Νεο Dune HD Real Vision 4K


Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Παίδες ερώτηση, μέχρι τι χωρητικότητα μπορώ να του κοτσάρω επάνω; Στην παρούσα φάση έχω αποθηκευμένες ταινίες σ έναν σκληρό seagate ironwolf 3TB συνδεδεμένο με θήκη και λέω να του βάλω άλλη θήκη που να ναι usb 3.0 και νέο δίσκο με χωρητικότητα 6 ή 8ΤΒ, θα τον βλέπει;
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Καλημέρα σε όλους, χθες ανακάλυψα ένα bug ή λάθος ή δεν ξέρω κι εγώ τι στο player που παραπλανεί κι εξηγούμαi:
Εψαχνε ο κολλητός μου μία συγκεκριμένη έκδοση αρχείου να κατεβάσει που έχω κι εγώ. Βλέποντας με το information την χωρητικότητα του συγκεκριμένου αρχείου μου λέει 36,4gb. Ολα καλά μέχρι εδώ έλα όμως που δεν υπήρχε η συγκεκριμένη έκδοση οπότε κατεβάσαμε κι οι δύο την παραπλήσια που ήταν στα 33,9gb, βγάζω τον σκληρό απ το player το βάσω στο πι σι και ανακαλύπτω ότι το συγκεκριμένο αρχείο που στο player το βγάζει ως 36,4gb στον υπολογιστή το δείχνει 33.9gb.

Εν τω μεταξύ στο player δίπλα απ τον αριθμό που δείχνει τα gb, έχει σε παρένθεση ένα πολυψήφιο αριθμό που δείχνει κι αυτός τη χωρητικότητα αλλά σε bytes. Από περιέργεια έκανα μετατροπή τον συγκεκριμένο αριθμό από bytes σε gb από εφαρμογή που έχω στο κινητό κι ως εκ θαύματος μου βγάζει 33,9gb. Γιατί τότε ο κύριος αριθμός είναι 36,4gb;
Δεν άργησα να το καταλάβω κι αυτό, στην παρένθεση o αριθμός που αν τον κάνεις μετατροπή δείχνει 33,9gb ξεκινάει με τα εξής τρία ψηφία: 364. Το πιάσατε; Το player κάνει τη μετατροπή δια του 1000 κι όχι δια του 1024 όπως θα πρεπε, το τσέκαρα σε όλες τις ταινίες που έχω, τα gb που γράφει το player είναι υποπολλαπλάσιο του αριθμού στην παρένθεση, το χει παρατηρήσει κανείς;
 



Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Με τι παιδεύεσαι κι εσύ βρε πουλάκι μου.... :biggrin:
Ναι αλλα δεν παει το μυαλο σου τι σπαζοκεφαλια ηταν που ηθελε ο κολλητος μου να κατεβασει την ιδια εκδοση και να μη τη βρισκουμε βασει μεγεθους αρχειου δηλαδη, παραπλανηθηκαμε χωρις λογο μεχρι να το ανακαλυψω.
 

Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Στο μεταξύ εγώ ακόμα να παραλάβω το δικό μου! >:(
Πόσος καιρός είναι από τότε που το παρήγγειλες; Βλέπω κι εδώ Ελλάδα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα κι έχει αρχίσει να ενδιαφέρεται ο φίλος μου.
 

Μηνύματα
2.377
Reaction score
3.578
Λογικά θα ρίξουν το βάρος στις πωλήσεις του Real Vision plus που έχει +2gb ram
Και στο Real Vision Duo που δέχεται 2 hdd εσωτερικά.
 


loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Πόσος καιρός είναι από τότε που το παρήγγειλες; Βλέπω κι εδώ Ελλάδα δεν υπάρχει διαθεσιμότητα κι έχει αρχίσει να ενδιαφέρεται ο φίλος μου.
Το 4k pro vision solo πήρα από Ιταλία Τα υπόλοιπα δεν υπάρχουν. Απλά έπεσα στο καθολικό Πάσχα και καθυστερεί το courier. Πιστεύω αύριο να το έχω.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι εντυπωσιασμένος με το dune 4k Solo!
H ταινιοθήκη μου απαρτίζεται κατά 95% από bdmv folders και λίγα iso.
Η δομή των φακέλων μου είχε γίνει με τέτοιο τρόπο, ώστε να αναγνωρίζονται οι srt υπότιτλοι απ' το Oppo 203 που διαθέτω.
Για παράδειγμα:

Murder on the Orient Express (Folder) ---> Murder on the Orient Express (srt)
+ Murder on the Orient Express (Folder) ---> BDMV (Folder)
---> CERTIFICATE(Folder)


Με αυτή τη λογική έκανα και το movie scraping στο jriver στο PC (Το μόνο λογισμικό που παίζει full bd menu με madvr και εξωτερικούς υπότιτλους).
Με χαρά διαπιστώνω ότι το dune hd αναγνωρίζει αυτή τη δομή και σε lite mode παίζει απροβλημάτιστα τους εξωτερικούς υπότιτλους.
Όλα τα αρχεία βρίσκονται σε Nas κι η σύνδεση γίνεται μέσω Samba (Smb).
Ο scraper δουλεύει αρκετά καλά, μου άρεσε που οργανώνει σχετικές μεταξύ τους ταινίες σε συλλογές.
Η παρουσίαση στο My collection με το trailer να παίζει στο background είναι πολύ ωραία.
Αν κάτι λείπει, είναι εικονίδια με σημαντικές λεπτομέρειες όπως αυτά:

1682494032833.png


Κάποια στιγμή νομίζω θα τα προσθέσουν.

Το dune hd έχει συνδεθεί πάνω στο Lumagen Pro. Η εικόνα είναι εξαιρετική, χωρίς banding.
Για την ώρα δεν έχω βρει αρχεία που να μην παίζουν Το frame rate switching γίνεται απροβλημάτιστα.
Το skipping μπρος πίσω δουλεύει μια χαρά, οι υπότιτλοι είναι αρκετά παραμετροποιήσιμοι. Μια χαρά!

Αν κάποιος γνωρίζει, έχω πρόβλημα μόνο με τις συλλογές τηλεοπτικών σειρών σε bluray.
Για παράδειγμα έχω 8 σεζόν του game of thrones. Κάθε σεζόν σπάει σε 4 δισκάκια (κανονικοί bdmv folders).
Πως γίνεται το scrapping;
 
Last edited:

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Οφείλω να ομολογήσω ότι είμαι εντυπωσιασμένος με το dune 4k Solo!
H ταινιοθήκη μου απαρτίζεται κατά 95% από bdmv folders και λίγα iso.
Η δομή των φακέλων μου είχε γίνει με τέτοιο τρόπο, ώστε να αναγνωρίζονται οι srt υπότιτλοι απ' το Oppo 203 που διαθέτω.
Για παράδειγμα:

Murder on the Orient Express (Folder) ---> Murder on the Orient Express (srt)
---> Murder on the Orient Express (Folder) ---> BDMV (Folder)
---> CERTIFICATE(Folder)


Με αυτή τη λογική έκανα και το movie scraping στο jriver στο PC (Το μόνο λογισμικό που παίζει full bd menu με madvr και εξωτερικούς υπότιτλους).
Με χαρά διαπιστώνω ότι το dune hd αναγνωρίζει αυτή τη δομή και σε lite mode παίζει απροβλημάτιστα τους εξωτερικούς υπότιτλους.
Όλα τα αρχεία βρίσκονται σε Nas κι η σύνδεση γίνεται μέσω Samba (Smb).
Ο scraper δουλεύει αρκετά καλά, μου άρεσε που οργανώνει σχετικές μεταξύ τους ταινίες σε συλλογές.
Η παρουσίαση στο My collection με το trailer να παίζει στο background είναι πολύ ωραία.
Αν κάτι λείπει, είναι εικονίδια με σημαντικές λεπτομέρειες όπως αυτά:

View attachment 289659

Κάποια στιγμή νομίζω θα τα προσθέσουν.

Το dune hd έχει συνδεθεί πάνω στο Lumagen Pro. Η εικόνα είναι εξαιρετική, χωρίς banding.
Για την ώρα δεν έχω βρει αρχεία που να μην παίζουν Το frame rate switching γίνεται απροβλημάτιστα.
Το skipping μπρος πίσω δουλεύει μια χαρά, οι υπότιτλοι είναι αρκετά παραμετροποιήσιμοι. Μια χαρά!

Αν κάποιος γνωρίζει, έχω πρόβλημα μόνο με τις συλλογές τηλεοπτικών σειρών σε bluray.
Για παράδειγμα έχω 8 σεζόν του game of thrones. Κάθε σεζόν σπάει σε 4 δισκάκια (κανονικοί bdmv folders).
Πως γίνεται το scrapping;
Καλοριζικο!
Εχεις το VS10 παντα ενεργοποιημένο?
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.243
Reaction score
8.740
Καλοριζικο!
Εχεις το VS10 παντα ενεργοποιημένο?
Όχι δεν βρήκα νόημα να το κάνω. Δεν έχω συσκευές που να υποστηρίζουν DV και το tone mapping γίνεται από Lumagen. Αν θυμάμαι καλά το άφησα στο auto.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Όχι δεν βρήκα νόημα να το κάνω. Δεν έχω συσκευές που να υποστηρίζουν DV και το tone mapping γίνεται από Lumagen. Αν θυμάμαι καλά το άφησα στο auto.
Με το VS10 ενεργοποιημενο, υπήρχε σαφως λιγοτερο banding.
Εχεις τσεκάρει critical σκηνες?
Δες το νεο blade runner 2049 στην αρχη (μετα που σκοτωνει τον Bautista) και βγαινει απο το αμαξι και παει προς το δεντρο ο πρωταγωνιστης.
 





Μηνύματα
1.373
Reaction score
2.751
Βρε σεις τι έγινε; Ενα χρόνο να γράψει κάποιος εδώ; Μετά και την τελευταία αναβάθμιση που έχουν μπει τεχνικές λεπτομέρειες της κάθε ταινίας η βιβλιοθήκη τα σπάει μαζί με κάτι άλλα μικροπράγματα που πρόσθεσαν.
Εχω όμως δύο ερωτήσεις κι επειδή δεν θυμάμαι και μη γυρίζω να ψάχνω τις προηγούμενες σελίδες αν θυμάται - ξέρει κάποιος:
1) Χρησιμοποιώ δίσκο 3,5" 6ΤΒ με εξωτερική θήκη, μέχρι πόσα ΤΒ μπορώ να του βάλω; Μπορώ για παράδειγμα να βάλω κι 8 και 10 και 12 ή έχει κάποιο όριο;
2) Το κλείσιμο απ το μενού το έχω βάλει να μπαίνει σε standby mode κι όχι να σβήνει εντελώς, τον οποιοδήποτε εξωτερικό που έχω συνδεδεμένο μετά το standby mode μπορώ να τον βγάλω ή πρέπει πρώτα να μπαίνω στο σύστημα και να κάνω εξαγωγή για ασφαλή κατάργηση; Εχω πάει πάνω απ τον σκληρό ενώ έχω κλείσει το player κι ο δίσκος τον ακούω και δουλεύει. Ρωτάω γιατί έχω βαρεθεί να το κάνω αυτό αλλά η αλήθεια είναι ότι κάποιες φορές το χω ξεχάσει και δεν έχω μέχρι στιγμής πρόβλημα αλλά θέλω να μαι σίγουρος μην πάθω καμιά ζημιά με τόσα ΤΒ ταινίες, ευχαριστώ.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.110
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top