NAS ή κάτι άλλο;

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.739
Το Beelink δεν θα έχει κανένα πρόβλημα να δουλεύει συνέχεια.
Ό,τι και να πάρεις, καλύτερα ενσύρματα παρά ασύρματα, αν και μπορείς σχεδόν σε όλα να συνδεθείς χωρίς καλώδιο.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
83
@GPxr Το γνωρίζω ότι το NAS θα το χρησιμοποιήσω και αλλού, όπως torrenting κλπ... Εάν κατάλαβα καλά, το transcoding είναι η μεταβολή του αρχείου ώστε να είναι συμβατό με την συσκευή θέασης, η οποία απαιτεί CPU με ενσωματωμένη GPU. Εγώ χρησιμοποιώ μόνο την Sony για θέαση και ακόμα και ο ενσωματωμένος player παίζει ό,τι έχω δοκιμάσει, άρα δεν χρειάζομαι transcoding? Ούτε plex pass να υποθέσω...

@symos Από αυτά που διάβασα για τα NAS για plex server, η καλύτερη λύση είναι hardware από Asus και OS από Synology. Είδα και για το Xpenelogy, δεν ήξερα ότι μπορεί να μπεί και σε PC, σκεφτόμουν κάποιο Asustor και να το πέρναγα εκεί. Λόγω έλλειψης χρόνου και γνώσεων, τότε σκέφτηκα την λύση του mini pc όπως το Beelink EQ12. Το οποίο όμως είναι κατασκευασμένο να λειτουργεί 24/7;

Εάν καταλήξω σε NAS, θα μπορεί αυτό να συνδεθεί ασύρματα και όχι με ethernet στο router;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Εφόσον μέχρι τώρα η τηλεόραση παίζει τα πάντα, το transcoding δεν το χρειάζεσαι. Θα το χρειαζόσουν αν η τηλεόραση δεν μπορούσε να παίξει 4κ και έπρεπε να το διαμορφώσεις σε 1080 για να παίξει.

Αυτά που λέει ο Συμος είναι ταμάμ αλλά ξεπερνάνε σε γνώσεις αυτές του μέσου χρήστη. Περί ορέξεως και διαθέσιμου χρόνου βέβαια αξίζει κάποιος να ασχοληθεί αλλά σίγουρα δεν μιλάμε για κάτι plug and play.

NAS με καλώδιο στο router ή στο access point που εξυπηρετεί την τηλεοραση και δεν ξανά ασχολησε.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
7
Σας ευχαριστώ πολύ όλους για την βοήθειά σας, καταλήγω προς το Beelink EQ12 λόγω κόστους, ευκολία χρήσης και συγκεκριμένης ανάγκης (μόνο plex server).
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.022
Reaction score
6.815
Γιατί δεν πας καλύτερα σε κάτι τέτοιο;

Πολύ μικρή διαφορά στην τιμή, πολλαπλάσιες επιδόσεις.

Θα μου πεις τις χρειάζομαι; Μάλλον όχι. Και προφανώς όσο πιο πάνω πας σε τιμή, τόσο καλύτερες επιδόσεις.

Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση η μικρή διαφορά τιμής σε σχέση με τις πολλαπλάσιες επιδόσεις νομίζω αξίζει για να είσαι όσο δυνατόν πιο future proof.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
7
Όσο το σκέφτομαι περισσότερο, τείνω να καταλήγω στο NAS τελικά...
Και λόγω ευκολίας σύνδεσης στο χώρο μου (μόνο ένα καλώδιο ethernet σε σχέση με το mini pc) και πληθώρα δυνατοτήτων.
Ποιο θα μου προτείνατε;
Εννοείτε για plex, torrenting, backup φωτογραφιών, άντε και κανένα φάκελο με έγγραφα για να είναι προσβάσιμα στο γραφείο (με αυτή την σειρά "σημασίας" για μένα).
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Με τη Synology είμαι πολύ ευχαριστημένος. Εγώ θα πρότεινα αν σε παίρνει οικονομικά τη σειρά 923+. Έχω το προηγούμενο μοντέλο 920+ και με emby δεν έχει χω αντιμετωπίσει κανένα προβλημα. Θα έλεγα ότι κοιτάξεις να έχει τουλάχιστον 3 θέσεις για δίσκους ιδανικά 4
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.022
Reaction score
6.815
Δες την τιμή του 923+ και αν θες βοήθεια με το στήσιμο του OpenMediaVault, εδώ είμαστε 😂

Υ.Γ. Αυτό με το ένα καλώδιο δεν το κατάλαβα. Ένα headless pc δεν θέλει παραπάνω καλώδια εκτός από ρεύμα και δίκτυο (αν πας σε ενσύρματο)
 

Μηνύματα
49
Reaction score
7
@symos
Όταν λες headless pc, εννοείς χωρίς να συνδέσω monitor; το beelink ή όποιο mini pc, δεν θέλει monitor (keyboard, mice, σαν standalone pc κλπ);
Αν το κουμπώσω στο router, θα το βλέπω δικτυακά όπως ένα nas;

@Jack.v
Το 923+ είδα ότι φοράει ryzen χωρίς embedded graphics. Προς το παρόν δεν χρειάζομαι transcoding. Δεν θα ήταν πιο future proof ένα NAS με ενσωματωμένα γραφικά; Δεν ξέρω άν το site αυτό είναι αξιόπιστο, στο κομμάτι του Plex λέει μερικά ενδιαφέροντα πράγματα.
 
Last edited:

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.739
@symos
Όταν λες headless pc, εννοείς χωρίς να συνδέσω monitor; το beelink ή όποιο mini pc, δεν θέλει monitor (keyboard, mice, σαν standalone pc κλπ);
Αν το κουμπώσω στο router, θα το βλέπω δικτυακά όπως ένα nas;

@Jack.v
Το 923+ είδα ότι φοράει ryzen χωρίς embedded graphics. Προς το παρόν δεν χρειάζομαι transcoding. Δεν θα ήταν πιο future proof ένα NAS με ενσωματωμένα γραφικά; Δεν ξέρω άν το site αυτό είναι αξιόπιστο, στο κομμάτι του Plex λέει μερικά ενδιαφέροντα πράγματα.
Μετά που θα το "στήσεις", τo mini PC δεν χρειάζεται τίποτα περισσότερο από τα καλώδια ρεύματος και δικτύου, ακριβώς όπως και το NAS. Μόνο εάν θέλεις να το δουλεύεις ως φυσικό σταθμό εργασίας χρειάζεται οθόνη, πληκτρολόγιο και ποντίκι.
Για το hardware transcoding έχεις δίκιο, αλλά όχι για το future proofing. Ο επεξεργαστής του 923+ είναι πολύ καλύτερος από του 920+. Εάν δεν χρειάζεσαι video transcoding ή χρειάζεσαι ελαφρύ (πχ μετατροπή Dolby Digital σε stereo ή rescaling 1080 σε 720) το 923+ παραμένει καλύτερη επιλογή, ενώ είναι καλύτερο σε φιλοξενία υπηρεσιών, εικονικών μηχανών, κλπ.
Ούτως ή άλλως, ιδανικά θέλουμε όλες μας οι συσκευές να παίζουν απευθείας το υλικό βίντεο που έχουμε, χωρίς ανάγκη transcode.
 

Μηνύματα
7.274
Reaction score
11.822
Όταν λες headless pc, εννοείς χωρίς να συνδέσω monitor; το beelink ή όποιο mini pc, δεν θέλει monitor (keyboard, mice, σαν standalone pc κλπ);
Αν το κουμπώσω στο router, θα το βλέπω δικτυακά όπως ένα nas;
Και ένα παλιό pc να βάλεις που το έχεις και κάθεται να σκονίζεται, μπορεί μια χαρά να γίνει ένας αποθηκευτικός χώρος που θα τρέχει λογισμικό nas. Είναι κάτι που έχω αρχίσει να κάνω με τα παλιά μου pc's.
Οθόνη θα σου χρειαστεί μόνο για την εγκατάσταση του λογισμικού στον υπολογιστή, μετά, ακόμα και η παραμετροποίηση θα γίνει μέσω δικτύου, χωρίς οθόνη.
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Δες την τιμή του 923+ και αν θες βοήθεια με το στήσιμο του OpenMediaVault, εδώ είμαστε 😂
Το πληρώνει μια φορά και δε θα ασχοληθεί ιδιαίτερα. Εκείνος επιλέγει ;)
Σίγουρα υπάρχουν φτηνότερες λύσεις και δυνατότερες υπολογιστικά το θέμα είναι ο χρόνος και η διάθεση με το πόσο θέλεις να ασχοληθείς
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.022
Reaction score
6.815
Το πληρώνει μια φορά και δε θα ασχοληθεί ιδιαίτερα. Εκείνος επιλέγει ;)
Σίγουρα υπάρχουν φτηνότερες λύσεις και δυνατότερες υπολογιστικά το θέμα είναι ο χρόνος και η διάθεση με το πόσο θέλεις να ασχοληθείς
Δεν μιλάμε όμως ακριβώς για "φθηνότερες λύσεις", αλλά για διαφορετικά πράγματα.

Αν ο άνθρωπος ξεκινούσε και έλεγε "ψάχνω NAS", θα του έλεγα κι εγώ να πάρει Synology και όχι να ασχοληθεί με diy λύσεις. Ίσως το έθετα σαν επιλογή, αλλά σίγουρα η πρότασή μου θα ήταν ένα έτοιμο.

Εδώ όμως δεν ήθελε NAS, αλλά κάτι άλλο. Που αυτό το "κάτι άλλο", το κάνει μεν και ένα NAS, αλλά το κάνει χειρότερα (από πλευράς επιδόσεων, αν και όπου μπορεί να φανούν χρήσιμες) και πιο ακριβά. Οπότε για την ανάγκη που έθεσε, δυσκολεύομαι να προτείνω μια λύση που είναι και χειρότερη και πιο ακριβή.

Ούτε πιστεύω πως ο χρόνος ενασχόλησης για να στήσεις ένα Synology Nas με images κλπ. είναι τόσο σημαντικά μικρότερος από το να στήσεις κάτι άλλο.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Καλησπέρα παιδάκια.

Για να μην ανοιγω νεο θέμα εχω τον εξής προβληματισμό.
Έχω ένα NAS WD MyCloud Ultra EX2, ως NAS, στο οποίο πέρα απο τα Backup κλπ, εχω και ξεχωριστό χώρο για τα media μου. Πρόσφατα του έβαλα και το Plexi Media Server, βλέπω όμως οτι δεν την πολυπαλεύει σε trascoding αρχείων media 1080 και πάνω. Στο μυαλό μου παίζουν 2 λύσεις:


1) Ή να παρω ενα πιο σύγχρονο NAS,


2) Ή να στήσω ενα mini pc αποκλειστικά για χρήση σαν NAS.


Tι προτείνετε από τα 2;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.739
Δεν μας δίνεις και πολλές πληροφορίες :)
Εάν σε ενδιαφέρει το (hardware) transcoding, είτε κοιτάς κάποιο NAS με Intel CPU, είτε κάποιο PC με σχεδόν οποιαδήποτε GPU (ακόμη και ενσωματωμένη στον επεξεργαστή).
Παράμετροι επιλογής μπορεί να είναι:
κόστος
form factor: μέγεθος/σχήμα κουτικού, αριθμός δίσκων που θέλεις
κατανάλωση ενέργειας
άλλες απαιτήσεις εκτός από Plex και storage
εάν έχεις ήδη εξοπλισμό που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις

Χωρίς άλλες παραμέτρους, εγώ θα προτιμούσα το PC γιατί είναι πιο ευέλικτο και συνήθως βγαίνει και φτηνότερο για τα ίδια χαρακτηριστικά. Αντίθετα, είναι πιο απαιτητικό τόσο χωροταξικά όσο και στην παραμετροποίηση.
 

Μηνύματα
2.322
Reaction score
363
Εγω να ρωτήσω κάτι πολύ απλό.
Γιατί εν έτη 2024 χρειάζεστε το transcoding?
Όλες οι συσκευες πλέον ακόμα και τα low range κινητά παίζουν 4Κ.
Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις streaming από κινητό remotely με 4G-5G και να σου τρώει τα data. Αλλά και πάλι και 720p να στριμάρεις 2-3 giga θα στα φαει.
Αν ο μονος λόγος είναι το εξωτερικό streaming από κινητό, βάλε το "στρεμιο" και δες ότι ταινία θες.
Γιατί να δίνεις ένα σωρό λεφτά για υποστήριξη transcoding;
Χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια Nas για να αναπαραγωγή ταινιων στην TV-Projector, να ακούω μουσική στο ηχοσύστημα και ποτέ η μη δυνατότητα transcoding δεν μου στάθηκε εμπόδιο.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Δεν μας δίνεις και πολλές πληροφορίες :)
Εάν σε ενδιαφέρει το (hardware) transcoding, είτε κοιτάς κάποιο NAS με Intel CPU, είτε κάποιο PC με σχεδόν οποιαδήποτε GPU (ακόμη και ενσωματωμένη στον επεξεργαστή).
Παράμετροι επιλογής μπορεί να είναι:
κόστος
form factor: μέγεθος/σχήμα κουτικού, αριθμός δίσκων που θέλεις
κατανάλωση ενέργειας
άλλες απαιτήσεις εκτός από Plex και storage
εάν έχεις ήδη εξοπλισμό που θα μπορούσες να αξιοποιήσεις

Χωρίς άλλες παραμέτρους, εγώ θα προτιμούσα το PC γιατί είναι πιο ευέλικτο και συνήθως βγαίνει και φτηνότερο για τα ίδια χαρακτηριστικά. Αντίθετα, είναι πιο απαιτητικό τόσο χωροταξικά όσο και στην παραμετροποίηση.
Για να ειμαι ειλικρινής οταν το έστησα το NAS το είχα απλά και μονο για αποθήκευση δεδομένων. Δεν ειχα ασχοληθεί να το χρησιμοποιήσω σαν media. Οταν αγόρασα την 65άρα επεσε η ιδέά απο την σύζηγο αν θα μπορούμε απο το WD να τα βλέπουμε στην TV χωρις να μας νοιάζει αν η TV παίζει το τάδε ή το δείνα αρχείο.
Οταν εβαλα τον Plex server και δοκιμάσαμε να δούμε καποιες ταινίες σε άσχετα σημεία είχαμε κολλήματα του στυλ να περιμένουμε να "φορτώσει". Λίγο που το έψαξα παντού γράφανε για θέμα του WD και των χαρακτηριστικών του σχετικά με το transcoding των αρχείων. Λες να μην ειναι θεμα του WD και να ειναι θέμα καποιας ρύθμισης;

Εγω να ρωτήσω κάτι πολύ απλό.
Γιατί εν έτη 2024 χρειάζεστε το transcoding?
Όλες οι συσκευες πλέον ακόμα και τα low range κινητά παίζουν 4Κ.
Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις streaming από κινητό remotely με 4G-5G και να σου τρώει τα data. Αλλά και πάλι και 720p να στριμάρεις 2-3 giga θα στα φαει.
Αν ο μονος λόγος είναι το εξωτερικό streaming από κινητό, βάλε το "στρεμιο" και δες ότι ταινία θες.
Γιατί να δίνεις ένα σωρό λεφτά για υποστήριξη transcoding;
Χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια Nas για να αναπαραγωγή ταινιων στην TV-Projector, να ακούω μουσική στο ηχοσύστημα και ποτέ η μη δυνατότητα transcoding δεν μου στάθηκε εμπόδιο.
Εξωτερικό streaming κάνω πολύ σπάνια, μονο οταν ειμαστε εξοχικό και αυτο σπάνια να κλειστουμε να δούμε ταινία.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.933
Reaction score
3.739
Εγω να ρωτήσω κάτι πολύ απλό.
Γιατί εν έτη 2024 χρειάζεστε το transcoding?
Όλες οι συσκευες πλέον ακόμα και τα low range κινητά παίζουν 4Κ.
Ο μόνος λόγος που μπορώ να σκεφτώ είναι να κάνεις streaming από κινητό remotely με 4G-5G και να σου τρώει τα data. Αλλά και πάλι και 720p να στριμάρεις 2-3 giga θα στα φαει.
Αν ο μονος λόγος είναι το εξωτερικό streaming από κινητό, βάλε το "στρεμιο" και δες ότι ταινία θες.
Γιατί να δίνεις ένα σωρό λεφτά για υποστήριξη transcoding;
Χρησιμοποιώ εδώ και 15 χρόνια Nas για να αναπαραγωγή ταινιων στην TV-Projector, να ακούω μουσική στο ηχοσύστημα και ποτέ η μη δυνατότητα transcoding δεν μου στάθηκε εμπόδιο.
Ο σκοπός είναι να μην κάνεις ποτέ transcode, αλλά μπορεί να τύχει να έχεις αρχείο με χαρακτηριστικά που δεν υποστηρίζει η τηλεόραση: Video codec (πχ δεν παίζει h265/HEVC), audio codec (πχ δεν παίζει dts) ή ακόμα και υποτίτλους.
Βεβαίως μπορείς να πάρεις ένα εξωτερικό media player με λιγότερα χρήματα απ' όσο θα κοστίσει ένα νέο NAS, ή αντί για NAS να πάρεις νέα TV ;)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.951
Reaction score
41.222
Δεν χρειάζεσαι transcoding, ασε το player να διαβάζει τα αρχεία από το nas.
 

Μηνύματα
6
Reaction score
1
Ο σκοπός είναι να μην κάνεις ποτέ transcode, αλλά μπορεί να τύχει να έχεις αρχείο με χαρακτηριστικά που δεν υποστηρίζει η τηλεόραση: Video codec (πχ δεν παίζει h265/HEVC), audio codec (πχ δεν παίζει dts) ή ακόμα και υποτίτλους.
Βεβαίως μπορείς να πάρεις ένα εξωτερικό media player με λιγότερα χρήματα απ' όσο θα κοστίσει ένα νέο NAS, ή αντί για NAS να πάρεις νέα TV ;)
H τηλεόραση είναι η Samsung 65 Q80CA

Δεν χρειάζεσαι transcoding, ασε το player να διαβάζει τα αρχεία από το nas.
Aρα μπορεί να ειναι και θέμα ρυθμίσεων του plexi?
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.951
Reaction score
41.222
Aρα μπορεί να ειναι και θέμα ρυθμίσεων του plexi?
πιθανότατα, κάποτε το είχα στήσει στην τηλεόραση και νομίζω μια χαρά δούλευε, πάνε και χρόνια πίσω. Οι τηλεοράσεις πλέον έχουν διάφορες εφαρμογές, δες και καμία άλλη.
Σε κάθε περίπτωση αν είναι να πάρεις κάτι τότε πάρε ένα player που θα δουλεύει καλά παρά ένα NAS.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.653
Μηνύματα
2.869.000
Members
37.941
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top