Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Συμφωνω μαζι σου 100%.



Εγω ημουν απο τους τρομεροτερους πολεμιους των DLP.

Σε μια παλιοτερη συζητηση μας με τον Ανδρεα (Κ.) μου ειχε πει "Εσυ θα παρεις καποια στιγμη DLP" η απαντηση μου ηταν "Και δεν βγαζω τα ματια μου με το πιρουνι? "

Αυτη την στιγμη προσφατως οπως ξερετε περιηλθε στην κατοχη μου ο Optoma HD80.
ΚΑΛΥΤΕΡΗ αγορα δεν θα μπορουσα να κανω!

Το προβολεα τον αγορασα χωρις να τον εχω δει,βαση τον specs.Οτι πιο επικίνδυνο και παρακινδυνευμένο μπορεις να κανεις.Για να ειμαι δικαιος ομως πρεπει να πω οτι στο πισω μερος του μυαλου μου ειχα την ασφαλεια που μου εδινε η αγορα μεσω του Ανδρεα (οπως και σωστα αποδειχτηκε.Aλλα αυτο ειναι μια αλλη ιστορια που θα την γραψω στο αναλογο thread παρουσιασης και των γενικων εντυπώσεων μου απο τον Optoma).

Η ουσια αυτων που γραφω ειναι,οτι,η μονοτσιποι DLP ειναι πλεον μια ωριμη τεχνολογια η οποια εχει λυσει σε μεγαλο βαθμο τα προβληματα του παρελθοντος.Το φαινομενο του Rainbow σε προβολεις οπως ο Optoma HD80-81 ειναι σχεδον ανυπαρκτο και η κινηση (μεγαλο αγκαθι παλιοτερα) ειναι πλεον υποδειγματικη.
Ο HD80 στα πόσα δείχνει τα 24p;
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Δημητρη,τα 24 τα μετατρεπει στα 48.
Επιβεβαιωμένο :prof:

Κατα συνεπεια ο 6x χρωματικος τροχος του στα 24fps (εισοδο) γυριζει στις 17280 στροφες το λεπτο!

Αυτος ηταν και ο κυριως λογος μου αγορας DLP.Ειπα αν και με αυτον εχω προβλημα θα φανε ασχημο βρισιμο (οι DLP).
Ευτυχως η θεωρια επιβεβαιωθηκε στην πραξη!
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Η δική μου εμπειρία κατα τη διάρκεια του συγκριτικού ήταν ότι οπτικά τουλάχιστον το RBE του Infocus ήταν σχετικά λίγο εως ανεπαίσθητο.

Απ΄ότι θυμάμαι στα ίδια επιπεδα με τον HD81LV σε αντίθεση με τον Benq 9000 που έβλεπα αρκετά περισσότερο.

Πιστεύω ότι αν η ενόχληση σε κάποιον είναι μόνο το οπτικό, τότε είναι αμελητέα. Για εμένα προσωπικά (δυστυχώς) συνοδεύεται και από κούραση στα μάτια και ένα ελαφρύ πονοκέφαλο μετα από κανένα δύωρο.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Η δική μου εμπειρία κατα τη διάρκεια του συγκριτικού ήταν ότι οπτικά τουλάχιστον το RBE του Infocus ήταν σχετικά λίγο εως ανεπαίσθητο.

Απ΄ότι θυμάμαι στα ίδια επιπεδα με τον HD81LV σε αντίθεση με τον Benq 9000 που έβλεπα αρκετά περισσότερο.

Πιστεύω ότι αν η ενόχληση σε κάποιον είναι μόνο το οπτικό, τότε είναι αμελητέα. Για εμένα προσωπικά (δυστυχώς) συνοδεύεται και από κούραση στα μάτια και ένα ελαφρύ πονοκέφαλο μετα από κανένα δύωρο.
Ανδρέα η κούραση και ο πονοκέφαλος στα οποία αναφέρεσαι, σου εμφανίστηκαν και με τον IN82 (και τον 81LV) ή μόνο με τον W9000;
Εγώ, για να είμαι ακριβής, μόνο οπτική ενόχληση είχα και όχι άλλο πρόβλημα με τον ΙΝ82. Στον W9000 έβλεπα RBE μόνο όταν το έψαχνα, στον 81LV δεν είδα ούτε ίχνος.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Νομίζω ότι το έχετε κουράσει το θέμα και έχει καταντήσει ανούσιο. Το πρόβλημα λύνεται πολύ απλά: πας βλέπεις και εάν σε ενοχλεί τότε δεν τον αγοράζεις, εάν δε σε ενοχλεί τον αγοράζεις και όλα είναι καλά. Η συνέχεια αυτής της ανούσιας συζήτησης είναι εξαντλητική, όπως και εν γένει ή συζήτηση για το RBE. Ή σε ενοχλεί ή όχι, τελεία και παύλα.
Κάτι περισσότερο έχει να πει κανείς για τους προβολείς;
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Joseph, η συζήτηση περί του RBE στιν ΙΝ82 είναι ανούσια εάν δεν το βλέπεις καθόλου ή αν το βλέπεις συνέχεια. Αν το βλέπεις λίγο ή υπό προϋποθέσεις (πχ συχνότητα ανανέωσης) και ενδιαφέρεσαι για το εν λόγω μηχάνημα, τότε είναι πολύ ουσιώδης.
Αν υπάρχει πάντως κάτι άλλο που θα ήθελες να μάθεις για τα μηχανήματα και μπορούμε να σε διαφωτίσουμε εμείς που τα είδαμε σε λειτουργία, θα ήταν χαρά μας.
 

Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Το θέμα είναι τόσο προσωπικό που με αφήνει αδιάφορο. Εάν κάποιος έχει πρόβλημα το λέει και τελειώνουμε. Εάν κάποιες στιγμές έχει και κάποιες όχι, πάλι το αναφέρει και αυτό είναι, τέλειωσε η καταγραφή. Το να επανέρχεται κάποιος για να ξαναπεί το ότι βλέπει ή δε βλέπει ή ότι κάποτε βλέπει και κάποτε όχι είναι μόνο για να κάνουμε κουβέντα. Αλήθεια σου λέω δε βρίσκω κανένα λόγο που άνοιξε ξανά το thread. Ούτε κάποια νέα άποψη διάβασα, ούτε κάποια ανατροπή.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Joseph - Αλήθεια σου λέω δε βρίσκω κανένα λόγο που άνοιξε ξανά το thread. Ούτε κάποια νέα άποψη διάβασα, ούτε κάποια ανατροπή.
Μην συμμετεχεις τοτε :mad_3:

Αυτο που γραφεις ειναι χοντρη αγενεια.Μας λες εν ολιγοις οτι γραφουμε αηδιες.
Τι περιμενεις να διαβασεις? Εγω θα σου πω οτι ασχετως τι,το φαινομενο του Rainbow ειναι πολυ σημαντικο για αρκετο κοσμο.

Νικο,κλειδωστο τελειωτικα και δια παντως.Το θεμα ειναι καταραμενο.
 


Μηνύματα
4.480
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Μην συμμετεχεις τοτε :mad_3:

Αυτο που γραφεις ειναι χοντρη αγενεια.Μας λες εν ολιγοις οτι γραφουμε αηδιες.

Τι περιμενεις να διαβασεις? Το φαινομενο του Rainbow ειναι πολυ σημαντικο για αρκετο κοσμο.
Παρακολούθησες το συγκριτικό και λες τη γνώμη σου. Δεν νομίζω να ήσουν εκεί. Άσε να πει κάτι κάποιος που παραβρέθηκε.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Παρακολούθησες το συγκριτικό και λες τη γνώμη σου. Δεν νομίζω να ήσουν εκεί. Άσε να πει κάτι κάποιος που παραβρέθηκε.
Σπανιως εκφραζομαι χοντρα αλλα...
Εισαι κάφρος.

Συγγνωμη Νικο,Δημητρη,Βαγγελη και κυριως Ανδρεα αλλα δεν αντεξα.

Δεν συνεχιζω,δεν με ενδιαφερει τι αλλο θα γραφτει απο τον Joseph.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Μα καλά βρε παιδιά, τι στο καλό έχετε πάθει, ομαδική ορμονική διαταραχή, ομαδικό σεληνιασμό;;;
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Νίκο (Nix) και Joseph σας γνωρίζω και τους δύο και σας εκτιμώ και τους δύο. Θα ζητήσω περισσότερη αυτοσυγκράτηση και από τους δυο σας. Γράφετε σε ένα δημόσιο forum, σε ένα καταπληκτικό θέμα, που αφορά ένα θαυμάσιο συγκριτικό.
<o:p> </o:p>
Μου είναι αδιανόητο να δεχτώ ότι ενώ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ κατά τη διάρκεια του συγκριτικού, ερχόμαστε ΕΜΕΙΣ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ, να βγάλουμε κυριολεκτικά τα μάτια μας και να καταστρέψουμε το θέμα!
<o:p> </o:p>
Ας δείξουμε όλοι μας επιτέλους αυτοσυγκράτηση κύριοι, ας παραμερίσουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ τον σκ..το εγωισμό μας! Θυμίζουμε στην κυριολεξία παιδική χαρά νηπιαγωγείου με πεντάχρονα αγοράκια που πιάνονται συνεχώς στα χέρια και πρέπει να έρχεται συνεχώς η δασκάλα για να τα χωρίσει!
<o:p> </o:p>
Το θέμα δεν πρέπει με κανέναν τρόπο να ξανακλειδώσει, σε όποιον δεν αρέσει ας μην το διαβάζει! Αρκετοί από εμάς που συμμετείχαμε δεν έχουμε πει ακόμη ολοκληρωμένη την άποψή μας, δεν έχουν μπει ακόμα τα διαγράμματα του Βαγγέλη Λάμπρου, γενικώς το θέμα έχει ακόμη πολύ ζουμί!
<o:p> </o:p>
Δεν θέλω κανένας σας να μου απαντήσει τίποτα, δεν με ενδιαφέρει ποιος έχει δίκιο και ποιος έχει άδικο, ζητώ θερμά από όλους σας να επανέρθουμε στην προηγούμενη κατάσταση, σε αυτή την νιρβάνα που επικρατούσε μόλις τρεις μέρες πριν!
<o:p> </o:p>
Μεγάλα παιδιά είμαστε όλοι μας, μόλις ξεθυμάνουν λίγο τα νεύρα μας, θα συνειδητοποιήσουμε ότι ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΧΩΡΙΣΟΥΜΕ ΕΔΩ. Αντίθετα έχουμε όλοι μας αυτό το χόμπι της μεγάλης εικόνας που μας ενώνει, που μας κάνει να δίνουμε ανιδιοτελώς, που μας προσφέρει καινούριες γνωριμίες και φιλίες.
<o:p> </o:p>
Σας θερμοπαρακαλώ όλους σας κύριοι, να συνεισφέρετε όλοι για να επανέλθει η ηρεμία στο θέμα…
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
"Νότιοι" καταντήσατε :cool_11: !
Χαϊεντάδες προβολέων :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:

φυσικα αστειεύομαι. Στο ψητό.

Να δώκω τον W9000 και να χτυπήσω InFocus? :happy_9: :happy_9: :happy_9:
 

Μηνύματα
768
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Ανδρέα η κούραση και ο πονοκέφαλος στα οποία αναφέρεσαι, σου εμφανίστηκαν και με τον IN82 (και τον 81LV) ή μόνο με τον W9000;
Εγώ, για να είμαι ακριβής, μόνο οπτική ενόχληση είχα και όχι άλλο πρόβλημα με τον ΙΝ82. Στον W9000 έβλεπα RBE μόνο όταν το έψαχνα, στον 81LV δεν είδα ούτε ίχνος.
Η κούραση ήταν με τον 9000.

Με τον ΙN82 δεν μπορώ να πω ότι το ένιωσα αυτό.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Θα ηθελα να πω κατι που ισως σε καμια αλλη περιπτωση δεν θα ελεγα.
Το βραδυ που καναμε τις ρυθμισεις και ενω ηταν περιπου ηδη 12.30 καποια στιγμη ρωτησα κατι τον Βαγγελη και δεν πηρα απαντηση.
Τον ξαναρωτησα και...τιποτα.
Πηγα μπροστα του και τον ειδα να εχει αποκοιμηθει με το πληκτρολογιο στο χερι και το laptop στα γονατα.
Ο Βαγγελης εκεινη την ημερα ηταν απο τις 5 το πρωι στο ποδι και ομως-αντι να παει σπιτακι του να ριξει κανενα υπνακο και να ξεκουραστει-ηρθε να μας βοηθησει.
Το ιδιο εκαναν πανω κατω και οι υπολοιποι απο εμας.
Κουραστηκαμε, παρατησαμε οικογενειες, βαλαμε και τις τελευταιες μας δυναμεις ωστε να γινουμε-ακομα μια φορα-τα δικα σας ματια-σε αυτο που ειδαμε εμεις.
Δεν ζητησαμε ποτε, και ουτε προκειται να ζητησουμε κανενα ευχαριστω.
Χομπυ δικο μας ειναι πανω απο ολα.
Ομως..να ρε παιδια...
Δεν μπορειτε να δειτε πως δεν υπαρχει "καταραμενο θεμα" παρα μονο "καταραμενοι εγωισμοι"?
Δεν βλεπετε πως τοσος κοσμος διαβαζει αυτο το θεμα και ενδιαφερεται να μαθει?
Ξερετε ποσοι μου τηλεφωνησαν χθες για να μου "ξεζουμισουν" και την παραμικρη λεπτομερεια?

Το θεμα, οπως πολυ σωστα ειπε και ο Πανος, εχει πολλα να δωσει.
Καποιοι δεν εχουν ολοκληρωσει την γνωμη τους, υπαρχουν σχεδιαγραμματα κλπ κλπ


Παρακαλω παρα πολυ την υπομονη και ανοχη σας...
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
...και για να γυρίσουμε στο θέμα μας, πιστεύω ότι η εικόνα είναι πολύ κοντά και στους 2 προβολείς. Υπήρχαν πλάνα που, όσο και να προσπαθούσα, δεν μπορούσα να δώ διαφορά, υπήρχαν όμως και πλάνα που η διαφορά υπήρχε, κυρίως υπέρ του infocus. Προσωπικά θα αγόραζα τον infocus, κυρίως λόγω της τιμής, αλλά λόγω του ζούμ δεν..... επομένως θα αγοράσω τον Sony, μιας και απο την αρχή υπήρχε μία χημεία μεταξύ μας, αλλά και με μεγάλη χαρά διαπιστώνω ότι είναι καλύτερος απο τον jvc, αλλά και οι διαφορές με τον vw 50 είναι χαοτικές. Πρόκειται για έναν απο τους πιο προσεγμένους προβολείς που έχει βγάλει ποτέ η sony!!!
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

"Νότιοι" καταντήσατε :cool_11: !
Χαϊεντάδες προβολέων :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:

φυσικα αστειεύομαι. Στο ψητό.

Να δώκω τον W9000 και να χτυπήσω InFocus? :happy_9: :happy_9: :happy_9:
Κοίτα φίλε δε σε ξέρω, αλλά μάλλον άσχετος μου φαίνεσαι -έχουμε ανεβάσει συγκριτικό όπου λέμε ότι ο W9000 ελάχιστα μόνον υπολείπεται του ΙΝ82.
ΥΓ Και μη σε πετύχω πουθενά, θα πλακωθούμε άσχημα! :cool_11:
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
[off topic]Μόλις (Jo)διάβασα τα όσα έχουν γραφτεί και αν και δεν ήθελα να παρέμβω, δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά...

Προφανώς σας έχουν βαρέσει στο κεφάλι τα πολλά συγκριτικά. Καταλαβαίνω πλήρως την αγωνία όλων σας για ακόμη καλύτερα συγκριτικά, για ακόμη περισσότερες αναλύσεις. Αναγνωρίζω δε, το γεγονός ότι στην κατηγορία γράφουν πολλά παιδιά που έχουν πραγματικά αυτό που λέμε "άποψη" και μάλιστα τεκμηριωμένη, αλλά αυτό που πάει να γίνει πρέπει να σταματήσει εδώ πριν πάρει διαστάσεις επιδημίας.

Τα θέματα ναι, πρέπει να συγκρατούνται στην θεματολογία τους, όχι όμως με την αυστηρότητα που κάποιοι εννοούν αλλά με τις γενικές αρχές του διαλόγου. Σαφώς δεν μπορεί το θέμα να είναι για προβολείς και εγώ να γράφω για το στερεοφωνικό μου, αλλά το να παραθέσω μια δύο προτάσεις για θέματα τεχνικής φύσεως που μπορεί να μην έχουν άμεση επαφή με το thread αλλά αφορούν αρκετό κόσμο, είναι θεμιτό. Θεωρώ απαράδεκτο οποιονδήποτε χαρακτηρισμό που απευθύνεται σε άλλο μέλος (Νικόλα). Τα φόρα, αγαπητοί είναι για να γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του. Πρέπει λοιπόν να αποκτήσετε όλοι την υπομονή να διαβάζετε και να γράφετε, δίπλα σε απόψεις με τις οποίες ενδεχομένως δεν συμφωνείτε και να αφήνετε τους συνομιλητές σας (που δόξα το Θεό είναι και πολλοί) να πουν ο καθένας ότι θέλει (Jo). Σε αυτά τα θέματα που πρέπει σώνει και καλά να βγάλουμε πόρισμα θα το βγάλουμε και εδώ ο διάλογος/η διαδικασία θα είναι μεγάλη και επίπονη. Όταν όμως συζητάμε γενικώς, δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσουμε όλοι.

Δεν χρειάζεται τίποτε διαφορετικό από υπομονή και αυτοσυγκράτηση. Δεν νομίζω ότι είναι τόσο δύσκολο. Αν μη τι άλλο, είναι κρίμα όλη αυτή η γνώση που αφιλοκερδώς με τις συζητήσεις σας μας προσφέρεται, να καλύπτεται από νεύρα και εντάσεις για ασήμαντους λόγους, γιατί πραγματικά είναι ασήμαντοι. Ένα καλό κόλπο για να το καταλάβει κανείς αυτό και να επανέρχεται στην πραγματικότητα, είναι να κάθεται και να σκέφτεται, τι θα έκανε αν ο διάλογος ήταν live. Αυτό νομίζω ότι θα μας βοηθήσει όλους...

Καλή συνέχεια.[/off topic]
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Λοιπόν, ας αναφερθώ κι εγώ κάπως πιο αναλυτικά στους δύο μονομάχους μας. Μια και τα θετικά σημεία και των δύο έχουν αναφερθεί πολλάκις, θα ξεκινήσω με τις αχίλλειες πτέρνες κατά τη γνώμη μου, των Infocus και Sony.
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p> </o:p>
Στον Infocus το αδύνατο σημείο ήταν όντως η εμφάνιση του rainbow. Κατά τη διάρκεια του συγκριτικού, είδα κι εγώ πάμπολλες φορές rainbow στον Infocus. Δεν είμαι ευαίσθητος στο φαινόμενο, όταν πρωτοαγόρασα τον BenQ, κατέβαλλα τεράστιες προσπάθειες για να το δω και να κατανοήσω τι διάολο ήταν αυτό που ενοχλούσε τόσο πολύ κάποιους ανθρώπους στους μονότσιπους DLP προβολείς.
<o:p> </o:p>
Πολλοί λόγοι μπορούν να επηρεάσουν την εμφάνιση του rainbow, οπωσδήποτε η ταχύτητα του χρωματικού τροχού είναι κρίσιμος παράγοντας. Όπως είπαν και τα παιδιά, πρέπει να ξεκαθαριστεί ποια ακριβώς είναι η ταχύτητα στον χρωματικό τροχό του Infocus, αν όντως είναι 4x, μιλάμε για πραγματική οπισθοδρόμηση και αδιανόητη κίνηση από τη μεριά της Infocus.
<o:p> </o:p>
Ένα σημείο ξεκάθαρο κατά την άποψή μου, είναι το ότι ο Infocus αποδίδει μεγάλα νούμερα on/off και ANSI contrast, όσο περισσότερο κλείνει η σταθερή ίριδά του, να σας θυμίσω σε αυτό το σημείο ότι στο συγκριτικό ο Infocus έπαιζε με την ίριδα στο 27, με το 0 να σημαίνει εντελώς κλειστή ίριδα και το 100 να σημαίνει εντελώς ανοιχτή. Αν λοιπόν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι τα βήματα ρύθμισης της ίριδας είναι αναλογικά, τότε θα λέγαμε ότι παίζαμε με 73% κλειστή ίριδα στον Infocus.
<o:p> </o:p>
Πιστεύω ότι όταν ένας μονότσιπος DLP προβολέας αποδίδει μεγάλα νούμερα on/off και ANSI contrast, είναι περισσότερο επιρρεπής στην εμφάνιση του rainbow. Το βασίζω αυτό στο γεγονός ότι έβλεπα rainbow και στον Sharp 21000 όταν έπαιζε στο High Contrast Mode, δηλαδή με εντελώς κλειστή ίριδα, αντίθετα δεν έβλεπα όταν έπαιζε με την ίριδα στο medium ή στο High Brightness Mode, δηλαδή εντελώς ανοικτή ίριδα. <o:p></o:p>
<o:p> </o:p>
Κι ενώ στον Sharp 21000 έβλεπα rainbow μόνο όταν κουνούσα το κεφάλι δεξιά αριστερά, στον Infocus δυστυχώς έβλεπα και με το κεφάλι μου απόλυτα σταθερό! Μάλιστα, τις περισσότερες φορές που έσερνα τον κέρσορα του ποντικιού προς τα δεξιά για να σύρω ένα πατερνάκι από το HD-DVD DVE και να το ρίξω στο Powerdvd για να το δούμε και να κάνουμε ρύθμιση, έβλεπα αρκετούς πράσινους και κόκκινους κέρσορες να εμφανίζονται σαν ουρά πίσω από τον αρχικό λευκό κέρσορα!!! :shock:
<o:p> </o:p>
Εν κατακλείδι, θέλω να πω ότι το rainbow όπως εμφανίζεται στον Infocus είναι όντως ανησυχητικό και θα πρέπει να προβληματίσει τον μελλοντικό ιδιοκτήτη του. Θα πρέπει να αφιερώσει αρκετή ώρα για να αποφασίσει ότι δεν είναι ενοχλητικό στα δικά του μάτια, αλλά και να γνωρίζει, έστω στο περίπου, κατά πόσο αντιλαμβάνονται το φαινόμενο τα μέλη της οικογένειας που θα βλέπουν στον προβολέα, δηλαδή σύζυγος, παιδιά κτλ.
<o:p> </o:p>
Στην άλλη όχθη, στον Sony, η αχίλλειος πτέρνα κατά τη γνώμη μου, είναι η λειτουργία της δυναμικής ίριδας. Θέλω όμως να είμαι ξεκάθαρος: η ίριδα του Sony VPL60 είναι εμφανέστατα βελτιωμένη σε σχέση με αυτήν του προκατόχου του Pearl και έτη φωτός μπροστά από την δυναμική ίριδα του προγενέστερου Ruby, που έκανε τον προβολέα να εκτίθεται και να γίνεται κυριολεκτικά ρεζίλι, όταν προσπαθούσε να απεικονίσει πατερνάκια αναφοράς!
<o:p> </o:p>
Το θέμα ίσως και να μην με απασχολούσε τόσο πολύ, εάν δεν είχα δει την σχεδόν άψογη ίριδα του Sony Topaz! Ο Topaz λοιπόν του Μιχάλη Μελίδη που είδα εγώ, είχε εμφανέστατα καλύτερη λειτουργία της ίριδας, φωτίζοντας εμφανώς λιγότερο τις τέσσερις γωνίες του πάνελ στο πατερνάκι του μαύρου, προσφέροντας ταυτόχρονα καλύτερη ομοιομορφία φωτεινότητας κτλ., από τον VPL60. Ταυτόχρονα, τα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη, Νίκος (Nix) και Αντρέας Cinemusic ισχυρίζονται ότι και οι άλλοι δύο Topaz που αγοράστηκαν έχουν τουλάχιστον το ίδιο καλή δυναμική ίριδα (αν όχι καλύτερη) με αυτήν του Μιχάλη και φυσικά δεν έχω κανέναν λόγο να μη τους πιστέψω.
<o:p> </o:p>
Ταυτόχρονα, έχω τη μαρτυρία του Νίκου (Zoglair), ότι και ο Topaz του προτελευταίου συγκριτικού είχε καλύτερη λειτουργία της δυναμικής ίριδας από ότι αυτή του VPL60, όσον αφορά τις τέσσερις γωνίες του πάνελ. Έχουμε λοιπόν εδώ, κατά τα φαινόμενα, τέσσερις Topaz με καλύτερη λειτουργία της δυναμικής ίριδας από ότι ο VPL60 που είδαμε στο συγκριτικό!
<o:p> </o:p>
Εκτός λοιπόν από την περίπτωση (που είναι όμως πιθανή), ο VPL60 του συγκριτικού να ήταν αρκετά κακό κομμάτι στη λειτουργία της δυναμικής ίριδας, έχουμε να κάνουμε εδώ με ένα αξιοπρόσεκτο φαινόμενο: η Sony τα κατάφερε να κατασκευάσει δύο προβολείς, έναν με αξία 1100 ευρώ και έναν άλλο με σχεδόν πενταπλάσια αξία, δηλαδή περίπου 5000 ευρώ, στους οποίους όμως το φτηνό και ταπεινό μοντέλο έχει καλύτερη λειτουργία της δυναμικής ίριδας!!! :shock:
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.657
Reaction score
9.255
Απάντηση: Re: Συγκριτικό: Sony VPL-VW60 vs InFocus IN82

Λοιπόν, ας αναφερθώ κι εγώ κάπως πιο αναλυτικά στους δύο μονομάχους μας. Μια και τα θετικά σημεία και των δύο έχουν αναφερθεί πολλάκις, θα ξεκινήσω με τις αχίλλειες πτέρνες κατά τη γνώμη μου, των Infocus και Sony.
<o:p></o:p>
Στον Infocus το αδύνατο σημείο ήταν όντως η εμφάνιση του rainbow. Κατά τη διάρκεια του συγκριτικού, είδα κι εγώ πάμπολλες φορές rainbow στον Infocus. Δεν είμαι ευαίσθητος στο φαινόμενο, όταν πρωτοαγόρασα τον BenQ, κατέβαλλα τεράστιες προσπάθειες για να το δω και να κατανοήσω τι διάολο ήταν αυτό που ενοχλούσε τόσο πολύ κάποιους ανθρώπους στους μονότσιπους DLP προβολείς.
<o:p></o:p>
Πολλοί λόγοι μπορούν να επηρεάσουν την εμφάνιση του rainbow, οπωσδήποτε η ταχύτητα του χρωματικού τροχού είναι κρίσιμος παράγοντας. Όπως είπαν και τα παιδιά, πρέπει να ξεκαθαριστεί ποια ακριβώς είναι η ταχύτητα στον χρωματικό τροχό του Infocus, αν όντως είναι 4x, μιλάμε για πραγματική οπισθοδρόμηση και αδιανόητη κίνηση από τη μεριά της Infocus.
<o:p></o:p>
Ένα σημείο ξεκάθαρο κατά την άποψή μου, είναι το ότι ο Infocus αποδίδει μεγάλα νούμερα on/off και ANSI contrast, όσο περισσότερο κλείνει η σταθερή ίριδά του, να σας θυμίσω σε αυτό το σημείο ότι στο συγκριτικό ο Infocus έπαιζε με την ίριδα στο 27, με το 0 να σημαίνει εντελώς κλειστή ίριδα και το 100 να σημαίνει εντελώς ανοιχτή. Αν λοιπόν μπορούμε να θεωρήσουμε ότι τα βήματα ρύθμισης της ίριδας είναι αναλογικά, τότε θα λέγαμε ότι παίζαμε με 73% κλειστή ίριδα στον Infocus.
<o:p></o:p>
Πιστεύω ότι όταν ένας μονότσιπος DLP προβολέας αποδίδει μεγάλα νούμερα on/off και ANSI contrast, είναι περισσότερο επιρρεπής στην εμφάνιση του rainbow. Το βασίζω αυτό στο γεγονός ότι έβλεπα rainbow και στον Sharp 21000 όταν έπαιζε στο High Contrast Mode, δηλαδή με εντελώς κλειστή ίριδα, αντίθετα δεν έβλεπα όταν έπαιζε με την ίριδα στο medium ή στο High Brightness Mode, δηλαδή εντελώς ανοικτή ίριδα. <o:p></o:p>
<o:p></o:p>
Κι ενώ στον Sharp 21000 έβλεπα rainbow μόνο όταν κουνούσα το κεφάλι δεξιά αριστερά, στον Infocus δυστυχώς έβλεπα και με το κεφάλι μου απόλυτα σταθερό! Μάλιστα, τις περισσότερες φορές που έσερνα τον κέρσορα του ποντικιού προς τα δεξιά για να σύρω ένα πατερνάκι από το HD-DVD DVE και να το ρίξω στο Powerdvd για να το δούμε και να κάνουμε ρύθμιση, έβλεπα αρκετούς πράσινους και κόκκινους κέρσορες να εμφανίζονται σαν ουρά πίσω από τον αρχικό λευκό κέρσορα!!! :shock:
<o:p></o:p>
Εν κατακλείδι, θέλω να πω ότι το rainbow όπως εμφανίζεται στον Infocus είναι όντως ανησυχητικό και θα πρέπει να προβληματίσει τον μελλοντικό ιδιοκτήτη του. Θα πρέπει να αφιερώσει αρκετή ώρα για να αποφασίσει ότι δεν είναι ενοχλητικό στα δικά του μάτια, αλλά και να γνωρίζει, έστω στο περίπου, κατά πόσο αντιλαμβάνονται το φαινόμενο τα μέλη της οικογένειας που θα βλέπουν στον προβολέα, δηλαδή σύζυγος, παιδιά κτλ.
<o:p></o:p>
Στην άλλη όχθη, στον Sony, η αχίλλειος πτέρνα κατά τη γνώμη μου, είναι η λειτουργία της δυναμικής ίριδας. Θέλω όμως να είμαι ξεκάθαρος: η ίριδα του Sony VPL60 είναι εμφανέστατα βελτιωμένη σε σχέση με αυτήν του προκατόχου του Pearl και έτη φωτός μπροστά από την δυναμική ίριδα του προγενέστερου Ruby, που έκανε τον προβολέα να εκτίθεται και να γίνεται κυριολεκτικά ρεζίλι, όταν προσπαθούσε να απεικονίσει πατερνάκια αναφοράς!
<o:p></o:p>
Το θέμα ίσως και να μην με απασχολούσε τόσο πολύ, εάν δεν είχα δει την σχεδόν άψογη ίριδα του Sony Topaz! Ο Topaz λοιπόν του Μιχάλη Μελίδη που είδα εγώ, είχε εμφανέστατα καλύτερη λειτουργία της ίριδας, φωτίζοντας εμφανώς λιγότερο τις τέσσερις γωνίες του πάνελ στο πατερνάκι του μαύρου, προσφέροντας ταυτόχρονα καλύτερη ομοιομορφία φωτεινότητας κτλ., από τον VPL60. Ταυτόχρονα, τα παιδιά από τη Θεσσαλονίκη, Νίκος (Nix) και Αντρέας Cinemusic ισχυρίζονται ότι και οι άλλοι δύο Topaz που αγοράστηκαν έχουν τουλάχιστον το ίδιο καλή δυναμική ίριδα (αν όχι καλύτερη) με αυτήν του Μιχάλη και φυσικά δεν έχω κανέναν λόγο να μη τους πιστέψω.
<o:p></o:p>
Ταυτόχρονα, έχω τη μαρτυρία του Νίκου (Zoglair), ότι και ο Topaz του προτελευταίου συγκριτικού είχε καλύτερη λειτουργία της δυναμικής ίριδας από ότι αυτή του VPL60, όσον αφορά τις τέσσερις γωνίες του πάνελ. Έχουμε λοιπόν εδώ, κατά τα φαινόμενα, τέσσερις Topaz με καλύτερη λειτουργία της δυναμικής ίριδας από ότι ο VPL60 που είδαμε στο συγκριτικό!
<o:p></o:p>
Εκτός λοιπόν από την περίπτωση (που είναι όμως πιθανή), ο VPL60 του συγκριτικού να ήταν αρκετά κακό κομμάτι στη λειτουργία της δυναμικής ίριδας, έχουμε να κάνουμε εδώ με ένα αξιοπρόσεκτο φαινόμενο: η Sony τα κατάφερε να κατασκευάσει δύο προβολείς, έναν με αξία 1100 ευρώ και έναν άλλο με σχεδόν πενταπλάσια αξία, δηλαδή περίπου 5000 ευρώ, στους οποίους όμως το φτηνό και ταπεινό μοντέλο έχει καλύτερη λειτουργία της δυναμικής ίριδας!!! :shock:
Μπράβο ρε Παναγιώτη και για τη νηφαλιότητα και για την εύστοχη κριτική! :cool_4:
Να περιμένουμε και την άποψη του Βαγγέλη Λάμπρου, που ήταν και επικεφαλής των ρυθμίσεων;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.014
Μηνύματα
2.885.339
Members
37.975
Νεότερο μέλος
Sonic10
Top