Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Επιφυλάσσομαι , για να ξανάρθω :biggrin:
Όποτε θες. 👍

Να κανονίσουμε να είμαι κι εγώ εκεί - θα περάσουμε μούρλια! :roflmao:
Κι εσύ όποτε θες, εννοείται ❤, αλλά μούρλια με τις μουσικές που ακούς, δε το βλέπω. 😂😁😜🤪
 


Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.901
Reaction score
28.691
giphy.gif


....ζεί ο έρωτας , ....ή πέθανε ;

-

-

-
-
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Devialet D400
Οπως ξαναειπα πριν δεν εχω ακουσει τον συγκεκριμενο μηχανημα αλλα ειμαι σιγουρος πως μιας και τετοια μηχανηματα δεν πωλουνται σε καλαθια ουτε απο τυχαια καταστηματα πως σιγουρα ειχατε προσεξει τι πηρατε.

Εφ' οσον λοιπον ειχε αρκετα ρευματα για τα B&W 802 Nautilus δεν θα τα αλλαζα με τιποτα ακομα και αν με ποδοπατουσαν 30 ελεφαντες αλλα θα κοιταζα προσεκτικα τι θα εκανα με τον χωρο μου.

Σας ευχομαι τα καλυτερα στις νεες σας αναζητησεις.
 

Μηνύματα
818
Reaction score
977
Οπως ξαναειπα πριν δεν εχω ακουσει τον συγκεκριμενο μηχανημα αλλα ειμαι σιγουρος πως μιας και τετοια μηχανηματα δεν πωλουνται σε καλαθια ουτε απο τυχαια καταστηματα πως σιγουρα ειχατε προσεξει τι πηρατε.

Εφ' οσον λοιπον ειχε αρκετα ρευματα για τα B&W 802 Nautilus δεν θα τα αλλαζα με τιποτα ακομα και αν με ποδοπατουσαν 30 ελεφαντες αλλα θα κοιταζα προσεκτικα τι θα εκανα με τον χωρο μου.

Σας ευχομαι τα καλυτερα στις νεες σας αναζητησεις.
Τα 802 είναι πολύ καλά ηχεία που τα οδηγούσε σωστά ο επίσης εξαιρετικός Devialet D400 αλλά για αυτό που θέλω να κάνω δεν με εξυπηρετούσαν. Τα πρώτα δείγματα των Neumann 310 είναι πολύ καλά και ελπίζω σιγά σιγά να δω ή πιο σωστά ακούσω, ακόμη περισσότερα.

Ο χώρος έχει φροντιστεί όσο μου επιτρέπεται κάτι το οποίο μπορείτε να δείτε στο topic Το πείραμα... Σίγουρα μπορούν να γίνουν περισσότερα αλλά λόγω της χρήσης του χώρου δεν...
 
Last edited:

Μηνύματα
12.539
Reaction score
14.683
Τα 802 είναι πολύ καλά ηχεία που τα οδηγούσε σωστά ο επίσης εξαιρετικός Devialet D400 αλλά για αυτό που θέλω να κάνω δεν με εξυπηρετούσαν. Τα πρώτα δείγματα των Neumann 310 είναι πολύ καλά και ελπίζω σιγά σιγά να δω ή πιο σωστά ακούσω, ακόμη περισσότερα.

Ο χώρος έχει φροντιστεί όσο μου επιτρέπεται κάτι το οποίο μπορείτε να δείτε στο topic Το πείραμα... Σίγουρα μπορούν να γίνουν περισσότερα αλλά λόγω της χρήσης του χώρου δεν...
Κε Ιωάννη, επειδή δεν πρόσεξα καλά ή μάλλον θέλω να καταλάβω σίγουρα : Το σχέδιο εξέλιξης του εγχειρήματος είναι αυτό που είχα παρακολουθήσει ; Δηλαδή, αγοράσετε μόνο δύο ή τρία (κεντρικό) απο αυτά τα ηχεία ή αγοράσετε τελικά εξαρχής πιο πολλά για στήσιμο πολυκάναλου (επτά ηχεία και άνω) ;

Εξαιρώ απο την ερώτηση μου φυσικά τα sub(s).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Εφ' οσον λοιπον ειχε αρκετα ρευματα για τα B&W 802 Nautilus δεν θα τα αλλαζα με τιποτα ακομα και αν με ποδοπατουσαν 30 ελεφαντες αλλα θα κοιταζα προσεκτικα τι θα εκανα με τον χωρο μου.
Τυπική λατρεία μεγάλων κι ακριβών "Hi-End" ηχείων της αγαπημένης σας φίρμας. 😂😁

Δυσκολεύεστε εσείς οι "παλιοί" να κατανοήσετε 2 αποδεδειγμένα δεδομένα:

1. Τα οποιαδήποτε τέτοια "μεγάλα" ηχεία υψηλού κοστολογιου από γνωστές φίρμες των χαϊεντάδων, δεν είναι "πλήρους φάσματος" και χρειάζονται σαμπ για να αποδώσουν πραγματικά καλύτερα, κάτι που έκανε ο εν λόγω νηματοθέτης, με πολύ καλά αποτελέσματα, όπως και ο wizzy στην Κύπρο, σε χώρο μάλιστα άψογο, χώρο που επιμελήθηκε μηχανικός ήχου, με πιστοποιημένες μετρήσεις χρόνων αντήχησης στην παράδοση του έργου, δηλαδή as good as it gets, από έμπειρο επαγγελματία, άρα οι εκ πρώτης όψεως σωστές προτροπές για "βελτίωση χώρου" δεν φτάνουν, χρειάζονται σαμπ, γιατί όλα αυτά τα "μεγάλα ηχεία" είναι απλώς μεγάλοι δορυφόροι.

2. Στο φάσμα που τους αναλογεί, στο φάσμα των δορυφόρων, τα εν λόγω μεγάλα ηχεία δεν έχουν να προσφέρουν τίποτα περισσότερο από τα πολύ μικρότερα ενεργά 310 της Neumann που επέλεξε ο νηματοθέτης, εκτός από το γυαλιστερό λούστρο, και τις αχρείαστες υψηλότερες στάθμες της στάθμης αναφοράς, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα 310 δεν ξεπερνούν στάθμες αναφοράς, στάθμες που οι 9 στους 10 χαϊεντάδες δεν γνωρίζουν καν.
Αντιθέτως, τα μικρότερα 310 έχουν πολλά περισσότερα να προσφέρουν από τα μεγάλα αυτά ηχεία, και επιγραμματικά αναφέρω μόνον 5:

1. Ομαλότερη απόκριση ον αξις, στα όρια του τέλειου.

2. Πολύ ομαλότερη απόκριση οφ αξις, λόγω χρήσης waveguides, με ομαλότερη σπινοραμα, που θα δώσει ομαλότερη απόκριση σε οποιονδήποτε χώρο στην έμμεση ακτινοβολία του ηχείου.

3. Πολύ χαμηλότερο κόστος, συμπεριλαμβανομένων των ενισχυτικών.

4. Πολύ ευκολότερη τοποθέτηση, λόγω όγκου του δορυφόρου.

5. Εγγυημένα άριστη οδήγηση, μάλιστα με τριενισχυση, με τα ενσωματωμένα ενισχυτικά στάδια στο δορυφόρο, επιλεγμένα από τους μηχανικούς της Neumann, και συνοδευόμενα από μετρήσεις για τα πάντα όλα.

Εκτός αυτών των 5, θα μπορούσα να προσθέσω ακόμα 455 λόγους που υπερτερούν τα 310 έναντι των γνωστών μεγάλων ηχείων της μπιεντάμπλεγιου που κακώς λατρεύετε, εάν το επιθυμείτε μπορώ να συνεχίζω με επιχειρήματα μέχρι να σβήσει ο ήλιος.😂😁

Επιγραμματικά: κλειστή καμπίνα (ακουστικής ανάρτησης) με πολλαπλά πλεονεκτήματα (χονδρικά 12), περίπου 20 πλεονεκτήματα λόγω έλλειψης παθητικού κρος και τριενίσχυσης, ομαλότερη ενσωμάτωση σαμπ λόγω έλλειψης μπας ριφλεξ και αναστροφων φάσης, χαμηλότερες ολικές αρμονικές παραμορφώσεις, χονδρικά 5 πλεονεκτήματα λόγω έλλειψης καλωδίων ηχείων, εφικτή υλοποίηση πολυκαναλου έως ιμερσιβ με όμοια ηχεία χωρίς να δώσεις ένα νεφρό, παρουσία ρυθμιστικών τονικότητας στην πλάτη των ηχείων με έτοιμες ρυθμίσεις αναλόγως τοποθέτησης και απόστασης από τοιχωματικά όρια με πιστοποίηση από τον κατασκευαστή για ισορροπημένη απόκριση, κλπ κλπ κλπ, μη ξυνεστε στη γκλίτσα.😜🤪😂😁
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
[...] ο wizzy στην Κύπρο, σε χώρο μάλιστα άψογο, χώρο που επιμελήθηκε μηχανικός ήχου, με πιστοποιημένες μετρήσεις χρόνων αντήχησης στην παράδοση του έργου, δηλαδή as good as it gets, από έμπειρο επαγγελματία, άρα οι εκ πρώτης όψεως σωστές προτροπές για "βελτίωση χώρου" δεν φτάνουν, χρειάζονται σαμπ, γιατί όλα αυτά τα "μεγάλα ηχεία" είναι απλώς μεγάλοι δορυφόροι.
Αλήθεια λέει.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Τυπική λατρεία μεγάλων κι ακριβών "Hi-End" ηχείων της αγαπημένης σας φίρμας. 😂😁
΄΄΄΄΄΄
Μακαρι τα λεγομενα σας να αποδειχθουν σωστα και να μεταφραστουν σε ομορφο αποτελεσμα το οποιο και θα χαρει ο @Drioannis.
 



Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.154
Reaction score
18.993

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
Και τα "θηρία" της PMC του πρώην μέλους @PMC, "παρέα" με τα μεγάλα subwoofers της SVS έκαναν. Σε σαλόνι, ε!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Και τα "θηρία" της PMC του πρώην μέλους @PMC, "παρέα" με τα μεγάλα subwoofers της SVS έκαναν. Σε σαλόνι, ε!
Μάλιστα σε μικρό σαλόνι.
Με διθύραμβους είχε συνοδέψει ο ίδιος την βελτίωση που άκουσε από την προσθήκη των σαμπ.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Τα 802 για 2.2 σύστημα είχαν περισσότερες δυνατότητες αλλά μέχρι εκεί. Για πολυκάναλο απλά Δεν.
 





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.260
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top