ηχεία σου. Η κρίσιμη απόσταση είναι το θεωρητικό σημείο μέσα σε ένα δωμάτιο (που πρέπει να το βρείς) όπου η ενέργεια που φτάνει στα αυτιά σου απο το ηχείο direct sound είναι ίδια με αυτήν που φτάνει απο το δωμάτιο (reflected sound). Middle field ακουστικά μιλώντας δεν υπάρχει. Είτε η θέση ακρόασης σου είναι πιο μπροστά απο το θεωρητικό αυτό σημείο της κρίσιμης απόστασης και λέμε ότι ακούς στο nearfield πεδίο, είτε πιο πίσω απο αυτήν (μεγαλύτερη απόσταση) και ακούς στο farfield πεδίο.

Η κατηγοριοποίηση των ηχείων απο τους κατασκευαστές δεν έχει σχέση με αυτά. Είναι απλώς μια δική τους "ορολογία" που ορίζει για ποιά απόσταση έχουν φτιαχτεί τα ηχεία για να ακούγονται πιο σωστά και εξαρτάται απο τα κυματικά πεδία που κάθε μεγάφωνο εκπέμπει και σε ποιά απόσταση αυτά συνδυάζονται για να σου δώσουν καλύτερη ηχητική συνοχή.

Ότι ηχείο και να πάρεις, εάν ήσουν στούντιο, αλλά θεωρητικά και στο σπίτι, αυτό πρέπει να ακούγεται στο ακουστικό nearfield πεδίο που ορίζεται απο το δωμάτιο σου, όπως αναφέρθηκε.

Πρώτα από όλα ορίζεις και βρίσκεις την θέση ακρόασης με το πιο ισορροπημένο χαμηλό. Μετά αγοράζεις το μεγαλύτερο ηχείο που μπορείς να αγοράσει οικονομικά. Μετά ανάλογα το μέγεθος του δωματίου σου, βλέπεις πόση απόσταση απομένει απο τον μπροστινό τοίχο. Αυτή η απόσταση θα καθορίσει την κατηγοριοποίηση που δίνουν οι κατασκευαστές που λέγαμε παραπανω. Π.χ. σε ένα τυπικό οικιακό χώρο αυτή είναι συνήθως 2 με 3 μέτρα, όπως λές και εσύ ότι έχεις. ¨Αρα πάς για "nearfield και middle field" ηχείο. Αυτό δεν έχει σχέση βέβαια με το ακουστικπο nearfield που πάλι πρέπει να το βρείς. Αφού λοιπόν ορίσεις την θέση ακρόασης βάση του χαμηλού, προσπαθείς αυξάνοντας και μειώνοντας την απόσταση των ηχείων ως πρός αυτήν την θέση ακρόασης να βρείς σύμφωνα πάντα με το δωμάτιο ποιά είναι αυτή η θέση που θα σου δώσει πιο καλά αποτελέσματα και η οποία θα είναι σαν στόχος να εισαι εντός του ακουστικά nerafield πεδίου. Εαν είσαι τυχερός και απομένει αρκετή απόσταση στη διάθεσή σου, θα το βρείς το όσο καλύτερο δυνατόν σημείο. Συνήθως όσο πάς πρός το farfield ό ήχος λεπταίνει. Αυτά τα βρίσκεις με το αυτί καλύτερα και μπορείς και να διαλέξεις εσύ πόσο σουν είναι ¨ανεκτό" το αποτέλεσμα. Εάν όχι δεν πειράζει τι να κάνουμε. Υπάρχουν διαβαθμίσεις στο αποτέλεσμα που θα πετύχεις καθώς το σημείο είναι λίγο πολύ θεωρητικό. Όσο πιο κοντά το πλησιάζεις τόσο καλύτερο το αποτέλεσμα. Πρέπει π.χ. κανονικά να υπολογίσεις και τι απόσταση θές να έχουν τα ηχεία σου απο το μπροστά τοίχο ή πόσο σου επιτρέπεται να τα πας πιο κοντά η πιο μακρύα απο αυτόν (ανάλογα τη διαρρύθμιση, αισθητική , άλλους περιορισμούς κλπ).

Ένα άλλο θέμα βέβαια που πρέπει κάποιος να σκεφτεί εαν υπάρχει κάποιa σημασία, αξία, αντίκτυπο που δεν το γνωρίζω, είναι ότι ο οικιακός χώρος δεν είναι στούντιο και οι μηχανικοί ήχου ρυθμίζουν τον ήχο στην εγγραφή για να ακούγεται ¨καλά" σε μια ορισμένη απόσταση την οποία θεωρούν ότι ακούμε οι περισσότεροι σπίτι μας. Αυτή είναι νομίζω συνήθως 2-3-4 μέτρα δεν γνωρίζω. Ας πούμε 3 μέτρα για να είμαστε μέσα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σκέπτομαι επαγγελματικά ηχεία για το σαλόνι 😜
Πείτε το διαστροφή.
Αποσταση μεταξύ ηχείων 2.5 μέτρα, απόσταση από θέση ακρόασης 3 μέτρα.
Θα ήθελα,να κρατήσω τον τελικό μου MC275 αν είναι δυνατόν, οπότε σκέπτομαι δύο παθητικά μόνιτορ και ενεργό η ενεργά sub.
Αν δε γίνεται, αφήνω τον πιστό μου McIntosh στην αποθήκη για τα εγγόνια και πάμε σε φουλ ενεργά.
Βλέπω λοιπόν ηχεία near field και midfield. Τι σημαίνουν αυτοί οι όροι;
Αυτοί οι όροι συναρτώνται χονδρικά με την Κρίσιμη Απόσταση, δηλαδή την απόσταση από τα ηχεία όπου η άμεση ηχητική ενέργεια από τη δική τους εκπομπή θα είναι ισοδύναμη προς εκείνη από τις αντηχήσεις στο χώρο. Αυτή η απόσταση λαμβάνει κατά κανόνα μικρές τιμές.

Ηχεία nearfield έχουν διαστάσεις και αρχιτεκτονική μεγαφώνων στην πρόσοψη που επιτρέπει ακρόαση σε αρκετά μικρές αποστάσεις,όχι ανώτερες από 140 εκατοστόμετρα περίπου.Τα ηχεία midfield προβλέπουν ακρόαση σε υψηλότερες αποστάσεις και γι αυτό πρέπει να έχουν μεγαλύτερα μεγέθη μεγαφώνων με ό,τι αυτό συνεπάγεται ως προς τη διαχείριση ενέργειας και τις απαιτούμενες στάθμες κορυφής από εκείνα.

Απόσταση με τάξη μεγέθους 3 μέτρων βρίσκεται στις παρυφές του midfield και τα σύνορα του farfield. Παθητικά ηχεία με πρόβλεψη για τέτοιες αποστάσεις και ποιοτική απόδοση συνήθως δεν έρχονται φθηνά.Εάν βάλουμε κιόλας τον παράγοντα για οδήγηση από λυχνιακό τελικό τα περιθώρια γίνονται ακόμα στενότερα.

Το θέμα είναι ότι αν έχεις συνηθίσει το ηχόχρωμα του MC 275 - τον οποίο είναι κρίμα να ξεφορτωθείς έστω και αν θα έμενε αχρησιμοποίητος - το να πας σε κάποια μεγάλα επαγγελματικά Focal Trio , Genelec Alpha , ADAM S3 - S5 ή τα περίφημα Geithein σαν αυτά που έχει προμηθευτεί το μέλος symos μπορεί να σε ξενίσει και να σε βγάλει από κάποια νοητή ζώνη ακροαματικής άνεσης.Υπ'όψιν ότι πρώτα πρέπει να μας συγκινεί ό,τι ακούμε από τα main ηχεία και ύστερα ασχολούμαστε με τρόπο διαχείρισης που δεν θα χαλάει το αποτέλεσμα στο δικό μας χώρο.
 

D

Deleted member 50795

Guest
..σε ένα χώρο 14-15τ.μ , και απόσταση ακρόασης 2,5 m περίπου, πήρα αυτα ..(πτανα BF..:biggrin:).



και αν μου αρέσουν ,θα πάρω και αυτα..:geek:


σε μαύρο χρώμα φυσικά …(ποτέ άσπρο) :biggrin:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Τι ηχεία έχετε τώρα?
Τώρα έχω Coincident Technology Super Eclipse III ακριβώς σαν κι αυτά της αγγελίας!!!

Super Eclipse

Και παρατηρώ ότι και ο Αμερικάνος που τα πούλαγε είχε αναβαθμίσει το crossover! Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ στα δικά μου, τα πήγα στη Roister και τα αναβάθμισαν για πιο στρωτή καμπύλη.
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
Υπ'όψιν ότι πρώτα πρέπει να μας συγκινεί ό,τι ακούμε από τα main ηχεία
¨Ασε τον ανθρωπο να πάει σε καινούργια ηχεία να πάρω εγω τα Κοινσιντεντ. Τι συγκίνηση κλπ, τώρα τα λές αυτά για να μου χαλάσεις την αγορά ; :D Ο Μάκιντος δεν μας νοιάζει. :D :D
 


Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.516
τα πούλαγε είχε αναβαθμίσει το crossover! Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ στα δικά μου, τα πήγα στη Roister και ta αναβάθμισαν για πιο στρωτή καμπύλη.
Ωχ, ωχ, ωχ. :D:D
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Για τα 3 μέτρα απόσταση ακρόασης, ο,τι πάρεις είναι 5-χιλιαρο το τεμάχιο.
Neumann 420, genelec the ones 8361, me Geithein 801, κλπ κλπ κλπ.

Πιο ακριβά από τους Άγγλους, ATC & PMC.

Πιο ακριβά πολλά. Από kii μέχρι ασταναπαν.

Δηλαδή από 5 χιλιάρικα στο κομμάτι, έχεις ηχείο και ενισχυτή στο πακέτο.
 




Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Αυτά στα οποία αναφέρεται ο wizzy παραπάνω είναι για να πετύχεις υψηλές στάθμες έντασης και headroom στη θέση ακρόασης και κυρίως στο χαμηλό.

(...)

Απο ακουστική άποψη έχουμε την κρίσιμη απόσταση που είναι διαφορετική για κάθε δωμάτιο και εξαρτάται κυρίως απο τον όγκο του και την παθητική φροντίδα αλλά και απο το directivity των ηχείων. Κυρίως όμως στην πράξη απο τα δύο πρώτα.
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ, αφού η συνεισφορά των χαμηλών στην ένταση είναι η πιο σημαντική, δεν είναι λογικό δύο μικρά σε μέγεθος ηχεία οδηγούμενα από έναν λαμπάτο ενισχυτή 2Χ90 να συμπληρωθούν σωστά από ενεργό/ά sub σαν το

ATC SCS70 Pro;

Παθητική φροντίδα δεν είναι εφικτή. Κουρτίνες , χαλιά , έπιπλα διαλέγει η γυναίκα μου. Εγώ μόνο πλερώνω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Τώρα έχω Coincident Technology Super Eclipse III ακριβώς σαν κι αυτά της αγγελίας!!!

Super Eclipse

Και παρατηρώ ότι και ο Αμερικάνος που τα πούλαγε είχε αναβαθμίσει το crossover! Ακριβώς το ίδιο έκανα κι εγώ στα δικά μου, τα πήγα στη Roister και τα αναβάθμισαν για πιο στρωτή καμπύλη.
Η Coincident είναι μια εταιρία με ακριβώς αντίθετη λογική από ότι σκέφτεσαι να αγοράσεις τώρα.
Τα ηχεία της είναι έτσι <<κουρδισμένα>> ώστε να αποδίδουν σωστά σε αφρόντιστο οικιακό χώρο, και φυσιολογικές αποστάσεις ακρόασης.
Στις συνηθισμένες αποστάσεις που μετράμε ένα ηχείο έχουν έντονο <<χαμόγελο>>, δηλαδή μειωμένη μεσαία περιοχή και μόνο σε απόσταση μεγαλύτερη του 1,5 μέτρου στρώνουν.
Η δε ποιότητα των μεγαφώνων, (Scanspeak, Audax, Vifa) και των υλικών του κροσόβερ τους (solen, Air coils, μη επαγωγικές αντιστάσεις), ακόμα και η εσωτερική καλωδίωση τους, είναι πολύ υψηλή.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.583
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top