Μπριζολιέρα ηλεκτρικιά

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Τα σύγχρονα σαπούνια πιάτων κανονικά δεν έχουν λόγο να αφαιρούν το seasoning. Τώρα βέβαια αυτό είναι κουβέντα σαν τις χροιές και τις λάμπες που δεν έχει τελειωμό. Πρακτικά το καλύτερο είναι ένα αραιό διάλυμα σαπουνιού πιάτων και καθάρισμα με το βούρτσακι και εννοείται ποτέ σύρμα. Μόλις τελειώσεις το σκουπίζεις καλά, το περνάς λίγο λαδακι και είσαι έτοιμος. Αν τώρα έχεις υπομονή να καθαρίζεις με χοντρό αλάτι κάθε φορά που μαγειρεύεις εγώ πάω πάσο. Επίσης καλό είναι να αποφεύγεις μεταλλικά σκεύη μέσα στο τηγάνι γιατί αυτό σίγουρα χαλάει το seasoning.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Μέσα στο 4,5 λίτρων ζεύγος Λοτζ, μέσα στο φούρνο, ψήθηκε ψωμί.

Το ψωμί ψωμάκι.

Εύκολο καθάρισμα, δεν κόλλησε.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.877
καταπληκτικές οι βαφές μαλλιών της δεύτερης γραμμής, ωστόσο δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στις αποχρώσεις του Κώστα, μέχρι καστανό ανοικτό πάει
1492442048-gettyimages-521282782.jpg
:cry:

Σε πρακτικερ και μάκρο, ήταν εξαντλημένο, δεν έψαξα αλλού.
Ψάχνεις κι εσύ τέτοια προιόντα αμέσως μετά την τσικνοπέμπτη.. :rolleyes:
6 μήνες έλλειψη έχουν κάθε χρόνο μετά τη σφαγή.. :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
THE BEAST, ότι καλύτερο για σολωμό, τραγανή γλυκιά κρούστα, ζάχαρη, και ζουμερό μέσα..

PXL_20230220_203814798.jpg


PXL_20230220_204126096.jpg


PXL_20230220_205020388.jpg


PXL_20230220_205039766.jpg
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Κατεστραμμένη η πέτσα, καμμένο από πάνω και sushi μέσα :)
Τίποτα δεν πέτυχες! 😂😜🤪😁

Η πέτσα ήταν θεονόστιμη, περιέργως μαλακή.
Απλώς "ξεπετσιαστηκε" με τη λαβίδα που το έπιασα να το γυρίσω, ήθελε σπάτουλα.

Καθόλου καμένο από πάνω, ούτε για πλάκα.
Καραμελωμένο.

Και μέσα, ποιο σούσι ρε; Τρως σούσι καταρχάς; Έτσι είναι στο σούσι; 😜🤪😁
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.180
Σε πειράζω, καταλαβαίνω τι θέλεις να πετύχεις.

Αν και προσωπικά τον σολωμό τον απολαμβάνω και χωρίς να καραμελώσει. Ειδικά αυτά τα μαύρα στίγματα καμμένου με χαλάνε.

Ναι, τρώω σούσι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Προς ώρας, και λόγω νέου μαγειρικού εξοπλισμού, δοκιμές κάνουμε, για να καταλήξουμε ποια σκεύη θα χρησιμοποιούνται από δω και πέρα για τα φαγητά που συνήθως φτιάχνουμε στην κουζίνα.

Σολωμό φτιάχνουμε τουλάχιστον 1 φορά το μήνα, ως τώρα γινόταν στο φούρνο, εκεί είχαμε το καλύτερο αποτέλεσμα.

Και μπιφτέκια στο φούρνο κάναμε, τυπικά 2 φορές το μήνα.

Πλέον τα μπιφτέκια έκλεισαν στην αεροφριτέζα, εάν χρησιμοποιηθεί απλός μοσχαρίσιος κιμάς.

Για πιο εκλεκτό κιμά, από Μπλάκ Άνγκους μέχρι wagyu, εννοείται στο THE BEAST, μέχρι δοκιμής σε τηγάνι Λοτζ, που θα γίνει αποκλειστικά στην αυλή, με γκάζι.

Φυσικά και το THE BEAST θα μεταφέρεται έξω για ψήσιμο, εφόσον ο καιρός το επιτρέπει. Είναι βολικό κι εύκολο για να στηθεί έξω.

Μια σοβαρή εστία για γκάζι δεν έχω πάρει ακόμα, έχω μια πολύ basic, αλλά για δοκιμή θα είναι αρκετή.

Ο σολωμός κλείδωσε να γίνεται αποκλειστικά στο THE BEAST, δεν τον έχουμε πετύχει ποτέ τόσο νόστιμο στο σπίτι, όπως και οι γαρίδες, ήταν το κάτι άλλο. Ξετρελάθηκε η γυναίκα μου, κι εγώ βέβαια, κι αυτό μετράει στην τελική. 😎

Επίσης το ψωμί που δοκιμάσαμε στο φούρνο μέσα στα σκεύη της Λοτζ, κλείδωσε εκεί να γίνεται.
Σαφής η διαφορά σε σχέση με την απλή γάστρα που χρησιμοποιούσαμε ως τώρα.
Βέβαια ψωμί φτιάχνουμε 1 φορά στο 3-μηνο, σπανίως..😜😁
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.333
Τι έμεινε για ψήσιμο έξω στο μπάρμπεκιου;
Μελιτζάνες;

Άμα έχω καμία 10-αρια μελιτζάνες για ψήσιμο, και μπόλικες πιπεριές και καλαμπόκια κλπ, η μεγάλη επιφάνεια του μπάρμπεκιου δεν έχει αντίπαλο.

Επίσης άμα μαζευτούν 20 καλοφαγάδες, για να ψήσω 100 σουβλάκια και πανσετες κλπ, πάλι η μεγάλη επιφάνεια του μπάρμπεκιου δεν παλεύεται.
 





Μηνύματα
509
Reaction score
85
Με είχε πιάσει το φανάρι οπότε δεν σε πρόλαβα στο μαγαζί αλλά μόλις ξεκινούσες. Μάλιστα ο ιδιοκτήτης σου έδειχνε μια το παραπάνω μαγαζί! 2 αγορές;;; Άνευ πλάκας αν δεν είχες ξεκίνησει θα σταματούσα. Ήμουν με ένα Α4 με μπαγαζιέρα οροφής που απλά σου άφησα χώρο για να βγεις στον δρόμο από το μαγαζί πριν το φανάρι.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
Επειδή πάνω-κάτω ξέρω τι κρέατα και τι κοπές προτιμάς, θα επέλεγα ένα καλό cast iron τηγάνι. Θέλει μία έξτρα ασχολία αλλά το αποτέλεσμα είναι ισάξιο με τα περισσότερα μαγαζιά που σερβίρουν καλό κρέας χωρίς να έχουν BBQ.
Όταν μικρότερος είχα όρεξη για ψήσιμο και ο καιρός δεν βοηθούσε για κήπο, ήταν η απόλυτη επιλογή μου.

Η Lodge είναι κορυφή.

Κορυφή , ναι...
Πήρα μια πλάκα lodge 42χ26
Preseasoned λέει
Έτοιμο για μαγείρεμα λεει
Αντικολλητική λέει
Ένα απλό σκούπισμα λέει
Το μ@€&/ που τους πέταξε λέω

Πιο πεταμένα λεφτά δεν ξέρω αν έχω ξοδέψει.
Όχι απλά κόλλησαν τα πάντα πάνω της αλλά δεν ξεκόλλησαν ποτέ.
Αύριο θα την περάσω με τον γωνιακό τροχό και θα την κόψω στα 4 να την χτυπάω με τη βαριά μέχρι να αλλάξει χρώμα.
Τεφαλ τηγάνι 15ετιας δεν έχει κολλήσει ποτέ , ούτε μπιφτέκι ούτε φυσικά μπριζόλα.
Και τελικά παπάρια θερμοχωρητικότητα έχει στην επαγωγική πάνω από 10 λεπτά μπριζόλα για medium rare δηλαδή σκουπίδι.
Στο τεφαλ στο 10λεπτο την έχω φάει και έχω ξεπλύνει και το τηγάνι.

Της δίνω μια ευκαιρία ότι μπορεί σε κάρβουνο ή αέριο να δουλεύει καλύτερα αλλά για εστία είναι ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει.

Άμα δεν ήταν αργά θα έβαζα τροχό τώρα δα
 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.180
Είναι τελείως επίπεδη από κάτω η πλάκα ώστε να εφάπτεται όλη η επιφάνεια στην επαγωγική εστία;

Η αντικολλητική της δράση θα βελτιώνεται με κάθε seasoning που θα κάνεις.
 

Μηνύματα
14.985
Reaction score
20.661
έχει και επίπεδη και γκριλ επιφάνεια και την βλέπει κανονικά η επαγωγική ακόμα και από απόσταση , περνάει τους 300 βαθμούς αλλά η θα την κόψω στα 4 ή θα την βουτήξω καυτη σε ένα κουβά νερό τη μλκ που είναι και μειντιναμερικα γτκο
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.714
Reaction score
83.432
Κορυφή , ναι...
Πήρα μια πλάκα lodge 42χ26
Preseasoned λέει
Έτοιμο για μαγείρεμα λεει
Αντικολλητική λέει
Ένα απλό σκούπισμα λέει
Το μ@€&/ που τους πέταξε λέω

Πιο πεταμένα λεφτά δεν ξέρω αν έχω ξοδέψει.
Όχι απλά κόλλησαν τα πάντα πάνω της αλλά δεν ξεκόλλησαν ποτέ.
Αύριο θα την περάσω με τον γωνιακό τροχό και θα την κόψω στα 4 να την χτυπάω με τη βαριά μέχρι να αλλάξει χρώμα.
Τεφαλ τηγάνι 15ετιας δεν έχει κολλήσει ποτέ , ούτε μπιφτέκι ούτε φυσικά μπριζόλα.
Και τελικά παπάρια θερμοχωρητικότητα έχει στην επαγωγική πάνω από 10 λεπτά μπριζόλα για medium rare δηλαδή σκουπίδι.
Στο τεφαλ στο 10λεπτο την έχω φάει και έχω ξεπλύνει και το τηγάνι.

Της δίνω μια ευκαιρία ότι μπορεί σε κάρβουνο ή αέριο να δουλεύει καλύτερα αλλά για εστία είναι ότι χειρότερο έχω δοκιμάσει.

Άμα δεν ήταν αργά θα έβαζα τροχό τώρα δα
Το Lodge είναι σαν τη μηχανή εσπρέσο και τον μύλο. Έχει καμπύλη προσαρμογής και μάθησης. Αν θες την ευκολία της σούπερ αυτόματης τότε δεν είναι για σένα.

Η διαφορά της είναι αισθητή σε συγκεκριμένα κρέατα και γούστα ψησίματος.

Πάντως η επαγωγική εστία δεν είναι η χαρά των μαντεμένιων σκευών όσο κι αν την υποστηρίζουν.

 

Μηνύματα
6.629
Reaction score
5.180
Καινούριο lodge, χωρίς seasoning, απότομα πολύ υψηλή θερμοκρασία σε επαγωγική εστία, και η πρώτη δοκιμή να γίνει με μπριζόλα, νομίζω λογικό να μην έχει αίσιο αποτέλεσμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.865.605
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top