ΟΙ ΝΕΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ “high End” ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Forums!!!

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Δεν θα συμμετείχα στο παρόν θέμα, αλλά το κάνω για δύο λόγους. Πρώτον, για χάρη του Σωκράτη. Δεύτερον, διότι τέτοιου είδους διαμαρτυρίες, που βασίζονται σε πολύ ταπεινά επιχειρήματα, δεν πρέπει να μένουν αναπάντητες. Ήγουν, επειδή ανήκω σε εκείνη τη μερίδα ανθρώπων που έχουν την αξίωση -άκουσον, άκουσον- να επιτυγχάνουν τεχνικώς άρτια αποτελέσματα «χωρίς να ιδρώσει η τσεπούλα τους», προκαλώ όποιον τολμά, να τεθεί εις την βάσανον του τυφλής δοκιμής, χωρίς τα λεφτά του, βασιζόμενος μόνον στις ικανότητές του. Το πρωτόκολλο της τυφλής δοκιμής έχει ως εξής:
  1. Να επιλεγούν ως δοκίμιες συσκευές, τόσον το επίμαχο DVD player, όσο και ένα CD player, ή DVD player βεβαίως, «τύπου high end», με μπλε λαμπάκια, με ξυλαράκια στα πλαϊνά, τέλος πάντων, μια συσκευή της απολύτου επιλογής του.
  2. Καθένα από τα δύο δοκίμια να αναπαραγάγει το ίδιο μουσικό κομμάτι, της απολύτου επιλογής του.
  3. Κατά την αναπαραγωγή αυτή, το εκάστοτε υπό χρήση δοκίμιο να οδηγεί έναν εγγραφέα, ο οποίος θα καταγράψει το αποτέλεσμα. Τα αποτελέσματα αμφοτέρων των δοκιμίων θα αποτυπωθούν σε ένα CD-R έτσι, ώστε να το γεμίσουν, με το καθένα απ’ αυτά εγγραφόμενο τόσες φορές, όσο και το άλλο, με ελάχιστο όριο τις δέκα.
  4. Το CD-R να τοποθετηθεί σε ένα «high end», ή όπως αλλιώς, CD player της απολύτου επιλογής του, το οποίο θα αναπαραγάγει αυτό το CD, ενταγμένο σε ένα σύστημα της απολύτου επιλογής του, το οποίο θα λειτουργεί σε χώρο της απολύτου επιλογής του, σε ηχητική στάθμη της απολύτου επιλογής του.
  5. Η αναπαραγωγή αυτή θα περιλαμβάνει ένα τμήμα, ή και ολόκληρο το μουσικό κομμάτι, και θα αναπαραχθούν όλα τα κομμάτια του CD, αλλά σε τυχαία σειρά, η οποία θα προκύψει με τη δημιουργία ενός αντιστοίχου πλήθους τυχαίων αριθμών με αφαίρεση, η οποία μπορεί να διεξαχθεί στο Excel, ή σε κάποια επί τούτου εφαρμογή.
  6. Εάν ο αντίπαλος επιτύχει στα τυφλά όλες τις εκτελέσεις του κομματιού, δηλαδή εάν διακρίνει πλήρως το «high end» CD player από τον κουβά των 29 ευρώ, τότε θα του δώσω 50 ευρώ.
  7. Εάν ο αντίπαλος δεν επιτύχει στα τυφλά όλες τις εκτελέσεις του κομματιού, δηλαδή εάν δεν διακρίνει πλήρως το «high end» CD player από τον κουβά των 29 ευρώ, τότε θα μου δώσει 50 χιλιάδες ευρώ.
  8. Τα έπαθλα μπορούν να εκδοθούν σε τραπεζική επιταγή, στο όνομα του αντιπάλου, πλέον των αναλογούντων τραπεζικών εξόδων, και να παραδοθούν στα χέρια τρίτου, ανεξαρτήτου προσώπου.
  9. Αυτός που θα έχει τον απόλυτο έλεγχο στον τρόπο και τη διαδικασία της μεταφοράς και εγγραφής σήματος, η οποία αναφέρεται στο εδάφιο (3) είναι ένας και μόνον: Εγώ, και κανένας άλλος. Εάν θέλει ο αντίπαλος, μπορεί να προσλάβει με δικά του έξοδα κάποιον καθηγητή ανώτατης πολυτεχνικής σχολής, ή κάποιον υψηλόβαθμο τεχνικό προϊστάμενο της ΕΡΤ, ο οποίος θα κληθεί να πιστοποιήσει την τεχνική αρτιότητα αυτής της μεταφοράς και εγγραφής.
  10. Αυτός που θα κατασκευάσει τον αλγόριθμο της εξαγωγής τυχαίων αριθμών με αφαίρεση είναι ένας και μόνον: Εγώ, και κανένας άλλος. Εάν θέλει ο αντίπαλος, μπορεί να προσλάβει με δικά του έξοδα κάποιον καθηγητή ανώτατης μαθηματικής σχολής, ή σχολής ηλεκτρονικών υπολογιστών, ο οποίος θα κληθεί να πιστοποιήσει την τεχνική αρτιότητα του αλγορίθμου.
Θα αναρωτιέστε, γιατί να υπάρχει αυτή η ετεροβαρής κατανομή των επάθλων, η οποία είναι 1:1000. Δεν είναι και λίγο, ε; Ο λόγος είναι πολύ απλός. Διότι αυτή η πρόκληση απευθύνεται σε άτομα που μετρούν τους ανθρώπους με ταπεινά κριτήρια, και δη με το χρήμα. Προσέξατε πώς το έθεσε ο κ. Σκαλούμπακας; Επιτρέψτε μου να το παραθέσω. Λέει λοιπόν...
Εφ’ όσον νομίζει, ο κ. Σκαλούμπακας και οι όμοιοί του, ότι η τεχνική αρτιότης είναι -τόσο πολύ πια- θέμα τσέπης, ότι για να έχει κανείς σοβαρή γνώμη για την Υψηλή Πιστότητα, αρκεί, απλώς, να έχει παχύ πορτοφόλι, εφ’ όσον νομίζει ότι η σοβαρότητα γνώμης αγοράζεται -και, επομένως, πωλείται, - τους προκαλώ, μιλώντας τη μόνη γλώσσα που είναι σε θέση να καταλάβουν, τη γλώσσα του χρήματος. Βλέπετε, είναι τόσον ταπεινή η σχετική επιχειρηματολογία στο παρόν θέμα, ώστε η νοημοσύνη μου, η μόρφωσή μου και η αξιοπρέπειά μου, να μη μου επιτρέπουν να συμμετάσχω σ’ αυτό, παρά μόνον για ένα λόγο: Το χρήμα.

Και προσέξτε, για να μην παρεξηγηθώ! Δεν υπονοώ ότι αυτό το πάμφθηνο player είναι καλύτερο από κάποιον ακριβό αντίπαλό του, δεν το έχω ακούσει καν! Όμως, είπαμε! Το τί είναι καλύτερο, το πόσο σοβαρή άποψη έχει ο καθένας, το πόσο μεγάλο ή μικρό δικαίωμα έχει ο καθένας στην έκφραση της άποψής του, εξαρτάται από πράγματα πολύ λιγότερο ταπεινά από το χρήμα.

Λοιπόν, τους περιμένω.

Άλλος;
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
......

Διακρίνω μια τάση λυντσαρίσματος, κάτι που δεν αρμόζει στο site και φυσικά δεν θα επιτρέψω. Θα σας παρακαλούσα να μην γίνεστε προσβλητικοί. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος.

Την επόμενη φορά, θα επανέλθω με... λουκέτα.
......
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Απάντηση: ΟΙ ΝΕΕΣ ΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ “high End” ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ Forums!!!

Θα παρέμβω και εγώ μιας και το θέμα αρχίζει και ξεφεύγει...

Υπάρχει μία άποψη του Χρήστου Σκαλούμπακα. Υπάρχουν και όσοι δεν δέχονται την αναγκαιότητα των ακριβών μηχανημάτων για να έχεις hi-end.

Μπορούμε να συζητήσουμε με επιχειρήματα αλλά χωρίς ακραίες εκφράσεις. Ας γίνει μια ουσιαστική εποικοδομητική συζήτηση αντί γι' αυτό που γίνεται τώρα...
 

Μηνύματα
4.089
Reaction score
3.583
Λογικό είναι οτι όσοι έχουν ξοδέψει άπειρα λεφτά για το ηχοσύστημα τους να μην αποδέχονται εύκολα η και καθόλου κάτι φτηνό που παιζει καλά για πολλαπλάσια λεφτα.
Αν αποδέχονταν αυτήν την θεωρία αυτόματα θα κοροιδεύαν τον εαυτό τους . Οπότε ότι και να λέμε αν δεν υπάρχουν αρκετά μηδενικά στην τιμή πάντα θα υπάρχει η αντίδραση
 

Μηνύματα
151
Reaction score
0
Λογικό είναι οτι όσοι έχουν ξοδέψει άπειρα λεφτά για το ηχοσύστημα τους να μην αποδέχονται εύκολα η και καθόλου κάτι φτηνό που παιζει καλά για πολλαπλάσια λεφτα.
Αν αποδέχονταν αυτήν την θεωρία αυτόματα θα κοροιδεύαν τον εαυτό τους . Οπότε ότι και να λέμε αν δεν υπάρχουν αρκετά μηδενικά στην τιμή πάντα θα υπάρχει η αντίδραση
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!:bravo:
 

Μηνύματα
21
Reaction score
0
Αν μου επιτρέπεται να συνεισφέρω και εγώ στη συζήτηση βάζοντας το θέμα σε λίγο διαφορετική διάσταση.Καταρχήν να δηλώσω ότι είμαι από αυτούς που υποστηρίζουν ότι το ««θρυλικό»πλέον player δεν μπορεί να θεωρείται φονέας των γιγάντων.Θα μου πει κάποιος,το έχεις ακούσει;Οχι θα απαντήσω,απλά δεν πιστεύω σε θαύματα και σε κάθε περίπτωση ο κατασκευαστής κάτι θα είχε καταλάβει και δε θα το πουλούσε τόσο φθηνά.Αρα όσο πιο ακριβά τόσο καλύτερα;Οχι,και εδώ είναι το ζήτημα.Το πρόβλημα για μένα δεν είναι αν ένα player των 35 ευρώ μπορεί να παίζει καλύτερα από ένα των 3000 ευρώ,αλλά εάν το τελευταίο,όχι μόνο αξίζει τα λεφτά του αλλά εάν καν παίζει μουσική,και δυστυχώς υπάρχουν αρκετά μηχανάκια που ανήκουν σε αυτή τη κατηγορία.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Μπράβο ρε Stealth. +1 απο μένα

αντε γιατι ετοιμαζόμουν να βγάλω το P90 απο το αυτοκίηντο με αυτα που έχω διαβάσει...
 

Μηνύματα
151
Reaction score
0
Φίλε stealth, μην λέμε πάλι τα ίδια και τα ίδια. Δεν υπάρχει λόγος. Αρκετά το "κουράσαμε" το θέμα.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Βρε παιδια αν το dsp της Zoran που φορα το Blue Sky αν ειναι κατα τυχη λιγο "πουσσαρισμενο" , πανευκολα και επιπλαστα , μπορει να σου δωσει την ψευδαισθηση χωρου αναμεσα στα οργανα , ευκρινειας και λοιπων αλλων εντυπωσιακων στοιχειων .

Αυτο εκανε (δεν ξερω αν συμβαινει ακομα ) πριν μερικα χρονια η W..IA (να μην θιγω μαρκες λογω ιδιοτητας) και μετα πουλαγε τα CD-Player της καποιο η καποια εκατομμυρια δραχμουλες . Ο εντυπωσιακος ηχος προεκυπτε απο την προσεκτικο και ισως κοπιαστικο προγαμματισμο του dsp chip .
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Για τους απιστους , περαστε απο τα μουσικα οργανα του Νακα στη Ναυαρινου και ακουστε τι μπορει να κανει μια εξωτερικη μοναδα dsp συνδεμενη με ενα συνθεσαϊζερ και μ ενα ζευγαρι ακουστικα .
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.054
Reaction score
20.466
Βρε παιδια αν το dsp της Zoran που φορα το Blue Sky αν ειναι κατα τυχη λιγο "πουσσαρισμενο" , πανευκολα και επιπλαστα , μπορει να σου δωσει την ψευδαισθηση χωρου αναμεσα στα οργανα , ευκρινειας και λοιπων αλλων εντυπωσιακων στοιχειων .

Αυτο εκανε (δεν ξερω αν συμβαινει ακομα ) πριν μερικα χρονια η W..IA (να μην θιγω μαρκες λογω ιδιοτητας) και μετα πουλαγε τα CD-Player της καποιο η καποια εκατομμυρια δραχμουλες . Ο εντυπωσιακος ηχος προεκυπτε απο την προσεκτικο και ισως κοπιαστικο προγαμματισμο του dsp chip .
Τί;; Έκανε τέτοιο πράγμα ο Μωϋσής; Α, το παλιόπαιδο!
 




Μηνύματα
518
Reaction score
77
Και μετά... έφυγε και έγινε Πρόεδρος στην Εταιρία:
"Ο μπλε ουρανός, το γάργαρο νερό της φωτιάς και το κουτσό μουλάρι" ???
Αυτό δεν το γνωρίζω. :)

Ελπίζω να εξακολουθεί να έχει σχέση με την Wadia η οποία τα τελευταία χρόνια πέρασε απο "σαράντα κύματα".
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Πως είναι δυνατόν ένα High end σύστημα να μην έχει σχέση με κόστος??
Οταν η "διαδικασία" και μόνο απόκτησης του κοστίζει σε χρήμα, ώρες ακρόασης, ώρες που χάθηκαν, ώρες που κλάπηκαν απο γυναίκες ..παιδιά κλπ???

Πως είναι δυνατόν ένα σύστημα 30 ευρώ, να συναγωνίζεται ένα ακριβότερο (και κατά πολύ)???
Δηλαδή μόνο το τί ακούμε έχει σημασία??? (πράγμα που νομίζω πως δεν πρέπει να αξιολογείται πάντα πρώτο)!
-Δεν παίζει ρόλο το υλικό κατασκευής,
-τα μηχανικά μέρη?
-τα ηλεκτρονικά μέρη?
-τα καλωδιακά μέρη?
-τα βύσματα?
-τα ..υπόλοιπα???
-τα χρόνια που θα αντέξει παίζοντας???
-η υποστήριξη, κλπ???

Αν κάποιοι άνθρωποι ξόδεψαν μία περιουσία και ώρες απο την ζωή τους, για να φτάσουν εκεί που ονειρεύονται (και που μάλλον ποτέ δεν φτάνουν), δεν νομίζω πως πρέπει να τους αντιμετωπίζουμε με σκεπτικισμό ή κόμπλεξ ή και έπαρση!
Νομίζω πως σε ένα κοινωνικό AV χώρο όπως το AVsite, υπάρχει και η κατηγορία αυτή, που αφορά μία elite του χώρου!!
Μέσα σε αυτήν υπάρχουν άνθρωποι που μέσα από την πείρα τους και τα ΧΡΗΜΑΤΑ που ξόδεψαν, προσφέρουν σε όλους μας, πέρα απο τους εαυτούς τους, την γνώση τους απλόχερα, και πρέπει να τους ευχαριστούμε!!:respect:
 

Μηνύματα
5.581
Reaction score
297
Πείρα είναι να επαναλαμβάνεις τα ίδια λάθη με συνεχώς αυξανόμενη αυτοπεποίθηση.
Χαϊεντισμός είναι να μπορείς να πείθεις άλλους να κάνουν τα ίδια λάθη.
 

Μηνύματα
4.927
Reaction score
49
Πείρα είναι να επαναλαμβάνεις τα ίδια λάθη με συνεχώς αυξανόμενη αυτοπεποίθηση.
Χαϊεντισμός είναι να μπορείς να πείθεις άλλους να κάνουν τα ίδια λάθη.
Φυσικά και δεν συμφωνώ!
Τουλάχιστον στο 1ο!:smoking:
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.326
Μηνύματα
2.858.606
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top