Υποκειμενικο vs Αντικειμενικο

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Καλο θα ειναι να γυρισουμε στο θεμα το οποιο εχει σχεση με την εικονα, μην με γυρνατε στο θεμα που ειπα οτι δεν ξαναγραφω !!
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
ο αληθινός σεβασμός
Ελα βρε με βρήκες μικρό και ¨απασχολουμαι" και σε άλλα νήματα και με κοροιδεύεις. 😀

Τώρα ξαναείδα τα πόστ μου. Δεν μίλησα για σεβασμό. Μίλησα για φιλοξενία, ανεκτικότητα και προστασία.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
OΚ, πρώτη φορά διευκρινίζετε πάντως τι συνιστά η μελέτη χώρου όπως την εννοείτε, αν και αφήνετε πάλι ένα παραθυράκι διαφυγής με το "κλπ".

Ο Κώστας τα έχει όλα αυτά που αναφέρετε και πολλά παραπάνω. Για την ακρίβεια τα έχει ήδη ποστάρει και αναλύσει διεξοδικά στο παρελθόν, πάνω από μια φορά, στο θέμα του και αλλού.

Το αν θέλει (πλέον) να μπει στη διαδικασία να τα μαζέψει και να τα παρουσιάσει ξανά δεν το γνωρίζω. Αμφιβάλλω βέβαια, αλλά δεν μπορώ να μιλάω εξ ονόματός του.
Αντε παλι !!

Οι δικες μου μελετες δεν περιειχαν μονο αυτα που ειπα μα πολλα περισσοτερα, ο χωρος ηταν 3D μπορουσα να εχω προβλεψη για καθε σημειο του χωρου με αρκετα μεγαλη ακριβεια και μετα αναλαμβανε το Smaart RT με επι τοπου μετρησεις !

Δεν θελω να τα δω !!! Ο λογος του με χορτασε και το ψωμι του ας το φαει !

ΤΕΛΟΣ !
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Οχι βεβαια !!

Μηπως θαναι καλυτερα να μην ξαναμιλησω ή ακομα καλυτερα να αποχωρησω να ησυχασετε ?
Προσωπικά θα ησύχαζα μονάχα στη σιγουριά ότι θα παραμένατε.
Το θεμα ειναι οτι το ματι μας μας λεει κατι που ουσιαστικα δεν ισχυει στην πραγματικοτητα και με το συγκεκριμενο παραδειγμα ηθελα να δειξω ακριβως αυτο, μετα το θεμα πηγε αλλου κατα πως συνεφερε τον καθενα.

Mετα βγηκε και ο @Costas Coyias να με προσβαλλει με το γαντι βεβαια !!
Άμα μας προσβάλλουν με το γάντι, αξίζει να θυμόμασταν τον... Gandhi. :sneaky:
 






Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
Καλο θα ειναι να γυρισουμε στο θεμα το οποιο εχει σχεση με
Ποιό είναι το θέμα ; γιατί εγω του έδωσα ένα άλλο spin και νοιώθω υπεύθυνος χα χα

Αλήθεια ρωτάω δεν έχω καταλάβει. Εγω είδα υποκειμενικό vs αντικειμενικό και έλεγα αμπελοφιλοσοφίες. Ο @kanakiani φταίει. Με κάλεσε εδώ (αφού πρώτα δεν ανταποκρίθηκε στο δικό μου κάλεσμα αλλού) και τώρα εξαφανίστηκε χα χα .
Ειπα ! Υπαρχουν και αγριολουλουδα εδω που ξερουν τι λενε και δεν το παιρνω πισω. Αφιερωμενη

View attachment 284788
Τι είναι αυτό ; Chemtrails, aluminum oxide, μας λέτε ψεκασμένους κύριος ; 😀 😍

 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Μιας και μιλησαμε για μετρησεις θα πω και κατι τελευταιο και δεν θα επανελθω στο θεμα αυτο.

Καποτε εβαλα στο νησι το μεγαλυτερο και ακριβωτερο συστημα της JBL σε ολη την Ελλαδα αλλα η χαρα κρατησε για λιγο γιατι 6 μηνες μετα αν δεν με γελα η μνημη μου το καζινο της Θασου εβαλε το διπλασιο.

Ειχα το Cadp2 της JBL (το πως και το γιατι το εχω πει αλλου) αλλα τα ποδια μου ετρεμαν, μεγαλο το βαρος που ειχα στους ωμους μου πολλα και τα χρηματα που εδινε το μαγαζι. Εφτιαξα λοιπον το 3D του χωρου και παρακαλεσα την Αθηνα να το δουλεψει και εκεινη για σιγουρια.

Το μονο κοινο μας ηταν ο 3D χωρος και τα υλικα του. Τα αποτελεσματα ηταν κοινα οταν βγηκαν με μια διαφορα ομως στο θεμα της ηχοαποροφησης. Η στην δικη μου μελετη ή της Αθηνας υπηρχε μια διααφορα 6 τ.μ.

Ρωτησα λοιπον την Αθηνα μιας και το υλικο αυτο δεν το βρηκαμε στην Ελλαδα και θα ερχοταν απο Γαλλια. Μηπως να παραγγειλουμε λιγο παραπανω για να μην καθυστερουμε αν μας ληψει ?

Η Αθηνα ηταν κατηγορηματικη, ΟΧΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.

Πηγαινα στον χωρο χτυπαγα με τα χερια μου ενα παλαμακι και ακουγοντουσαν 500 !!! Βεβαια το μαγαζι τοτε ηταν αδειο αλλα εγω σε καρφια καθομουν.

Μπηκε η ηχοαπορροφηση, ντυθηκε ο χωρος, χτυπησα ενα παλαμακι και η καρδια μου πηγε στην θεση της. ΤΙΠΟΤΑ !!!

Δεν πιστευα στα αυτια μου ! Μπηκαν τα μηχανηματα κλπ και μετρησα με το Smaart σε διαφορες θεσεις (γιατι μαγαζι ηταν δεν ηταν σπιτι) αυτα που ειδα με χαροποιησαν ιδιεταιρα οπως και ολους οσους το ακουσαν. Το συστημα πραγματι μπορουσε να παιξει και κλασσικη μουσικη αριστα.

Λιγο μετα η Αθηνα μου ειπε πως η μαμα JBL τους εστειλε ευσημα για την μελετη ! Απο τοτε δεν το ξαναφοβηθηκα αλλα παντα τον τελικο λογο ειχε το Smaart μου. Τον 3D χωρο τον εφτιαχνα σε ενα απο τα 3D προγραμματα που δουλευω και το εδινα στο Cadp2 γιατι εκεινο αν και ειχε την δυνατοτητα ηταν λιγο μπελαλιδικο.

Τελος παντων αυτα απο το παρελθον και δεν θα επανελθω, απλα θα διαβαζω και θα αναρτω καμια φωτογραφια !
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ποιό είναι το θέμα ; γιατί εγω του έδωσα ένα άλλο spin και νοιώθω υπεύθυνος χα χα

Αλήθεια ρωτάω δεν έχω καταλάβει. Εγω είδα υποκειμενικό vs αντικειμενικό και έλεγα αμπελοφιλοσοφίες. Ο @kanakiani φταίει. Με κάλεσε εδώ (αφού πρώτα δεν ανταποκρίθηκε στο δικό μου κάλεσμα αλλού) και τώρα εξαφανίστηκε χα χα .

Τι είναι αυτό ; Chemtrails, aluminum oxide, μας λέτε ψεκασμένους κύριος ; 😀 😍

H οφθαλμαπάτη στην εναρκτήρια ανάρτηση του νήματος έχει περιγραφεί από τον Edward Adelson καθηγητή Oπτικής Eπιστήμης στο ΜΙΤ. Βασίζεται στο ότι τείνουν να ερμηνεύονται συνειδητά από το οπτικό μας σύστημα οι σκιασμένες επιφάνειες με σκουρότερη απόχρωση οπότε ο εγκέφαλός μας ενεργώντας αντισταθμιστικά σε υποσυνείδητο επίπεδο θα συλλαμβάνει το σκιασμένο τετράγωνο να εμφανίζεται με πιο ανοιχτή.
1678998243064.png


Η επόμενη οφθαλμαπάτη ονομάζεται Ponzo και παραπέμπει σε μια προαιώνια διχογνωμία για το ποιο θα είναι μακρύτερο

1678998576711.png


263476929_3187531858145804_835874786796323328_n.jpg
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
H οφθαλμαπάτη στην εναρκτήρια ανάρτηση του νήματος έχει περιγραφεί από τον Edward Adelson καθηγητή οπτικής επιστήμης στο ΜΙΤ. Βασίζεται στο ότι τείνουν να ερμηνεύονται συνειδητά από το οπτικό μας σύστημα οι σκιασμένες επιφάνειες με σκουρότερη απόχρωση οπότε ο εγκέφαλός μας ενεργώντας αντισταθμιστικά σε υποσυνείδητο επίπεδο θα συλλαμβάνει το σκιασμένο τετράγωνο να εμφανίζεται με πιο ανοιχτή.
Μπραβο σου !!
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Ποιό είναι το θέμα ; γιατί εγω του έδωσα ένα άλλο spin και νοιώθω υπεύθυνος χα χα

Αλήθεια ρωτάω δεν έχω καταλάβει. Εγω είδα υποκειμενικό vs αντικειμενικό και έλεγα αμπελοφιλοσοφίες. Ο @kanakiani φταίει. Με κάλεσε εδώ (αφού πρώτα δεν ανταποκρίθηκε στο δικό μου κάλεσμα αλλού) και τώρα εξαφανίστηκε χα χα .

Τι είναι αυτό ; Chemtrails, aluminum oxide, μας λέτε ψεκασμένους κύριος ; 😀 😍

Μου ζητάς πολύ δύσκολα πράγματα. «Αντικειμενικά» ομιλώντας και μόνο το να συμμετέχω εκεί ( στο μακάβριο) είναι χειρότερο από το να αλλάξω «φόνο» ή ακόμη χειρότερο από το να έπρεπε να αλλάξω καλώδια
😀😀
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
χμ, αυτο εκανα νωριτερα στο φωτοτσοπ... ενωσα τα 2 τετραγωνα με μια μπαρα.. και επαιξα και λιγο με το ζουμ ιν-ζουμ αουτ(ς), εντοπιζω οτι υποβοηθαει η ντεγκραντε σκια που πεφτει απο τον κυλινδρο. Μαλιστα το πηγα παρακατω σαν σκεπτικο, πως θα φαινοταν τα 2 τετραγωνα να φαινονται ομοιου χρωματως...ενω ειναι διαφορετικα..και βεβαια τα παρατησα καθως καποιο τετοιο χρωματικο σεναριο ειναι μαλλον αφυσικο να συμβει.
1679003908305.png

... αντιπαραβαλωντας το παραδοξο αυτο σε ηχητικο φαινομενο two tones sound different yet they are the same... χμ..χμ.. 🐒
επι του νοηματικου του θεματως, η αντικειμενικοτητα και η υποκειμενικοτητα ειναι ενα νομισμα με 2 οψεις, το θεμα ειναι η αξια του κερματος .
 
Last edited:

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
H οφθαλμαπάτη στην εναρκτήρια ανάρτηση του νήματος έχει περιγραφεί από τον Edward Adelson καθηγητή Oπτικής Eπιστήμης στο ΜΙΤ. Βασίζεται στο ότι τείνουν να ερμηνεύονται συνειδητά από το οπτικό μας σύστημα οι σκιασμένες επιφάνειες με σκουρότερη απόχρωση οπότε ο εγκέφαλός μας ενεργώντας αντισταθμιστικά σε υποσυνείδητο επίπεδο θα συλλαμβάνει το σκιασμένο τετράγωνο να εμφανίζεται με πιο ανοιχτή.
View attachment 284790

Η επόμενη οφθαλμαπάτη ονομάζεται Ponzo και παραπέμπει σε μια προαιώνια διχογνωμία για το ποιο θα είναι μακρύτερο

View attachment 284792

View attachment 284795
Ευχαριστώ για την περιγραφή εάν και ήδη ήταν καλή απο τον νηματοθέτη για το φαινόμενο καθώς δυστυχώς δεν βλέπω photos αλλά ούτε αυτές που πόσταρες εσύ μόλις τώρα.

Anyway ποιό είναι το ζήτημα που θέλουμε να εστιάσουμε ; Ότι οι περιορισμοί που θέτονται απο τις αισθήσεις μας και την ανθρώπινη φυσιολογία και πως αντιλαμβάνεται και επεξεργάζεται ο εγκέφαλος μας τα εξωτερικά ερεθίσματα δημιουργούν το υποκειμενικό και το αντικειμενικό ; Εάν ναι αυτό είναι γνωστό.

Ή θέλετε να πάμε βαθύτερα στο εαν το αντικειμενικό και υποκειμενικό είναι έννοιες που υπάρχουν πέρα απο το τι θεωρεί ο άνθρωπος ώς τέτοιες ; Όλα πάντως νομίζω τα κάλυψα με το πρώτο (σοβαρό χα χα) πόστ μου σαν έναυσμα για να πάει η συζήτηση όπου επιθυμείτε. Το αντικειμενικό και υποκειμενικό όπως όπως ανεφερα και το απόλυτο σαν έννοιες πρεέπι να εντάσσονται στο reality. Άρα μετά πρέπει να εξετασθεί το ίδιο το reality κα τι αλλά και ποιό είναι αυτό. Δεν μπορούμε να το αποκόψουμε απο αυτόν τον συσχτισμό. Εάν το reality είναι αναγκαιότητα ένα ultimate reality που συσχετίζει τα πάντα και απλώς υπάρχει και εμείς απλώς το ανακαλύπτουμε στις διάφορες μορφές και οπτικές του τις οποιές μπορούμε να αντιληφθούμε ή να συλλαμβάνουμε κατά καιρούς και σύμφωνα με την εξέλιξή μας , μέχρι να φτάσουμε στο επίπεδο να αντιληφθούμε όλους τους συσχετισμούς που μπορεί να το συνθέτου ή είναι ένα reality που φτιάχνουμε εμείς στην πορεία as we go along.....

Μπορώ να δώ που θα πάει η κουβέντα και τι σας ενδιαφέρει και θα παρέμβω ανάλογα , εαν πάει εκεί που θα τυγχάνει να ενδιαφέρει και εμένα ως θέμα. Εάν πάέι στο ποιο είναι καλύτερο reality το πολυκάναλο ή δικάναλο, το auro ή το απλό πολυκάναλο κλπ δεν με πολυενδιαφέρει χα χα.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
@thva Μακαρι να ηξερα οτι δεν μπορεις να βλεπεις τις φωτογραφιες και θα προσπαθουσα να περιγραψω πιο λεπτομερως για να ξερες σε τι αναφερομουν.

Ετσι μπορεις να το δεις ?
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464


Αυτή η εικόνα κυκλοφορεί εδώ και κάποια -ίσως αρκετά- χρόνια στο Ιντερνέτ. Και έχω κάποιες ερωτήσεις, για την κουβέντα.

  1. Γιατί η κολώνα επελέγη να είναι πράσινη;
  2. Γιατί το "δάπεδο" επελέγη να είναι καρώ σε αποχρώσεις του γκρίζου;
  3. Αν το δάπεδο ήταν αναλόγως μεγάλο και υπήρχε άλλη μια κολώνα σε αντιδιαγώνιο θέση, φωτισμένη από τα ΝΔ, θα εξακολουθούσαμε να βλέπουμε τη "σκιά";
  4. Αν οι κολώνες της προηγουμένης περίπτωσης ήταν μετατοπισμένες εκτός της διαγωνίου, θα βλέπαμε δύο σκιές;
  5. Αν το "δάπεδο" γίνει οροφή (flip vertically), θα εξακολουθήσει ο εγκέφαλος να αναμένει την ανάλογη σκιά;
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
"...ελα μωρε" αυτα τα ανιμεισο ειναι σχεδιασμενα για να περνανε εγκεφαλικα μηνυματα στον εγκεφαλο..αλλα "τους την επαιξα και γω" και τα μηνυματα δε βρηκαν παραληπτη. 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483


Αυτή η εικόνα κυκλοφορεί εδώ και κάποια -ίσως αρκετά- χρόνια στο Ιντερνέτ. Και έχω κάποιες ερωτήσεις, για την κουβέντα.
Δεν ειπα οτι την εφτιαξα εγω αν και μιας και ασχολουμαι παρα πολλα χρονια με 3D δεν θα μου ηταν δυσκολο. Ο σκοπος που την ανεβασα ηταν για να δειξω πως μερικες φορες τα αισθητηρια οργανα μας μπορει να μπερδευονται και να μας δινουν λαθος πληροφορια.

Εξηγησα λοιπον εναν ευκολο τροπο να διαπιστωσει κανεις πως τα δυο αυτα τετραγωνα εχουν ιδιο χρωμα και ιδια φωτεινοτητα εν αντιθεσει με αυτο που το ματι μας μας λεει.

Δεν εχω και πολλη εμπισστοσυνη στα αυτια ή στα ματια μου και παντα θελω και καποιες μετρησεις για σιγουρια και αυτο δεν ειναι τωρινο, ετσι ημουν παντα !

Ενας λογος παραπανω τωρα βεβαια που ειμαι και "θειος" !

Παρε και δυο παλια μου 3D

war_Post.jpg


House.jpg
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top