NAS ή κάτι άλλο;

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Θα παρω αλλους 3. Προς το παρον θελω να αδειασω τους σκληρους του υπολογιστη απο media αρχεια !
Φυσικα δεν εχω καταφερει να δω το nas :biggrin: μεχρι να ερθει φιλος να το σεταρει θα κοιταω το φωτακι να αναβοσβηνει....

Λογω αγνοιας . Τον ειδα κοκκινο και ειπα καλος ειναι :)
Εφόσον δεν τον βάλεις σε συστοιχία, μπορείς και να τον κρατήσεις, δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα.
Εάν δεν βαριέσαι να τον αλλάξεις, επίλεξε WD Red Plus ή Seagate Ironwolf και γι' αυτόν, σίγουρα για τους άλλους, ώστε να έχεις την επιλογή να τους βάλεις σε RAID.
 



Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Να σας γράψω τα κριτήρια του spylab για τον δίσκο;
Προχθές στο τηλέφωνο:

-Τι δίσκους έχεις εσύ;
-4ΤΒ
-Θέλω να έχω μεγαλύτερους απο 'σένα. Θα πάρω 8ΤΒ.

😂😍
 




spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.562
Reaction score
30.948
Γολγοθας. NAS ok , Emby ok αλλα δεν βλεπει το περιεχομενο στο HD του NAS για να οργανωσει την βιβλιοθηκη o_O Εχει να κανει κατι με τα permissions στους φακελους.
Μεχρι στιγμης εχω καταφερει οταν ψαχνει (που δεν βρισκει ) η μπαρα να γινει απο πρασινη μπλε :)

Τουλαχιστον γεμιζω σιγα σιγα περιεχομενο....

Στα καλα νεα το NAS με το ενα HD ειναι εντελως αθορυβο !
 

Μηνύματα
1.381
Reaction score
1.158
Και με το δεύτερο το ίδιο αθόρυβο θα είναι;) κατέβασε στο κινητό ή ταμπλετ ds get και ds file ώστε να κάνει τα πάντα από κει χωρίς να ανοίγεις καθόλου pc
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.562
Reaction score
30.948
Δεν το σβηνω ποτε το Desktop :) αλλα σιγα σιγα θα οργανωθω.....

Τελος στο hijack του νηματος του manmar


 
Last edited:

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει το Synology ds420j.
Το ρουτερ που εχω είναι το Tp link vr600
media player το Zidoo z1000 pro

το nas δεν κάνει κανενα transcoding. Απλά ειναι για την αποθήκευση των ταινιών. Την αναπαραγωγή την κάνει το zidoo.

Παρότι το ζιντου "είδε" αμέσως το Synology μέσω δικτύου, έχω πρόβλημα στην αναπαραγωγή μεγάλων αρχείων π.χ 50gb και πάνω. Σε τέτοια αρχεία υπάρχουν παγωματα και σπασίματα στην αναπαραγωγή.

Θέλω να ρωτήσω αν το πρόβλημα είναι στο νασ ή στο ρουτερ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω;

Να σημειώσω ότι από σκληρό με USB το ζιντου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει το Synology ds420j.
Το ρουτερ που εχω είναι το Tp link vr600
media player το Zidoo z1000 pro

το nas δεν κάνει κανενα transcoding. Απλά ειναι για την αποθήκευση των ταινιών. Την αναπαραγωγή την κάνει το zidoo.

Παρότι το ζιντου "είδε" αμέσως το Synology μέσω δικτύου, έχω πρόβλημα στην αναπαραγωγή μεγάλων αρχείων π.χ 50gb και πάνω. Σε τέτοια αρχεία υπάρχουν παγωματα και σπασίματα στην αναπαραγωγή.

Θέλω να ρωτήσω αν το πρόβλημα είναι στο νασ ή στο ρουτερ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω;

Να σημειώσω ότι από σκληρό με USB το ζιντου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ
Πιστεύω ότι φταίει ο router και κυρίως οι πόρτες switch του. Εφόσον έχεις tplink router υπάρχουν κάποια φθηνά business switches της tplink στα 50 60 ευρώ με 5 πόρτες που έχουν και quality of service και θα σου δίνουν καλύτερη διαχείρηση των δεδομένων απο το ενσωματόμενο του router.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Καλημέρα ευχαριστώ για την απάντηση. Πως χρησιμοποιώ το switch;

Το βάζω ανάμεσα σε νασ και ρουερ; δίνει δυνατότητα ενσυρματης σύνδεσης νασ-media player;
 

Μηνύματα
1.363
Reaction score
4.579
Το βάζεις μετά το ρούτερ και συνδέεις πάνω του το nas και το zidoo. Προσοχή! το switch να ειναι 1000αρι.
 


Μηνύματα
1.363
Reaction score
4.579
Ναι. Managed αν σκέφτεσαι να ρίξεις και άλλες συσκευές πάνω του, unmanaged αν αφήσεις μονο το nas και το zidoo.

BTW
Εγώ εχω το παρακάτω ρουτερ και εχω ρίξει πάνω του το pc μου, τον server και το shield pro (ενσύρματα) κα 3 fire tv cube 3d gen ασύρματα (wifi 6) και δουλεύει τέλεια χωρίς την χρήση QoS.

 
Last edited:

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.517
Reaction score
5.702
Εδώ και λίγο καιρό έχω πάρει το Synology ds420j.
Το ρουτερ που εχω είναι το Tp link vr600
media player το Zidoo z1000 pro

το nas δεν κάνει κανενα transcoding. Απλά ειναι για την αποθήκευση των ταινιών. Την αναπαραγωγή την κάνει το zidoo.

Παρότι το ζιντου "είδε" αμέσως το Synology μέσω δικτύου, έχω πρόβλημα στην αναπαραγωγή μεγάλων αρχείων π.χ 50gb και πάνω. Σε τέτοια αρχεία υπάρχουν παγωματα και σπασίματα στην αναπαραγωγή.

Θέλω να ρωτήσω αν το πρόβλημα είναι στο νασ ή στο ρουτερ.
Υπάρχει κάτι που μπορώ να κανω;

Να σημειώσω ότι από σκληρό με USB το ζιντου δεν έχει κανένα πρόβλημα.

Ευχαριστώ
Όλα ενσύρματα συνδεδεμένα μεταξύ τους; Στο status βλέπεις κάθε συσκευή να είναι στα 1000Mbps?
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Νομίζω ότι είναι λίγο βιαστική εκτίμηση ότι φταίει το ρούτερ, και δη το switching του.
Ακόμη κι αν τα 50GB αντιστοιχούν σε μία ώρα βίντεο, μιλάμε για bitrate ~100Mbs, δηλαδή το 1/10 της δυνατότητας switching της πόρτας.
Η συνδεσμολογία πως είναι; Έχεις εξασφαλίσει ότι όλα μιλάνε με το δίκτυο σε ταχύτητα Gbps?
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.652
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top