Καθαρισμός πόσιμου νερού

Κάνετε χρήση συσκευής καθαρισμού νερού;

  • όχι το πινω όπως έρχεται απο την ΕΥΔΑΠ

    Votes: 32 34,8%
  • ναι, με συσκευή καθαρισμού νερού

    Votes: 47 51,1%
  • κάνω χρήση εμφιαλωμένου νερου

    Votes: 15 16,3%
  • έχω πηγή νερού δίπλα στο σπίτι μου

    Votes: 2 2,2%

  • Total voters
    92

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Η σκουρια και λασπη που θα κρατησει το βαμβακι
προφανως αφηνει καποιους αδιαφορους......
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν παρουμε ενα τετοιου τυπου φιλτρο
\(ειχαμε στην παλια μου δουλεια)
και δουμε πως γινεται σε ενα μηνα ,
θα καταλαβουμε τι περνα στο ποτηρι μας
2-φίλτρα-νερου.jpg
 


argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Δεν το αραιωνεις ....αραιωμενο ειναι......οτιδηποτε μπλενταρισμενο.......
πιουρ μαλτ και ουτε παγακι ισλανιδιας........
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
- αραιώνω το johny με αφιλτράριστο νερό της ΕΥΔΑΠ και μέχρι τώρα , όλα καλά ( λέω εγώ )
Μην μπερδεύεσαι, στη δική σου περίπτωση έχει να κάνει με τη γεύση. Σε περιπτώσεις ποτών ή αφεψημάτων η χρήση πλήρως άοσμου και άγευστου νερού ενδείκνυται. Ακόμα και απεσταγμένο νερό θα ήταν κατάλληλο.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
αν παρουμε ενα τετοιου τυπου φιλτρο
\(ειχαμε στην παλια μου δουλεια)
και δουμε πως γινεται σε ενα μηνα ,
θα καταλαβουμε τι περνα στο ποτηρι μας
View attachment 100271
Πέρα από το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης έχω και στη παροχή του σπιτιού μια συστοιχία από 2 μεγάλα φίλτρα. Ενα 20αρι και ένα 5αρι. Αν είχατε ανοίξει το θεμα 3 μέρες πρίν που τα άλλαξα και ανέβαζα φώτο δε θα ξαναπίνατε νερό χωρίς φίλτρο. Και να φανταστήτε ότι το νερό εδώ στο νησί είναι από πηγή.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Πέρα από το φίλτρο αντίστροφης όσμωσης έχω και στη παροχή του σπιτιού μια συστοιχία από 2 μεγάλα φίλτρα. Ενα 20αρι και ένα 5αρι. Αν είχατε ανοίξει το θεμα 3 μέρες πρίν που τα άλλαξα και ανέβαζα φώτο δε θα ξαναπίνατε νερό χωρίς φίλτρο. Και να φανταστήτε ότι το νερό εδώ στο νησί είναι από πηγή.

Δεν φταίει πάντα το νερό αν το δίκτυο είναι μεσαιωνικό.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν φταίει πάντα το νερό αν το δίκτυο είναι μεσαιωνικό.
Ναι σίγουρα αλλα εδώ μιλάμε για το τι νερό θα πιούμε τελικά και πως θα το καταφέρουμε. Άλλοι θεωρούν καλύτερο αν υπάρχει δυνατότητα από στέρνα. Οι γωνείς μου πχ πίνουν βρόχινο που έχουν.
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Εδώ στην Αρκαδία που μένουμε, το νερό πραγματικά δεν πίνεται - άσχημη γεύση, χώμα, πολλά άλατα κ.λπ. Χρησιμοποιούμε εδώ και πολλά χρόνια τις κανάτες και τα φίλτρα της BRITA, με εξαιρετικά αποτελέσματα.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.712
Reaction score
83.414
Εγώ στο εξοχικό, στην Ανατολική Αττική, έβαλα φέτος αυτό.
Μάλλον θα βάλω το ίδιο και στο σπίτι της Αθήνας.

Το φίλτρο είναι των 12€/εξάμηνο. Ο καταστηματάρχης μού είπε πως για νορμάλ καταστάσεις είναι υπεραρκετό. Έχει πληθώρα εναλλακτικών προτάσεων. Το πιο χαϊεντάδικο ανταλλακτικό φίλτρο έχει 22€.
 
Last edited:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.443
Reaction score
50.537
. . . Ο καταστηματάρχης μού είπε ποτό για νορμάλ καταστάσεις είναι υπεραρκετό. Έχει πληθώρα εναλλακτικών προτάσεων. Το πιο χαϊεντάδικο ανταλλακτικό φίλτρο έχει 22€.
- θα είναι κατάλληλο γιά πλυντήρια βινυλίων :rolleyes:
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
αυριο θα γινει αντικατασταση του φιλτρου. θα σας ανεβασω φωτο απο την αλλαγη.

stay tuned! :thumbsup:

δειτε εδω ενα ενδιαφερον βιντεο.

 
Last edited:

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Σημερα εγινε αλλαγη του φιλτρου,ειδα και εμαθα αρκετα πραγματα τα οποια θ'αναφερω καθως το καθαρο νερο αφορα ολους μας για την καλυτερη και ποιοτικοτερη καταναλωση του.

Γρηγορες ερωτησεις - απαντησεις.

Να πινω νερο απ'τη βρυση; Οχι κατηγορηματικα. Παλιες σωληνωσεις του 1920,μολυβδος,σκουρια,οξινη βροχη,χλωριο,μολυνση περιβαλλοντος,υδατινων πορων.
Να πινω νερο απο πηγη νερου; Οχι λογω μολυνσης περιβαλλοντος και πλεον οι πηγες δεν ειναι καθαρες.(γι αυτο και κανουμε καθαρισμο του νερου)
Να πινω εμφιαλωμένο νερο; Καλο θα ειναι να το αποφευγουμε.Εχει συντηρητικά και τα πλαστικα μπουκαλια εχουν φαινολες,βλαπτουν τον ανθρωπο
Τι να πινω οταν ειμαι εξω; Yπαρχουν αυτα.
Ποιο ειναι το πιο καθαρο νερο? αυτο! (αυτο που πινω δηλαδη το φιλτραρισμενο)
Αφηνει τα μεταλλικα αλατα και ιχνοστοιχεία που χρειαζεται ο ανθρωπος να περασουν; ναι τ'αφηνει και κραταει το ph σταθερο.
Για οσους ενδιαφερονται περισσότερο υπαρχουν και πλυντηρια πχ λαχανικων τροφιμων οπως επισης και φιλτρα νερου για το ντους.

Δεν κανω διαφήμιση στην εταιρεια που χρησιμοποιώ,μοιραζομαι πληροφοριες για τη συγκεκριμενη περιπτωση και μονο η για καποιον μπορει να ενδιαφερεται να μαθει κατι παραπανω ως ερευνα αγορας.

Φωτο............



Σκουρια απο τους σωληνες.......(καφε χρωμα) για οσους πινουν χωρις φιλτρο ας το ξανασκεφτούν. ;)



υστερα απο 1.5 χρονο... κανονικα καθε χρονο θελει αλλαγη.



0,3 micron το δικο μου μιας και η χρηση μου ειναι μικροτερη.



Στο ποτήρι ειναι το νερο που μολις βγηκε και εχει ενεργοποιηθει ο ενεργος ανθρακας,στην αρχη καιει αν βαλεις το χερι σου και μετα απο λιγα λεπτα βγαινει το καθαρο νερο. το αφηνεις να τρεξει 15 λεπτα και εισαι ετοιμος για του χρονου παλι.



Στην υγειά μας! :thumbsup:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.653
Δεν κανω διαφήμιση στην εταιρεια που χρησιμοποιώ,μοιραζομαι πληροφοριες για τη συγκεκριμενη περιπτωση και μονο η για καποιον μπορει να ενδιαφερεται να μαθει κατι παραπανω ως ερευνα αγορας.
Μ' αυτά που επαναλαμβάνεις απο τον μπούρδα, και βέβαια κάνεις διαφήμιση Τασούλη. ;)
 

stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Μ' αυτά που επαναλαμβάνεις απο τον μπούρδα, και βέβαια κάνεις διαφήμιση Τασούλη. ;)
Ιιιιιιιιιιιιιι τι μου ειπεεεε!! o_O εσυ καλε τι νερο πινεις;
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.389
Reaction score
74.653
Εμφιαλωμένο Ζαρός. Εδώ δεν έχει ΕΥΔΑΠ, και παρά τα κεντρικά φίλτρα δεν το εμπιστεύομαι γιατί δεν είναι σταθερό.

Πολύ εύκολα πάντως πείθεστε για τα τέλεια φίλτρα που πουλάνε πανάκριβα οι πονηρίδηδες. Αν έμενα ακόμα στο δίκτυο της ΕΥΔΑΠ και ανησυχούσα, θα έβαζα στην κεντρική παροχή 2 απλά φίλτρα των 5-10€, ένα με σκοινί κι ένα με άνθρακα και θα τα άλλαζα ανα εξάμηνο. :) Αν ήμουν υστέρω, θα έβαζα κεραμικό.
 


stampol

Οι θυσίες...
Μηνύματα
2.305
Reaction score
5.354
Εμφιαλωμένο Ζαρός. Εδώ δεν έχει ΕΥΔΑΠ, και παρά τα κεντρικά φίλτρα δεν το εμπιστεύομαι γιατί δεν είναι σταθερό.

Πολύ εύκολα πάντως πείθεστε για τα τέλεια φίλτρα που πουλάνε πανάκριβα οι πονηρίδηδες. Αν έμενα ακόμα στο δίκτυο της ΕΥΔΑΠ και ανησυχούσα, θα έβαζα στην κεντρική παροχή 2 απλά φίλτρα των 5-10€, ένα με σκοινί κι ένα με άνθρακα και θα τα άλλαζα ανα εξάμηνο. :) Αν ήμουν υστέρω, θα έβαζα κεραμικό.
Και το τεστ με το χλωριο δηλαδη που εκανε μπροστα στα ματια μου ειναι ψεματα;

της βρυσης εγινε μπλε και το φιλτραρισμενο νερο εμεινε ως ειχε. καθαρο.

δηλαδη αυτα τα φιλτρα πιστευεις οτι δεν κανουν δουλεια; αν ξερεις κατι να το μοιραστεις μαζι μας.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.594
Μηνύματα
2.865.249
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top