Υποκειμενικο vs Αντικειμενικο

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
  1. Γιατί η κολώνα επελέγη να είναι πράσινη;
  2. Γιατί το "δάπεδο" επελέγη να είναι καρώ σε αποχρώσεις του γκρίζου;
  3. Αν το δάπεδο ήταν αναλόγως μεγάλο και υπήρχε άλλη μια κολώνα σε αντιδιαγώνιο θέση, φωτισμένη από τα ΝΔ, θα εξακολουθούσαμε να βλέπουμε τη "σκιά";
  4. Αν οι κολώνες της προηγουμένης περίπτωσης ήταν μετατοπισμένες εκτός της διαγωνίου, θα βλέπαμε δύο σκιές;
  5. Αν το "δάπεδο" γίνει οροφή (flip vertically), θα εξακολουθήσει ο εγκέφαλος να αναμένει την ανάλογη σκιά;
6. Επίσης, μπορούμε να δημιουργήσουμε ανάλογο ηχητικό ή ακόμη και γευστικό και οσφρητικό φαινόμενο; Πώς;
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Το πρασινο σαν χρωμα δεν επηρεαζει κατι ο κυλινδρος ομως επηρεαζει με την σκια του. Το ματι συγκρινει τα πιο σκουρα τετραγωνα που ακουμποανε το τετραγωνο Β και στα οποια πεφτει και η σκια και συγκρητικα με αυτα ο εγκεφαλος μας το θεωρει πιο ανοιχτοχρωμο ενω το τερτραγωνο Α περιτρυγυριζεται απο ανοιχτα τετραγωνα και συγκρητικα ο εγκεφαλος μας το θεωρει σκουρο.

Αυτα τα υπολοιπα που λετε δεν τα εχω δοκιμασει και δεν εχω αποψη.

Σημασια εχει να καταλαβουμε οτι αυτο που βλεπουμε ή ακουμε πολλες φορες δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.
 
Last edited:

Μηνύματα
112
Reaction score
120
Το πρασινο σαν χρωμα δεν επηρεαζει κατι ο κυλινδρος ομως επηρεαζει με την σκια του. Το ματι συγκρινει τα πιο σκουρα τετραγωνα που ακουμποανε το τετραγωνο Β και στα οποια πεφτει και η σκια και συγκρητικα με αυτα ο εγκεφαλος μας το θεωρει πιο ανοιχτοχρωμο ενω το τερτραγωνο Α περιτρυγυριζεται απο ανοιχτα τετραγωνα και συγκρητικα ο εγκεφαλος μας το θεωρει σκουρο.

Αυτα τα υπολοιπα που λετε δεν τα εχω δοκιμασει και δεν εχω αποψη.

Σημασια εχει να καταλαβουμε οτι αυτο που βλεπουμε ή ακουμε πολλες φορες δεν ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα.
Αυτό που επίσης θα είχε ενδιαφέρον είναι το πως θα έδειχνε η συγκεκριμένη εικόνα εάν αφαιρούσαμε τον πράσινο κύλινδρο (μαζί με την σκια του φυσικά )
Μπορεις να το κανείς ?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Το ματι συγκρινει τα πιο σκουρα τετραγωνα που ακουμποανε το τετραγωνο Β και στα οποια πεφτει και η σκια και συγκρητικα με αυτα ο εγκεφαλος μας το θεωρει πιο ανοιχτοχρωμο ενω το τερτραγωνο Α περιτρυγυριζεται απο ανοιχτα τετραγωνα και συγκρητικα ο εγκεφαλος μας το θεωρει σκουρο.
Αν το δάπεδο ήταν βαμμένο με ενιαίο πλακάτο χρώμα, θα βλέπαμε τη σκιά;
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Αυτό που επίσης θα είχε ενδιαφέρον είναι το πως θα έδειχνε η συγκεκριμένη εικόνα εάν αφαιρούσαμε τον πράσινο κύλινδρο (μαζί με την σκια του φυσικά )
Μπορεις να το κανείς ?
Μπορω αλλα τοτε κανενα τετραγωνο δεν θα ειχε τον ιδιο φωτισμο με τα αλλα γιατι οπως βλέπετε το φως πεφτει απο δεξια τα δεξια πανω λόιπον θα ηταν πιο φωτεινα απο ολα τα υπολοιπα

Περιμενετε να το δειτε.
Test.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
112
Reaction score
120
Δηλαδή, το 2 με το 13 είναι διαφορετικά, απλά κάτω απ΄την συγκεκριμένη σκίαση ενώ εξακολουθούν να δείχνουν διαφορετικά, σε άμεση σύγκριση είναι ιδια.


std.jpg



Οπότε αφήνοντας στην άκρη την ψευδαίσθηση της άμεση σύγκρισης υπό σκιά,
ο εγκέφαλος αντιλαμβάνεται ορθά την πραγματικότητα
 
Last edited:

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
Γενικά δεν βλέπουμε με τα μάτια και ακούμε με τα αυτιά.
Η αλήθεια είναι - βλέπουμε και ακούμε με τον εγκέφαλο μας που ενημερώνεται με τους αισθητήρες.

Και όχι μόνο όσον αφορά το χρώμα - Και η "σταθεροποίηση" της ορασης στην κίνηση είναι θέμα εγκεφάλου ...
 

Μηνύματα
797
Reaction score
854
Υποκειμενικό (μπορεί να) είναι ότι δεν είναι μετρήσιμο.

Και καλό είναι να θυμόμαστε κάτι - όταν υπάρχουν 10 διαφορετικές γνώμες , τότε τουλάχιστον οι ..9 είναι λάθος.
Εξαρτάται πάντα από το ποια μεριά είσαι! πχ ως πολιτικός και τα 9 που λενε είναι λάθος γιατί μόνο αυτός είναι σωστός, ως εφορία ότι πεί είναι σωστό, ακόμη και ένφια δίχως να έχεις σπίτι, ως Πάπας όλοι οι άλλοι είναι λάθος, ως ΝΔ μόνο Σκάι είναι σωστός, οι άλλοι παραπληροφορούν. Μην το γενικεύουμε λοιπόν!!!
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το πιο ενδιαφέρον (για εμένα) έτσι όπως έχει εξελιχθεί η κουβέντα είναι το εξής..
Άνθρωποι με πολύ αναλυτικό ή και επιστημονικό τρόπο σκέψης έχουν αναδείξει ήδη αρκετές λεπτομέρειες και ερωτήματα που αφορούν την εικόνα και τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε το φως.. :hi:

Εγώ ακόμα και τώρα βλέποντας την εικόνα σκέφτομαι
''Α, μια σκακιέρα κι ένα.. (αναγωγή από ανάμνηση) κουτάκι γάλα Carnation..'' :p
Daah..

Ευχαριστώ.. 8-)
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
"Και καλό είναι να θυμόμαστε κάτι - όταν υπάρχουν 10 διαφορετικές γνώμες , τότε τουλάχιστον οι ..9 είναι λάθος. "

Η παραπάνω αναφορά μου αφορά αυστηρά μετρήσιμα συμβαίνοντα. (το γράφω άλλωστε και στο αρχικό ποστ..)

  • Η απόδοση μια γεώτρησης δεν είναι θέμα απόψεων.
  • Ούτε αν ο Φερστάπεν είναι ο κορυφαίος οδηγός F1 –σήμερα- είναι θέμα απόψεων.

Αν υπάρχουν (σε μία παρέα) 100 (διαφορετικές) απόψεις για τον κορυφαίο οδηγό f1 σήμερα , τότε οι 99 είναι σίγουρα λάθος , και πιθανόν και η 100Η να είναι λάθος αν δεν γράφει Φερστάπεν.

Αν μιλάμε γιά μόδα , γιά τέχνη , γιά γούστο, γιά πολιτική //φυσικά ισχύει η κολοκυθόπιτα , με γαρνιτούρα διάφορες μπούρδες του τύπου "ευημερούν οι αριθμοί και δυστυχούν οι άνθρωποι" , λες και μπορεί να ..."δυστυχούν οι αριθμοί και να ευημερούν οι άνθρωποι."
 
Last edited:


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.... επισης, ειναι λιγοτερο οδυνηρο να διατυρει καποιος εσφαλμενες αποπσεις (προερχομενες απο εσφαλμενες εντυπωσεις κτλ) - απο το να εχει ορθοτερες (αυτο ισχυει και στο οντιο). :smoke:
και στην οπτικη, ειναι συχναη ουσια σε οτι δε φενεται.
αυτα ειχα να πω για την ωρα, πεινασα και παω να μαγειρεψω. 🐒
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
"Και καλό είναι να θυμόμαστε κάτι - όταν υπάρχουν 10 διαφορετικές γνώμες , τότε τουλάχιστον οι ..9 είναι λάθος. "

Η παραπάνω αναφορά μου αφορά αυστηρά μετρήσιμα συμβαίνοντα.

  • Η απόδοση μια γεώτρησης δεν είναι θέμα απόψεων.
  • Ούτε αν ο Φερστάπεν είναι ο κορυφαίος οδηγός F1 –σήμερα- είναι θέμα απόψεων.

Αν υπάρχουν (σε μία παρέα) 100 (διαφορετικές) απόψεις για τον κορυφαίο οδηγό f1 σήμερα , τότε οι 99 είναι σίγουρα λάθος , και πιθανόν και η 100Η να είναι λάθος αν δεν γράφει Φερστάπεν.

Αν μιλάμε γιά μόδα , γιά τέχνη , γιά γούστο, γιά πολιτική //φυσικά ισχύει η κολοκυθόπιτα , με γαρνιτούρα διάφορες μπούρδες του τύπου "ευημερούν οι αριθμοί και δυστυχούν οι άνθρωποι" , λες και μπορεί να ..."δυστυχούν οι αριθμοί και να ευημερούν οι άνθρωποι."
Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι υπάρχουν πλήθος μετρήσεων που αποδεικνυουν μαθηματικά μοντέλα καστασκευασμένα να επαληθεύουν μια υπόθεση στην επιστήμη τα οποία μαθηματικά είναι σωστά και τα οποία δεν αποτελούν μέρος της πραγματικότητας του τι συμβαίνει στον φυσικό κόσμο. (όχι που απλώς δεν έχουμε ακόμη ανακαλύψει συσχετισμό πειραματικά, αλλά έχουμε αποδείξει ότι δεν περιέγραψαν σωστά την πραγματικότητα, εννοώ).
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Ευχαριστώ.. 8-)
Κεφαλονιτης βλασφημος, Ζακυνθινος ρουφιανος ελεγε ενα ρητο και εν μερει ισχυε και εγω το εφερνα βαρεως, απο την αλλη ισως και η πρωτη επανασταση εναντια στην αρχουσα ταξη εγινε στην Ζακυνθο απο τους Ποπολαρους.

Ενοιωσα ομως μεγαλη χαρα οταν η Ζακυνθος ηταν το μονο μερος της Ευρωπης που κανενας Εβραιος δεν βρεθηκε απο τους Γερμανους στην κατοχη καθως τους εκρυβαν με κινδυνο της ζωης τους απλοι Ζακυνθινοι.

Οι Ισραηλινοι ονομαζουν την Ζακυνθο : Το νησι των δικαιων και ποτε δεν ξεχασαν αυτο που εκαμαν οι Ζακυνθινοι τοτε.

Εμεινα εδω (παρ' οτι δεχτηκα προσβολες) για χαρη καποιων μελων που εκτιμω και νομιζω οτι θα μαθω απο αυτους διαφορα πραγματα.

Εγω χαιρομαι οταν μαθαινω και εχει τυχει να μαθω απο ενα μικρο παιδι ή και απο ενα ζωο τα οποια και εχω αξιολογησει σε πολυ υψηλοτερη θεση απο καποιους.

Παμε για αλλα ...
 

Μηνύματα
12.214
Reaction score
14.513
@thva Μακαρι να ηξερα οτι δεν μπορεις να βλεπεις τις φωτογραφιες και θα προσπαθουσα να περιγραψω πιο λεπτομερως για να ξερες σε τι αναφερομουν.

Ετσι μπορεις να το δεις ?
¨Οχι δεν το βλέπω.

Κάποια πολύ λίγα βλέπω καμιά φορά όταν πρωτοποστάρονται, και μετά μπαινω την άλλη μέρα και δεν τα βλέπω.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Μηπως να εγκαταστησεις εναν αλλον browser και να δεις αν συμβαινει το ιδιο ?
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
Πάντως να έχεις υπόψιν σου ότι υπάρχουν πλήθος μετρήσεων που αποδεικνυουν μαθηματικά μοντέλα καστασκευασμένα να επαληθεύουν μια υπόθεση στην επιστήμη τα οποία μαθηματικά είναι σωστά και τα οποία δεν αποτελούν μέρος της πραγματικότητας του τι συμβαίνει στον φυσικό κόσμο. (όχι που απλώς δεν έχουμε ακόμη ανακαλύψει συσχετισμό πειραματικά, αλλά έχουμε αποδείξει ότι δεν περιέγραψαν σωστά την πραγματικότητα, εννοώ).
Συμφωνώ - αυτό που γράφεις όμως σημαινει ότι η πραγματικότητα ,του παραδείγματος σου , δεν είναι απόλυτα μετρήσιμη (γιά κάποιο λόγο)

Κατά την γνώμη μου το πλέον απαιτητικό και ανταγωνιστικό επάγγελμα στον πλανήτη είναι ο επαγγελματικός αθλητισμός.
Κάθε μέρα πρέπει να επιβεβαιώνεις με μετρήσιμο τρόπο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
και πιθανόν και η 100Η να είναι λάθος αν δεν γράφει Φερστάπεν.
Χωρίς να θέλω να πάω τη θεματική αλλού και χωρίς να πω πως (ο αχώνευτος :biggrin:) δεν είναι ο καλύτερος (μάλλον είναι), γιατί να επιλέξετε παράδειγμα για το point που αφορά οδηγούς με διαφορετικά μονοθέσια - συνθήκες - ρυθμίσεις, ενώ θα μπορούσατε να βρείτε ίσως κάτι πιο.. solid? 8-)
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top