Μόναχο...κατόπιν εορτής

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.436
Reaction score
125.822
Ξεκαβαλάτε ρεεεεεεεεεε

Έχετε μπερδέψει τη λούτσα με τη βούρτσα και νομίζετε ότι τα ξέρετε όλα.

:lolsign:
Άσε ρε στουντιά της κακιάς ώρας, έχω μπει σε δεκάδες στούντιο στην Ελλάδα και όχι μόνον, και η συντριπτική πλειοψηφία τους, έχουν κάτι στέρεα της πλακός, ηχεία 40-ετιας και βάλε, με κάτι ρικοφόν στα ντουβαρια, κι ότι παίζει εκεί μέσα ακούγεται από άθλια έως σκατά πατημένα. Λίαν επιεικώς.

Άξιοι επαγγελματίες όλοι, βγάζουν δουλειά, όχι αστεία.

Ιδέαν δεν έχουν πως σκατά ακούγονται οι ηχογραφήσεις τους, και ποσώς τους απασχολεί κιόλας.

Επίσης έχω μπει σε ένα σωρό κινηματογράφους, όχι απλά νό κούκου, μιλάμε για τρελή αθλιότητα, στα όρια του ανυπόφορου είναι οι περισσότερες μεγάλες αίθουσες, τυπικά θα βάλω τα δάχτυλα στα αφτιά σε κάποιες φάσεις, υποφέρω.

Ποια μουσική; Για σινεμά μιλάμε. Ούτε οι φωνές δεν ακούγονται σα φωνές. Σα κλαξον από παλιά αυτοκίνητα.

Επαγγελματίες, λεφτά βγάζουν, δεν κάνουν ήχο για χόμπι.
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Ο Bhutia είναι πολύ σεμνός για να το πει.
¨Εχω μια εντύπωση ότι εάν το πεί το λιγότερο που θα χάσει και πρέπει να τον απασχολεί ότι θα χάσει ... είναι η σεμνότητά του. 😀 But that's me, others may differ.

Αλλά ας μιλήσει ο ίδιος.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.724
Reaction score
28.082
Οι κινηματογραφικές αίθουσες με πιστοποίηση Dolby έχουν περάσει ΟΛΕΣ από έλεγχο, όχι μόνο για το playback αλλά και κατά την κατασκευή.

Ανάλογα την αίθουσα θα γίνουν και οι απαραίτητες εργασίες ώστε να έρθει η ακουστική εκεί που πρέπει, η ηχομόνωση εκεί που πρέπει, τα ηχεία, η απαραίτητη ενίσχυση κ.α. Για να μπουν τα ηχεία σε μια αίθουσα Dolby Atmos πρέπει να έχουν πιστοποιηθεί από την Dolby. Δεν παίζει άλλο σενάριο. Για να δώσει πιστοποίηση, μεταξύ άλλων, τα ηχεία πρέπει να μπορούν να παίζουν 125db για 2 ώρες συνεχόμενα. Όχι κορυφές για δευτερόλεπτα, δύο ώρες συνεχόμενα. Οι κινηματογραφικές αίθουσες έχουν συγκεκριμένο target curve. Το λεγόμενο Χ-Curve , το οποίο δεν θα αρέσει σε πάρα πολλούς εδώ.

Τα studios που ασχολούνται με το Dolby Atmos for Music είναι μια εντελώς διαφορετική διαδικασία. Καταρχήν τα specs είναι διαφορετικά. Κατά δεύτερον που είναι και το σημαντικότερο, δεν υπάρχει ανάγκη πιστής εφαρμογής των κανόνων της Dolby. Αυτό που υπάρχει είναι το best practices. Ότι θέλει κάνει ο καθένας. Κάποιοι ακολουθούν ότι λέει οι Dolby, άλλοι όχι. Ο γνωστός Andrew που έχουμε βάλει εδώ τα έχει βγάλει όλα από το χώρο του. Μόλις έφυγε η Dolby τα άλλαξε όλα επειδή, για εκείνον, άλλαξε ο ήχος στο πολύ χειρότερο του. Δεν μπορεί να δουλέψει, δεν αναγνωρίζει τα ηχεία του. Τέρατα PMC.

Στη μουσική γίνεται το έλα να δεις. Ότι γουστάρει ο καθένας. Στον κινηματογράφο δεν παίζουν αυτά.
Άσε ρε στουντιά της κακιάς ώρας, έχω μπει σε δεκάδες στούντιο στην Ελλάδα και όχι μόνον.
Και εγώ έχω μπει για αξονική. Δεν κατάλαβα τίποτα. Μπήκα βγήκα. 😉
 
Last edited:

kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
950
Reaction score
978
Απλή διαπίστωση μετά από 10 φορές στην έκθεση: Κάθε χρόνο και χειρότερα, όχι γιατί λείπουν τα αξιόλογα setup αλλά γιατί έχει αρχίσει και γίνεται μια έκθεση με ελάχιστη απήχηση στον επισκέπτη. Παλιά έβλεπες ανθρώπους με γνώσεις και μεράκι, τώρα βλέπεις κάτι κουρασμένα παλικάρια ή νέους οι οποίοι έρχονται απλά να σπάσουν πλάκα με τις αστρονομικές τιμές. Κανένας τους δεν ενδιαφέρεται για μελλοντική αγορά. Και εκθέτες που έχουν κουράσει απίστευτα με ένα επαναλαμβανόμενο μοτίβο μουσικής και στήσιμο.
Σε αντίθεση με τη CES , το Μόναχο είναι σα να μην πέρασε μια μέρα από εκθέσεις προ 15-20 ετών όπου ο κάθε πικραμένος παρουσίαζε δημιουργίες υπερκοστολογημένες , αμφιβόλου ή κάκιστης ηχητικής ποιότητας με μόνη επιδίωξη να βγεί από την αφάνεια ή να κονομήσει από 5-6 κορόιδα που θα έπειθε για τα σούπερ ντρούπερ μηχανήματα ή ηχεία των 500Κ.
Η κατάληξη απλή, τα 4/5 των εταιρειών που θυμάμαι παλαιότερα δεν υπάρχουν! Πέθαναν μαζί με τα αρρωστάκια του "δήθεν" High End. Σε 2,3 χρόνια ούτε οι σημερινοί εκθέτες θα υπάρχουν. Πόσα ηχεία ή συστήματα των 2 εκατομμυρίων της έκθεσης θα πουληθούν; Πόσους ξέρετε στην Ευρώπη με Wilson Alexx V και πάνω; παίρνω αυτή την εταιρεία γιατί είναι χρόνια στο χώρο, πολύ διαφήμιση, τεράστια αγορά η Αμερική, καλά προιόντα (όχι για τα χρήματα που ζητούν πλέον) , άριστα reviews, αρκετή έρευνα, συμμετοχή σε ΟΛΕΣ τις εκθέσεις.
Με όλα αυτά και αν πούλησε 3 ζευγάρια θα είναι γιορτή. Θα τα είχαν ποστάρει οι ιδιοκτήτες με τη μία! Σκεφτείτε τώρα τις υπόλοιπες 95% εταιρείες με τα τεράστια ηχεία που βλέπετε στις φωτό τι θα πουλήσουν. Και δυστυχώς δεν έχουν φθηνότερη γκάμα. Κοτσάρουν ένα τεράστιο sub μπας και πείσουν τον ήδη πελάτη τους να πάρει κάτι ακόμη που τα τεράστια ηχεία του ΔΕΝ το χρειάζονται γιατί θα μπουμπουνίζει το σπίτι. Ξέρω και εδώ μέσα μερικούς, -:) Να δώ τι θα λένε όταν βγεί το Dirac Room correction και θα τους χαμηλώσει τα sub στο -12. Με στοίχημα.
Ξέρετε κανένα στην Ελλάδα με τις 2μετρες κόρνες που βλέπω και γελάω; Ξέρω ένα μαγαζί που έχει ένα μικρό μοντέλο συγκεκριμένης εταιρείας 15 χρόνια στο Demo room. 15 χρόνια δεν πουλήθηκαν ούτε με τιμή χώμα.
Από όλη την έκθεση που φέτος εσκεμμένα δεν πήγα, ζήτημα αν καθόμουν να ακούσω 4 δωμάτια.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.724
Reaction score
28.082
Υπάρχουν και ιδιοκτήτες πανάκριβων συστημάτων που ούτε θέλουν να μπουν στα φόρουμς ούτε συζητάνε καν έστω και μια φωτογραφία του συστήματος, έστω και ανώνυμη. Έχει και στην Ελλάδα τέτοιους. Γνωρίζω τέτοια συστήματα, έχω πάει στους χώρους αυτούς.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Υπάρχουν και ιδιοκτήτες πανάκριβων συστημάτων που ούτε θέλουν να μπουν στα φόρουμς ούτε συζητάνε καν έστω και μια φωτογραφία του συστήματος, έστω και ανώνυμη. Έχει και στην Ελλάδα τέτοιους. Γνωρίζω τέτοια συστήματα, έχω πάει στους χώρους αυτούς.
¨Αντε, υπάρχουν τέτοια άτομα ; Δεν μπορώ να το πιστέψω. 😀

Ακου Bhutia τι άνθρωποι υπάρχουν στον κόσμο. 😀 Ούτε μια φωτογραφία ;😀
 

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Υπάρχουν και ιδιοκτήτες πανάκριβων συστημάτων που ούτε θέλουν να μπουν στα φόρουμς ούτε συζητάνε καν έστω και μια φωτογραφία του συστήματος, έστω και ανώνυμη. Έχει και στην Ελλάδα τέτοιους. Γνωρίζω τέτοια συστήματα, έχω πάει στους χώρους αυτούς.
Γνωρίζω και εγώ άτομα με τέτοια ή ακριβότερα συστήματα που ακούν φόρουμ και βγάζουν σπυριά. Μάλλιστα με θεωρούν και βαρεμένο που μπαίνω και διαβάζω-γράφω σε φόρουμ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.724
Reaction score
28.082
Γνωρίζω και εγώ άτομα με τέτοια ή ακριβότερα συστήματα που ακούν φόρουμ και βγάζουν σπυριά. Μάλλιστα με θεωρούν και βαρεμένο που μπαίνω και διαβάζω-γράφω σε φόρουμ.
Μια από τα ίδια. Ούτε να ακούσουν για φόρουμς. Μερικοί έχουν και τρελές γνώσεις.
 


D

Deleted member 50795

Guest
Μερικοί έχουν και τρελές γνώσεις.
..και πετάνε τα λεφτά τους σε πανάκριβα συστήματα , χωρίς ανάλογο ηχητικό αντίκρυσμα ? (πιθανοτατα)

ή μηπως πιστεύουν ότι όσο πιο πολλά δώσουν, τόσο «καλύτερα» θα ακούσουν.

δε ξέρω , αλλά εδώ νομίζω ότι βλέπω μια αντίφαση.:geek:
 


Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
@ blue767 Ας μην το πιάσουμε τώρα αυτό .
Ο καθένας κάνει ότι θέλει με τα λεφτά του .
 

D

Deleted member 50795

Guest
συμφωνώ, αλλά διαφωνώ κάπως με τις «τρελές γνώσεις» :geek:
(αντίφαση είπα , δε μίλησα για γούστα..που καθένας ορίζει τι θα κάνει με τα λεφτά του)
 
Last edited by a moderator:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
¨Αντε, υπάρχουν τέτοια άτομα ; Δεν μπορώ να το πιστέψω. 😀

Ακου Bhutia τι άνθρωποι υπάρχουν στον κόσμο. 😀 Ούτε μια φωτογραφία ;😀
Ανήκα και ο ίδιος σε τέτοιο ΄΄club΄΄ αλλά ενέσκηψε μια υγειονομική κρίση που κατέβασε ρολά... στην υφήλιο.
¨Εχω μια εντύπωση ότι εάν το πεί το λιγότερο που θα χάσει και πρέπει να τον απασχολεί ότι θα χάσει ... είναι η σεμνότητά του. 😀 But that's me, others may differ.

Αλλά ας μιλήσει ο ίδιος.
Παραπέμπω στα γραπτά από όλες τις προηγούμενες αναρτήσεις που έχουν εξάλλου μείνει. Δείχνουν στην πορεία ποια setup δημιουργούσαν υψηλή οικειότητα προς το μουσικό γεγονός ώστε να έμπαινα σε πειρασμό και ποια έπαιζαν... τζάμπα παρά τα υψηλότατα αντίτιμα στις αβανταδόρικες συσκευές που περιλάμβαναν.

Καλώς ή κακώς κρίσιμες παράμετροι για οποιοδήποτε δωμάτιο με ηχοσύστημα είναι τα ενδεδειγμένα RT και η διαχείριση σήματος. Μολονότι οι συσκευές στα δικά μου είναι ταπεινές, τα έχω κάνει να βγάζουν τουλάχιστον τον καλύτερο εαυτό τους.

Πολλά άλλα μέλη εκτιμώ ότι διαθέτουν setup υπέρτερα από τα δικά μου. Παραδείγματος χάριν ο Μαρκήσιος, στον οποίο εύχομαι να μην έχανε χρόνο επισκεπτόμενος το Μόναχο επειδή προβλέπω να ξενέρωνε πολύ με όσα θ'άκουγε.
 

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Πολλά άλλα μέλη εκτιμώ ότι διαθέτουν setup καλύτερα από τα δικά μου. Παραδείγματος χάριν ο Μαρκήσιος, στον οποίο εύχομαι να μην έχανε χρόνο επισκεπτόμενος το Μόναχο επειδή προβλέπω να ξενέρωνε πολύ με όσα θ'άκουγε.
Ετσι ακριβώς όπως τα λες.
Αγριο ξενέρωμα.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Εγώ θα ήθελα ν' ακούσω το παραπάνω... Πλάκα δε θα'χε;;;

:biggrin:
Θα είχε εάν κι εφόσον υπήρχε επαρκές δυναμικό περιθώριο ως προς τη διαθέσιμη ισχύ σε συνάρτηση με την ευκολία οδήγησης από το εμπλεκόμενο ηχείο. Σημειωτέον ότι τελικός προδιαγεγραμμένος για κάποια τιμή ισχύος σε ονομαστικό φορτίο 8 Ωμ δεν σημαίνει πως όποτε η πραγματική εμπέδηση στο συνδεδεμένο φορτίο ξεφεύγει αρκετά από την ονομαστική τιμή η ισχύς εξακολουθεί ν'αποδίδεται υπό αμιγή τάξη Α...
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην περίπτωση που η εμπέδηση κατεβαίνει πολύ χαμηλά.
Κυρίως αυτήν την περίπτωση, αλλά και στην αντίθετη πλευρά όπου θα έχουμε μεγάλη άνοδο στην τιμή εμπέδησης η ωφέλιμη ισχύς θα έχει πολύ μικρότερη τιμή απόδοσης με ανώτερες θερμικές απώλειες και κάτι τέτοιο λογαριάζεται εξίσου σημαντικό όταν εμπλέκεται λογισμικό που κατεβάζει τη γενική στάθμη προκειμένου να δίνει περιθώριο στο ίδιο το σήμα καθώς θα το έχει υποβάλει σε ισοστάθμιση.
 
Last edited:

Μηνύματα
27.335
Reaction score
25.365
Υποθέτω ότι αναφέρεσαι στην περίπτωση που η εμπέδηση κατεβαίνει πολύ χαμηλά.
 


Μέλη online

No members online now.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.365
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top