FM δέκτες (tuners) και ηχητική ποιότητα

Μηνύματα
36
Reaction score
19
Για μια μικρή ίσως μερίδα ακροατών το ραδιόφωνο παραμένει σημαντική πηγή ψυχαγωγίας και ενημέρωσης στο σπίτι - στο αυτοκίνητο για ακόμη περισσότερους (ταυτόχρονα βέβαια με τη σημαντική διάδοση του διαδικτυακού ραδιοφώνου). Ας μην ξεχνάμε άλλωστε ότι τα περισσότερα κοσμήματα της δισκοθήκης μας, ιδίως για την ελληνική σκηνή, τα γνωρίσαμε πρώτα από το ραδιόφωνο, κυρίως το κρατικό ή από τους πρώτους αξιόλογους ιδιωτικούς σταθμούς (Αθήνα 984, Μελωδία FM κλπ).
Με αρκετούς συμβιβασμούς στην ηχητική ποιότητα, όχι τόσο από τους εγγενείς περιορισμούς του τρόπου μετάδοσης (Frequency Modulation ή αλλιώς FM) αλλά κυρίως από την πρόχειρη ή "εμπορική" και συμπιεσμένη ηχοληψία πολλών σταθμών, πολλοί δεν μπήκαμε καν στον κόπο να εξερευνήσουμε τις ηχητικές δυνατότητες ενός καλού δέκτη για το ηχοσύστημα μας, πέρα από κάποιον εισαγωγικό. Όσοι ασχοληθήκατε παραπάνω με το θέμα, τι λέτε, αξίζει η επένδυση σε κάτι πιο ποιοτικό/ακριβό; Βελτιώνεται ο ήχος των FM και μέχρι ποιό σημείο;

Επιπλέον, βλέπω ότι η υπόθεση ψηφιακό ραδιόφωνο (DAB) προχωράει σαν κουτσή χελώνα στην ταλαίπωρη Ελλάδα και δεν αναρρωτιέμαι καν για τη Λάρισα όπου κατοικώ. Ωστόσο για οτιδήποτε νέο/σχετικό με το DAB υπάρχει ήδη αυτό το νήμα από το 2018:
DAB+ στην Ελλάδα - Ξεκίνησε να εκπέμπει το ψηφιακό ραδιόφωνο στην Αθήνα
Εγω το 2018 αγορασα κανουργιο δεκτη ONKYO DAB/FM T-4030 και σωθηκα.Μιλαμε για αψογη ποιοτητα ηχου.Συγκριτικα με το cd Teac cd-p4500 που εχω παιζει το ιδιο και σε 2 σταθμους που εχω αψογη ληψη, παιζει καλυτερα απο το cd.Εχει γλυκο ηχο με τεραστιο βαθος,δεν κουραζει με τιποτα!!Το ονκυο 5 κιλα βαρος με audioplile υλικα μεσα.Εκανα μεγαλη ερευνα πριν το παρω.Διαβασα δεκαδες reviews απο ολες τις μαρκες.
 

K

kimon

Guest
Εγω το 2018 αγορασα κανουργιο δεκτη ONKYO DAB/FM T-4030 και σωθηκα.Μιλαμε για αψογη ποιοτητα ηχου.Συγκριτικα με το cd Teac cd-p4500 που εχω παιζει το ιδιο και σε 2 σταθμους που εχω αψογη ληψη, παιζει καλυτερα απο το cd.Εχει γλυκο ηχο με τεραστιο βαθος,δεν κουραζει με τιποτα!!Το ονκυο 5 κιλα βαρος με audioplile υλικα μεσα.Εκανα μεγαλη ερευνα πριν το παρω.Διαβασα δεκαδες reviews απο ολες τις μαρκες.
Μήπως γνωρίζεις εάν είναι κάπου διαθέσιμο ακόμη;
 


Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Εγω το 2018 αγορασα κανουργιο δεκτη ONKYO DAB/FM T-4030 και σωθηκα.Μιλαμε για αψογη ποιοτητα ηχου.Συγκριτικα με το cd Teac cd-p4500 που εχω παιζει το ιδιο και σε 2 σταθμους που εχω αψογη ληψη, παιζει καλυτερα απο το cd.Εχει γλυκο ηχο με τεραστιο βαθος,δεν κουραζει με τιποτα!!Το ονκυο 5 κιλα βαρος με audioplile υλικα μεσα.Εκανα μεγαλη ερευνα πριν το παρω.Διαβασα δεκαδες reviews απο ολες τις μαρκες.
Δεν γίνεται να συγκρίνει κάποιος έναν δέκτη FM με ένα cd player και να εξάγει συμπεράσματα .
Είναι δύο τελείως διαφορετικές τεχνολογίες . Με τους όποιους περιορισμούς η κάθε μία. Ιδίως το FM RADIO, περιορισμός στα 16KHZ.
Πέραν τούτου υπάρχουν και πολλά άλλα που δεν συνάδουν στο να γίνει τέτοιου είδους σύγκριση.
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Υποθέτω εννοεί στο DAB αλλά και πάλι δεν μπορεί να είναι ανώτερο του CD
 


Μηνύματα
286
Reaction score
66
τι αλλα μικρα κομπονεντ θα μπορουσατε να προτεινετε για να εχω ραδιοφωνο στο ηχοσυστημα;
Μιας που ακομα δεν εχω παρει νεο τελικο ενισχυτη τι εξοδο βγαζει συνηθως ενα ραδιιοφωνο (αρα για να δω τι εισοδους πρεπει να εχει ο τελικος μου;)
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
τι αλλα μικρα κομπονεντ θα μπορουσατε να προτεινετε για να εχω ραδιοφωνο στο ηχοσυστημα;
Μιας που ακομα δεν εχω παρει νεο τελικο ενισχυτη τι εξοδο βγαζει συνηθως ενα ραδιιοφωνο (αρα για να δω τι εισοδους πρεπει να εχει ο τελικος μου;)
Ένας δέκτης όπως και κάθε άλλη πηγή πρέπει να συνδεθεί σε προενισχυτή ή ολοκληρωμένο ενισχυτή για να ελέγχεται η ένταση. Απευθείας στον τελικό ενισχυτή δεν γίνεται γιατί θα παίζει στη μέγιστη ένταση συνέχεια.
Η έξοδος ενός ραδιοφωνικού δέκτη είναι επιπέδου "line" όπως όλες οι άλλες παραδοσιακές πηγές, δηλ. χονδρικά γύρω στην κλίμακα του ενός Volt.
 



head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
δυο Volt ;
Αμα είναι παλιός καλός με προενίσχυση μπορεί να φτάσει και τα 2 volts , μερικοί έχουν και level control.
Ενώ τα περισσότερα CD player έχουν μέγιστη έξοδο 2V (σήμα 0dB), στις παραδοσιακές αναλογικές πηγές όπως ραδ. δέκτες και "deck" (κασετόφωνα) δεν υπάρχει τόσο σαφές μέγιστο "0dB" για να το μετρήσει κανείς. Θυμάμαι παλιά να μετράω σ' αυτά γενικότερα χαμηλότερες στάθμες απ' ό,τι στα CD players, και σπάνια ξεπερνούσαν το 1V. Δεν υπάρχει όμως δεδομένος περιορισμός, αν θέλει ένας κατασκευαστής δίνει και υψηλότερη έξοδο.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Ενώ τα περισσότερα CD player έχουν μέγιστη έξοδο 2V (σήμα 0dB), στις παραδοσιακές αναλογικές πηγές όπως ραδ. δέκτες και "deck" (κασετόφωνα) δεν υπάρχει τόσο σαφές μέγιστο "0dB" για να το μετρήσει κανείς. Θυμάμαι παλιά να μετράω σ' αυτά γενικότερα χαμηλότερες στάθμες απ' ό,τι στα CD players, και σπάνια ξεπερνούσαν το 1V. Δεν υπάρχει όμως δεδομένος περιορισμός, αν θέλει ένας κατασκευαστής δίνει και υψηλότερη έξοδο.
Εγώ είχα την εντύπωση ότι ήταν 1.5 με 1.7 volt συνήθως.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Εγώ είχα την εντύπωση ότι ήταν 1.5 με 1.7 volt συνήθως.
Θα μετρήσω αύριο τον δέκτη της Technics σε διάφορους σταθμούς να ξαναδώ τι βγάζει, μπορεί να θυμάμαι λάθος.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Θα μετρήσω αύριο τον δέκτη της Technics σε διάφορους σταθμούς να ξαναδώ τι βγάζει, μπορεί να θυμάμαι λάθος.
Δεν χρειάζεται είδα δυο tuner, ενα της Rotel και ένα άλλο και είναι 1 Volt (mono), έχεις δίκιο.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Ο δικός μου δέκτης με level control φτάνει εύκολα τα 2volts .
Και πολλοί άλλοι βέβαια .
Ξέρω κάμποσους τύπους στο παρελθόν που έπαιζαν σε μπαράκια μόνο με ένα δέκτη , όλη την ημέρα .
Το βράδυ το γυρίζανε σε club mode.
Ομως όλη την ημέρα ήταν κλειδωμένοι σε ένα σταθμό .
Εχω στήσει κάμποσα τέτοια στο μακρινό παρελθόν , των 90's .
Ενα που ζούσε μέχρι πρόσφατα , στην Πατησίων λίγο πριν το πανεπιστήμιο δεξιά όπως κατεβαίνει ο δρόμος αμέσως μετά από την παράλληλη της κοδρινγκτώνος .
Τελικά έκανα λάθος . Φτάνει το 1volt και υπό περίπτωση τα 2volt , αλλά σπάνια.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.011
Υπόψην τα 2volts τα βγάζει μέσα από την προενίσχυση που διαθέτει . Δλδ τα βγάζει σχεδόν πάντα με κάποιο επαρκές σήμα . Απλά δεν είναι το σύνηθες . Το νορμάλ του παίξιμο είναι με το level control στο 2, 3, όχι στο 8-9-0 .
Οι Αμερικάνοι τον δούλευαν σαν line στο 3-4-5-7-9 σαν μείκτη απ¨ευθείας σε τελικούς ενισχυτές .
 

Μηνύματα
51
Reaction score
87
Η στάθμη πρέπει να προσδιορίζεται από τη μονάδα μέτρησης, π.χ. Peak to Peak ή RMS. Μια στάθμη 2 volt peak to peak είναι 0,707 volt RMS περίπου.

Μην πω και για συχνοτικό φάσμα και αν μιλάμε για δέκτες FM/AM σε ποια στάθμη σήματος λήψης...
 

Μηνύματα
293
Reaction score
295
Ακούω κυρίως από τον δέκτη των FM τον περισσότερο χρόνο στο ηχοσύστημα και κυρίως το τρίτο πρόγραμμα, ειδικά παλαιότερες εποχές αλλά και τώρα οι εκπομπές του τρίτου προσφέρουν αρκετή γνώση με ή χωρίς εισαγωγικά.

Έχω χρησιμοποιήσει αρκετούς δέκτες αναλογικούς και ψηφιακούς, οι περισσότεροι έχουν έξοδο line fixed και έξοδο line variable, η fixed είναι η στάνταρ line ενώ η variable ελέγχεται από ένα ποντεσιόμετρο στην πρόσοψη του μηχανήματος, φυσικά η fixed είναι προτιμότερη, αν δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος, καθώς στην variable προστίθεται ένα επιπλέον ποντεσιόμετρο στο σήμα.

Εκεί που θεωρείτο, παλαιότερα (πριν την ψηφιακή εποχή) υπέρτερη η ποιότητα του ήχου από άλλες πηγές, ήταν όταν ο σταθμός έκανε ζωντανή μετάδοση από το στούντιο διότι δεν μεσολαβούσε μέσο καταγραφής (μαγνητική ταινία) αλλά ο ήχος μεταδιδόταν απ΄ευθείας από τα μικρόφωνα, αλλά και η σύγχρονη εμπειρία ακρόασης όταν μεταδίδει live από το στούντιο ,π.χ. μικρά σύνολα τζαζ, είναι ισάξια αν όχι υπέρτερη άλλων πηγών.

Εκείνο που είναι κρίσιμο για όλους τους καλούς δέκτες είναι να τους παρέχεται, μέσω σωστά τοποθετημένης αντένας καλή και σταθερή λήψη σήματος.
 

head-stef

Headphones
Μηνύματα
632
Reaction score
2.194
Η στάθμη πρέπει να προσδιορίζεται από τη μονάδα μέτρησης, π.χ. Peak to Peak ή RMS. Μια στάθμη 2 volt peak to peak είναι 0,707 volt RMS περίπου.

Μην πω και για συχνοτικό φάσμα και αν μιλάμε για δέκτες FM/AM σε ποια στάθμη σήματος λήψης...
Σχεδόν όλοι οι κατασκευαστές δίνουν την RMS εκτός αν αναφέρεται κάτι διαφορετικό.
 

D

Deleted member 50795

Guest
Ακούω κυρίως από τον δέκτη των FM τον περισσότερο χρόνο στο ηχοσύστημα και κυρίως το τρίτο πρόγραμμα, ειδικά παλαιότερες εποχές αλλά και τώρα οι εκπομπές του τρίτου προσφέρουν αρκετή γνώση με ή χωρίς εισαγωγικά.
το ίδιο , μαζί με το kosmos (και κανένα «ποιοτικό» τοπικό ) . Αρκετές εκπομπές (3ο ειδικά) είναι τελείως βαρετές και ανιαρές με «αόριστη» πάρλα και ελάχιστη μουσική. Το ράδιο το θέλω για μουσική και μόνο και τίποτα άλλο , χωρίς να ακούω τις απόψεις άλλων για θέματα που δε με ενδιαφέρουν και αφορούν. (Πολύ ανούσια φλυαρία ). Ας ανοίξουν διπλανή συχνότητα να λένε τα «εσώψυχα» τους ολη μέρα, όποιος θέλει. Όπως και στον kosmos , παρατηρείται βράδυνες κυρίως ώρες που θέλεις να χαλαρώσεις , βάζουν μουσική που δε συνάδει με αυτό και αναλογεί σε άλλες time zones της ημέρας. ( λάθος μουσικές επιλογές , σε λάθος χρόνο ).

το ράδιο το θεωρώ ως ένα βασικό μέσο μουσικής επικοινωνίας και ενός ακρογωνιαίου λίθου της αναπαραγωγής μουσικών ηχογραφήσεων, η live μουσικών γεγονότων. (νταξει δεν απορρίπτω τα άλλα μέσα:tongue:)

ίσως να είμαι και emotional biased , λόγω ενθύμησης της νεότητας μας, καθως στο σπίτι παλιά είχα ένα ραδιοφωνάκι που το «έσερνα» σα σκυλάκι ,παντού μαζί μου. Έτσι άκουγα μουσική , όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι.:geek:

ο kosmos jazz, τι παίζει με αυτό αληθεια? ( ούτε σε συχνότητα, ούτε σε internet radio πλατφόρμα ..:confused:, κρίμα)
 
Last edited by a moderator:


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.205
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top