Εχω το δικαιωμα?

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Οπως πολυ σωστα το εθεσε ο xfader εχουμε διακρινει δυο τασεις σε αυτη την κατηγορια.
Το επομενο ερωτημα μου λοιπον ειναι:
"Εχουν επισης το δικαιωμα να λαμβανουν μερος στις συζητησεις αυτες μελη και απο τις δυο τασεις?Οποια και εαν ειναι αυτα?"
Δεν ειναι ερωτηση αυτη. Οχι απλως μπορουν αλλα επιβαλλεται. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να υπαρχει αυτοσυγκρατηση και ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ στον θυμο. Διοτι ως γνωστον η ΤΑΣΗ ειναι ο λογος υπαρξης της ΕΝΤΑΣΗΣ.
Ομως, οσο περισσοτερη ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ τοσο λιγοτερη ΕΝΤΑΣΗ.

I = U / R

" Ohm rules ! "
 



Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

Γιώργο μου επιτρέπεις φαντάζομαι μία διευκρινιστική ερώτηση...

Με τα παρακάτω...

Οποιος άσχετα με το τι επιδιώκει χρησιμοποιεί άσχημες και προσβλητικές εκφράσεις για συνομιλητή του,εκτός οτι θα σβήνονται,θα εισπράτει και την ανάλογη ποινή.
...εννοείς και μηνύματα σαν αυτό?

...μπαίνει ο κάθε άσχετος....
Γιατί για το παραπάνω εσύ το μόνο που είχες να πεις ήταν το:

Αντώνη,μου αρέσει η τοποθέτησή σου.

Υπόψην, δεν τρελάθηκα να νομίζω πως η θέση του συντονιστή είναι "βάρος", πρέπει να μας δεσμεύει και να μας αναγκάζει να αυτολογοκρινόμαστε...Αν αυτή είναι η άποψή σου, καλά κάνεις και τη λες. Απλά η άποψή μας σχετικά με τη λειτουργία της κατηγορίας που συντονίζουμε έχει ιδιαίτερη σημασία.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

[/LIST]]Εαν απευθύνετε σε κάποιον συγκεκριμένα φυσικά.
Ε, προφανώς κάποιον φωτογραφίζει, αφου μας αποκαλύπτει πως έχει και το αξίωμα του συντονιστή... Το ποιον φωτογραφίζει θα πρέπει να τον ρωτήσεις εσύ. Δε νομίζω να μη σου πει.. Ο Αντώνης, τώρα που δεν είναι συντονιστής, τα λέει χύμα. :happy_6:

Φυσικά η θέση του συντονιστή είναι περισσότερο λεπτή.
Σίγουρα είναι. Αλλά δεν ένοιωσα ποτέ δυσκολία στο να εκφραστώ.
Τώρα αν κάποιος για να εκφραστεί πρέπει να καταφύγει στα μπινελίκια, τότε, ναι, φαντάζομαι θα ζορίζει η κατάσταση όταν είναι και συντονιστής.
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Re: Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

Ε, προφανώς κάποιον φωτογραφίζει, αφου μας αποκαλύπτει πως έχει και το αξίωμα του συντονιστή... Το ποιον φωτογραφίζει θα πρέπει να τον ρωτήσεις εσύ. Δε νομίζω να μη σου πει.. Ο Αντώνης, τώρα που δεν είναι συντονιστής, τα λέει χύμα. :happy_6:
Σιγά μην πω του Αναμουρλίδη ποιον φωτογραφίζω! "happy_1"

Μια φορά μου υποσχέθηκε να έρθει στην Κύπρο να πάμε για πιπίνια και ακόμα περιμένω wall_1

Σιγά μην του δείξω εμπιστοσύνη ξανά :happy_8:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Χμμμ...Δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα...Η παιδεία, η γνώση, η εμπειρία, η εξειδίκευση...είναι πολύτιμα αγαθά my friend...και αποκτώνται με κόπο με χρόνο και με χρήμα...Κάποιος που έχει ακούσει Marantz και Rotel και δεν έχει ακούσει Krell θα πει...Ο Marantz παίζει καταπληκτικά...Όταν ακούσει όμως το Krell??? Τι θα πει...Οι άνθρωποι είμαστε εγωιστικά όντα...Το δικό μας είναι πάντα το καλύτερο...Και συνήθως τα ξέρουμε όλα...Είναι όμως έτσι???Δεν καταλαβαίνω (όσο εγωιστικό κι αν ακούγεται αυτό) γιατί θα πρέπει να ακούω και να ασπάζομαι τη γνώμη του άσχετου...
Καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς σχετικά με το θέμα γνώσης και εμπειρίας και συμφωνώ με την άποψη σου, αλλά μόνο για τις περιπτώσεις που έχουν να κάνουν με κάποιο περιοδικό, με κάποιο εγχειρίδιο ηχητικής αξιολόγησης, με κάποιο site αξιολόγησης συσκευών (π.χ. 6moons) και με παρόμοια μέσα πληροφόρησης.

Σε αυτές τις περιπτώσεις, όντως αυτός που δικαιούται να "ομιλεί" είναι αυτός που έχει σπαταλήσει και επιβάλλεται να έχει σπαταλήσει τεράστιο χρόνο και πολύ χρήμα για να αποκτήσει γνώση και εμπειρία, τόσο με μηχανές όλων των κατηγοριών τιμής, όσο και με ζωντανά ακούσματα, με μουσικά όργανα, με ζωντανές ηχογραφήσεις, με την ηχοληψία, αλλά ακόμα και με την παραγωγή, έτσι ώστε να είναι όσο το δυνατόν πιο ακριβής για αυτούς που τον διαβάζουν.

Ας μην μπερδεύουμε όμως τα πράγματα, γιατί ένα forum είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από ένα περιοδικό. Στην περίπτωση των περιοδικών, ο πομπός πληροφόρησης είναι το ίδιο το περιοδικό και οι δέκτες είναι οι αναγνώστες, ενώ στην περίπτωση του forum, οι πομποί πληροφόρησης είναι αμέτρητοι και άλλοι τόσοι είναι οι δέκτες αυτής. Στην πρώτη περίπτωση, το αποτέλεσμα θα εξαρτηθεί από το επίπεδο των συντακτών του ίδιου του περιοδικού, ενώ στην δεύτερη περίπτωση, το επίπεδο θα εξαρτηθεί και θα καθοριστεί από το επίπεδο των μελών του forum, που λειτουργούν ταυτοχρόνως και ως συντάκτες και ως αναγνώστες ή αν θες καλύτερα και ως πομποί και ως δέκτες της πληροφορίας.

Πιστεύω ότι σε αυτό το forum, αλλά και σε κάθε forum, είναι καλό να ακούγονται όλες οι απόψεις, ακόμα και του ανθρώπου που πιστεύει ότι το Rotel είναι το καλύτερο και αν όντως συνδιαλεγόμαστε αρμονικά (όπως ανέφερα και στο προηγούμενο μου μήνυμα), τότε θα μπορέσουμε, τόσο με τις εντός forum συζητήσεις, όσο και με τις εκτός forum συναντήσεις, να αποδείξουμε και αν θες να διδάξουμε στον υπερασπιστή των Rotel ή των κάθε Rotel, ότι το Krell και το κάθε Krell είναι αυτό που είναι σε σχέση με το Rotel.

Αν όντως έχουμε να κάνουμε με ανθρώπους που έχουν ξεπεράσει κάποια κόμπλεξ (όπως αυτό που πολύ σωστά ανέφερες στο μήνυμα σου) και γενικώς με ανθρώπους που έχουν ευρύτητα πνεύματος και ταυτόχρονα τους αρέσει η μουσική και το High End, τότε είμαι σίγουρος ότι... το νερό θα μπει στο αυλάκι και η κατηγορία θα γίνει πολύ ενδιαφέρουσα και αποτελεσματική.
 

Μηνύματα
4.496
Reaction score
2
Re: Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

Σιγά μην πω του Αναμουρλίδη ποιον φωτογραφίζω! "happy_1"

Μια φορά μου υποσχέθηκε να έρθει στην Κύπρο να πάμε για πιπίνια και ακόμα περιμένω wall_1

Σιγά μην του δείξω εμπιστοσύνη ξανά :happy_8:
Απο τότε που το είπαμε,τα πιπίνια έγιναν γιαγιούλες... :happy_5:
Καλά θα ρίξω μια γκαζιά και θα σούρθω με την πρώτη ευκαιρία. :happy_9:
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Οχι απλως μπορουν αλλα επιβαλλεται. Το θεμα ειναι οτι πρεπει να υπαρχει αυτοσυγκρατηση και ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ στον θυμο.
Συμφωνώ με την τοποθέτηση. :cool_4: Όντως θα πρέπει να υπάρχει αυτοσυγκράτηση και ηρεμία. Πιστεύω ακράδαντα ότι εδώ έχουν θέση μόνο αυτοί που αγαπούν την μουσική και τον αναπαραγόμενο ήχο, άσχετα από το επίπεδο γνώσεων και εμπειριών τους.

Αν κάποιος κουβαλάει ένα σορό συμπλέγματα από την εκτός-forum ζωή του, καλό θα είναι να κάνει κάτι για να τα εκτονώσει εκτός του forum.

Μια διαφωνία για το αν το Α παίζει καλύτερα από το Β, είναι μια ένδειξη υγείας για την κατηγορία. Αντιθέτως, οι ειρωνείες, οι μπηχτές, τα κόμπλεξ, οι ασεβείς δηλώσεις, η προσβολές από ανώνυμους μπουλκουμέδες και οι απέλπιδες προσπάθειες απαξίωσης των πραγματικών αξιών, το μόνο που κάνουν είναι να αποτρέπουν τον οποιονδήποτε από το να συμμετέχει στην κατηγορία.
 


Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: Re: Εχω το δικαιωμα?

....το επίπεδο θα εξαρτηθεί και θα καθοριστεί από το επίπεδο των μελών του forum, που λειτουργούν ταυτοχρόνως και ως συντάκτες και ως αναγνώστες ή αν θες καλύτερα και ως πομποί και ως δέκτες της πληροφορίας.
Ή διαφορετικά, για να παραφράσω τον μακαρίτη τον Kennedy:
"Αsk not what the Hi End community can do for you (in this forum): Ask what you can do for the Hi End community".

:respect:
 


Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Αναφερθηκε πριν οτι καποιος που εχει ακουσει Rotel και οχι εξωτικα μηχανηματα Krell, δεν θα ειχε και τοσο σωστη αποψη.

Τα ακουσματα ακριβων μηχανηματων δεν ειναι γνωση. Οποιοσδηποτε εχει χρηματα μπορει να το κανει.
Γνωση ειναι να μπορεις να δουλεψεις Matlab και να κατασκευασεις Helmholz Resonators συντονισμενα στο δωματιο, για να αξιολογησεις τα Krell.:happy_8: "happy_1"
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Νικόλα,τώρα που έγινες αιωνόβιος,άλλαξες προς το καλύτερο...:happy_9:
Το κακό είναι ότι τώρα τελευταία και κυρίως μετά το 95ο έτος της ηλικίας μου, άρχισα να νιώθω κάτι ενοχλήσεις στα αυτιά μου, σαν να ακούω πράγματα από χιλιόμετρα μακριά, μετά άρχισε να με ενοχλεί το φως της ημέρας και το πιο περίεργο από όλα είναι ότι κατά τις 12 το βράδυ, οι κυνόδοντες μου μεγαλώνουν σημαντικά σε σχέση με την υπόλοιπη οδοντοστοιχία.

Βρε λες να έχω πάθει καμία μόλυνση;

Ο γιατρός και ο παπάς του χωριού μου ζήτησαν να τους στείλω μια φωτογραφία μου, για να αποκλείσουν κάποιες περιπτώσεις. Εγώ τους έστειλα την παρακάτω φωτογραφία και ακόμα περιμένω νέα τους...




Αααα καλώς τους!!! Παιδιά σας αφήνω τώρα γιατί μόλις ήρθε ο παπάς με τον γιατρό κρατώντας κάτι σταυρούς και κάτι μεγάλους καθρέφτες. Τι να τα θέλουν άραγε όλα αυτά τα σύνεργα;;;
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Αναφερθηκε πριν οτι καποιος που εχει ακουσει Rotel και οχι εξωτικα μηχανηματα Krell, δεν θα ειχε και τοσο σωστη αποψη.

Τα ακουσματα ακριβων μηχανηματων δεν ειναι γνωση. Οποιοσδηποτε εχει χρηματα μπορει να το κανει.
Γνωση ειναι να μπορεις να δουλεψεις Matlab και να κατασκευασεις Helmholz Resonators συντονισμενα στο δωματιο, για να αξιολογησεις τα Krell.:happy_8: "happy_1"
Πολύ σωστό. :cool_4:

Βέβαια, θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου το γεγονός ότι τα περισσότερα συστήματα είναι στημένα σε "ατημέλητους" ηχητικά χώρους, γεγονός που δημιουργεί μια επιπλέον στρέβλωση στο εγχείρημα "αναπαραγωγή". Φαντάζομαι ότι και εσύ ο ίδιος θα έχεις αρκετές εμπειρίες από μηχανήματα που "μέτρησαν" άριστα στο Audio Precision και σε έναν μελετημένο χώρο, αλλά απέδωσαν μέτρια σε ένα σαλόνι.

Πιστεύω ότι η μέθοδος αξιολόγησης που ανέφερες θα ήταν super αν η συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών, αναπαρήγαγε την μουσική σε μελετημένους χώρους ακρόασης.
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.794
Reaction score
83.744
Τα ακουσματα ακριβων μηχανηματων δεν ειναι γνωση. Οποιοσδηποτε εχει χρηματα μπορει να το κανει.
Με τη διευκρίνηση ότι υπάρχουν εύποροι ακροατές που έχουν και γνώση.
Μη φτάσουμε δηλαδή στο άλλο άκρο, στον εξοστρακισμό των εχόντων.
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Με τη διευκρίνηση ότι υπάρχουν εύποροι ακροατές που έχουν και γνώση.
Μη φτάσουμε δηλαδή στο άλλο άκρο, στον εξοστρακισμό των εχόντων.
Αυτο ειναι και το ομορφο της υποθεσης. :cool_4:
Η γνωση να μοιραζεται στο φορουμ, και να δεχομαστε τις αποψεις ολων. Ακομα και των μη ευπορων ακροατων.
Να μην χρειαζομαστε το εκκαθαριστικο της εφοριας, για να γραψουμε στη hi-end "happy_1"
 

Μηνύματα
2.488
Reaction score
382
Πολύ σωστό. :cool_4:

Βέβαια, θα πρέπει να λάβεις υπ' όψιν σου το γεγονός ότι τα περισσότερα συστήματα είναι στημένα σε "ατημέλητους" ηχητικά χώρους, γεγονός που δημιουργεί μια επιπλέον στρέβλωση στο εγχείρημα "αναπαραγωγή". Φαντάζομαι ότι και εσύ ο ίδιος θα έχεις αρκετές εμπειρίες από μηχανήματα που "μέτρησαν" άριστα στο Audio Precision και σε έναν μελετημένο χώρο, αλλά απέδωσαν μέτρια σε ένα σαλόνι.

Πιστεύω ότι η μέθοδος αξιολόγησης που ανέφερες θα ήταν super αν η συντριπτική πλειοψηφία των ακροατών, αναπαρήγαγε την μουσική σε μελετημένους χώρους ακρόασης.
Νικο, δεν ασχολουμαι με μετρησεις μηχανηματων, στο βαθμο που νομιζεις.
Περισσοτερο με ενδιαφερει ο σχεδιασμος δωματιων που ακουγονται καλα σε Home Cinema. To δωματιο ειναι ολα τα λεφτα.

Σε μια τουαλετα, ο,τι μηχανηματα και να εχεις, χαλια θα παιζουν.:happy_5:
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.677
Μηνύματα
2.869.795
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top