Εχω το δικαιωμα?

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Εχω το δικαιωμα?

Έτσι, Αντώνη...Χιούμορ!
Tα προβλήματα είναι τόσα πολλά που, αν δεν υπάρχει χιούμορ, τα πράγματα είναι ζόρικα.

Πάντως για το θέμα των MP3, κι επειδή, απο τα μηνύματα σου εδώ αλλά και σε άλλα forum, βλέπω πως το θέμα σε απασχολεί πολύ, σου έχω μία πρόταση/πρόκληση...Αν αντέχεις την συγκίνηση και δεν φοβάσαι να εκτεθείς δημοσίως, σου στέλνω ένα CD με 15 κόπιες του ιδίου track. Το ακριβές περιεχόμενο (ποιά tracks είναι mp3) θα δοθεί εκ των προτέρων σε τρίτο άτομο που δεν θα λάβει μέρος στο test. Εσύ δεν έχεις παρά να μας γράψεις τις εντυπώσεις σου από κάθε ένα track και τότε θα δούμε τι είδους κριτήριο είναι το αυτί σου. Τί λες?

Όσο το σκέφτεσαι, πες μου και την άποψή σου για τη νέα μου υπογραφή! :mrgreen:
 



Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Κάτι εντός θέματος έχεις να πεις? Γιατί εμένα το mp3 δεν με απασχολεί καθόλου έχω άποψη και την είπα καθαρά.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Αντωνη, υπαρχει καποια προκαταληψη απεναντι στον Κωστα?
Επειδη ειναι συντονιστης μηπως?
Εσυ δεν ησουν?
Σε ενοχλησε ποτε κανεις για το τι θα κανεις στην κατηγορια σου?
Εαν οχι, σημαινει πως εχει και αυτος το δικαιωμα-ακριβως οπως και εσυ- να συζητησει μαζι μας και να πει την αποψη του.
Θα επιθυμουσα ξεκαθαρες απαντησεις σε παρακαλω ωστε να μπορεσουμε να συνεχισουμε αυτο το ωραιο θεμα.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Αντωνη, υπαρχει καποια προκαταληψη απεναντι στον Κωστα?
Επειδη ειναι συντονιστης μηπως?
Εσυ δεν ησουν?
Σε ενοχλησε ποτε κανεις για το τι θα κανεις στην κατηγορια σου?
Εαν οχι, σημαινει πως εχει και αυτος το δικαιωμα-ακριβως οπως και εσυ- να συζητησει μαζι μας και να πει την αποψη του.
Θα επιθυμουσα ξεκαθαρες απαντησεις σε παρακαλω ωστε να μπορεσουμε να συνεχισουμε αυτο το ωραιο θεμα.
Προκατάληψη καμία απλώς απαντώ με το ίδιο ύφος και ειρωνεία που εισπράττω.
Δικαίωμα έχει και φυσικά να πει την άποψη του, αλλά η απάντηση του που έδωσε στο θέμα ήταν ένα απλό (Eννοείται.) Λες και σου απαγόρεψε κανένας να γράψεις.

Όμως Αντρέα μου να σου πω κάτι τώρα δημόσια γιατί δημόσια μας έμαθες να λύνουμε τα προβλήματα και όχι πίσω από κλειδωμένες κατηγορίες. Ξέρεις γιατί η κατηγορία έχει πρόβλημα? Διότι μπαίνει ο κάθε άσχετος και λέει το μακρύ του και το κοντό του ειρωνεύεται και το πιο λυπηρό αυτός είναι και συντονιστής.

Το site χρειάζεται επειγόντως νέους και ικανούς συντονιστές που αποδεδειγμένα είναι ικανοί να μπορούν να διαχειριστούν κατηγόριες. Άμα γίνει αυτό θα δει και η hi end χαΐρι.

Όπως αντιλαμβάνεσαι και αντιλήφθηκα και εγώ τελικά ,το να μην είσαι συντονιστής σου δίνει περισσότερη ελευθερία να εκφραστείς ελευθέρα δίχως να νιώθεις το βάρος στις συντονιστικής αλληλεγγύης.

Για αυτό μην με παρεξηγάς που τα λέω τόσο άνετα και δημόσια τώρα.
 


ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728


Όμως Αντρέα μου να σου πω κάτι τώρα δημόσια γιατί δημόσια μας έμαθες να λύνουμε τα προβλήματα και όχι πίσω από κλειδωμένες κατηγορίες.
Ευχαριστω πολυ:oops: Και φυσικα δεν παρεξηγω τιποτα απο οσα λες.

Ομως περα απο αυτο θα ηθελα να λειπουν οι χαρακτηρισμοι.
Τι σημαινει σχετικος και ασχετος?
Μηπως μιλαμε για απολυτες καταστασεις ασπρου-μαυρου/μερας-νυχτας και δεν το γνωριζω?

Προσωπικη μου αποψη ειναι πως αυτη η κατηγορια χρειαζεται ντοκουμεντα.
Συγκριτικα καποιας μορφης για να δουμε τις πραγματικες εμπειριες και το ειδικο βαρος του καθενα μας.Δεν μπορεις κυριε να εξισωνεις τις ακουστικες δυνατοτες του π.χ. Costas Ear με τις δικες μου.
Ιδια γνωριζουμε στο ηχητικο παιχνιδι?
Ομως σαφως και ο Κωσταυτιας αλλα και ο εγω πρεπει να εχουμε την δυνατοτητα να εκφρασουμε την αποψη μας, σωστη η λαθος.

Το ερωτημα που γεννιεται αναποφευκτα ομως ειναι τι κανει ο Ear οταν δει τον "ασχετο" Ανδρεα Κ. να διατυπωνει μια λαθος αποψη?
Πρεπει να τον διορθωσει η να σιωπησει?
Εαν επιλεξουμε το δευτερο τοτε ποιος ο λογος υπαρξης ενος φορουμ?
Εαν επιλεξουμε το πρωτο τοτε ποια η αντιδραση του Ανδρεα Κ?
Θα πρεπει ισως να κατεβασει Θεους και Δαιμονες ωστε να μη θιχτει ο υπερφιαλος εγωισμος του και να προσπαθησει να αποδειξει τα μη αποδεικνυομενα?

Δικο σας play...
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Το ερωτημα που γεννιεται αναποφευκτα ομως ειναι τι κανει ο Ear οταν δει τον "ασχετο" Ανδρεα Κ. να διατυπωνει μια λαθος αποψη?
Πρεπει να τον διορθωσει η να σιωπησει?
Εαν επιλεξουμε το δευτερο τοτε ποιος ο λογος υπαρξης ενος φορουμ?
Εαν επιλεξουμε το πρωτο τοτε ποια η αντιδραση του Ανδρεα Κ?
Θα πρεπει ισως να κατεβασει Θεους και Δαιμονες ωστε να μη θιχτει ο υπερφιαλος εγωισμος του και να προσπαθησει να αποδειξει τα μη αποδεικνυομενα?

+ 1000

Λυπαμαι πολυ αλλα το "Ασε με να κανω λαθος" σαν αποψη, εγω το ακουω σαν προιον συμπλεγματικης στασης.
Σημαινει οτι δεν θελω να παραδεχτω καποιον σαν καλυτερο μου στον χ τομεα και προσπαθω να εξουδετερωσω τα αντικειμενικα επιχειρηματα του με αναγωγη του θεματος σε Υποκειμενικο.
Δυστυχως ο δρομος του Knowledge ειναι μακρυς και επιπονος σε σχεση με τον δρομο του Imagination. Εξαλλου αλλο ηθελε να πει ο ποιητης και αλλοιως προβαλλεται εδω αυτη η φραση.
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Δυστυχώς, λόγω διακοπών, δεν μπόρεσα να παρακολουθήσω από την αρχή αυτό το τόσο ωραίο θέμα. Πριν από λίγο όμως, βρήκα τον χρόνο και το διάβασα από την αρχή.

Η προσωπική μου άποψη και αν θέλετε η προσωπική μου απάντηση στο ερώτημα του Αντρέα, είναι ότι άλλο πράγμα η ηχητική αξιολόγηση και άλλο πράγμα η αξιολόγηση της σχεδιαστικής φιλοσοφίας, των υλικών και των τεχνολογικών καινοτομιών που έχουν εφαρμοστεί σε μια συσκευή.

Παιδιά, μην τρελαθούμε τελείως. Φυσικά και οποιοσδήποτε μπορεί να εκφέρει όποια άποψη θέλει, για όποιο μηχάνημα θέλει, οποιαδήποτε στιγμή θέλει, οποιεσδήποτε και αν είναι οι εμπειρίες του σε αυτό το hobby και στην ίδια την μουσική. Η "ηχητική απόδοση" μιας μηχανής είναι κάτι που μπορεί να περιγραφεί και να αναλυθεί από τον οποιονδήποτε και σε καμία περίπτωση οι γνώσεις της φυσικής, των ηλεκτρονικών, των αρχαίων ελληνικών, της κινεζικής γλώσσας, της πρέφας, του καράτε, του trivial pursuit και της επί στρώματος χειροσφαίρισης δεν θα βοηθούσαν σε αυτή την αξιολόγηση.

Το γεγονός ότι πολλά περιοδικά του ειδικού τύπου ανά τον κόσμο, συμπεριλαμβανομένου και του High Fidelity, κάνουν κάποιες επιφανειακές έως και εκ βαθέων περιγραφές των κυκλωμάτων κάποιων συσκευών, δεν σημαίνει ότι περιγράφουν καλύτερα τις ηχητικές επιδώσεις των εν λόγω συσκευών. Ο λόγος που το κάνουν οφείλεται σε ένα μεγάλο ποσοστό hifidelάδων που αρέσκεται με τις κυκλωματικές περιγραφές των συσκευών, με τις αναφορές στην εξωτερική σχεδίαση, στην ποιότητα κατασκευής και στην ποιότητα των υλικών, καθώς επίσης και στην αιτιολόγηση των ηχητικών επιδόσεων της συσκευής από "αυτά που κρύβονται μέσα σε αυτή". Αυτό όμως είναι εντελώς άσχετο με την ουσία. Η ουσία για έναν φίλο της μουσικής και του αναπαραγόμενου ήχου είναι να περιγράψεις τον ηχητικό χαρακτήρα και γενικώς την απόδοση μιας συσκευής και όχι τα αίτια που συνετέλεσαν στην διαμόρφωση αυτού του ηχητικού χαρακτήρα και αυτής της ηχητικής απόδοσης.

Με άλλα λόγια... άλλο ο μουσικόφιλος και άλλο ο μηχανάκιας. Προσωπικά, μπορώ να παραδεχθώ για την αφεντιά μου και τους δύο τίτλους. Από την άλλη, όταν πρόκειται να ασχοληθώ με τον ήχο ενός συστήματος, δεν μου καίγεται καρφίτσα για το αν η συσκευή ζυγίζει 50 ή 100 κιλά, για το αν την σχεδίασε ο τάδε ή ο παραδίπλα, για το αν φοράει black gate ή jensen, για το αν είναι dual mono κλπ κλπ. Το μόνο που με ενδιαφέρει είναι να αποδώσει την μουσική όσο γίνεται πιο κοντά στα ζωντανά ακούσματα που έχω "αποθηκεύσει" στον σκληρό δίσκο "αναφοράς" του εγκεφάλου μου. Για αυτό το λόγο κιόλας έχω χωρίσει τις δοκιμαστικές μου αναφορές σε διαφορετικές ενότητες, διαχωρίζοντας πλήρως το κομμάτι "Σχεδίαση και περιγραφή" με το κομμάτι "Εντυπώσεις ακροάσεων".

Τώρα, όσον αφορά την βαρύτητα της άποψης του κάθε ακροατή... εδώ προκύπτει ένα μεγάλο ζήτημα, καθώς οι εμπειρίες διαφέρουν τόσο σε ποιότητα όσο και σε ποσότητα. Όπως και να το κάνουμε, εγώ θα λάμβανα πολύ πιο σοβαρά υπ' όψιν την άποψη ενός ηχολήπτη που αναλαμβάνει δουλειές της Κ.Ο.Α. και του Μεγάρου Μουσικής (π.χ. Θέμης Ζαφειρόπουλος), από την άποψη ενός ηχολήπτη που αναλαμβάνει δουλειές της Μπεζαντάκου και του Φλωρινιώτη. Το ίδιο θα ίσχυε και για την άποψη δύο ανθρώπων που έχουν ακούσει πολλές μηχανές, αλλά ο ένας από αυτούς έχει παραστεί και σε καμιά 1000άδα ζωντανές μουσικές παραστάσεις, ενώ ο άλλος έχει αναλωθεί μονάχα σε κατοίκων συγκρίσεις συσκευών που στην συνέχεια περνούσαν στην "φάση Β", δηλαδή στις μπριζολοσφαγές, στα τσιμπούσια, στα ξύγκια και στις ψησταριές.

Άσχετα με αυτό, όλοι "μαθαίνουμε καθώς γερνάμε" και οι απόψεις όλων είναι σημαντικότατες και υπέρ-χρήσιμες για ένα forum. Το αν κάποιος "ξέρει" και κάποιος άλλος "δεν ξέρει", δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ακούγονται μόνο οι απόψεις αυτού που ξέρει. Αυτό θα ήταν λαλακία, τόσο για αυτόν που "ξέρει" όσο και για αυτόν που "δεν ξέρει". Από την άλλη, αν αυτοί οι δύο συνεργαστούν αρμονικά, τότε και οι δύο θα είναι κερδισμένοι.
 


Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Αντρέα,αυτό ακριβώς χρειάζετε η κατηγορία.
Να γράφουν όλοι το κοντό και το μακρύ τους,όχι όμως για χαβαλέ,αλλά για να αναλλάξουν απόψεις και να προχωρήσουν παραπέρα με σκοπό την γνώση και πως θα κάνουν με λιγότερα χρήματα την πλάκα τους,το χόμπυ τους.
Οποιος προσπαθεί να επιβάλει την γνώμη του με το ζόρι,είναι χαμένος ευθύς εξ αρχής.
Οποιος άσχετα με το τι επιδιώκει χρησιμοποιεί άσχημες και προσβλητικές εκφράσεις για συνομιλητή του,εκτός οτι θα σβήνονται,θα εισπράτει και την ανάλογη ποινή.
Ελπίζω οτι και οι συν συντονιστές το εγκρίνουν.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Νικόλα,πραγματικά είναι δύο πράγματα διαφορετικά η ηχητική με την τεχνική αξιολόγηση.
Δεν με ενδιαφέρει τι σχεδίασης και τοπολογίας είναι,ούτε τι υλικά έχει όμως με ενδιαφέρει να παίζει σωστά και εκεί είναι όλη η ιστορία,να μην είναι κάτι το οποίο θα είναι υπερτιμημένο.

Συμφωνώ δε απόλυτα με την τελευταία σου πρόταση, "Άσχετα με αυτό, όλοι "μαθαίνουμε καθώς γερνάμε" και οι απόψεις όλων είναι σημαντικότατες και υπέρ-χρήσιμες για ένα forum. Το αν κάποιος "ξέρει" και κάποιος άλλος "δεν ξέρει", δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ακούγονται μόνο οι απόψεις αυτού που ξέρει. Αυτό θα ήταν λαλακία, τόσο για αυτόν που "ξέρει" όσο και για αυτόν που "δεν ξέρει". Από την άλλη, αν αυτοί οι δύο συνεργαστούν αρμονικά, τότε και οι δύο θα είναι κερδισμένοι.":bravo:
 


Μηνύματα
1.741
Reaction score
870
......Άσχετα με αυτό, όλοι "μαθαίνουμε καθώς γερνάμε" και οι απόψεις όλων είναι σημαντικότατες και υπέρ-χρήσιμες για ένα forum. Το αν κάποιος "ξέρει" και κάποιος άλλος "δεν ξέρει", δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να ακούγονται μόνο οι απόψεις αυτού που ξέρει. Αυτό θα ήταν λαλακία, τόσο για αυτόν που "ξέρει" όσο και για αυτόν που "δεν ξέρει". Από την άλλη, αν αυτοί οι δύο συνεργαστούν αρμονικά, τότε και οι δύο θα είναι κερδισμένοι.
Χμμμ...Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα...
Η παιδεία, η γνώση, η εμπειρία, η εξειδίκευση...είναι πολύτιμα αγαθά my friend...και αποκτώνται με κόπο με χρόνο και με χρήμα...
Κάποιος που έχει ακούσει Marantz και Rotel και δεν έχει ακούσει Krell θα πει...Ο Marantz παίζει καταπληκτικά...Όταν ακούσει όμως το Krell??? Τι θα πει...
Οι άνθρωποι είμαστε εγωιστικά όντα...Το δικό μας είναι πάντα το καλύτερο...Και συνήθως τα ξέρουμε όλα...Είναι όμως έτσι???
Δεν καταλαβαίνω (όσο εγωιστικό κι αν ακούγεται αυτό) γιατί θα πρέπει να ακούω και να ασπάζομαι τη γνώμη του άσχετου...
 




Μηνύματα
1.741
Reaction score
870
Α μπα...Μουσικούλα ακούω πίνοντας Corones και φουμάροντας Partakas...
Το pc είναι 'επικουρική απασχόληση'...
Marlena Shaw, Cassandra Wilson, Eliane Elias.......Magic..
Μάλλον όμως ήρθε η ώρα να...κοροιδέψω τις πεθαμένοι...νύχτααααααααααα.......
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απο τις μεχρι τωρα απαντησεις οσων εχουν λαβει μερος σε αυτη την συζητηση, αυτο που καταλαβαινω ειναι:

"Ναι, εχω δικαιωμα να τοποθετηθω σε ενα θεμα αυτης της κατηγοριας ασχετα με τις γνωσεις που μπορει να εχω στο αντικειμενο"

Εαν εχω καταλαβει καπου λαθος παρακαλω να με διορθωσετε.

Προχωρω λοιπον.
Οπως πολυ σωστα το εθεσε ο xfader εχουμε διακρινει δυο τασεις σε αυτη την κατηγορια.
Το επομενο ερωτημα μου λοιπον ειναι:
"Εχουν επισης το δικαιωμα να λαμβανουν μερος στις συζητησεις αυτες μελη και απο τις δυο τασεις?Οποια και εαν ειναι αυτα?"
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.765
Μηνύματα
2.875.521
Members
37.950
Νεότερο μέλος
Roby
Top