Featured Γυρίζοντας σελίδα...immersive.

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Το αντίστοιχο κεντρικό με 805 surround
Το μεγάλο κεντρικό με 803 το έχω ακούσει. Πολύ καλό για κεντρικό ηχείο αλλά σύστημα χωρίς ίδια μπροστινή τριάδα με αφήνει αδιάφορο πλέον.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Τέτοιες διαφωνίες δεν είχαμε ούτε επί χρυσής εποχής impreza vs evo σε αντίστοιχα φόρα πριν 20 περίπου χρόνια.
Τελικά ποιο ήταν καλύτερο. Ποιο έστριβε ;🤩🤩
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τέτοιες διαφωνίες δεν είχαμε ούτε επί χρυσής εποχής impreza vs evo σε αντίστοιχα φόρα πριν 20 περίπου χρόνια.
Τελικά ποιο ήταν καλύτερο. Ποιο έστριβε ;🤩🤩
Και τα δύο έστριβαν καλέ.. :rolleyes:
Πιλότοι δεν υπάρχουν πολλοί.. :tongue:

Τι θέλουμε να μάθουμε;
Αν έχεις δει διαφορά με τα HS7.. :roflmao:
 

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Αν έχεις δει διαφορά με τα HS78.. :roflmao:
Θα απαντήσω ως εξής:

...τα EVO ήταν πάντα καλύτερα (αλλά θα αγόραζα Impreza). Ωστόσο είναι όντως δίλημμα ηλικίας 20+ ετών.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Θα απαντήσω ως εξής:

...τα EVO ήταν πάντα καλύτερα (αλλά θα αγόραζα Impreza). Ωστόσο είναι όντως δίλημμα ηλικίας 20+ ετών.
Τα evo στρίβουν μόνα τους.
Τα άλλα θέλουν χέρια.
Για να το κλείσουμε αυτό το θέμα😁😁
 

Μηνύματα
153
Reaction score
316
Τα evo στρίβουν μόνα τους.
Τα άλλα θέλουν χέρια.
Για να το κλείσουμε αυτό το θέμα😁😁
Και το sti μόνο του έστριβε.
Το είχα.
Η Deltona που επίσης είχα, ήθελε χέρια.
Πάντως ήταν όλα υπέροχα.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Και το sti μόνο του έστριβε.
Το είχα.
Η Deltona που επίσης είχα, ήθελε χέρια.
Πάντως ήταν όλα υπέροχα.
Και εγώ το έδωσα τον προηγούμενο Αύγουστο και πήρα υβριδικό.
Ούτε ´ιαρ να με λέγανε. 😜
Χέσε ψηλά και αγνάντευε.
Το καλό είναι ότι πήγε σε πολύ μερακλή στη Σαλόνικα και το καμαρώνω κάθε εβδομάδα από κάποιο σόσιαλ😍😍
 




Μηνύματα
202
Reaction score
252
View attachment 284069

....ζεί ο έρωτας , ....ή πέθανε ;

-

-

-
-
εχω δει γυρο στα 10 αρθρα με αυτο το θεμα και ολοι λενε αα το βυνιλιο ξεπερασε το cd αλλα ειναι σε πωλησεις! και αφου ενα CD κανει 10 ευρω και ενα Βινύλιο 35, λογικό ειναι να τα ξεπέρασε σε πωλήσεις! αλλά άμα κάνουμε τα μαθηματικά, απο οτι θυμαμαι απο ενα αρθρο, 1,6 εκατ από βινύλια, δια 35 45χιλ724 πες 46 χιλιάδες βινύλια ενω 1,1 εκατ για CD δια 10 ειναι 110 χιλ CD....
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.214
εχω δει γυρο στα 10 αρθρα με αυτο το θεμα και ολοι λενε αα το βυνιλιο ξεπερασε το cd αλλα ειναι σε πωλησεις! και αφου ενα CD κανει 10 ευρω και ενα Βινύλιο 35, λογικό ειναι να τα ξεπέρασε σε πωλήσεις! αλλά άμα κάνουμε τα μαθηματικά, απο οτι θυμαμαι απο ενα αρθρο, 1,6 εκατ από βινύλια, δια 35 45χιλ724 πες 46 χιλιάδες βινύλια ενω 1,1 εκατ για CD δια 10 ειναι 110 χιλ CD....
-
.....ξαναδιάβασε τα ότι ανέβασα . πλίζζζζζ ,
...και ή ζητάς να σβήσουν το ποστ σου ή λες πως δεν το διάβασες και κάτι έγραψες .....
έ δεν θα είσαι και ο πρώτος !
Με φιλική διάθεση ,
...μετα κανε και τους λογαριασμούς .
-
Αν ξέρω να διαβάζω λέει για ποσότητα - πωλήσεις - ....οχι για το κόστος .

"......Για πρώτη φορά από το 1987, οι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν τις πωλήσεις CD στις ΗΠΑ, ανακοίνωσε η Ένωση Βιομηχανίας Ηχογράφησης Αμερικής (RIAA).

Οι αμερικανοί λάτρεις της μουσικής αγόρασαν πέρυσι περισσότερους από 41 εκατομμύρια δίσκους βινυλίου και μόνο 33 εκατομμύρια CD.

Πρόκειται για αύξηση 3% σε σχέση με τιες 40 εκατ. πωλήσεις του 2021. Από την άλλη, οι πωλήσεις CD μειώθηκαν κατά 28% σε σχέση με τα 47 εκατομμύρια το 2021. "

- Εχω κανει λάθος φιλε wnet .
 

Μηνύματα
202
Reaction score
252
Ναι όντως δεν το διάβασα υπέθεσα οτι λεει τα ίδια και αν θυμάμαι καλα ήταν για Αγγλία οχι Αμερική αυτα που ειχα δει
 

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.786
Reaction score
28.214
Ναι όντως δεν το διάβασα υπέθεσα οτι λεει τα ίδια και αν θυμάμαι καλα ήταν για Αγγλία οχι Αμερική αυτα που ειχα δει
-
και πάλι φίλοι .
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν και είναι off topic θεωρώ ότι οι χρήστες CD μάλλον έχουν στραφεί σε online υπηρεσία ή ακόμη και σε download υπηρεσίες. Οι λάτρεις του βινυλίου...εκεί σταθεροί.
Όλοι (οι περισσότεροι) παίζουν με streaming πια, το πικάπ έχει μια γοητεία, μια διαδικασία όμορφη (αν δεν βαριέσαι).
Ακόμα κι εγώ που βαριέμαι το έχω να γυρίζει κανένα δίσκο που και που..
Το cd ούτε που ξέρω που έχει καταχωνιαστεί.. :biggrin:
 

Μηνύματα
14.867
Reaction score
20.412
-
.....ξαναδιάβασε τα ότι ανέβασα . πλίζζζζζ ,
...και ή ζητάς να σβήσουν το ποστ σου ή λες πως δεν το διάβασες και κάτι έγραψες .....
έ δεν θα είσαι και ο πρώτος !
Με φιλική διάθεση ,
...μετα κανε και τους λογαριασμούς .
-
Αν ξέρω να διαβάζω λέει για ποσότητα - πωλήσεις - ....οχι για το κόστος .

"......Για πρώτη φορά από το 1987, οι πωλήσεις βινυλίου ξεπέρασαν τις πωλήσεις CD στις ΗΠΑ, ανακοίνωσε η Ένωση Βιομηχανίας Ηχογράφησης Αμερικής (RIAA).

Οι αμερικανοί λάτρεις της μουσικής αγόρασαν πέρυσι περισσότερους από 41 εκατομμύρια δίσκους βινυλίου και μόνο 33 εκατομμύρια CD.

Πρόκειται για αύξηση 3% σε σχέση με τιες 40 εκατ. πωλήσεις του 2021. Από την άλλη, οι πωλήσεις CD μειώθηκαν κατά 28% σε σχέση με τα 47 εκατομμύρια το 2021. "

- Εχω κανει λάθος φιλε wnet .
η παράθεση στοιχείων είναι ένα θέμα , η ερμηνεία τους ένα άλλο
πχ
1678805559940.png


εδώ βλέπουμε ένα εντυπωσιακό γράφημα όπου το βινύλιο 10 πλασιάζει τις πωλήσεις του σε μια δεκαετία.
το εύκολο συμπέρασμα είναι οτι ο κόσμος γυρίζει στο βινύλιο για να ακούει μουσική. Είναι επίσης γεγονός οτι για πρώτη φορά ξεπέρασε σε πωλήσεις το cd.

από την άλλη
1678805717105.png


βλέπουμε κάτι αρκετά διαφορετικό, οτι η τάση για απομάκρυνση από τα υλικά μέσα αναπαραγωγής είναι πολύ ισχυρότερη της ανόδου του βινυλίου.
από 900εκ πωλήσεις (στην αμερική) cd+lp το 2000 είμαστε κάτω απο τα 100εκ το 22.
ναι ο κόσμος αγοράζει μεν περισσότερα βινύλια από cd αλλά γενικά ΔΕΝ ΑΓΟΡΑΖΕΙ μουσική σε υλικό μέσο.
δεν είναι τυχαίο οτι τα δισκοπωλεία όπως τα ξέραμε κλείσανε την δεκαετία του 00.


εγώ βγάζω τα εξής συμπεράσματα
α) η μουσική βιομηχανία έχει αλλάξει άρδην από αυτό που ξέραμε.
β) οι πωλήσεις υλικού έχουν δώσει θέση σε ψηφιακές υπηρεσίες.
γ) η ζωντανή μουσική συνεχίζει να παράγει χρήμα.
δ) ο κλασσικός δίσκος έχει αποκτήσει ένα hype που δημιουργεί πωλήσεις (αναστήθηκε ο πεθαμένος) αλλά απέχει πολύ από το να είναι ο βασικός φορέας μουσικής και όσο περνάει ο καιρός θα πέφτει όλο και πιο χαμηλά έναντι των ψηφιακών υπηρεσιών. Χαρακτηριστικό το γεγονός οτι μόνο 1 στους 2 αγοραστές δίσκων έχει δυνατότητα αναπαραγωγής τους! τους πήραν πχ για δώρο ή να τους βλέπουν ή για συλλογή.
ε) το cd είναι πεθαμένο μέσο πλέον. Όσοι εκτιμήσανε την ποιοτική του υπεροχή έχουν μεταπέσει σε υπηρεσίες streaming.
 

TGD

Μηνύματα
6.980
Reaction score
7.065
Πώς το λένε οι κακές γλώσσες; Η επιστήμη δεν προοδεύει, απλά πεθαίνουν οι παλιοί επιστήμονες.
Οι νέοι είναι έτοιμοι για το immersive. Λεφτά δεν έχουν να το κάνουν όπως ο Κώστας.

Από τις πρώτες ακροάσεις (με ακουστικά) των δύο τραγουδιών «Öll Birtan» και
«Miðvikudags», αυτό που ένιωθα έντονα έμοιαζε με την είσοδο σε δύο, διαφορετικά
δομημένους, ηχητικούς χώρους. Αν και η μουσική χτίζεται και συντίθεται σε άμεση
συνάρτηση με τον χρόνο, η σχέση ήχου και χώρου έχει αποτελέσει πηγή έμπνευσης για
καλλιτέχνες όπως ο Marchel Duchamp με το «musical sculpture», ο Alvin Lucier με το «I’ m
sitting in a room», ο Ιάννης Ξενάκης με τις ηχητικές επιφάνειες και πολλοί άλλοι. Με τις
ηχο-λέξεις να συνιστούν το βασικό αρχιτεκτονικό υλικό της, η Björk κατασκευάζει χώρους.
Η αίσθηση του φωνητικού χώρου με προκαλούσε να ερευνήσω αναλυτικότερα, πώς
διαχειρίζεται μουσικά το υλικό της. Ακολούθησαν πολλαπλές ακροάσεις προκειμένου, μέσα
από μία ακουστημολογική περιγραφή, να μεταφέρω σε γραπτό λόγο, τον ηχητικό χώρο στον
οποίο με μεταφέρουν τα δύο τραγούδια της «Öll Birtan» και «Miðvikudags».


Από εδώ:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
το cd είναι πεθαμένο μέσο πλέον. Όσοι εκτιμήσανε την ποιοτική του υπεροχή έχουν μεταπέσει σε υπηρεσίες streaming.
Προφανώς.

Η ποιότητα του CD, το γνωστό επίπεδο ποιότητας του "red book audio", είναι επακριβώς ίδια σε διαθέσιμες υπηρεσίες steaming, άρα δεν υπάρχει λόγος να μαζεύεις CD να γεμίζουν το χώρο.

Τα έσοδα της βιομηχανίας, μετατοπίστηκαν από την αγορά CD στην αγορά υπηρεσιών streaming.

Το βινύλιο είναι στην κοσμαρα του, άστο αυτό.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top