Επιλογη av receiver για 3.1

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Θα ηθελα την βοηθεια σας για επιλογη πολυκαναλου ενισχυτη yamaha ειμαι μεταξυ του rxv4a & rxv6a.Η χρηση του αφορα συστημα αποκλειστικα 3.1 μιας και αυτο που θελω ειναι λιγο απ ολα τα ειδη που μπορουν με αξιοπρεπεια να σταθουν και εννοω μουσικη απο spotify,ταινιες netflix ,youtube και φυσικα tv.Δεν ξερω αν v4a μπορει να κ
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Θα ηθελα την βοηθεια σας για επιλογη πολυκαναλου ενισχυτη yamaha ειμαι μεταξυ του rxv4a & rxv6a.Η χρηση του αφορα συστημα αποκλειστικα 3.1 μιας και αυτο που θελω ειναι λιγο απ ολα τα ειδη που μπορουν με αξιοπρεπεια να σταθουν και εννοω μουσικη απο spotify,ταινιες netflix ,youtube και φυσικα tv.Δεν ξερω αν v4a μπορει να κ
Σε τι χωρο (διαστασεις), με τι ηχεια (μαρκα μοντελο, αν δεν υπαρχουν, σε τι μπατζετ), σε τι αποσταση ακροασης (αποσταση ηχειου - ακροατη), τι μουσικες προτιμησεις, τι ενταση?
 

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Σε τι χωρο (διαστασεις), με τι ηχεια (μαρκα μοντελο, αν δεν υπαρχουν, σε τι μπατζετ), σε τι αποσταση ακροασης (αποσταση ηχειου - ακροατη), τι μουσικες προτιμησεις, τι ενταση?
Ο χωρος ειναι 5*6μ. σαλονι σε διαμερισμα Τα ηχεια που εχω υποψιν μου ειναι wharfedele diamond 12.1 πλαινα,κεντρικο της ιδιας μαρκας το 12.c και ενα γουφερ wharfedele wh d8.Η αποσταση ακροασης ειναι 3-3,5 μ. Και το buget μου γυρω στα 1300 με 1500 ευρω.Μουσικες προτιμησης απο καλο παλιο ροκ εως deep house.
 

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Ο χωρος ειναι 5*6μ. σαλονι σε διαμερισμα Τα ηχεια που εχω υποψιν μου ειναι wharfedele diamond 12.1 πλαινα,κεντρικο της ιδιας μαρκας το 12.c και ενα γουφερ wharfedele wh d8.Η αποσταση ακροασης ειναι 3-3,5 μ. Και το buget μου γυρω στα 1300 με 1500 ευρω.Μουσικες προτιμησης απο καλο παλιο ροκ εως deep house.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ο χωρος ειναι 5*6μ. σαλονι σε διαμερισμα Τα ηχεια που εχω υποψιν μου ειναι wharfedele diamond 12.1 πλαινα,κεντρικο της ιδιας μαρκας το 12.c και ενα γουφερ wharfedele wh d8.Η αποσταση ακροασης ειναι 3-3,5 μ. Και το buget μου γυρω στα 1300 με 1500 ευρω.Μουσικες προτιμησης απο καλο παλιο ροκ εως deep house.
Σε 30τμ και 3μ αποσταση ακροασης (δεν συσζηταμε καν για τα 3.5μ) με τα wharfedale 12.1 και 8ιντσο subwoofer θα ειναι σαν να παιζει τρανζιστορακι.
Το σετακι αυτο ειναι μια χαρα σε ενα δωματιο 10-12τμ και αποσταση ακροασης 1-1.2μ. Μεχρι εκει πανε οι δυνατοτητες του.

Δεν ειπες βεβαια σε τι εντασεις ακους. Αν παιζεις πχ στα 75db χαλαρα και δεν εχεις αλλες απαιτησεις μπορει να εισαι ΟΚ

Διαβασε μερικα νηματα σχετικα για να παρεις μια ιδεα, ξεκινα απο εδω
 

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Η αληθεια ειναι πως δεν ακουμε δυνατα μουσικη η tv κινουμαστε στο χαμηλα εως και μετρια φαμταζομαι πως 75db ειναι μια μετρια κατασταση ηχου.Μενω σε διαμερισμα οποτε ειμαι λιγο προσεκτικος με τις εντασεις.Αυτην την στιγμη εχω μια soundbar harman kardon citation 700 και το αντιστοιχο sub s 6,5in που το συνοδευει.Δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος με το συστημα γι αυτο αποφασισα να παω σε μια λυση 3.1 χωρις να γνωριζω πολλα θελω κατι καλυτερο απ αυτο που εχω για ολες τις χρησεις που ανεφερα παραπανω.
Ο yamaha rxv4a ειναι ενας ενυσχητης που να μπορει να σταθει σε ενα τετοιο στησιμο?
Να κοιτουσα τα diomond 12.2?
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Σε αυτο το μπατζετ θα σου συνιστουσα να κοιταξεις σε μεταχειρισμενο ενισχυτη με εξοδους pre-out (σε καινουριο ο φτηνοτερος με Pre-out ειναι ο Marantz SR5014 στα 850ευρω) για τον λογο οτι σε αυτο το μπατζετ τα μονα ηχεια που θα βρεις να μπορουν να ανταπεξελθουν ειναι ενεργα studio monitors με 8" γουφερ.
Η προταση μου ειναι η παρακατω:
Ενισχυτης μεταχειρισμενος απο τις αγγελιες εδω
3X Adam T8V και περιμενεις να μαζεψεις λεφτα για 2Χ12"
η
Tannoy Reveal 802 + ενα Kali Audio WS-12 η ενα KRK 12.4 και περιμενεις να μαζεψεις λεφτα για ενα ακομα.

Γρασφαμε ταυτοχρονα και δεν ειδα το τελευταιο μηνυμα
Η αληθεια ειναι πως δεν ακουμε δυνατα μουσικη η tv κινουμαστε στο χαμηλα εως και μετρια φαμταζομαι πως 75db ειναι μια μετρια κατασταση ηχου.Μενω σε διαμερισμα οποτε ειμαι λιγο προσεκτικος με τις εντασεις.Αυτην την στιγμη εχω μια soundbar harman kardon citation 700 και το αντιστοιχο sub s 6,5in που το συνοδευει.Δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος με το συστημα γι αυτο αποφασισα να παω σε μια λυση 3.1 χωρις να γνωριζω πολλα θελω κατι καλυτερο απ αυτο που εχω για ολες τις χρησεις που ανεφερα παραπανω.
Ο yamaha rxv4a ειναι ενας ενυσχητης που να μπορει να σταθει σε ενα τετοιο στησιμο?
Να κοιτουσα τα diomond 12.2?
75 db ειναι πολυ χαμηλα αλλα δεν ειναι μονο θεμα εντασης. Ειναι και θεμα ογκου.

Το γεγονος οτι ακους χαμηλα, βοηθαει στο να βρεθουν οικονομικοτερες επιλογες αλλα deep house και χαμηλες εντασεις δεν ξερω πως το συνδυαζεις...

Σε παθητικα, θα σου προτεινα SVS Prime και Prime Center

Οσον αφορα το κεντρικο ηχειο θα σου προτεινα να δεις αυτο το βιντεο για να καταλαβεις γιατι ΔΕΝ πρεπει να παρεις κεντρικο ηχειο με διαταξη γουφερ-τουιτερ-γουφερ
 
Last edited:


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Βασικα αν καταλαβα καλα η αποφαση για 3.1 εχει προκυψει τυχαια και οχι γιατι το εχετε μελετησει και εχετε δει οτι αυτα θα εξυπηρετουσε καλυτερα τις αναγκες σας.
Σαν ιδεα δεν ειναι κακη ειδικα αν σιγα σιγα το προχωρησετε σε 5.2 η και παραπανω.
Μια αναγνωση σε αυτο το νημα θα σας βοηθησει να μαθετε μερικα πραγματα. Δεν χρειαζεται να διαβασετε και τις 233 σελιδες, τα ποστ #7 #9 και #12 καλυπτουν το 90% της ουσιας του νηματος.
Με τον yamaha? Αυτο το στησιμο?
Με τον Yamaha που δεν εχει Pre-out πατε αναγκαστικα σε παθητικα.

Ομως διαβαστε πρωτα αυτα που σας εχω δειξει, καθως και το βιντεο. Διαφορετικα θα ρωτατε συνεχεια πραγματα που δεν θα καταλαβαινετε.
 



Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Με τον yamaha? Αυτο το στησιμο?
Δεν ρωτησα κατι ακομα, πολυ σημαντικο.
Πηγη?
Απο που θα ακουτε μουσικη?
Αν υπαρχει περιπτωση η πηγη να ειναι υπολογιστης, και δεν σας ενδιαφερει η αποκωδικοποιηση των κινηματογραφικων φορμα, μπορειτε να αποφυγετε το εξοδο του ενισχυτη εντελως και να πατε σε μια εξωτερικη καρτα ηχου και 3Χ ομοια ενεργα ηχεια και μετα περισσευουν και τα χρηματα για subwoofer
 

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Spotify απο το musiccast της yamaha και στην tv εχω κατεβασει την εφαρμογη.
Δεν εχω βυνιλιο ουτε cd.Θεωρω ολες τις πλατφορμες streeming μεγαλη ανακαλυψη.
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Spotify απο το musiccast της yamaha και στην tv εχω κατεβασει την εφαρμογη.
Δεν εχω βυνιλιο ουτε cd.Θεωρω ολες τις πλατφορμες streeming μεγαλη ανακαλυψη.
Συμφωνω απολυτα οτι δεν χρειαζεται τιποτα περισσοτερο απο ενα streamer για να κανεις τη δουλεια σου.
Το μονο που με προβληματιζει ειναι το διαθεσιμο μπατζετ που μειωνει τις αξιολογες επιλογες και μαλλον θα σε οδηγησει σε λαθος αποφασεις και μεγαλυτερα εξοδα στο μελλον.

Πρακτικα, ενω ειμαι 100% υπερ του πολυκαναλου ηχου, στην παρουσα φαση θα σε αναγκασει να κανεις αγορες που δεν θα σε καλυψουν.

Ισως να ειναι καλυτερα να ξεκινησεις με ενα steamer και ενα ζευγαρι ενεργα ηχεια και τιποτε αλλο.
Μετα βλεπεις τι αλλο σου χρειαζεται και προχωρας.
Π.χ. αυτο και ενα ζευγαρι ενεργα + δυο subwoofer αμεσως μετα (ναι καταλαβαινω οτι τα 2 subwoofer θα σου φαινονται υπερβολη αλλα πιστεψε με δεν ειναι. Το ενα subwoofer ειναι σχεδον βεβαιο οτι δεν θα κανει δουλεια αλλα για να καταλαβεις το γιατι θα πρεπει να ριξεις πολυ διαβασμα)
 
Last edited:
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
29
Reaction score
5
Με το stremer θα μπορω να εχω και την tv συνδεδεμενη και να εκμεταλευτω μια συνδεση arc hdmi?Και ενα καλυτερο ηχο απο το netflix με μια αιθηση εστω και ψευτικη κινηματογραφικη?
Ειμαι σιγουρος οτι σε κουρασα με την ασχετοσυνη μου.Σε ευχαριστω για την υπομονη σου και την βοηθεια σου.Ειμαι ενας πενηνταρης που προσπαθω με οσο λιγοτερα χρηματα γινεται να βρω την κσλυτερη λυση και οχι μονο αυτο αλλα τα θελω ολα να ειναι τελοια.Γι αυτο Ξεκινησα με τον συγκεκριμενο ενισχυτη αν ειναι ικανος να συνδιασει ταινιες και μουσικη σε ενα στησιμο 3.1.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Με το stremer θα μπορω να εχω και την tv συνδεδεμενη και να εκμεταλευτω μια συνδεση arc hdmi?Και ενα καλυτερο ηχο απο το netflix με μια αιθηση εστω και ψευτικη κινηματογραφικη?
Το streamer δεν εχει HDMI εχει ομως οπτικη ινα για την μεταφορα του ψηφιακου ηχου της TV.

Ειναι ομως δικαναλο και δεν θα παρεις κατι παραπανω απο στερεοφωνικο ηχο.
Για ψευδοσαραουντ θα χρειαστεις πολυκαναλο και καποιο upmixer αλλα στο μπατζετ που διαθετεις βρισκεις μονο χωρις εξοδους Pre-out αρα χωρις δυνατοτητα για ενεργα ηχεια, η μεταχειρισμενους.

Στην ηχητικη αλυσιδα, η σειρα προτεραιοτητας ειναι 1) Ηχεια, 2) Χωρος, 3) ολα τα αλλα.
Αν δεν βαλεις τα σωστα ηχεια για το χωρο οτι και να κανεις απο εκει και περα θα ειναι ματαιο.
 


Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Αν αυτην την στιγμη ειχες 1200€ στον νακα τι θα επαιρνες.
Γιατι πρεπει να ειναι απο τον Νακα?

Μια και ρωτησες ομως θα επαιρνα 3 τετοια θα ηταν οτι πρεπει για Left Center Right στο σεταπ μου (αν και εχουν λιγο θορυβωδη ενισχυτικα)
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.550
Members
37.950
Νεότερο μέλος
FotiosVie
Top