NAS ή κάτι άλλο;

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
oχι... το νασ πανω στο ρουτερ, και το zidoo βλεπει το νασ ασύρματα με smb.
κακο;;;:oops:
Houston we most likely have identified the cause!

Έχει πουθενά το zidoo σου wireless link stats να δούμε με τι ταχύτητα συγχρονίζει το ασύρματο λινκ;
 





Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Έχει πουθενά το zidoo σου wireless link stats να δούμε με τι ταχύτητα συγχρονίζει το ασύρματο λινκ;
δεν εχω δει κατι τετοιο... θα ψαξω... στα windows πως γινεται; (οτι στελνει στο pc θα στελνει και στο pc.
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
τα παντα ειναι στο ιδιο δωματιο σε ακτινα 3,5μ.
Αν ημουν στην θεση σας θα χρησιμοποιουσα ενσυρματη συνδεση και θα εκλεινα εντελως το Wi Fi στο σπιτι. Τρωτε πολλη ακτινοβολια για μεγαλα διαστηματα !!
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Αν ημουν στην θεση σας θα χρησιμοποιουσα ενσυρματη συνδεση και θα εκλεινα εντελως το Wi Fi στο σπιτι. Τρωτε πολλη ακτινοβολια για μεγαλα διαστηματα !!
αυτο μπορει να γινει με το switch που προταθηκε παραπάνω. σωστα;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
αυτο μπορει να γινει με το switch που προταθηκε παραπάνω. σωστα;
Ή απευθείας στο ρούτερ, εάν έχει ελεύθερες θύρες δικτύου...
 


Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Συγγνώμη αν η ερωτηση ειναι χαζή,

συνδεω το νασ στο ρουτερ, οπως και το zidoo, και κλείνω το WiFi.
το zidoo πως θα "βλεπει" το νασ;
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.704
Όλα ενσύρματα τα συνδέεις στο router, και όλα επικοινωνούν μεταξύ τους ενσύρματα δια μέσου του router.
Αυτό θα δείξει που είναι το θέμα.
Ενσύρματα όλα, θα πρέπει να παίζει κομπλέ τα πάντα το zidoo σου.
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
Δοκιμάζω, και θα αναφέρω αποτελέσματα το βράδυ.

Σας ευχαριστω...😘
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.978
Reaction score
2.914
Σίγα το managed, το μονο που μπορείς να αλλάξεις είναι η ταχύτητα, και λίγα QoS settings. Το "managed" μάλλον είναι μαρκετινιίστικο στα 60 ευρώ που έχει. Πάντως κάνει καλό διαμοιρασμό data κατευθείαν απο το κουτί. Εγώ δεν του άλλαξα καμία ρύθμιση.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
7
Καλημέρα, θέλω την βοήθειά σας. Έχω ως Plex server το desktop μου το οποίο στριμάρει σε Sony 4ετίας. Κυρίως ταινίες HEVC 2160p, ήχος αδιάφορος μιας και έχω δικάναλο amp με ηχεία συνδεδεμένα στην τηλεόραση. Προκειμένου να μην έχω το pc μονίμως ανοικτό, τι λύσεις υπάρχουν; NAS ή mini pc; τα πρώτα είναι φτιαγμένα για 24/7 λειτουργία, αλλά το θεωρώ υπερβολή για μόνο plex streaming...
 

Μηνύματα
70
Reaction score
83
Αν πάρεις NAS θα το χρησιμοποιήσεις και αλλού. Σκέψου μόνο την κατανάλωση που είναι αισθητά χαμηλότερη από το desktop, τις διάφορες εφαρμογές που προσφέρουν σχεδόν τα πάντα, πρόσβαση από παντού και ένα πολύ πιο flawless λειτουργικό σε σχέση με τα windows. Το μόνο "κακό" που έχουν τα NAS είναι ότι τα εισαγωγικά μοντέλα δεν υποστηρίζουν transcoding λόγο cpu.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.015
Reaction score
6.809
τι λύσεις υπάρχουν; NAS ή mini pc; τα πρώτα είναι φτιαγμένα για 24/7 λειτουργία, αλλά το θεωρώ υπερβολή για μόνο plex streaming...
Δεν είναι υπερβολή, δεδομένου ότι είτε στη μία, είτε στην άλλη περίπτωση, θα αγοράσεις κάτι για να λειτουργήσει ως always on server. Το ερώτημα είναι μήπως το NAS είναι το αντίθετο της υπερβολής, δηλαδή όχι αρκετό.

Τι εννοώ: Στα NAS πληρώνεις άλλα πράγματα και όχι την επεξεργαστική τους ισχύ. Αν αγοράσεις ένα NAS που κοστίζει π.χ. 300€, μπορείς με τα ίδια χρήματα να αγοράσεις ένα mini PC που είναι συγκριτικά τούμπανο.

Οπότε (ανάλογα πάντα και με τις ανάγκες σου) ένα PC θα σε καλύψει καλύτερα όσον αφορά το Plex. Άρα εφόσον, απ'ότι φαίνεται από τα λεγόμενά σου, δεν έχεις χρειαστεί μέχρι στιγμής το NAS, η καλύτερη επιλογή είναι το PC.

Επίσης μην ξεχνάς ότι και το PC μπορεί να λειτουργήσει ως NAS. Εγώ πχ. παλιότερα είχα στήσει ένα OMV (OpenMediaVault) και πάνω στο ίδιο λειτουργικό (δεν χρειάστηκε καν δηλαδή VMs) είχα και τον Plex server, όπως και άλλα πράγματα. Μια χαρά λύση είναι αυτή αν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις από το NAS.

Τώρα βέβαια έχω ξεχωριστά το NAS (ένα εισαγωγικό Synology) και τον server (όπου πλέον τρέχει Proxmox με διάφορα VMs) γιατί είδα ότι το OMV δεν με κάλυπτε σε κάποια πράγματα, όπως π.χ. το Onedrive backup που ήθελα (πλέον βέβαια και το OMV έχει plugin για onedrive backup).

Και πάλι θα μπορούσα να έχω αγοράσει ένα καλύτερο NAS για να τρέχει και τα images, αλλά προτίμησα ξεχωριστά γιατί αφενός ήταν πιο VFM, αφετέρου πιο ευέλικτο. Ίσως κάποια στιγμή βάλω στο PC Xpenology και καταργήσω το NAS, θα δω.
 

Μηνύματα
49
Reaction score
7
@GPxr Το γνωρίζω ότι το NAS θα το χρησιμοποιήσω και αλλού, όπως torrenting κλπ... Εάν κατάλαβα καλά, το transcoding είναι η μεταβολή του αρχείου ώστε να είναι συμβατό με την συσκευή θέασης, η οποία απαιτεί CPU με ενσωματωμένη GPU. Εγώ χρησιμοποιώ μόνο την Sony για θέαση και ακόμα και ο ενσωματωμένος player παίζει ό,τι έχω δοκιμάσει, άρα δεν χρειάζομαι transcoding? Ούτε plex pass να υποθέσω...

@symos Από αυτά που διάβασα για τα NAS για plex server, η καλύτερη λύση είναι hardware από Asus και OS από Synology. Είδα και για το Xpenelogy, δεν ήξερα ότι μπορεί να μπεί και σε PC, σκεφτόμουν κάποιο Asustor και να το πέρναγα εκεί. Λόγω έλλειψης χρόνου και γνώσεων, τότε σκέφτηκα την λύση του mini pc όπως το Beelink EQ12. Το οποίο όμως είναι κατασκευασμένο να λειτουργεί 24/7;

Εάν καταλήξω σε NAS, θα μπορεί αυτό να συνδεθεί ασύρματα και όχι με ethernet στο router;
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top