Σκάγια για γέμισμα σε βάσεις ηχείων.

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.603
Οικονομικό ήταν. Ευρώ ανά κιλό έρματος.


Αυτό ακριβώς.


Όπως εμένα δε χωράει το μυαλό μου γιατί να πληρώσω 100 για κάτι που κάνει ίδια ακριβώς δουλειά με 25. Να πετάξω 75 γιατί;
Πως ξέρεις ότι κάνει την ίδια δουλειά; Μη μας τρελαίνεις τώρα… αφού δεν το έχεις χρησιμοποιήσει.
Εγώ βλέπω στα specs του σχεδόν διπλάσιο βάρος ανά δείκτη επιφάνειας από την άμμο και μια επικάλυψη σίγουρα με κόστος κατασκευής που μειώνει τους τριγμούς. Τώρα το ποσο είναι ακουστή η βελτίωση αυτό ναι είναι ένα ερώτημα που το αποδέχομαι. Αλλά το κόστος ειναι τόσο χαμηλό που ειναι αποδεκτό το εγχείρημα της αγοράς του.
 

Μηνύματα
12.866
Reaction score
10.079
Ούτε τα σκατά έχω δοκιμάσει για γεύμα, αλλά ξέρω ότι δε θα μου αρέσουν. :gotcha:
Σοβαρά τώρα, τί είναι το " βάρος ανά δείκτη επιφάνειας", νέα μονάδα μέτρησης; Και "επικάλυψη (...) που μειώνει τους τριγμούς"; Ναι καλά...
 


Μηνύματα
1.736
Reaction score
2.482
Ισχύει ότι ισχύει και στα racks. Διαφορετικά κιλά, υλικά κλπ. Δεν είναι όλα τα ξύλα ίδια πχ. Ο καθένας επιλέγει ότι θέλει και μπορεί. Υπάρχει όμως μία τάση να θεωρούμε ότι αγοράζοντας το ακριβότερο μας κοροϊδευουν. Φυσικά και ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις αλλά όχι πάντα. Εδώ χρειάζεται να το εξετάσουμε και να αποφασίσουμε αν αξίζει τα παραπάνω χρήματα. Εμείς όμως όχι ο φίλος που το παίζει ειδικός. Κάποιοι όμως λόγω άγνοιας πάνε κατευθείαν στην λύση του φθηνού και καλά κάνουν από μία άποψη. Δεν μπορούν όμως να λένε ότι το branded που φτιάχτηκε ακριβώς για αυτόν τον λόγο είναι χειρότερο και δεν αξίζει να αγοράστεί. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο λένε και σε αυτό το hobby κάποιοι φτιάχνουν πράγματα ειδικά για hi-fi και όχι για γάτες..
 









stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.603
Ούτε τα σκατά έχω δοκιμάσει για γεύμα, αλλά ξέρω ότι δε θα μου αρέσουν. :gotcha:
Σοβαρά τώρα, τί είναι το " βάρος ανά δείκτη επιφάνειας", νέα μονάδα μέτρησης; Και "επικάλυψη (...) που μειώνει τους τριγμούς"; Ναι καλά...
Δεν είναι νέα μονάδα δεν διάβασες τα χαρακτηριστικά… λέει λοιπόν



Atabites has an approximate density of 2403 KG/m sq. compared to dry sand which has a typical rating of just 1442 KG/m sq.

By using Atabites you will reduce ringing and give a sonically dead platform from which to position bookshelf style speakers.

Featuring new zinc coated micro-discs, the Atabite SMD-Z 7HD inert filler has a uniformed particulate size giving consistent sonic performance. The Zinc coating adds mass, protects the filler from both oxidisation and degradation


Αυτά είναι δεδομένα συγκεκριμένα. Οι άνθρωποι περιγράφουν ένα προϊόν για έναν συγκεκριμένο σκοπό. Έχουμε δεδομένα αλλα για την άμμο; Και δεν μιλάω για την άμμο θαλασσης η ερήμου που είναι υποδεέστερη όπως είπε κάποιος η την άμμο από τροπικό νησί , αλλά ακόμα και για το οικοδομικό υλικό που η εταιρεία που την πουλάει θα μπορούσε να διαθέσει μια τέτοια πληροφορία. Δεν έχεις ιδέα… αλλα συμβουλεύεις κάποιον τι να πάρει. Και το επιχείρημα σου είναι ότι δεν έχεις φάει σκατα αλλα τα απορρίπτεις έτσι απορρίπτεις καθετι άλλο που δεν γουστάρεις.
Εγώ δεν προσπαθώ να επιβάλλω στον φίλο τι να πάρει, η τσέπη του και η μελέτη που θα κάνει θα τον οδηγήσουν στην αγορά όπως τελικά γίνεται πάντα.
Θα μπορούσαμε να αντιστοιχήσουμε την κουβέντα με την προσπάθεια ηχητικής βελτίωσης του χώρου. Να απορρίψουμε λοιπόν τα ήχο απορροφητικά υλικά η τους διαχυτες που βγάζουν οι εταιρείες γιατί είναι κοροϊδία και να βάλουμε στον χώρο κλαδιά, μπάζα, και διαφορά υλικά που βρίσκουμε τσάμπα σε μια χωματερή.
 


Μηνύματα
13.655
Reaction score
6.621
Ειδικό βάρος......


αν τώρα θέλουμε να πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα,η λύση είναι σκάγια (ανακάτεμα διαφορετικών μεγεθών.....απο μικρά για ορτύκια μέχρι μεγάλα για αγριογούρουνα) ,μαζί με άμμο (όχι θαλάσσης όμως) ,για να καλύπτει τα κενά ανάμεσα στα σφαιρίδια.

Η επώνυμη άμμος,προφανώςέχει καλύτερα χαρακτηριστικά,αλλά δεν πιστεύω οτι μπορει να ακούσει κάποιος την διαφορά στον ήχο. Οποιος μπορεί και θέλει την αγοράζει,οπως αγοράζει και τα καλώδια των 200 ευρώ το μέτρο κλπ.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.242
Reaction score
1.603
Η πυκνότητα μετριέται σε κιλά ανά κυβικό κι όχι τετραγωνικό μέτρο.
Για αυτό με μπέρδεψε κι εμένα στην αρχή και δεν ήξερα πως να το πω. Μάλλον εννοούσε cubic κι όχι square. Έτσι βγαίνει ως μονάδα πίεσης.
Ειδικό βάρος......


αν τώρα θέλουμε να πετύχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα,η λύση είναι σκάγια (ανακάτεμα διαφορετικών μεγεθών.....απο μικρά για ορτύκια μέχρι μεγάλα για αγριογούρουνα) ,μαζί με άμμο (όχι θαλάσσης όμως) ,για να καλύπτει τα κενά ανάμεσα στα σφαιρίδια.

Η επώνυμη άμμος,προφανώςέχει καλύτερα χαρακτηριστικά,αλλά δεν πιστεύω οτι μπορει να ακούσει κάποιος την διαφορά στον ήχο. Οποιος μπορεί και θέλει την αγοράζει,οπως αγοράζει και τα καλώδια των 200 ευρώ το μέτρο κλπ.
Έχεις θέσει το σωστό ερώτημα….εάν είναι ακουστό το σίγουρα καλύτερο σαν ειδικό , προϊόν. Τα σκάγια ποσό κοστίζουν ;Και γιατί διαφορά μεγέθη ;
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Μάλλον εννοούσε cubic κι όχι square.
Ναι τυπογραφικό λάθος είναι, γιατί το νούμερο που αναφέρει για την άμμο όντως τόσο είναι : 1442 Kg / m^3.

Και μάλιστα πολύ σωστό νούμερο καθώς αφορά την άμμο χαλαρή όπως θα την βάλει κάποιος στην βάση. Διαφορετικά πιο υψηλά νούμερα που αναφέρονται για την άμμο π.χ. 1600 -1650 Kg /m^3 είναι όταν αυτή μετά απο καιρό έχει διευθετηθεί απο την φύση , έχει δεχθεί τις ανάλογες πιέσεις κλπ.
 

Μηνύματα
166
Reaction score
213
η λύση είναι σκάγια (ανακάτεμα διαφορετικών μεγεθών.....απο μικρά για ορτύκια μέχρι μεγάλα για αγριογούρουνα) ,μαζί με άμμο (όχι θαλάσσης όμως) ,για να καλύπτει τα κενά ανάμεσα στα σφαιρίδια.
Αααυτά είναι… γέμιση Βάσης με συνταγή Ακη Πετρετζίκη:p φαντάζομαι αστειεύεσαι
Αν θεωρείτε ότι οι εταιρίες που εμπορεύονται υλικά ειδικά για αυτό τον σκοπό θέλουν να σας εξαπατήσουν, (σεβαστό), γεμίστε την βάση με ότι υλικό θέλετε αρκεί να είναι χαμηλής σχετικά κοκκομετρίας και να καλύψει 1,5 φορές το βάρος του ηχείου σας και τα 2/3 περίπου της βάσης σας σε όγκο, καθοριστικός παράγοντας γι αυτό είναι η πυκνότητα του υλικού.
 

Μηνύματα
13.655
Reaction score
6.621
Αααυτά είναι… γέμιση Βάσης με συνταγή Ακη Πετρετζίκη:p φαντάζομαι αστειεύεσαι
Καμία διάθεση για αστεία ή για μαγειρέματα.......μεγαλύτερο βάρος στον ίδιο όγκο,αλλά και πολύ χαμηλό πορώδες. Και η Αtacama το ξέρει,αλλά θα το χρέωνε 500 ευρώ το σακούλι.
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.716
Αααυτά είναι… γέμιση Βάσης με συνταγή Ακη Πετρετζίκη:p φαντάζομαι αστειεύεσαι
Αν θεωρείτε ότι οι εταιρίες που εμπορεύονται υλικά ειδικά για αυτό τον σκοπό θέλουν να σας εξαπατήσουν, (σεβαστό), γεμίστε την βάση με ότι υλικό θέλετε αρκεί να είναι χαμηλής σχετικά κοκκομετρίας και να καλύψει 1,5 φορές το βάρος του ηχείου σας και τα 2/3 περίπου της βάσης σας σε όγκο, καθοριστικός παράγοντας γι αυτό είναι η πυκνότητα του υλικού.
Όχι δεν είναι λάθος αυτό που λέει ο @tanto. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι οι εταιρίες κατ' ανάγκη κοροιδεύουν καθώς δεν ξέρουμε τις ιδιότητες του φίλερ που χρησιμοποιούν.

Ο σκοπός είναι να κάνουν μεγάλη "διαδρομή" οι ανακλάσεις περνώντας διαμέσου των υλικών, με ανισότροπο μάλιστα εάν είναι δυνατόν τρόπο, ώστε να μειωθούν ή να εξαφανιστούν όσο το δυνατόν πιο γρήγορα. Επειδή βέβαια λόγω διατήρησης της ενέργειας οι ανακλάσεις στην ουσία δεν σβήνουν σχεδόν ποτέ γι αυτό και απλώς αλλάζει η συχνότητα που αυτό θα ρινγκάρει ανάλογα τις ιδιότητες του κάθε υλικού που θα χρησιμοποιηθεί, ο απόλυτα σωστός τρόπος θα ήταν να γειωθούν και να κατευθυνθούν σε μεγαλύτερη και πυκνότερη απορροφητική μάζα.

Τώρα άλλο σκοπό εξυπηρετεί το γέμισμα των κενών (γρήγορη απόσβεδή τους άπαξ και έχουν αναπυτχθεί πρώτα), άλλο η πυκνότητα του χρησιμοποιούμενου υλικού (σταθερότητα π.χ. για να μην κουνιέται το ηχείο), άλλο έαν είναι ένα νεκρό υλικό σαν τον μόλυβδο (που είναι διττός ο ρόλος του και για αυτό προτιμάται , αυξημένη πυκνότητα και άρα βάρος για τον ίδιο όγκο γεμίσματαος και είναι και νεκρό, ελαστικό) και άλλο η γεωμετρία κιόλας της βάσης που ανάλογα αυτής οι όποιες ανακλάσεις θα αναγκαστούν να κάνουν μεγαλύτερη διαδρομή, υπο διαφορετικές γωνίες εντός αυτής και να μπορεί ακόμη να χρησιμοποιηθούν διάφορετικά υλικά με διάφοερτικές κιόλας ιδιότητες που να αποσβαίνουν δοαφορετικής ενέργειας ανακλάσεις που θα έχουν δημιουργηθεί, μέχρι μέχρι και ακόμη και κατεύθυνση αυτών εκεί ακριβώς σημείο, περιοχή που θέλουμε -επιλέγουμε ώστε να απορροφηθούν.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.663
Μηνύματα
2.871.258
Members
37.929
Νεότερο μέλος
axil
Top