Ένα απόγευμα στου Κώστα Ear


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Όπως είχα γράψει στο #4880:

<<Το εύρος EQ των εφαρμοζόμενων φίλτρων τώρα, στο σύνολο των 13 δορυφόρων+ 4 σαμπ, είναι αυτό:

1677225355742.png
>>

Κι ο ντιμιφουτ "άκουσε" (δεν αμφιβάλλω καθόλου) αυτό: (το γράφημα δείχνει το εφαρμοζόμενο eq στους δορυφόρους)

398881_56e85fb6d7cc898a00d3503b3ef295e5 (1)~2.jpg


Οπότε ήμουν εν συνεχεία υποχρεωμένος τρόπον τινά, να διορθώσω την "ανωμαλία διόρθωσης", δεν είναι αυτά να τα παίρνεις ελαφρά τη καρδία, θέλουν ξύλο όσο είναι μικρά, μετά άμα μεγαλώσουν και πας να τα δειρεις φωνάζουν την αστυνομία και τέτοια.

Εμένα μου άρεσε (άνευ πλάκας) η ιδέα να είναι πιο ομαλή η διόρθωση του τρινοβ σε κείνο το σημείο του φάσματος των δορυφόρων.

Επίσης, μα τον τουτατη, ήθελε 1-1,5 ντεσιμπέλ περισσότερο μπάσο, ποιος; Ο ντιμιφουτ σε μένα. 😂😁😜🤪

Εντάξει, γιατί να μη δώσουμε κύριε λίγη ακομα κλίση στην ταργκετ κερβ, απλώς αρχίζοντας από τους 50 κύκλους (άρχιζα στους 100) και χωρίς ευθεία στο φάσμα των μεσαίων, να είναι κατά τας γραφάς;

Εύκολακι.

Ε, βουαλά: (το κάτω είναι το εφαρμοζόμενο eq στους δορυφόρους, το πάνω είναι η πρόβλεψη απόκρισης)

PXL_20230224_081646970.jpg


Νταξ, βαράει καλά. Έβαλα Μόμπι, εγκρίνεται. Άλλωστε γηράσκω αεί διδασκόμενος. 😜😁
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Πολλά μυρωδικά ,δεν “χρωματίζουν” τη γεύση; o_O
Σωστό σχόλιο, οι άλλοι δε ξέρουν να τρώνε, μόνο καμμένα τα θέλουν. 🤪😜😁

Το λοιπόν, παρεξηγησες κύριε Γκόνη μας.

Κανένα μυρωδικό δεν μπαίνει κατά το ψήσιμο, διότι στους 850° όλα καίγονται.

Αλάτι μόνο. Το αλάτι είχε μπει πριν 24 ώρες στα κρέατα, τα οποία παρέμειναν ανοιχτά στο ψυγείο να αερίζονται, να ωριμάζουν.

Κατά το ψήσιμο δε προστίθεται αλάτι, έχει μπει ήδη.

Μετά το ψήσιμο, και ενώ ξεκουράζεται το κρέας, πρόσθεσα τριμμένο πιπέρι σε όλα τα κρέατα, και θυμάρι σε μερικά.

Μόνον αποξηραμένο θυμάρι. Τίποτε άλλο. Βέβαια βράζοντας στο ζουμί του το κρέας, τσιμπάει ελάχιστη γεύση, ίσα ίσα.
 



Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
ούτε αλάτι θέλει πριν.
τίποτα.
ροουμητ.
μπαχαρικά, μυρωδικά κλπ στο τέλος και με ρέγουλα.
αν είναι εντάξει το κρέας και σωστό το ψήσιμο ελάχιστο χοντρό αλάτι προαιρετικά και ελάχιστο πιπέρι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Στα γραφήματα βάλε την μεγαλύτερη ανάλυση
Γιες Σερ (7-7,5 dB συνολική κλίση)

PXL_20230224_081536741.jpg



ούτε αλάτι θέλει πριν.
τίποτα.
Κατά την ωρίμανση, θέλει.
Χοντρό αλάτι.
Δεν τα τρώμε καμμένα 😋, αλλά ούτε και κόκκινα (άψητα). 😋
Άμα δεν έχει κόκκινο, είναι καμμένο.
Καρακαμμένο.

629334d37be678bb586d6bb0548d36cd.jpg


Εμείς τρώμε μιντιουμ προς μιντιουμ ρειρ. (51-62°C)

51-58°C τυπικά φτάνει εσωτερική θερμοκρασία και κόβεται, αναλόγως είδους κρέατος. 😎

Μετά τους 65°C είναι πρακτικά για πέταμα.😂😁

Στους 62°C θα αφήσω μόνο για τη γυναίκα. Εντάξει, το τρώω κι εγώ, αλλά έχει λίγο υποδεέστερη γεύση.

Εψησα 5 μπριζόλες, μόνο μια την άφησα μέχρι 63°C (κυρίως για τη γυναίκα μου) και μια βγήκε στους 48°C (καθαρή ρειρ, κατά παραγγελία ντιμιφουτ)

Από την ψησταριά στους 850°C, το κρέας βγαίνει με εσωτερική θερμοκρασία 24-30°C (blue, αν το κόψεις αμέσως), όλο το ψήσιμο του εσωτερικού, γίνεται στο στάδιο ξεκούρασης, που διαρκεί 5-10', με θερμόμετρο φυσικά.. (το κόβω όταν δω να φτάνει η θερμοκρασία "στόχος", αν το αφήσω θα ανέβει κι άλλο, μέχρι που θα γίνει για πέταμα). 😎

Η εξωτερική όψη της μπριζόλας, είτε blue είτε medium (είτε medium well αν το αφήσω κι άλλο), είναι ακριβώς η ίδια, σωστά καραμελωμένη κρούστα. 👍
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Γιατί χοντρό αλάτι;
Το ψιλό δεν μας κάνει; Αλλάζει κάτι;
Ναι, το ψιλό αλάτι το κάνει απλώς αλμυρό, ενώ το χοντρό αλάτι κρατάει την υγρασία στο κρέας.

Έτσι λένε τουλάχιστον.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Εμείς τρώμε μιντιουμ προς μιντιουμ ρειρ. (51-62°C)

51-58°C τυπικά φτάνει εσωτερική θερμοκρασία και κόβεται, αναλόγως είδους κρέατος. 😎

Μετά τους 65°C είναι πρακτικά για πέταμα.😂😁

Στους 62°C θα αφήσω μόνο για τη γυναίκα. Εντάξει, το τρώω κι εγώ, αλλά έχει λίγο υποδεέστερη γεύση.

Εψησα 5 μπριζόλες, μόνο μια την άφησα μέχρι 63°C (κυρίως για τη γυναίκα μου) και μια βγήκε στους 48°C (καθαρή ρειρ, κατά παραγγελία ντιμιφουτ)

Από την ψησταριά στους 850°C, το κρέας βγαίνει με εσωτερική θερμοκρασία 32-33°C (blue, αν το κόψεις αμέσως), όλο το ψήσιμο του εσωτερικού, γίνεται στο στάδιο ξεκούρασης, που διαρκεί 5-10', με θερμόμετρο φυσικά.. (το κόβω όταν δω να φτάνει η θερμοκρασία "στόχος", αν το αφήσω θα ανέβει κι άλλο). 😎

Η εξωτερική όψη της μπριζόλας, είτε blue είτε medium (είτε medium well αν το αφήσω κι άλλο), είναι ακριβώς η ίδια, σωστά καραμελωμένη κρούστα. 👍
Δεν κατάλαβα τίποτα, αλήθεια. :laugh:

Έτσι όπως τις βλέπω, medium well, άντε medium. Τίποτα λιγότερο.
Εμείς είμαστε του κάρβουνου. Μας αρέσει πολύ η γεύση. Έχω φάει και με γκάζι, αλλά δεν. Δεν ξέρω αν έκανε κάτι λάθος ο ψήστης, ή αν δεν έκανε κάτι που έπρεπε, αλλά δεν μου άρεσε καθόλου.
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
το χοντρό αλάτι "λειτουργεί" πιο αργά, το λεπτό πιο απότομα.
επιπλέον το χοντρό αλάτι αφού κάνει την δουλειά του μπορείς να το κάνεις στην άκρη , το λεπτό θα το φας
αυτά εντωμεταξύ μόνο στο μοσχάρι και να είναι στοιχειωδώς της προκοπής, αλλιώς γουέλ νταν τσικνοπέμτπη
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Δεν κατάλαβα τίποτα, αλήθεια. :laugh:

Έτσι όπως τις βλέπω, medium well, άντε medium.
E, medium τρώμε κι εμείς.

Θέλεις λίγη εκπαίδευση. Για καμ του δώθε...


ΥΓ. Μέχρι medium well, βλέπεις κόκκινο στο εσωτερικό. Μόνο στο well done δεν βλέπεις κόκκινο.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Στο ταργκετ κερβ έδωσα και μια ακόμα ανύψωση στους 10-12 χιλιόκυκλους, ώστε να μειωθεί στο ελάχιστο δυνατό η διόρθωση του τρινοβ.

Από το πρωί παίζω διάφορες μουσικές.
Άκουγα έως σε τρομακτικές στάθμες προ λίγου.
Μαγικές φωνές, και δεν με κούρασαν ούτε σε στάθμες για κακούργημα.

Τελικά επιβεβαιώνεται για άλλη μια φορά ο Dr Toole, κι αυτοί οι αξιόλογου σπινοράματος δορυφόροι (όπως και αυτά τα σαμπ), όσο λιγότερη διόρθωση έχουν, τόσο τρομακτικότερα και γενικώς καλύτερα παίζουν.

Ωραίος "στόχος" στο ταργκετ κερβ να εφαρμόζεται το μίνιμουμ δυνατό speaker correction σε τέτοια ηχεία, ώστε απλώς να επιβάλλεται μια ήπια και ομαλή πτώση στάθμης, κατά τας γραφάς.. Μ'αρεσει. 👍
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Ωραίος "στόχος" στο ταργκετ κερβ να εφαρμόζεται το μίνιμουμ δυνατό speaker correction σε τέτοια ηχεία, ώστε απλώς να επιβάλλεται μια ήπια και ομαλή πτώση στάθμης, κατά τας γραφάς.. Μ'αρεσει. 👍
Εγώ κάνω το εξής:

Κάνω unclick το Before+After και βλέπω μόνο το Filter σε μεγέθυνση. Μόνο το L-R-C για να μην γίνεται πολύ περίπλοκο το graph, αλλά τα έχω όλα Linked (except subs φυσικά)

Και μετά κοιτώντας μόνο το filter σε μεγέθυνση , πάνω απο τα 500 hz, παίζω με το target ωστε το αποτέλεσμα στο filter graph να είναι όσο το δυνατόν μια κατηφορική ευθεία, με την δυνατόν λιγότερη περαιτέρω διόρθωση.
Η καλή κοπή, θα πρέπει να είναι τόσο καλά ψημένη, ώστε εάν ένας ικανός κτηνίατρος του κάνει λίγη ΚΑΡΠΑ να σηκωθεί το ζωντανό να φύγει.
Ιδανικά να μπορεί να το ράψει στην θέση του και να λειτουργήσει αμέσως κανονικά.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.098
Reaction score
124.654
Εγώ κάνω το εξής:

Κάνω unclick το Before+After και βλέπω μόνο το Filter σε μεγέθυνση. Μόνο το L-R-C για να μην γίνεται πολύ περίπλοκο το graph, αλλά τα έχω όλα Linked (except subs φυσικά)

Και μετά κοιτώντας μόνο το filter σε μεγέθυνση , πάνω απο τα 500 hz, παίζω με το target ωστε το αποτέλεσμα στο filter graph να είναι όσο το δυνατόν μια κατηφορική ευθεία, με την δυνατόν λιγότερη περαιτέρω διόρθωση.
Ναι, ωραίο αυτό το σκεπτικό στον τρινοβ.

Αυτό εφάρμοσα σε γενικές γραμμές, τόσο στο φάσμα των δορυφόρων, όσο και στο φάσμα των σαμπ.

Στην επόμενη μέτρηση που θα πραγματοποιήσω, όταν προστεθούν και τα υπόλοιπα ηχεία, θα παίξω πρώτα με τα ρυθμιστικά τονικότητας από τις πλάτες των ηχείων, ώστε αν είναι δυνατόν να φέρω πλήρως το επιθυμητό ταργκετ κερβ χωρίς καμία ισοστάθμιση.

Και μετά θα εφαρμόσω πάλι αυτό το σκεπτικό στην χρήση του ταργκετ κερβ του τρινοβ, για μίνιμουμ speaker eq.

Εννοείται ότι χρειάζεται speaker eq, ώστε όλοι οι δορυφόροι, είτε 11 είτε 16 είτε δεξερωγωπόσοι, να παίζουν μεταξύ τους όσο πιο όμοια γίνεται, στην μέτρηση στη θέση ακρόασης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
όσο και στο φάσμα των σαμπ.
Εδώ νομίζω πως δεν ισχύει αυτό το σκεπτικό. Είμαστε κάτω από την Schroeder, άρα το δωμάτιο κυριαρχεί απολύτως επί του ηχείου, και πάμε για κανονική διόρθωση.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top