Συμβουλη αγοράς Subwoofer

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.935
Reaction score
12.623
Όπως και να έχει, κάποιο επόμενο βήμα θα πρέπει να είναι η αλλαγή του ενισχυτή με κάποιον νεότερο και ικανότερο σε dsp.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.950
Reaction score
77.640
Καλησπέρα. Φτιάχνω δικό μου home cinema 5.1 με ενισχυτή harman/kardon AVR255. Είμαι σε αναζήτηση subwoofer. Είμαι ανάμεσα σε 10" και 12". Θέλω οπωσδήποτε να έχει όσο πιο καλή γίνεται απόκριση στις χαμηλές συχνότητες. Είναι για χώρο 40τμ. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι πολύ δυνατό σε ένταση για τον χώρο μου η τον ενισχυτή μου επειδή κάνω πολλά πάρτυ. Σας επισυνάπτω μερικά μοντέλα να μου πείτε αν είναι κάποιο κατάλληλο η αν έχετε να προτείνετε κάτι μέχρι 500€ θα το εκτιμούσα. Καλή Κυριακή!

Μοντέλα που έχω στο μυαλό μου:

10 ιντσες

Klipsch R-100SW
JBL Stage A100P
Presonus Temblor T10

12 ιντσες

Klipsch R-120SW
JBL Stage A120P
Taga Harmony TSW-212 SE
Wharfedale SW-12
για αρχή θα ρωτούσα ΑΝ και πόσο άμεσα έχεις σκοπό να πάρεις δεύτερο....
ΑΝ δεν έχεις σκοπό....θα κοιτούσα για δύο σε αυτό το μπάτζετ να τελειώνεις

να ξέρεις...καμία σχέση δεν έχει η χρήση ενός σαμπ με δύο....ΚΑΜΙΑ
ακόμα και ένα ''καλό'' να πάρεις με φουλ μπάτζετ στα 500....δύο μικρότερα με τα μισά λεφτα θα παίζουν καλύτερα
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Κατά τη δική μου γνώμη και εμπειρία, φτάνει. Όπως ήδη έγραψα, ο φίλος θα κρίνει αν του αρκεί το ένα και θα αποφασίσει ο ίδιος για τον εαυτό του. Κι αν είναι να πάρει και 2ο, αυτός είναι ένας ακόμη λόγος να μείνει εντός προϋπολογισμού.
Με 2Χ10" θα ειναι ισα ισα ΟΚ. Με 2Χ12" θα ειναι σουπερ.
Με ενα 10" δεν θα ειναι ΟΚ με τιποτα. Με ενα 12" θα ειναι ισα ισα ΟΚ για αρχη.
Με βαση αυτο το σκεπτικο του προτεινα να παει σε 12".
Αν ηταν να του προτεινω 10" θα του προτεινα το KRK 10.4G αλλα μεχρι να βαλει δευτερο δεν θα τον καλυπτει. Προσωπικα αν χωραει στο χωρο μια που ειναι τεραστιο, θα επαιρνα το Wharfedale SW-15 που θεωρω ειναι τρελο VFM στα 540€ για 15" sub με 400W ενισχυτη. Σημειωτεον, η τιμη του στην Ελλαδα ειναι για καποιο λογο η καλυτερη της Ευρωπης και της Αμερικης. Στην Αμερικη το βρισκεις απο 800-1100$ και στη Γερμανια 800€ (αν εχει καποια σημασια αυτο).
 
Last edited:

Μηνύματα
4.874
Reaction score
3.968
Τα 20 τετραγωνικα δηλαδη ειναι λιγα και φτανει ενα 10"?
Εχω σε 20 τετραγωνικα ενα 12" Monolith, και ενα 10" Pure acoustics και δεν φτανουν.
Στην αρχη ειχα το 10" που το μετεφερα απο χωρο 12τμ που ηταν υπεραρκετο, και στα 20τμ εξαφανιστηκε.

Το Temblor για καποιο περιεργο λογο παιρνει (επαιρνε) συνεχεια συστασεις αλλα μετρησεις του δεν εχουμε δει πουθενα και στο Thomann μεχρι που καταργηθηκε γιατι αλλαξε μοντελο υπηρχαν απειρες αναφορες οτι 1ον δεν κατεβαινει κατω απο 40Hz, και 2ον εχει κατα πολυ συχνα προβληματα με τον ενισχυτη του που χαλαει.
Απο μονο του 10 ιντσο σε 20 τμ αν ειναι αρκετο η οχι μαλλον δεν λεει. Εγω στα 20 τμ ειχα στο παρελθον καποια σαμπ (οχι δυο μαζι) που μου ηταν σχετικα αδιαφορα. Οταν εβαλα της φοκαλ που εχει εντεκα ιντσες μου φαινοταν οτι θα γκρεμιζαν οι τοιχοι. Επρεπε απαραιτητα να κανω μπασοπαγιδες γιατι ηταν αδυνατο να παιξει χυμα στο κυμα.

Εφ οσον σαν προοπτικη παει σε δυο σαμπ, πρεπει πρωτα απ ολα ο ενισχυτης να δεχεται δυο σαμπ κι αν δεν το κανει αυτο ο ενισχυτης θα πρεπει να το κανει το ιδιο το σαμπ αρα θα πρεπει να υπαρχει εξ αρχης προβλεψη για κατι τετοιο, αλλιως θα μπλεξει με αλχημειες.
 

Μηνύματα
1.298
Reaction score
2.575
Δεν είναι μόνο οι ίντσες το κριτήριο για την επιλογή subs.
Ο χώρος που ήδη αναφέρθηκε, ποια ηχεία έχει , ο απαραίτητος εξοπλισμός για το ταίριασμα και το κροσάρισμα κ.λ.π πρέπει να ληφθούν επίσης υπόψιν
 

Μηνύματα
1.248
Reaction score
2.068
Δες και μεταχειρισμενα.
Ειναι κριμα να μην παρεις κατι αρκετα καλυτερο απο αυτα που εχεις αναφερει.
Ειδικα αν ανεβεις 100 ευρω πανω απο το budget σου, υπαρχει μια πολυ καλη περιπτωση.
Καλες αγορες.
 

Μηνύματα
3.668
Reaction score
5.504
Καλημέρα εγώ θα σου πω ότι δεν έχει πάτο το πηγάδι και είναι συμπέρασμα που το έβγαλα με τον κακό τρόπο. Υπάρχει βέβαια το αντικειμενικό κριτήριο της reference στάθμης για να πούμε ότι τόσο πρέπει να είναι by the book η πίεση που πρέπει να φτάσεις αλλά σε αυτό το μπάτζετ δεν είναι εφικτό.
Εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα σε αυτά τα λεφτά να βρεις σε μτχ εντός εγγύησης svs pb1000. Για home cinema που θες το ported θα βοηθήσει στη μέγιστη στάθμη με καλύτερο vfm. Μπορείς να δεις και πιο οικονομικά ported όπως το temblor t10 αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι η καλύτερη επιλογή για το λόγο που το θες. Τα δύο Σάμπ σε αυτά τα λεφτά δε νομίζω ότι είναι ρεαλιστικό σενάριο οπότε διαλέγεις και παίρνεις ότι έχει το μεγαλύτερο spl κάτω από τα 500.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.158
Ο άνθρωπος είναι φοιτητής, θέλει να παρτάρει.. :biggrin: (θυμάστε πως ήταν..? 😛)
Συμφωνώ με SpZach να πάρει το μεγαλύτερο - δυνατότερο που μπορεί μόνο γι' αυτο το λόγο..
Τουλάχιστον έτσι δεν θα έχει σοβαρά παράπονα σε στάθμες μέχρι να πάρει δεύτερο.. ;)
Με το δεύτερο θα στείλει και τους γείτονες διακοπές.. :tongue:
Το Wharfedale SW-15 δεν το ξέρω αλλά ο SpZach συνήθως δεν προτείνει αν δεν έχει μια ''εικόνα'' οπότε.. :drinks:
Γίνεται και σούπερ σκαμπό για μαζώξεις με μια μαξιλάρα.. :party:
Το Kali επίσης είναι super (αν μπορεί να ανεβάσει το μπάτζετ).
Η αντοχή - στιβαρότητα είναι ένα θέμα αφού μιλάμε για πάρτυ και τζέρτζελα, αυτό εγώ θα πρόσεχα περισσότερο σε αυτή την περίπτωση.
Δώσε πόνο φίλε.. 8-)
Πες και με τι ηχεία παίζεις (ή έχεις σκοπό να πάρεις) να έχουμε μια εικόνα..
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Καλημερα .Θα μιλησω για μια ιστοριουλα που εγινε προσφατα κατα την επισκεψη του μεγαλου μου αδελφου για να ακουσει 2 ηχο συστηματα στο χωρο μου Δεν ειναι πορωμενος , εχει μονο ενα home cinema για ταινιες .
Εχω ενα ζευγος lsx με ενα σαμπ κλειστου τυπου αρκετα παλιο αλλα σχετικα καλο της ταξεως των 500€ ητοι μαζι με τα lsx 1500€ περιπου
Στον ιδιο χωρο στο κεντρο των lsx εχω ενα Sonos play 5 gen 2 500€
Tου εβαλα 2-3 τραγουδια και στα 2 και η απαντηση του ηταν "Το Sonos ειναι καλυτερο εχει καλυτερο μπασο " !

Ειχε δικιο ! Η διαφορα μεταξυ των 2 στην ιδια σταθμη ( μετρημενα με umik +rew) ειναi 5 Hz !
Το Sonos κατεβαινει 5hz πιο χαμηλα αλλα απο εκει κ μετα ( λογω χωρου και τοποθετησης και μονο για αυτο ) κανει
μια τεραστια κοιλια , οι υπολοιπες χαμηλες συχνοτητες ειναι σχεδον ανυπαρκτες μεχρι τα 100hz σε αντιθεση με τα lsx που εχουν γεματο το φασμα των χαμηλων
Ομως αυτο αμεσως που εκανε εντυπωση και διαλεξε το ηχειο ηταν το ποσο χαμηλα ακουγοταν

Τροφη για σκεψη .. προσωπικα περιμενω να αγορασω το svs 1000 pro πανω απο 3 χρονια .

Τωρα εσυ αν διαθετεις 500€ σε δοσεις των 12 ειναι 42€ το μηνα και του svs 62€ το μηνα
Να πω επισης οτι εχει 5 ετη εγγυηση και dsp ρυθμισης των χαμηλων αναλογα το χωρο σου
Επισης θεωρειται ως μαρκα reference των subs !
Αυτα απο εμενα καλες αγορες !
 

Μηνύματα
1.606
Reaction score
1.923
Ο άνθρωπος είναι φοιτητής, θέλει να παρταρει.
Το Wharfedale SW-15 δεν το ξέρω αλλά ο SpZach συνήθως δεν προτείνει αν δεν έχει μια ''εικόνα'' οπότε.
Έτσι ακριβώς. Αν δεν έχω κάποια εικόνα, δεν προτείνω. Δυστυχώς με το συγκεκριμένο Wharfedale το μόνο που έχω είναι ένα review στο YouTube στα γερμανικά που όμως έχει μετρήσεις nearfield που δείχνουν καλή συμπεριφορά. Δεν κατεβαίνει πολύ χαμηλά (γύρω στα 28Hz αν θυμάμαι καλα) αλλά φαινεται να έχει πολύ καλό midbass και αρκετά ομαλή απόκριση (σημειωτέον, ουτε το Kali κατεβαίνει πολύ χαμηλά)
Ότι πρέπει για παρτυ. Το μόνο πρόβλημα είναι ο όγκος του.
Αν ο νηματοθετης είχε την διάθεση να πάει σε μεταχειρισμένο θα του πρότεινα κι εγώ μεταχειρισμένο SVS αλλά είπε ότι προτιμά να πάρει καινούριο και σε καινούργιο οι επιλογές είναι λίγες.
 
Last edited:

Μηνύματα
981
Reaction score
2.122
Επειδή δυστυχώς χαλάνε, η εγγύηση είναι τεράστιας σημασίας σε subs και ενεργά. Ποια εταιρία δίνει 5 χρόνια εγγύηση και πόσα δίνουν οι άλλες, χάθηκα λιγάκι μέσα στις απαντήσεις
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Ο άνθρωπος είναι φοιτητής, θέλει να παρτάρει.. :biggrin: (θυμάστε πως ήταν..? 😛)
Συμφωνώ με SpZach να πάρει το μεγαλύτερο - δυνατότερο που μπορεί μόνο γι' αυτο το λόγο..
Τουλάχιστον έτσι δεν θα έχει σοβαρά παράπονα σε στάθμες μέχρι να πάρει δεύτερο.. ;)
Με το δεύτερο θα στείλει και τους γείτονες διακοπές.. :tongue:
Το Wharfedale SW-15 δεν το ξέρω αλλά ο SpZach συνήθως δεν προτείνει αν δεν έχει μια ''εικόνα'' οπότε.. :drinks:
Γίνεται και σούπερ σκαμπό για μαζώξεις με μια μαξιλάρα.. :party:
Το Kali επίσης είναι super (αν μπορεί να ανεβάσει το μπάτζετ).
Η αντοχή - στιβαρότητα είναι ένα θέμα αφού μιλάμε για πάρτυ και τζέρτζελα, αυτό εγώ θα πρόσεχα περισσότερο σε αυτή την περίπτωση.
Δώσε πόνο φίλε.. 8-)
Πες και με τι ηχεία παίζεις (ή έχεις σκοπό να πάρεις) να έχουμε μια εικόνα..
Δημητρη το οτι καποιος ειναι φοιτητης , μεροκαματιαρης, δεν μας απασχολει Μας απασχολει το ποσό που δινει καποιος για την αγορα ενος προιοντος Θα πληροφορηθει απο εμας για καποια προιοντα και μετα αποφασιζει ο ιδιος
Η τσεπη ειναι δικη του Εχουμε δει ουκ ολιγες φορες που καποιος ξεκινησε απο ενα συγκεκριμενο ποσο κ τελικα ανεβηκε και αντιστροφως . Λεφτα υπάρχουν !:gamer::lolsign:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.158
Δημητρη το οτι καποιος ειναι φοιτητης , μεροκαματιαρης, δεν μας απασχολει Μας απασχολει το ποσό που δινει καποιος για την αγορα ενος προιοντος Θα πληροφορηθει απο εμας για καποια προιοντα και μετα αποφασιζει ο ιδιος
Η τσεπη ειναι δικη του Εχουμε δει ουκ ολιγες φορες που καποιος ξεκινησε απο ενα συγκεκριμενο ποσο κ τελικα ανεβηκε και αντιστροφως . Λεφτα υπάρχουν !:gamer::lolsign:
(Φορ δε ρέκορντ) Για το partying είπα το.. ''είναι φοιτητής'' ;)
Το μπάτζετ είναι συχνά θέμα.. ρευστό, ναι :biggrin:
 

Μηνύματα
21
Reaction score
32
Ο άνθρωπος είναι φοιτητής, θέλει να παρτάρει.. :biggrin: (θυμάστε πως ήταν..? 😛)
Συμφωνώ με SpZach να πάρει το μεγαλύτερο - δυνατότερο που μπορεί μόνο γι' αυτο το λόγο..
Τουλάχιστον έτσι δεν θα έχει σοβαρά παράπονα σε στάθμες μέχρι να πάρει δεύτερο.. ;)
Με το δεύτερο θα στείλει και τους γείτονες διακοπές.. :tongue:
Το Wharfedale SW-15 δεν το ξέρω αλλά ο SpZach συνήθως δεν προτείνει αν δεν έχει μια ''εικόνα'' οπότε.. :drinks:
Γίνεται και σούπερ σκαμπό για μαζώξεις με μια μαξιλάρα.. :party:
Το Kali επίσης είναι super (αν μπορεί να ανεβάσει το μπάτζετ).
Η αντοχή - στιβαρότητα είναι ένα θέμα αφού μιλάμε για πάρτυ και τζέρτζελα, αυτό εγώ θα πρόσεχα περισσότερο σε αυτή την περίπτωση.
Δώσε πόνο φίλε.. 8-)
Πες και με τι ηχεία παίζεις (ή έχεις σκοπό να πάρεις) να έχουμε μια εικόνα..
Τέλειος. Σε συμπάθησα! Τα ηχεια που έχω τώρα θα τα αλλάξω αφού ξεμπλεξω με subwoofer επειδή χρειζουν αλλαγής.
Οπότε καταλήγω ανάμεσα σε 12 ιντσες και σε περίπτωση των 15 αν πάρω το wharfedale. Το Taga Harmony TSW-212 SE εχει μεγάλη διαφορά από το wharfedale SW-15; Άσχετα από το μέγεθος του οδηγού. Έχουν μεγάλη διαφορά στην απόκριση; Όπως και το SVS SB 1000 που επίσης σκέφτομαι να αγοράσω.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.197
Reaction score
19.158
Τέλειος. Σε συμπάθησα! Τα ηχεια που έχω τώρα θα τα αλλάξω αφού ξεμπλεξω με subwoofer επειδή χρειζουν αλλαγής.
Οπότε καταλήγω ανάμεσα σε 12 ιντσες και σε περίπτωση των 15 αν πάρω το wharfedale. Το Taga Harmony TSW-212 SE εχει μεγάλη διαφορά από το wharfedale SW-15; Άσχετα από το μέγεθος του οδηγού. Έχουν μεγάλη διαφορά στην απόκριση; Όπως και το SVS SB 1000 που επίσης σκέφτομαι να αγοράσω.
Το μόνο που μπορώ να πω γι' αυτό είναι πως απ' όσο γνωρίζω η Wharfedale είναι καλύτερη εταιρία από την άλλη και η svs πιο γνωστή κι απ' τις δυο για τα sub της..
Τεχνικές - κατασκευαστικές διαφορές - λεπτομέρειες για αυτά τα προιόντα δεν ξέρω. (θα σου πουν οι άλλοι?)

Do this..
Πάρε 20-40 ακουστικά ψείρες με wifi να μοιράζεις στον κόσμο (αν χωράτε περισσότεροι άστο, δεν συμφέρει..:tongue:), ένα μεγάλο sub για την αίσθηση της δόνησης και θα κάμεις τα πχιο πρωτοποριακά πάρτυ.. :party:
Benefits..
-Καλύτερος ήχος..
-Δεν ακούς τι σου λέει η γκόμ.. :roflmao:
-Δεν θα φύγουν οι γείτονες (να υπάρχει κάποιος δίπλασ' να δανειστείς λίγο ζάχαρη βρε αδερφέ :smoke:)
-..και μπορεί να σου βγει πιο φθηνά.. :whistling:

:lolsign:
 
Last edited:






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.649
Μηνύματα
2.870.795
Members
37.928
Νεότερο μέλος
Spirand
Top