Καθαρισμός πόσιμου νερού

Κάνετε χρήση συσκευής καθαρισμού νερού;

  • όχι το πινω όπως έρχεται απο την ΕΥΔΑΠ

    Votes: 32 34,8%
  • ναι, με συσκευή καθαρισμού νερού

    Votes: 47 51,1%
  • κάνω χρήση εμφιαλωμένου νερου

    Votes: 15 16,3%
  • έχω πηγή νερού δίπλα στο σπίτι μου

    Votes: 2 2,2%

  • Total voters
    92

Μηνύματα
208
Reaction score
166
Oi υπόλοιποι που διάβασαν το νήμα αλλά δεν έγραψαν,τί πίνουν;:lolsign:
νερό από φίλτρο γιατί άμα πιείς λίγες μέρες απ' αυτό μετά της βρύσης σε χαλάει
και μόλις αλλάξεις το φίλτρο και δεις το παλιό δεν ξαναπίνεις από τη βρύση σίγουρα
upload_2018-7-10_16-8-25.jpeg
 

Μηνύματα
208
Reaction score
166
όσο για τη χρήση εμφιαλωμένου δε συμφωνώ αν δεν είναι απόλυτη ανάγκη γιατί ναι μεν είναι όλα καλά στην παραγωγή - εμφιάλωση, αλλά στην αποθήκευση - μεταφορά άστο καλύτερα. χώρια που το μπουκάλι είναι πλάστικό και όλο και κάτι αφήνει μέσα μας, χώρια την καταστροφή του περιβάλλοντος από τα μπουκάλια (και για να φτιαχτούν), χώρια που είναι πανάκριβο
[DOUBLEPOST=1531229750][/DOUBLEPOST]
Για το αν αυτα τα σφουγγαρια ειναι πιθανες αποικιες μικροβιων που δεν ειναι ορατες δε μας εχει πει κανεις τιποτε μαλλον....
αυτο είναι κάτι που το κρύβουν, αλλά για αυτό σου λένε αν μείνει το φίλτρο αχρησιμοποίητο για λίγες μέρες να αφήσεις το νερό να τρέξει.
συν του ότι τώρα εμφανίστηκε ο olympus με μια καινούρια πατέντα με ένα δακτύλιο στο εσωτερικό του φίλτρου που σκοτώνει τα μικρόβια που παραμένουν μέσα στο φίλτρο. άρα το ήξεραν αλλά το έκαναν γαργάρα.
[DOUBLEPOST=1531230161][/DOUBLEPOST]
Εγω,που πινω μονο εμφιαλωμενο νερο και δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε φιλτρο,θελω να κανω μια αφελη ερωτηση:Μπορει το νερο της λιμνης,καθαρισμενο απο το καλυτερο φιλτρο,να συναγωνιστει,ποιοτικα και γευστικα,ενα εμφιαλωμενο,σε γυαλινο μπουκαλι,μεταλλικο νερο;
θεωρητικά ναί
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Όπως αυτοί λένε και εγώ θα πω, όπως ακριβώς δεν αποδεικνύουν, έτσι και εγώ....
Τα μικρόβια, ή τα βακτήρια μύκητες στο μέσο-κάτω άκρο που δεν υπάρχει χλώριο γιατί έχει κρατηθεί... και τα προσκολλημενα στα αγρια τοιχώματα-μέρη του(φίλτρο γαρ) δε φεύγουν τελείως με το τρεχούμενο νερό..
Θα φύγουν μόνο όσα είναι στο παραμένων νερό, ακόμη και το οκτάωρο το βράδυ είναι αρκετό...
Θα μου πεις εμείς το νερό θέλουμε όχι το φίλτρο.. .σωστά εεε όλο κάποιο θα ξεκολλήσει με τη ροή... :D
Υποψην αυτά δε φαίνονται...και δεν μυριζουν όλα....Να μην πούμε φυσικά ότι θα έχεις μεγαλύτερη κατανάλωση αφού κάθε φορά θα πρέπει να ανοίγεις τη βρύση... πριν γεμίσεις το ποτήρι...
Τα πλαστικά-ελαστικα μέρη που όλο κάπου θα υπαρχουν στην κατασκευή είναι ο. κ;

Όσο για το χρώμα...μια φορά να περάσει χώμα από κοντινές εργασίες στο δίκτυο αρκεί.. θα πίνεις μετά μόνιμα χώμα :D πόσο καιρό δε θα ξέρεις άμα το έχεις αλλάξει την προηγούμενη μερα:D άρα και θα το τσεκάρεις μετά από έξι; μήνες.. :D εκτός και εάν το ξεβιδώνεις κάθε μερα:D. ..
Άμα ο δακτύλιος είναι στραγγαλιστης μικροβίων μήπως είναι και μεταλλικών στοιχείων; . ..
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.011
Το κεραμικό έχει πλυθεί πολλές φορές πριν το αλλάξω, φαντάσου το 10 φορές πιο βρώμικο
20170131_232641.jpg
 




Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.508
Masaru Emoto

Το νερό μπορεί να διαβάσει,ακούει μουσική, —κατά προτίμηση τις Συμφωνίες του Μπετόβεν—,αισθάνεται, σκέφτεται κι έχει μνήμη.


Οι επιστήμονες τραβούν τις τρίχες της κεφαλής τους και απαντούν : „ Το νερό είναι πολύ ξεχασιαρικο.»

https://www.stern.de/panorama/wisse...sser-ist-sehr--sehr-vergesslich--3267886.html


Το ζωντανό νερό :Νερό από την πηγή του ηλίου σε γυάλινο μπουκάλι,2,49€

72717CC3-59B1-47A7-8343-608556668E78.jpeg


Νερό από την ίδια εταιρία από άλλη πηγή όμως,που περιμένουν την πανσέληνο για να γεμίσουν τα μπουκάλια 2,69€ .

1FAAFE18-5A15-4878-A180-A38087B2A610.jpeg


Η γεύση τους είναι του γούστου μου,η τιμή τους όμως όχι.Γενικοτερα οποίο νερό πωλείται σε γυάλινο μπουκάλι έχει υψηλότερη τιμή και είναι συχνα των 0,75lt.

Το Φος ξεφεύγει σε γεύση και τιμή και δεν υπόσχεται και τίποτα.....

Όταν δεν πίνω από τα παραπάνω,αγοράζω Volvic.
 




bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.011
Φίλτρο κεντρικής παροχής, στο πάγκο του νεροχύτη έχω κεραμικό. Όλα μαύρα γίνονται μέσα-έξω.
Σκουριά και λάσπη μπορώ να διακρίνω.
11 μήνες από τη προηγούμενη αλλαγή.

20181229_170614.jpg
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.292
Reaction score
42.011
Πολύ το κρατησες
Εγώ έτσι τα βγάζω στο 3 μηνο
Τις προηγούμενες φορές η αλήθεια είναι πως ήταν πιο μαύρο, ίσως να άλλαξε κάτι από τη δεξαμενή έως το σπίτι, σε χωριό είναι αυτό που βλέπεις.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Εμφιαλωμενο, γιατι σε καμια περιπτωση δεν παιζει να ασχοληθω με φιλτρα κλπ και γιατι σε καμμια περιπτωση δεν παιζει να πιω νερο βρυσης , ποσο μαλλον να εμπιστευτω τις τελικες σωληνωσεις ενος παλιου σπιτιου
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Εγώ είμαι του εμφιαλωμένου γενικά, αλλά επειδή δεν είμαι και τόσο τακτικός στο κουβάλημα, έχω και στο δίκτυο σε συγκεκριμένη βρύση ένα φίλτρο μηχανικό και ένα φίλτρο άνθρακα. Αλλαγή κάθε 6 μήνες, άλλο νερό απλά.

Εκεί που πραγματικά θα φρίξει ο κόσμος με το νερο βρύσης, είναι αν έχεις θαλλασινό ενυδρείο με Κοραλια, τύπου reef-υφάλου. Βάλε λοιπόν εκεί νερό βρύσης αντί για νερό όσμωσης και είναι θέμα χρόνου να πάρεις το ενυδρείο στο χέρι. Τα Κοραλία είναι ΤΡΟΜΕΡΑ ευαίσθητα στο κακό νερό. Μια αλλαγή από βρύση και την άλλη μέρα το ενυδρείο είναι «θαμπό» σε χρώματα και υγεία σε σχέση με πριν.

Ε, φαντάστειτε σε εμάς τι κάνει χωρίς κάποια βασικά πραγματα να έχουν αφαιρεθεί πριν. Και στην Αθήνα έχουμε εξαιρετικό νερό. Κάτι που για τις περισοτερες περιοχές τις επαρχίας δεν μπορώ να πω..
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.961
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top