BluRay ή «BluRay» από την AUDIOVISUAL?

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Πάντως έχω δει το "ξερό" BDMV και σε κανονικές κυκλοφορίες αγορασμένες από το Amazon. Πιθανόν όμως να είναι και θεμα firmware του PS3 γιατί έχω καιρό να το δω.
Συμφωνώ. Μπορεί κανείς να το δει και σε άλλες περιπτώσεις.
Αλλά μάλλον στις παλιότερες κόπιες.
Όσες νέες ταινίες έχω δει δεν βγάζουν το BDMV αλλά μια ωραία εικόνα......


Για το δεύτερο έχεις απόλυτο δίκιο, το enter δεν λειτουργεί στα BD ως play/pause.
Ξέχασα να αναφέρω πως τα μενού της ταινίας έχουν μορφή DVD.
Δεν είναι δυναμικά όπως σε δίσκους BD (πχ δυνατότητα εμφάνισης οποιαδήποτε στιγμή της ταινίας χωρίς να αναγκάζεσαι να βγει έξω, άλλη μορφή σχεδιασμού με κινούμενα κείμενα κοκ).
Και βεβαίως ξεχάστε εντελώς BD live......




Ελληνικές ταρζανιές...
Και λίγα λες......
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

.........................
Ξέχασα να αναφέρω πως τα μενού της ταινίας έχουν μορφή DVD.
Δεν είναι δυναμικά όπως σε δίσκους BD (πχ δυνατότητα εμφάνισης οποιαδήποτε στιγμή της ταινίας χωρίς να αναγκάζεσαι να βγει έξω, άλλη μορφή σχεδιασμού με κινούμενα κείμενα κοκ).
Και βεβαίως ξεχάστε εντελώς BD live......
Από αυτό που λες νομίζω ότι αυτοί που έφτιαξαν το δισκάκι μάλλον μπέρδεψαν και έγραψαν στο BR αυτό που προόριζαν για το αντίστοιχο DVD !
Μπορεί μάλιστα να το πήραν χαμπάρι όταν θα ήταν ήδη αργά, και να είπαν το γνωστό "έλα μωρέ τώρα, ποιός θα το πάρει χαμπάρι".
Μόνο που δεν υπολόγισαν και αυτούς που τα ψάχνουν. :126:
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Τελικά το δισκάκι να το ονομάζουμε BD ή DVD?
Τελικά πόσο κορόιδα μας θεωρεί η AV?
Δυστυχώς δεν έχω BDplayer στο pc για να δω περισσότερες πληροφορίες για το δισκάκι.
Και με ποια λογική έκαψαν BD για να ρίξουν μέσα μια ταινία ανάλυσης SD!!!!!

Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ Τ Ο Ι ! ! ! :141:

Έχω μείνει άφωνος με αυτό το θέμα! :111:

Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια που τους κατεβάζεις τα σώβρακα με αυτόν τον τρόπο, που απλά δεν μπορεί να αμφισβητηθεί από κανέναν...

Θα ήθελα να γράψω πολλά περισσότερα, αλλά έχοντας αυτογνωσία γνωρίζω ότι δεν θα καταφέρω να συγκρατηθώ και θα φέρω σε πολύ δύσκολη θέση τόσο τους διαχειριστές όσο και τη συντονιστική ομάδα του φόρουμ, οπότε προτιμώ να το βουλώσω καλύτερα... :141:

Θα πω μόνο ότι το θέμα δεν με αφορά σαν καταναλωτή, εδώ και περισσότερο από έναν χρόνο δεν έχω περάσει ούτε απέξω από το video club της γειτονιάς μου, μια και φυσικά "ψωνίζω από αλλού την υψηλή ευκρίνεια που βλέπω στον προβολέα που χρυσοπλήρωσα".

Μία συνειδητή επιλογή εκ μέρους μου, στην οποία φυσικά με έχουν οδηγήσει σχεδόν διά της βίας νοοτροπίες και συμπεριφορές σαν αυτές των υπεύθυνων της AV.

Φίλοι μου, ένα μόνο πράγμα για μένα είναι απολύτως ξεκάθαρο: οι πιθηκάνθρωποι που κάθονται στις διευθυντικές καρέκλες των περισσότερων ελληνικών εταιρειών διανομής, καταλαβαίνουν μόνο από ένα είδος αγγουριού που θα "εισαχθεί στο ευαίσθητο σημείο τους". Τις μεγάλες και ραγδαίες πτώσεις στις πωλήσεις τους!

Από τίποτε άλλο δεν καταλαβαίνουν, ότι και να γράφουμε εμείς εδώ μέσα μας έχουν χεσμένους κανονικότατα και γραμμένους όλους εκεί που δεν πιάνει μελάνι!

Άρα λοιπόν, με τη σειρά μας κι εμείς πρέπει να τους συμπεριφερθούμε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο! Να είστε βέβαιοι ότι τότε θα ξυπνήσουν από τον λήθαργό τους... :126:
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Γιαννη το "bluray" ποσα gb ηταν ?
Δυστυχώς δεν έχω BDplayer στο pc για να δω περισσότερες πληροφορίες για το δισκάκι.

Δημήτρη, όπως ανέφερα και πιο πάνω, στο pc μου δεν έχω BDplayer για να μπορέσω να δω περισσότερες πληροφορίες.....
Στο PS3 μπορούσα να δω μόνο πως ήταν αρχεία AVC και bitrate στα 8. κάτι.....!!!
Θα ήθελα να δω πόσα GB ήταν η ταινία αλλά δυστυχώς δεν μπόρεσα (δεν μου δίνει αυτή τη δυνατότητα το PS3)
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Συνέχεια δοκιμών.......


Εχθές νοίκιασα άλλη μια ταινία σε BD.
Αυτή τη φορά ήταν το Australia.
Έπαιξε κανονικότατα στα 1080, με λαμπερότατη εικόνα.
Το μόνο που με «χάλασε» ήταν τα μενού της (θα μπορούσαν να είναι πολύ πιο εντυπωσιακά) αλλά ακόμα και τα extras ήταν σε HD.




Δείτε αρχικά αυτό που έλεγα.
Όταν το δισκάκι μπαίνει στο PS3, στην λίστα videos δεν βλέπουμε ένα δισκάκι αλλά εικόνα της ταινίας και δίπλα το όνομά της:

 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Επαναλαμβάνω (για να μην παρεξηγηθώ) εμφανίζει 1080i και όχι 1080p γιατί παίζει μέσω component (αν προσέξετε στην προηγούμενη φωτό, αριστερά στο πλαίσιο βλέπετε πως η Infocus δείχνει και την μέθοδο σύνδεσης. Γιαυτό και υπάρχουν τα 3 βύσματα, Red Green Blue)



 



Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?






Αυτά τα λίγα.....
Νομίζω είναι σαφές πως το κλίμα ήταν στραβό, το έφαγε και ο γάιδαρος.....
 


Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Λοιπον μπηκα στο site της audiovisual και παρατηρησα τα εξης :

Τα bluray που φτιαχει εδω η εταιρεια περιεχουν μονο ελληνικους και αγγλικους υποτιτλους ενω αυτα που παραγονται στο εξωτερικο εχουν υποτιτλους σε πολλες γλωσσες.

Αν ευσταθει αυτο στο επερχομενο bluray της εταιρειας THE LAST SAMURAI το οποιο περιεχει μονο ελληνικους και αγγλικους παλι θα δουμε ελληνικα "κολπα" ενω στα επερχομενα batman kai batman returns που φερουν υποτιτλους σε πολλες γλωσσες θα ειναι κανονικα bluray με την σωστη αναλυση !!

Δειτε και μονοι σας !

http://www.audiovisual.gr/Movies.aspx?catSerial=001002003&catId=130
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Αν ευσταθει αυτο στο επερχομενο bluray της εταιρειας THE LAST SAMURAI το οποιο περιεχει μονο ελληνικους και αγγλικους παλι θα δουμε ελληνικα "κολπα" ενω στα επερχομενα batman kai batman returns που φερουν υποτιτλους σε πολλες γλωσσες θα ειναι κανονικα bluray με την σωστη αναλυση !!

Δημήτρη ευκαιρία να δοκιμάσουμε.....
Και πολύ φοβάμαι πως θα ξαναέχουμε τα ίδια χάλια..... :141:
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Απάντηση: BluRay ή «BluRay» από την AUDIOVISUAL?

Παιδια sorry εκανα λαθος !!

Το ΙΝΚΗΕΑRT θα περιεχει MONO ελληνικους και αγγλικους και οχι το THE LAST SAMURAI.

Oποτε θα δοκιμασουμε με το ΙΝΚHEART !!!
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.954
Reaction score
95.462
Απάντηση: BD ή «BD» από την AV?

Λοιπον μπηκα στο site της audiovisual και παρατηρησα τα εξης :

Τα bluray που φτιαχει εδω η εταιρεια περιεχουν μονο ελληνικους και αγγλικους υποτιτλους ενω αυτα που παραγονται στο εξωτερικο εχουν υποτιτλους σε πολλες γλωσσες.
Αν πάτε σε video club, ρίξτε μια ματιά, αυτό το ''κόλπο'' το έχει

σύστημα και στα πιο πολλά DVD της!

Και μάλιστα περιέχουν μόνο ελληνικούς υπότιτλους:141:
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Εγώ πάντως έστειλα email στην 20 Century Fox για την απαράδεκτη τακτική της AudioVisual με το "Slumdog Millionaire"...Ελπίζω να το λάβουν υπόψη, αν και αν έστελναν και άλλοι τις διαμαρτυρίες τους θα έκανε πιο μεγάλη εντύπωση!!!!

Ιδού και το link:
http://www.fox.co.uk/contact
 

Μηνύματα
30.533
Reaction score
40
Απάντηση: BluRay ή «BluRay» από την AUDIOVISUAL?

Πριν από μισή ώρα είχα συνάντηση με τον υπάλληλο της AV που είχε έρθει στην Πάτρα (στο videoclub)
Τον ενημέρωσα και μου είπε ο άνθρωπος πως δεν ήξερε κάτι για το θέμα. Ήταν πολύ λογικός, κατάλαβε το όλο θέμα και θα ενημερώσει στα κεντρικά.
Του έγραψα την ακριβή διεύθυνση του θέματος και του ζήτησα όταν ενημερώσει τον υπεύθυνο να του προτείνει να διαβάσει το θέμα και να μας απαντήσει εδώ.
Άλλωστε, μια απάντηση εδώ καλό θα κάνει στην AV και σε καμία περίπτωση κακό.
Σε τελική ανάλυση, αν δεν θέλει να απαντήσει εδώ, του έδωσα τον αριθμό του κινητού μου ώστε ο υπεύθυνος του συγκεκριμένου τμήματος της AV να με ενημερώσει τηλεφωνικά.

Μείνετε συντονισμένοι.
Θεωρώ πως θα έχουμε απαντήσεις στο θέμα!!
 

Μηνύματα
1.877
Reaction score
10
Re: Απάντηση: BluRay ή «BluRay» από την AUDIOVISUAL?

Πριν από μισή ώρα είχα συνάντηση με τον υπάλληλο της AV που είχε έρθει στην Πάτρα (στο videoclub)
Τον ενημέρωσα και μου είπε ο άνθρωπος πως δεν ήξερε κάτι για το θέμα. Ήταν πολύ λογικός, κατάλαβε το όλο θέμα και θα ενημερώσει στα κεντρικά.
Του έγραψα την ακριβή διεύθυνση του θέματος και του ζήτησα όταν ενημερώσει τον υπεύθυνο να του προτείνει να διαβάσει το θέμα και να μας απαντήσει εδώ.
Άλλωστε, μια απάντηση εδώ καλό θα κάνει στην AV και σε καμία περίπτωση κακό.
Σε τελική ανάλυση, αν δεν θέλει να απαντήσει εδώ, του έδωσα τον αριθμό του κινητού μου ώστε ο υπεύθυνος του συγκεκριμένου τμήματος της AV να με ενημερώσει τηλεφωνικά.

Μείνετε συντονισμένοι.
Θεωρώ πως θα έχουμε απαντήσεις στο θέμα!!
Ήδη έχουν απαντήσει στο Hi-Tech Ιουλίου!!!! Και η απάντηση δεν ήταν καθόλου πειστική!!!:141:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.837
Μηνύματα
2.877.935
Members
37.953
Νεότερο μέλος
simera2805
Top