Featured Headphone corner. Ακουστικά και παρελκόμενα.


Μηνύματα
164
Reaction score
137
Εκτος αυτού στο Γερμανικό δεν τα στέλνουν Ελλάδα αν επιλέξεις. Το δοκίμασα πριν από το Γαλλικό
Κι εγώ τα παρήγγειλα, από το αγγλικό.

Το γαλλικό είχε δωρεάν μεταφορικά για Ελλάδα??
 



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048


K

kimon

Guest
Υπάρχουν ασύρματα ακουστικά WISA;
Ή, εναλλακτικά, ενισχυτές ακουστικών WISA;
 





Μηνύματα
202
Reaction score
252
Συγνώμη παιδιά ακόμη μαθαίνω πώς να το χρησιμοποιώ χίλια συγνώμη θα προσέχω παραπάνω αλλα ήθελα να γραψω κατι παραπάνω οποτε θα κανω paste ξανα το μύνημα





Ευχαριστώ πολύ! ναι όντως, ήθελα να πω πως απο LCD2C, LCDX, LCD4Z, HD800, Stelia, Arya, XS, Sundara, susvara, 99 Classic, Empyrean. Τα αγαπημένα μου και αυτα που ξεχώρισα με εξαιρετικό VFM και ωραίο ήχο, ηταν τα LCD2C και τα 99 Classics. Τα 99 μου άρεσαν διοτι ηταν ελαφριά, βολικά στο κεφάλι μου όμορφα και φαίνονται καλα φτιαγμένα έχουν ζεστό ήχο και πολύ καλο soundstage για κλειστό. το imagining θα μπορούσε να ηταν καλύτερο τα προτίμησα παραπάνω και απο τα empyrean μόνο για το βάρος, περίμενα να ειναι σαν σύννεφο αλλά τελικά έχοντας δυο billet cnc earcups είναι σαν να έχεις βαρακια να κρέμονται απο το αυτί σου, τα empyrean ειναι εξαιρετικά neutral όταν τα 99 είναι ζεστά. Τα LC2C αν και δεν ηταν ελαφριά ήταν σαν δυο μαξιλάρια στο κεφάλι μου με λίγο clamp και υπέροχο soundstage & imagining σαν να εξαφανίστηκαν και με μετέφεραν στην μουσική. πολύ καλά, και πολύ καλη λεπτομέρεια νομίζω ήταν τα αγαπημένα μου τα μόνα που τα πέρασαν ηταν τα 6000€ susvara. τα 800s είναι το μονο ακουστικό που βγάζει η Sennheiser που ειναι βολικό για εμένα και ο ήχος δεν με ενοχλησε θα έλεγα πως ειναι και αυτά neutral με περίπου ιδιο signature που εχουν όλα τα Sennheiser αλλά για την τιμή τους δεν αξίζουν νομίζω. τα arya αν οπως και τα susvara δεν τα απόλαυσα στο 100% διότι το τεράστιο fiio M17 dap δεν το έχει αρκετή δύναμη τα focal ηταν απαίσια στο κεφάλι μου οπότε δεν ασχολήθηκα πολυ και τα XS δεν μου άρεσαν ειμαι κάτοχος Grado SR80e που μολις χάλασαν απο το 2019 (νομίζω) το καλώδιο είχε χαλάσει πέρυσι και τα έφτιαξα και φέτος ο μαγνήτης απο τον driver ξεκολλήσει "facepalm* μπορω να πω πως δεν ήταν τα αγαπημένα μου διότι έχουν πολύ επιθετικό και agressive ήχο και εμενα δεν νου αρέσει αυτό, τωρα λεω να πάρω 99 η LCD2C αλλα έρχεται δύσκολος χειμώνας αρα θα την βόλεψω με Ksc75 των 20 ευρώ χαχαχ
Έχω δοκιμάσει τώρα και τα 109. Όσο η εταιρία δεν θέλει να λέει πως δεν είναι ενα ανοιχτό και βελτιωμένο 99, και είναι ενα άλλο διαφορετικό ακουστικό άλλο τόσο είναι ακριβώς αυτό, χαχα είναι ο ίδιος χαρακτήρας με το 99 απλα πολύ καλύτερα ισορροπημένος ηχος, η εικόνα βελτιώθηκε σημαντικά που ήταν ενα κομματι που τα 99 κάπως υστερούσαν και η σκηνή νομίζω μεγάλωσε λιγάκι. Περισσότερες λεπτομέρειες αλλά ίδιο προφίλ ήχου, ζεστός απαλος ήχος σαν το 99 αλλά εκεί που το 99 είχε λίγο έντονο μπάσο το έκαναν ποιο ισορροπημένο. 109 vs lcd2c? Χμμμ δεν ξέρω το. Και τα δύο είναι εξαιρετικά και δεν θα είχα πρόβλημα με κανένα. Το audeze νομίζω έχει ποιο καθηλωτικό ήχο θέλεις να ακούσεις όλη σου την βιβλιοθήκη και η σκηνή απλα σε τηλεμεταφέρει σε εβεντ.. τον κακο είναι πως είναι μισο κιλό οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσες να ακούσεις για όλη την μέρα αν και ειναι πολυ βολικα αλλά είναι inviting σίγουρα τα 109 είναι πολύ ελαφριά και βολικά οποτε λογικά τα 109 θα μπορούσες να γα φοράς όλη μέρα. Επίσης ακουσα τα sundara με τo ferrum stack και πραγματικά πολύ καλύτερα με αυτο το Στακ απο με το fiio M17 όταν τα είχα πρώτο δοκιμάσει. Πρόσφατα μου είπε ένας φίλος να πάρω κάτι STAX λάμδα Pro για καλη τιμή. Θα ήθελα να δοκιμασω τα Stax γιατί ο συγκεκριμένος πεθαίνει για Stax 😆 αλλά δεν ξέρω φοβάμαι επειδή είναι παρα πολύ ευαίσθητα και είναι και τόσον χρόνων + δεν ξέρω αν θα μου αρέσουν οποτε δεν ξέρω αμα θέλω να το κανω, φοβάμαι οτι θα τα χαλάσω εγώ η θα είναι χαλασμένα. πείτε μου τι νομίζετε θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.
Το M17 δεν οδηγεί τα Arya;
Τα πάει τραίνο, μάλλον δεν ήταν στο enhanced over the ear mode και δεν είχε το εξωτερικό τροφοδοτικό.
Τα Susvara είναι ειδική περίπτωση.
Όχι, έπρεπε να το βάλω Max και δεν είμαι σίγουρος αμα τα οδηγούσε σωστά όχι δεν έχει τροφοδοτικό και δεν ξέρω για το enhanced mode απλα μου το έδωσαν με tidal σε μπαταρία και έβαζα τα ακουστικά δε αυτο επειδή έχει όλα τα jack
Έχω δοκιμάσει τώρα και τα 109. Όσο η εταιρία δεν θέλει να λέει πως δεν είναι ενα ανοιχτό και βελτιωμένο 99, και είναι ενα άλλο διαφορετικό ακουστικό άλλο τόσο είναι ακριβώς αυτό, χαχα είναι ο ίδιος χαρακτήρας με το 99 απλα πολύ καλύτερα ισορροπημένος ηχος, η εικόνα βελτιώθηκε σημαντικά που ήταν ενα κομματι που τα 99 κάπως υστερούσαν και η σκηνή νομίζω μεγάλωσε λιγάκι. Περισσότερες λεπτομέρειες αλλά ίδιο προφίλ ήχου, ζεστός απαλος ήχος σαν το 99 αλλά εκεί που το 99 είχε λίγο έντονο μπάσο το έκαναν ποιο ισορροπημένο. 109 vs lcd2c? Χμμμ δεν ξέρω το. Και τα δύο είναι εξαιρετικά και δεν θα είχα πρόβλημα με κανένα. Το audeze νομίζω έχει ποιο καθηλωτικό ήχο θέλεις να ακούσεις όλη σου την βιβλιοθήκη και η σκηνή απλα σε τηλεμεταφέρει σε εβεντ.. τον κακο είναι πως είναι μισο κιλό οπότε δεν ξέρω αν θα μπορούσες να ακούσεις για όλη την μέρα αν και ειναι πολυ βολικα αλλά είναι inviting σίγουρα τα 109 είναι πολύ ελαφριά και βολικά οποτε λογικά τα 109 θα μπορούσες να γα φοράς όλη μέρα. Επίσης ακουσα τα sundara με τo ferrum stack και πραγματικά πολύ καλύτερα με αυτο το Στακ απο με το fiio M17 όταν τα είχα πρώτο δοκιμάσει. Πρόσφατα μου είπε ένας φίλος να πάρω κάτι STAX λάμδα Pro για καλη τιμή. Θα ήθελα να δοκιμασω τα Stax γιατί ο συγκεκριμένος πεθαίνει για Stax 😆 αλλά δεν ξέρω φοβάμαι επειδή είναι παρα πολύ ευαίσθητα και είναι και τόσον χρόνων + δεν ξέρω αν θα μου αρέσουν οποτε δεν ξέρω αμα θέλω να το κανω, φοβάμαι οτι θα τα χαλάσω εγώ η θα είναι χαλασμένα. πείτε μου τι νομίζετε θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας.

Όχι, έπρεπε να το βάλω Max και δεν είμαι σίγουρος αμα τα οδηγούσε σωστά όχι δεν έχει τροφοδοτικό και δεν ξέρω για το enhanced mode απλα μου το έδωσαν με tidal σε μπαταρία και έβαζα τα ακουστικά δε αυτο επειδή έχει όλα τα jack
Και δεν ακούω μουσική δυνατά, επειδή με ενοχλεί το δυνατά
 


jnk

Μηνύματα
98
Reaction score
84
Και τι συνδυασμός κιόλας ! Πες μας δύο λογακια για το σετ
Ο Pathos είναι σχετικά νέο απόκτημα, έπειτα από έναν Musical Fidelity XCan V2. Βρισκω το συνδυασμό ιδανικό για τα γούστα μου και τη μουσική που ακούω - τα HD 700 είναι σχετικά εύκολα στην οδήγηση (πολύ πιο εύκολα από τα αντίστοιχα 600/650 της Sennheiser, με τα οποία ο ενισχυτής για μένα δεν έδεσε). Το μπάσο ειναι σφιχτό και γρήγορο, οι μεσαίες αέρινες (ιταλικός ενισχυτής γαρ), και προσωπικά βρίσκω τη λεπτομέρεια και τη ουδετερότητα σε πολύ υψηλά επίπεδα. Ο ενισχυτής επίσης κάπου έχει " καλμάρει" και ισορροπήσει τις υψηλές συχνότητες, που ήταν και ομολογουμένως και το μελανό σημείο για τα 700. Για μένα, οι διάφορες λυχνίες που έχω και δοκιμάζω κάνουν διαφορα στον ήχο. Βρισκω τις Fivre ECC88, Philips E88CC SQ, Tugsram E88CC και τις διάφορες Voskhod 6n23p ως εξαιρετικούς συνδυασμούς - για καποιο λογο, Amperex Bugle Boy και Valvo δεν με έχουν εντυπωσιάσει. Εκτος απο τα HD 700, έχω και τα 569 (closed back), 599 SE και 58x (Sennheiser) και τα Pryma της Sonus Faber. Με λίγα λόγια, δεν έχω σταματήσει να ακούω μουσική, σε σημείο οπου σπάνια πλέον "ανάβω" το σύστημα μου στο σαλόνι....
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Ότι ποιο ωραίο έχω δει ποτέ μου σε design ακουστικών!


View attachment 274083
Θα μπορούσα σχεδόν να συμφωνήσω αλλά πώς όταν ...υπάρχουν αυτά:

1671480615153.png


(Αν ο ήχος συμβάδιζε απόλυτα με το σχεδιασμό και την κατασκευή τους θα ήταν ένα ακουστικό της κατηγορίας € 2-3 χιλ.)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
8
Και αν σας φάνηκαν πολλά τα 500€ που λέει ο Darko, έχω να προτείνω ένα killer desktop σύστημα στα 250€ (το δικό μου δηλαδή).

DAC το πολύ VFM: Ifi ZEN Air DAC. Στην Ελλάδα το βρίσκουμε στα 99€.

View attachment 263343

Σε αυτά τα χρήματα όπως θα περίμενε κανείς έχουν γίνει εκπτώσεις στα features/connections αλλά ευτυχώς όχι στον τομέα του ήχου. Έτσι έχουμε USB-B είσοδο ήχου και έξοδο RCA για σύνδεση με ενισχυτή. Επίσης λειτουργεί σαν ενισχυτής ακουστικών. Στο μπροστά πάνελ του βρίσκουμε το κουμπί Power Match (Gain) και X Bass (λίγο παραπάνω χαμηλό ειδικά για ακουστικά ανοιχτού τύπου).

Ο ήχος του σαν DAC είναι πεντακάθαρος και αχρωμάτιστος και βγάζει με άνεση τη λεπτομέρεια στις ηχογραφήσεις. Σαν ενισχυτής ακουστικών δεν είναι τέλειος (ζορίζεται με δύσκολα ακουστικά). Αλλά για τα ακουστικά που προτείνω παρακάτω είναι ότι πρέπει.

-----------------------------

Ακουστικά τα Sennheiser HD 560S τα οποία βρίσκουμε στο skroutz στα 150€.

View attachment 263344

Πρόκειται για πάρα πολύ άνετα στο κεφάλι ακουστικά που δεν πιέζουν καθόλου και αυτό τα κάνει ιδανικά για όσους φοράνε γυαλιά και για όσους κάνουν πολύωρες ακροάσεις. Είναι ανοιχτού τύπου, άρα προορίζονται αποκλειστικά για indoor χρήση. Το καλώδιο του είναι 3m και το jack του 6.3mm με αντάπτορα για μικρό jack στη συσκευασία.

Ο ήχος είναι υπερ-αναλυτικός και υπερβολικά flat/αχρωμάτιστος με εξαίρεση το χαμηλό. Εκεί καταφεύγουμε στο XBass του προτεινόμενου DAC για να πάρουμε το ιδανικό αποτέλεσμα.

Συνοψίζοντας:

Ένα πολύ VFM συστηματάκι που θα χαρείτε σε μέτριες ηχογραφήσεις αλλά πραγματικά θα απολαύσετε σε άριστες ηχογραφήσεις. Εξαιρετικό soundstage και λεπτομέρεια που είναι πολύ δύσκολο να βρει κανείς στα 250€. Πολύ καλό σε rock/blues κλπ αλλά πραγματικά απίθανο σε ηλεκτρονική/κλασική/jazz.
Φίλε μου πρόσφατα αγόρασα ακριβως το ίδιο setup (IFI Zen air DAC + Sennheiser 560s)
Τα ακουστικά τα βρήκα 132€ στο ozon.
Τα έχω όλα πάνω στον ενισχυτή μου Technics SU610.
Νομιζω για entry level είναι σούπερ οικονομικό πακέτο .
 


Μηνύματα
96
Reaction score
28
Καλημέρα. Τι έγινε με τα Truthear x Crinacle ZERO που πήρατε;
Είναι τοσο καλά τελικά να τα πάρουμε;
 

Μηνύματα
1.665
Reaction score
1.501
ναι. Να τα πάρεις. για 40 ευρώ σίγουρα.
δεν κεντανε αλλά έχουν τεράστια σκηνή και μπάσο (μη σου πω και χαμηλο) για ψείρες.
ίσως η μεσαία είναι λίγο λεπτή σε σχέση με αυτά που έχω μάθει από τα sennheiser ie400 και η παραμόρφωση πιο μεγάλη, αλλά αυτή η ανοιχτωσια μετράει πολύ.
 

Μηνύματα
202
Reaction score
252
ναι. Να τα πάρεις. για 40 ευρώ σίγουρα.
δεν κεντανε αλλά έχουν τεράστια σκηνή και μπάσο (μη σου πω και χαμηλο) για ψείρες.
ίσως η μεσαία είναι λίγο λεπτή σε σχέση με αυτά που έχω μάθει από τα sennheiser ie400 και η παραμόρφωση πιο μεγάλη, αλλά αυτή η ανοιχτωσια μετράει πολύ.
Ρε παιδιά να ρωτήσω; Βλέπω σχεδόν και κάθε μέρα βγαίνει και άλλο ενα iem και yayy ας γιορτάσουμε. Απο οτι έχω δει είναι όλα κάπως V shape, η απλά παρα πολύ μπάσο η τσιριχτές ψηλές από οτι έχω δει κανένα δεν είναι ιδιαίτερο αλλά όλοι τα λένε καλά επειδή έχουν ξέρω γω 20€. αυτό είναι ίσως ενα rant για μια αλλη φορά, εγώ τώρα θέλω να ρωτήσω, υπάρχει κάποιο φτηνό FLAT iem με καλες μεσαίες;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top