Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Θέλω να πω, πως η μετακόμιση είναι μια πραγματικότητα και θα συμβεί. Στον δημόσιο τομέα δεν ξέρω βέβαια με ποιο τρόπο μπορεί κάποιος να ζητήσει κάτι από τον εργοδότη του (το ίδιο το κράτος) αλλά τη στιγμή που είναι αναπόφευκτο γιατί να μη γίνει κάποια τέτοια κίνηση;
Ρε pleo....:137::143:
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Σίγουρα. Το είπα άλλωστε ότι ήταν πιο δύσκολη η δική μου περίπτωση.

Απλά το "έχουν γνώση οι φύλακες" θέλω να καταλάβω πως μεταφράζεται.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Ρε pleo....:137::143:
Παρακαλώ; Σε τι θα μπορούσα να φανώ χρήσιμος; :138:


Εννοώ, μέσα από τις συνελεύσεις (ενδεχομένως) που κάνουν οι υπάλληλοι του υπουργείου ή με κάποιον άλλο τρόπο Μελέτη. Απλά ρωτάω ο άνθρωπος... :116:
 

Μηνύματα
29.293
Reaction score
23.368
Φίλε μου φαίνεται ότι δεν σε ενδιαφέρει ότι προκαλείς το κοινό αίσθημα και γι αυτό επιμένεις... Όπως νομίζεις. :wink:

Διότι κατά την άποψή μου ο ΑΡΧΙΜΠΟΥΦΟΣ ο υπουργός, έπρεπε να πει, "το υπουργείο θα πάει όπου κρίνω εγώ ότι είναι σωστό και σε όποιους δεν αρέσει να πάνε σπίτι τους, διότι η μισή Ελλάδα είναι άνεργη, πεινάει και ζει με δάνεια και θα έδινε κώλο για μια δουλίτσα ακόμη κι αν ήταν 200 χλμ μακριά". Σιγά μην σας ρωτήσει κιόλας ρε Κωνσταντίνε. Έλεος...
ΕΚΑΝΕ ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ. ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΤΟ 2007 ΑΞΙΩΣΕ ΚΑΙ ΠΕΤΥΧΕ ΚΟΝΔΥΛΙ 350.000 ΕΥΡΩ ΓΙΑ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ -ΤΟΥ ΗΔΗ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΜΕΝΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΥΠΟΥΡΓΟ- ΤΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ΤΟΥ ΕΝΩ ΗΔΗ ΓΝΩΡΙΖΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΤΑΚΟΜΙΣΗ. ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ ΛΕΒΕΝΤΗ!
 


Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Πέστα βρε tigergreg, γιατί νομίζουν ότι εγώ είμαι προβληματικός.....
Και που να δείτε τα γραφεία όχι μόνο του ίδιου του Υπουργού αλλά και Υφυπουργών και να τα συγκρίνετε με τα γραφεία των υπαλλήλων ! Η διαφορά είναι μέρα με νύχτα ! ! !

Κατ' αρχήν δεν είναι θέμα μόνο δικό μου, αλλά όλων των υπαλλήλων και των πολιτών.

Η μετακόμιση του Υπουργείου στο συγκεκριμένο κτίριο της Κηφισίας δεν εξυπηρετεί κανένα κοινοφελή σκοπό, ούτε διευκολύνει τις υπηρεσίες και το κοινό.
Το μόνο που εξυπηρετεί (και αυτό το λένε και οι εντός και οι εκτός Υπουργείου), είναι οι προσωπικές πολιτικές επιδιώξεις του κ. Αβραμόπουλου.
Και αυτό προκύπτει από πολλά γεγονότα.
Ενδεικτικά θα αναφέρω:
- την αδιαλλαξία και την εμμονή που δείχνει στο θέμα και ο ίδιος αλλά και η ηγεσία του Υπουργείου παρά τις διαβεβαιώσεις και "δικών του" ανθρώπων ότι το κτίριο δεν είναι κατάλληλο για μεταστέγαση οποιουδήποτε Υπουργείου ή εταιρείας.
- Την ψήφιση τροποποίησης του νόμου που προβλέπει υποχρεωτικά την ύπαρξη πάρκινγκ σε κτίρια που στεγάζουν δημόσιες υπηρεσίες, με την οποία εξαιρέθηκε το κτίριο στην Κηφισίας ειδικά για το Υπουργείο.
- Την προσπάθεια να ξεγελάσει τους υπαλλήλους με δήθεν υποσχέσεις για οικονομικό αντάλλαγμα.
- Την προσπάθεια αλλοίωσης της απόφασης της πλειοψηφίας των υπαλλήλων με τον ερχομό πριν περίπου 2 χρόνια υπαλλήλων από άλλες υπηρεσίες που "όλως τυχαίως" έμεναν κοντά στο κτίριο ή τους υποσχέθηκε ανταλλάγματα για να είναι υπέρ της μεταστέγασης!
- Την έναρξη εργασιών χωρίς άδεια (ευτυχώς το σταμάτησε ο σύλλογος μέσω δικαστικής οδού).
- Την παράκαμψη αρνητικής απόφασης της Πολεοδομίας για τον συντελεστή αντισεισμικότητας του κτιρίου!
- Την "απαίτηση" :111: να κατέβει το πανώ (που εξέφραζε την αντίθεση των υπαλλήλων για μεταστέγαση στο συγκεκριμένο κτίριο), και το οποίο είχε αναρτηθεί στην εισοδο του Υπουργείου με απόφαση της Συνέλευσης των υπαλλήλων, επειδή "δεν του άρεσε".
Και μάλιστα έβαλε τον "δικό του" (της παράταξής του) να το κατεβάσει με το έτσι θέλω και μάλιστα δυό φορές ! !

Υπάρχουν και άλλα πολλά.

Αλλά εκείνο που έχει σημασία είναι πως ο Σύλλογος είναι αποφασισμένος να καταθέσει και ασφαλιστικά μέτρα.

Καταλάβετέ το όλοι:
Το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ κτίριο ΔΕΝ κάνει για γραφεία, όχι γιατί το λέω εγώ ή γιατί δεν θέλουν να πάνε οι υπάλληλοι, αλλά γιατί πράγματι δεν έχει και ούτε μπορεί να αποκτήσει προδιαγραφές για γραφεία όχι μόνο δημ. υπηρεσίας αλλά ακόμα και ιδιωτικής εταιρείας!

Ο αντιπρόεδρος του Συλλόγου των υπαλλήλων, παρόλο που μένει κοντά στο κτίριο, δεν θέλει να πάει, χαρακτηρίζοντάς το μάλιστα ως "κουνελοτροφείο" για να αποδόσει την ακαταλληλότητά του.
Και είναι και μηχανικός!
Κάτι ξέρει παραπάνω.


Και στο κάτω κάτω της γραφής, δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να "πεθάνουμε" πηγαίνοντας σε ένα τέτοιο κτίριο μόνο και μόνο για να επιτύχει τις πολιτικές του φιλοδοξίες ένας πολιτικός ! !

Μακάρι να είχε ο Υπουργός την ίδια ευθιξία για όσους έχουν προβλήματα με υπερήλικα άτομα στο σπίτι.......... .

Ο Σύλλογος έχει προτείνει λύσεις για την μεταστέγαση εδώ και χρόνια και μάλιστα άμεσες και όχι χρονοβόρες, αλλά δεν τον ακούει κανείς.
(π.χ. στο χώρο που βρίσκεται το "ΣΩΤΗΡΙΑ", με μετρό, χώρους σταθμευσης και μέσα στα δέντρα!)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μπορείς πάντα να παραιτηθείς και να βρεις μιαν άλλη πιο καλή δουλειά για σένα.

...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Μπορείς πάντα να παραιτηθείς και να βρεις μιαν άλλη πιο καλή δουλειά για σένα.

...
Αυτό ισχύει και για την συντριπτική πλειοψηφία των υπαλλήλων που είναι κατά της μεταστέγασης;
Ωραίες λύσεις ξέρεις να δίνεις.
Εγώ ξέρεις τι προτείνω;
Να φύγει ο Αβραμόπουλος.
Έτσι κι αλλιώς θα φύγει που θα φύγει σύντομα.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Για όλον τον κόσμο ισχύει. Στο τέλος με αυτά που γράφεις, μην σου φανεί περίεργο αν σε βρει κανένας μεροκαματιάρης με πραγματικά προβλήματα στο δρόμο και σου σπάσει τα μούτρα. Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να σου κάνει και καλό.

...
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Πάντως εάν όντως υπήρχε Μετρό εκεί κοντά, το πράγμα θα ήταν πανεύκολο.
Δυστυχώς τα υπόλοιπα μέσα έχουν πρόβλημα (του Ι.Χ συμπεριλαμβανομένου).

Ξεβόλεμα δυστυχώς αλλά νομίζω ότι η μεταστέγαση θα γίνει ανεξαρτήτως υπουργού.

Φαντάζεστε να βρεθεί κατάλληλο κτίριο ακόμα πιο μακριά; :135:
 

Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Κι ο ΟΤΕ που είναι λίγα τετράγωνα πιο πάνω, έχει λεωφορεία από και προς Νερατζιώτισα. (μη πω για το Hall που είναι και δίπλα). Στάθμευση θα βρεθεί ευκολότατα σε συνεργασία με το Carefour και το Hall που είναι δίπλα. Ακόμα και το mediamarkt έχει ένα όροφο πάρκινγκ που δεν χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή.

Για την καταλληλότητα του κτιρίου εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι στο MPC που στέγαζε τα κανάλια στους ΟΑ, και φιλοξενεί το Hall τώρα, την τελευταία μέρα των ΟΑ είχε πάρτυ στον τελευταίο όροφο. Ο οποίος ταλαντευόταν ενώ χόρευε ο κόσμος πάνω...
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Τα δρομολόγια του Μετρό από τη Νερατζιώτισα ακόμα και να επανέλθουν είναι πολύ αραιά. Καμία σχέση με το Μετρό που γνωρίζουμε.
Εκτός αν μιλάμε για τον προαστιακό που θέλει άλλο και πολύ ακριβότερο εισιτήριο.

Μία λύση είναι από τα δικαστήρια που μένει ο Κων/νος να πάρει Προαστιακό από το Σταθμό Λαρίσης που είναι πολύ κοντά με το Μετρο-Ηλεκτρικό. Βέβαια όταν θα φτάνει εκεί θα πάρει κάποιο λεοφωρείο για το νέο κτίριο. Δηλαδή 4 μέσα για μια απόσταση λίγων χιλιομέτρων. :108:

Αλλιώς κάποιο λεωφορείο που ανεβαίνει και κατεβαίνει την Κηφισίας που θα το παίρνει από τη συμβολή Αλεξάνδρας και Κηφισίας. Πρόβλημα εδώ η κίνηση. :121:

Εγώ θα τα δοκίμαζα όλα και θα διάλεγα τον γρηγορότερο τρόπο.
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Αλήθεια, εγώ που έχω μόνη διέξοδο τον ΟΣΕ που η κοντινότερη αμαξοστοιχία όταν σχολάω είναι μιάμιση ώρα μετά και που οι υποσχέσεις για τον προαστιακό έλεγαν ότι θα είναι έτοιμος στο τέλος του 2008 :143: σε ποιον υπουργό πρέπει να απευθυνθώ; :142:
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Για όλον τον κόσμο ισχύει. Στο τέλος με αυτά που γράφεις, μην σου φανεί περίεργο αν σε βρει κανένας μεροκαματιάρης με πραγματικά προβλήματα στο δρόμο και σου σπάσει τα μούτρα. Τώρα που το σκέφτομαι, μπορεί να σου κάνει και καλό.

...
Το παραπάνω ποστ του κ. Τσαρουχά είναι προσβλητικότατο για το άτομό μου, ήδη έχω κάνει αναφορά του ποστ του και καλά θα κάνει η ΔΟ να εξετάσει το ενδεχόμενο απομάκρυνσής του από τη θέση που έχει. Η υπομονή μου έχει και όρια ! ! !
Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Κι ο ΟΤΕ που είναι λίγα τετράγωνα πιο πάνω, έχει λεωφορεία από και προς Νερατζιώτισα. (μη πω για το Hall που είναι και δίπλα). Στάθμευση θα βρεθεί ευκολότατα σε συνεργασία με το Carefour και το Hall που είναι δίπλα. Ακόμα και το mediamarkt έχει ένα όροφο πάρκινγκ που δεν χρησιμοποιείται αυτή τη στιγμή.

Για την καταλληλότητα του κτιρίου εγώ το μόνο που θα πω είναι ότι στο MPC που στέγαζε τα κανάλια στους ΟΑ, και φιλοξενεί το Hall τώρα, την τελευταία μέρα των ΟΑ είχε πάρτυ στον τελευταίο όροφο. Ο οποίος ταλαντευόταν ενώ χόρευε ο κόσμος πάνω...
Η ταλάντευση του ορόφου μου άρεσε πολύ :114:
Αυτό φανερώνει ότι πράγματι το κτίριο έχει πρόβλημα!
 



Μηνύματα
509
Reaction score
2
Απάντηση: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Η ταλάντευση του ορόφου μου άρεσε πολύ :114:
Αυτό φανερώνει ότι πράγματι το κτίριο έχει πρόβλημα!
Δεν είναι πρόβλημα, αν το χρησιμοποιείς για κάτι που δεν έχει προβλεφθεί.
Να δεις γέλιο που πέφτει στα περισσότερα παλιά νοσοκομεία, όταν πρέπει να μπει αξονικός τομογράφος εκεί που δεν υπήρχε πρόβλεψη...
 

Μηνύματα
4.830
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Με απειλείς; :114:

...
Είπα, θεωρώ το μήνυμά σου προσβλητικό και το ανέφερα.
Φαίνεται ότι πέραν της εμπάθειας που τρέφεις κατά του δημοσίου ή μάλλον κατά εμένα και χρησιμοποιείς το δημόσιο,
δεν μπορείς να καταλάβεις και το τι λέει κάποιος, ή το καταλαβαίνεις και το μεταφράζεις όπως σε συμφέρει εσένα.

Μια απορία έχω, ποιός σε έβαλε σε αυτή τη θέση που έχεις εδώ μέσα;
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Αλλαγή κτιρίου Υπουργείου Υγείας & Κοιν. Αλληλεγγύης

Είπα...
Α ok, γιατί σε κάποια στιγμή νόμιζα ότι με απειλείς και θέστηκα πάνω μου.
Μια απορία έχω...
Κι εγώ έχω μια. Τους ΔΥ δεν θα έπρεπε να τους περνάνε κάθε χρόνο από ψυχιατρικά tests; :137:

...
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.694
Μηνύματα
2.870.126
Members
37.945
Νεότερο μέλος
daemon76
Top