Καθαρισμός πόσιμου νερού

Κάνετε χρήση συσκευής καθαρισμού νερού;

  • όχι το πινω όπως έρχεται απο την ΕΥΔΑΠ

    Votes: 32 34,8%
  • ναι, με συσκευή καθαρισμού νερού

    Votes: 47 51,1%
  • κάνω χρήση εμφιαλωμένου νερου

    Votes: 15 16,3%
  • έχω πηγή νερού δίπλα στο σπίτι μου

    Votes: 2 2,2%

  • Total voters
    92
Μηνύματα
427
Reaction score
425
Κανάτα Brita για χρόνια και τελευταία κανατα Leica, καθε μήνα το φίλτρο αλλαγή και το καλοκαίρι συχνότερα.
Μπουκάλια σπάνια και μόνο λόγω ανάγκης.
Θεωρώ οτι τα μπουκάλια είναι νερό κονσέρβα, ελαφρώς στάσιμο θα έλεγα με οτι αυτό συνεπάγεται.

Το νερό πρέπει να είναι τρεχούμενο και ή δυνατόν να προέρχεται απο βουνά με μη ασβεστολιθικα πετρώματα κάτι δύσκολο στην Ελλάδα που έχουμε γενικά σκληρό νερό και ακατάλληλο αφού η εταιρείες υδρευσης προτιμούν τις αντλίες απο την συλλογή του νερού κοντα σε πηγές με αποτέλεσμα να πίνουμε όλα τα φυτοφάρμακα που μεσολαβούν απο τα γύρω χωράφια. Αυτό είναι κρίμα σε μια χώρα σαν την δική μας με έντονο ανάγλυφο όπου η φυσική ροή με πίεση είναι εξασφαλισμένη λόγω του ότι όλες οι πόλεις έχουν γύρω τους βουνά.
 

Μηνύματα
1.485
Reaction score
2.769
Για χρήση πόσιμου νερού και πλύσιμο λαχανικών, πανεύκολη εγκατάσταση και πολύ φθηνά φίλτρα αρκεί ένα σαν κι αυτό https://www.primato.gr/products/water-filters/faucet/instapure-faucet-filter-inox-colour.html
Το χρησιμοποιώ εδώ και μερικά χρόνια και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος τόσο από την ποιότητα (γευστικά) του νερού, όσο και από την αντοχή, ευκολία κλπ.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
1
CAMELOT Φίλτρα Νερού - ανήκουστη συμπεριφορά == ΕΚΑΝΑ ΔΗΜΟΣΙΩΣ (στα prolile τους) ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΕΡΏΤΗΣΗ ΣΤΗΝ CAMELOT: ένα ποτήρι νερό, λέτε, ότι γεμίζει σε 6" (δευτερόλεπτα). Δεν μας είπατε όμως: 1)ποια η πίεση του νερού στην είσοδο του φίλτρου??, 2)ποια η χωρητικότητα του ποτηριού σε ml??, 3)ποιος ο λόγος ύπαρξης των πρόσθετων υφασμάτινων μεμβρανών στο φίλτρο την στιγμή -που όπως λέτε- η πυκνότητα του άνθρακα στο φίλτρο είναι ίδια με αυτή των υφασμάτινων μεμβρανών, 4) δεν αναφέρεστε στο εάν υπάρχει άργυρος στο φίλτρο με σκοπό την εξουδετέρωση των μικροβίων στο νερό, Περιμένουμε την απάντησή σας. ΚΑΙ ΑΝΤΙ ΓΙΑ, ΔΗΜΟΣΊΩΣ (στα profil τους), ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΉ ΜΟΥ ΑΥΤΟΙ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ PROFILE ΤΟΥΣ ΚΑΘΏΣ ΔΙΕΓΡΑΨΑΝ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΑΠΟ ΑΥΤΑ... ΑΥΤΉ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ Η CAMELOT??
 

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Εγω απορώ που βρισκουν τοσα λεφτα για μεγάλη σε διάρκεια διαφημιση σε prime time σε 3-4 κανάλια ταυτόχρονα, καθημερινα για χρονια!!!
 

Μηνύματα
3.758
Reaction score
2.897
Δεν έχω δει σε κανένα σπίτι φίλτρο

Ακόμα και σε μέρη με χάλια νερό προτιμούν το εμφιαλωμένο
 



Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
Δεν έχω δει σε κανένα σπίτι φίλτρο

Ακόμα και σε μέρη με χάλια νερό προτιμούν το εμφιαλωμένο
Εγω εχω στο σπιτι φιλτρο , ο συναδελφος απο την εργασια μου καθως και αρκετοι απο το σοι
Τα εμφυαλωμενα δεν ειναι παντα πιο ποιοτικα
Ασε που ειναι πανακριβο . Δεν εχω camelot αλλα εχουν διεθνη πιστοποιησεις ποιοτητας τα φιλτρα της
Δεν μπορω να πιω νερο βρυσης Περνω μαζι μου νερο οπου και να παω
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Και εγώ έχω φίλτρο κάτω πάγκου με βρυσάκι από πάνω. Από την πρώτη βδομάδα το φίλτρο γίνεται καφέ. Σε δύο μήνες δεν μπορείς να το πιάσεις, θέλει γάντια. Μόνο το χώμα που κρατάει φτάνει και περισσεύει. Κάπου έχω φωτογραφίες το νέο με το παλιό, σίχαμα. Η υπηρεσία ύδρευσης του δήμου λέει ότι όλα είναι τέλεια. Μη πω τι είναι καλύτερα.
 

Attachments



symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.005
Reaction score
6.779
Δεν μπορω να πιω νερο βρυσης
Κι εγώ το ίδιο.
ΟΚ, δεν κουβαλάω μαζί μου νερό, στην ανάγκη θα πιω της βρύσης, αλλά μου μυρίζει.

Και δεν είναι ιδέα, καμιά φορά που έχει τύχει και στο σπίτι π.χ. η γυναίκα μου να στρώσει τραπέζι και να βάλει νερό από τη βρύση, με την πρώτη γουλιά της λέω "από τη βρύση ε;". Μου λέει ναι, το πετάω και βάζω ξανά.

Οπότε σκέφτομαι αν κάνει τόσο έντονη διαφορά που να μπορείς να το καταλάβεις με την πρώτη γουλιά, ε, ας υπάρχει το φίλτρο. Το κόστος είναι μικρό εξάλλου (δεν μιλάω για Camelot κλπ., αυτοί δεν ξέρω πόσο τα πουλάνε).

Χώμα εμένα δεν έχει τόσο (θα περάσουν μήνες δηλαδή για να γίνει λίγο καφέ το φίλτρο εξωτερικά) αλλά η μυρωδιά από το χλώριο (ή και ό,τι άλλο έχει και μυρίζει, δεν ξέρω) είναι πολύ σημαντική.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Εδώ το κεντρικό φίλτρο του σπιτιού, όχι ΕΥΔΑΠ, αλλάζεται κάθε 6-7 μήνες και είναι μπεζ ανοιχτό.
Πίνουμε εμφιαλωμένα γιατί είναι πιό νόστιμα αλλά οι καφετιέρες θέλουν συχνά αφαλάτωση απο τα μπόλικα άλατα που περιέχουν αυτά που μας αρέσουν.
Ζαρός, Θεόνη, Ζαγόρι.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Εγώ έχω πάντα μαζί μου νερό από το φίλτρο. Ένα μικρό μπουκαλάκι στην τσάντα και μεγάλο μεταλλικό μπουκάλι στο αμάξι.

Για να έχετε reference στο χρώμα. Χαρτί κουζίνας και φίλτρο δύο μηνών.
Screenshot_20230126_150954_Facebook.jpg
 

Μηνύματα
2.120
Reaction score
5.566
Εγκατασταση κατω παγκου με βρυσακι,με φιλτρο everpure ocs2 και αν χρειαστει θα πιω και απο βρυση .Ναι του φίλτρου ειναι απιστευτα ωραιο να το πινεις αλλα ειμαι τελειως αντιθετος με τα μπουκάλια λογο σκληροτητας(αλατων)
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.388
Reaction score
74.653
Εγώ έχω πάντα μαζί μου νερό από το φίλτρο. Ένα μικρό μπουκαλάκι στην τσάντα και μεγάλο μεταλλικό μπουκάλι στο αμάξι.

Για να έχετε reference στο χρώμα. Χαρτί κουζίνας και φίλτρο δύο μηνών.
View attachment 278923
Μια χαρά για δύο μήνες, πόσο απ' αυτό θα πίνατε; 2-3%;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.593
Reaction score
27.935
Μια χαρά για δύο μήνες, πόσο απ' αυτό θα πίνατε; 2-3%;
Όλο. Το συγκεκριμένο βρυσάκι είναι μόνο για πόσιμο και πλύσιμο φρούτα λαχανικά κ.α
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.235
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top