ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

πολυ θα ηθελα να δω μια ισοσταθμιση χωρου ρυθμιζοντας το eq με το αυτι και

μετα να την συγκριναμε με κανονικη.
εγω παντως δεν θα ηθελα καποιος να κανει μια ισοσταθμιση ρυθμιζοντας με το αυτι και μετα να αφησει το μηχανακι να κανει την κανονικη και να ακουει απο αυτη του μηχανηματος. σκετη ταλαιπωρια...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.229
Reaction score
8.109
επισης μου κανει μεγαλη εντυπωση πως οταν ο κΘεμης παει με τα νερα μας (firewire dac κλπ) ολα καλα, οταν λεει κατι διαφορετικο δεν του δινουμε την αναλογη σημασια.
τοσες σελιδες προσπαθει να μεταδωσει την ουσια που ειναι οτι ολοι μα ολοι οι κατασκευαστες ηχειων στο τελος τιουναρουν με το αυτι και εμεις το χαβα μας με τα μικροφωνα.
 

themiloc

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.069
Reaction score
257
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

πολυ θα ηθελα να δω μια ισοσταθμιση χωρου ρυθμιζοντας το eq με το αυτι και μετα να την συγκριναμε με κανονικη.
Η "κανονικη" όπως λες για ποιό είναι κανονική? μήπως είναι κανονική για το μικρόφωνο και όχι για το αυτί σου?. Μήπως γνωρίζει το μικρόφωνο τι είναι το masking effect και το λαμβάνει υπ' όψη του?
Οι recording και mastering engineers μήπως ισοσταθμίζουν με μικρόφωνο και παλμογράφο?
Είναι πράγματι πολύ σύγχρονο και in να πιστεύεις οτι τα πάντα είναι επιστήμη και τεχνολογία. Εγώ μετά τόσα χρόνια που ζω με τη μουσική, σας βεβαιώ οτι υπάρχει πολύ περισσότερη τέχνη από οτι πιστεύετε στο να σχεδιάσεις ένα καλό ηχείο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Η "κανονικη" όπως λες για ποιό είναι κανονική? μήπως είναι κανονική για το μικρόφωνο και όχι για το αυτί σου?. Μήπως γνωρίζει το μικρόφωνο τι είναι το masking effect και το λαμβάνει υπ' όψη του?
Οι recording και mastering engineers μήπως ισοσταθμίζουν με μικρόφωνο και παλμογράφο?
Είναι πράγματι πολύ σύγχρονο και in να πιστεύεις οτι τα πάντα είναι επιστήμη και τεχνολογία. Εγώ μετά τόσα χρόνια που ζω με τη μουσική, σας βεβαιώ οτι υπάρχει πολύ περισσότερη τέχνη από οτι πιστεύετε στο να σχεδιάσεις ένα καλό ηχείο.
δεν μιλησα για ισοσταθμιση ενος κοματιου αλλα χωρου.

εχει μεγαλη διαφορα.

σαφως και μπορουμε να ισοσταθμισουμε ενα τραγουδι να παιζη

καταπληκτικα στα μηχανηματα μας και το χωρο μας.

μονο που μετα βαζουμε ενα αλλο και δεν...

το μικροφωνο ισοσταθμιζη το χωρο-συστημα να παιζη αυτο

που ειναι γραμμενο στο δισκακι.

αν εμεις θελουμε να κανουμε καθε τραγουδι οπως μας αρεση

και βεβαια γινεται αλλα δεν ειναι αυτο το κανονικο.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Απάντηση: Re: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

επισης μου κανει μεγαλη εντυπωση πως οταν ο κΘεμης παει με τα νερα μας (firewire dac κλπ) ολα καλα, οταν λεει κατι διαφορετικο δεν του δινουμε την αναλογη σημασια.
τοσες σελιδες προσπαθει να μεταδωσει την ουσια που ειναι οτι ολοι μα ολοι οι κατασκευαστες ηχειων στο τελος τιουναρουν με το αυτι και εμεις το χαβα μας με τα μικροφωνα.
μια χαρα ανθρωπος ειναι ο κυριος θεμης και οτι αλλου συμφωνουμε

και αλλου διαφωνουμε ειναι απολυτος φυσιολογικο.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

επισης μου κανει μεγαλη εντυπωση πως οταν ο κΘεμης παει με τα νερα μας (firewire dac κλπ) ολα καλα, οταν λεει κατι διαφορετικο δεν του δινουμε την αναλογη σημασια ...
Κοίτα. Υπάρχει ο Θ.Ζ. με περισσή εμπειρία και ταλέντο, χωρίς αμφιβολία και χωρίς ίχνος κοπλιμέντου. Όχι μόνο αυτός, αλλά είναι βολικό στο παράδειγμα.

Υπάρχουν και οι άλλοι,

που καλά θα κάνουν να εμπιστεύονται τα μηχανήματα μέτρησης

και να κάνουν στην άκρη τις κομπορρημοσύνες!

Δεν απευθύνομαι σε σένα φυσικά, αλλά σε αυτούς που αποδειγμένα έχουν αποδειχθεί λανθασμένοι σε περιπτώσεις και δεν βάζουν νερό στο κρασί τους.
Που δεν είναι αναγκαστικά μέλη του φόρουμ. :126:
Που επειδή έχουν χώσει δεκάδες χιλιάρικα για συσκευές, εξισώνουν ποιοτικά τον εαυτό τους με το Θέμη Ζαφειρόπουλο. :108:
 

Μηνύματα
1.328
Reaction score
656
Μια απορία που νομίζω γενιέται αβίαστα. Δλδ πόσο δύσκολο είναι τουλάχιστον οι μισοί και παραπάνω σχεδιαστές ηχείων, που είναι παλιές καραβάνες να σχεδιάσουν ηχεία με ιδανικές μετρήσεις; αντε να απαντάς και σε ένα σχετικό ερωτηματολόγιο για να ισοσταθμιστεί το ηχείο στον χώρο σου. Σήμερα όλα τα πολυτεχνεία στον κόσμο βγάζουν πτυχιούχους που πολλοί απο αυτούς είναι υπερεπαρκείς στην επιστήμη τους, οπότε έλλειψη γνώσεων δεν νομίζω ότι τίθεται. Στατιστική σήμερα λίγο πολύ όλες οι σχολές κάνουν, πολυτεχνικές, οικονομικές, ιατρικές κλπ, οπότε και τα ΑΒΧ τεστ τα γνωρίζουν. Για ποιό λόγο λοιπόν σχεδόν κανένα ηχείο δεν ακούγεται ίδια με ένα άλλο; γιατί ελάχιστα ηχεία μετρούν ιδανικά; γιατί τελικά μια συναυλία π.χ. στο Μέγαρο ακούγεται τόσο διαφορετικά και όλα είναι "πιστη αναπαραγωγή της εγγραφής"; Πάντως προσωπικά δεν πιστεύω ότι υπάρχει έλλειωη γνώσης, λαμογιά και ανεπάρκεια επιστημόνων. Που οφείλεται τελικά;
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.568
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Mηπως να γινοταν και μια συγκριση με καποιο αλλο ελληνικο ηχειο αναλογης τιμης και μεγεθους? Aυτο ισως.... Audio Spectrum Avs-4
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Δλδ πόσο δύσκολο είναι τουλάχιστον οι μισοί και παραπάνω σχεδιαστές ηχείων, που είναι παλιές καραβάνες να σχεδιάσουν ηχεία με ιδανικές μετρήσεις;
Aν αντικαταστήσεις το "ιδανικές" με το "καλές", σίγουρα αρκετοί από αυτούς μπορούν.
Κάποιοι θα τα πάνε καλύτερα, κάποιοι άλλοι όχι και τόσο αλλά σίγουρα θα έχουν αποδεκτές μετρήσεις.
Από την άλλη για σκέψου: πόσο δύσκολο είναι να φτιάχνουν ενεργά τα ηχεία τους; Καθόλου.
Γιατί δεν το κάνουν λοιπόν;
Σίγουρα όχι γιατί δεν έχει πλεονεκτήματα η ενεργή σε σχέση με την παθητική οδήγηση αλλά γιατί, πολύ απλά, τους ενδιαφέρει να φτιάχνουν ό,τι πουλάει κι όχι το "ιδανικό";

Για τον ίδιο λόγο σοβαροί κατασκευαστές ηχείων που δεν ασχολούνται με καλώδια αναγκάστηκαν να βάζουν "επώνυμα" καλώδια στο εσωτερικό των ηχείων τους και για τον ίδιο λόγο γίνονται πολλά άλλα στραβά στον χώρο..

Αν ο κόσμος όντως ζητούσε το "ιδανικό" θα έπαιρνε προσεγγίσεις αυτού (και, τολμώ να πω, θα προχωρούσαν ταχύτερα τα πράγματα με όλο και καλύτερο ήχο για τα σπίτια μας και σε χαμηλότερες κατηγορίες τιμής).
Αλλά εκεί υπάρχει ένας ακόμη "κίνδυνος"...

Αν το audio κινηθεί σε καθαρά τεχνοκρατικά πλαίσια τα πράγματα είναι ξεκάθαρα.. Το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό, αυτός που έχει τα περισσότερα resources θα έχει και τους καλύτερους τεχνικούς και επιστήμονες, τον καλύτερο εξοπλισμό και άρα τα καλύτερα μηχανάκια..
Πώς θα βγάλει τα προς το ζην ο κάθε τυχάρπαστος και τυχοδιώκτης που είδε φως (χρήμα) και μπήκε; Θα πάρουν πόδι όλοι αυτοί και οι αρκετές 100άδες εταιρείες/βιοτεχνίες (αλήθεια σε πιο άλλο χόμπυ υπάρχουν τόσα πολλά brand names;) θα γίνουν 20-30...
Ενώ τώρα που υπάρχει "μαγεία" και "τέχνη" στον ήχο είμαστε μια χαρά... Μπορεί ο καθένας με το κεφάλαιο, τον χρόνο, τη διάθεση και την αρκούντως χαλαρή ηθική να πουλάει την ασχετοσύνη του ως "άποψη"..

Για ποιό λόγο λοιπόν σχεδόν κανένα ηχείο δεν ακούγεται ίδια με ένα άλλο;
Έλα ντε.. Γιατί;
Αν όλα τα τιουνάρουν "χρυσά" αυτιά που γνωρίζουν από "φυσικό ήχο" δε θα έπρεπε όλα να ακούγονται το ίδιο; Εκτός αν εξαρτάται από τα καράτια του χρυσού..
Και πώς θα τα μάθουμε αυτά τα καράτια ώστε να πάρουμε, απ'όλες αυτές τις διαφορετικές "απόψεις ήχου", την καλύτερη;
Γιατί αν τους ρωτήσεις έναν-έναν τους χρυσαυτιάδες θα σου πουν ο καθένας για τον εαυτό του ότι έχει το καλύτερο αυτί και την μεγαλύτερη εμπειρία..
Υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να μετρήσουμε τα καράτια του αυτιού τους ώστε να ξέρουμε ποιός έκανε το σωστό τιουνάρισμα;
Μετά θα πρέπει να μάθουμε και τον χώρο που έγινε το τιουνάρισμα ώστε να ταιριάζει με τον δικό μας ή είναι κι αυτό αστικός μύθος;

Μόνο μη μου πείτε ότι θα πρέπει να ακούσουμε και να κρίνουμε γιατί, με αυτά που διαβάζω, εγώ το αυτί μου δεν το εμπιστεύομαι πλέον και έρχομαι σε δύσκολη θέση...
Απ'ό,τι μας λένε δεν είναι όλα τα αυτιά ικανά για την αξιολόγηση του σωστού ήχου άρα το δικό μου, το απλό το τσίγκινο αυτάκι, πως θα κρίνει όσα δημιούργησαν άλλα, ανώτερα, αυτιά;
Πρέπει να περάσω κάποιο ειδικό training από guru του χώρου και να περάσω από 643 ακροάσεις ζωντανής μουσική (ροκάκια unplugged, jazz, Μέγαρα κλπ - τι θέματα θα πέσουν φέτος;) ώστε το τσίγκινο αυτάκι να αναβαθμιστεί σε (στην καλύτερη περίπτωση) ασημένιο και μετά να πάω να ψωνίσω ηχοσύστημα;
Μήπως πρέπει να πληρώσω κάποιον με καλύτερο αυτί (+ μεγάλη εμπειρία) ώστε να μου κάνει παρέα στις ακροάσεις ή μήπως να μην ακούσω εγώ καθόλου (να γλυτώσω και το training και τα live και τις εξετάσεις αναβάθμισης αυτιού) και να πάρω απλά ότι μου πούνε αυτί που "ξέρουν καλύτερα να εκτιμούν τον σωστό ήχο";
Είμαι σίγουρος ότι αυτό το τελευταίο θα βόλευε αρκετούς...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

τελικά ο Βασίλης δε μας είπε ακόμα "πως άκουσε το ηχείο".

Περιμένουμε εντυπώσεις από τις ακροάσεις του, ή κάνω λάθος?
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Re: Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

τελικά ο Βασίλης δε μας είπε ακόμα "πως άκουσε το ηχείο".

Περιμένουμε εντυπώσεις από τις ακροάσεις του, ή κάνω λάθος?
Αφού ξέρεις ότι είναι της σχολής σΚαφάτου σε αυτά θέματα.. :116:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Επισης δεν μας ειπε ποτε θα βαλει το επομενο τεστ. Να προλαβουμε να προετοιμαστουμε. Εγω βασικα θα παρακολουθησω ιδιατερα στον Κωστα. Λιγο παραπανω παιρνει αλλα κομματια να γινει, τ αξιζει :142:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

τελικά ο Βασίλης δε μας είπε ακόμα "πως άκουσε το ηχείο".

Περιμένουμε εντυπώσεις από τις ακροάσεις του, ή κάνω λάθος?
Αφού ξέρεις ότι είναι της σχολής σΚαφάτου σε αυτά θέματα.. :116:
Έχετε δίκιο !!!! Το πρόβλημα της ασυνέπειας-καθυστέρησης οφείλεται στο γεγονός ότι αυτή την στιγμή έχω ψυχολογία μικρού παιδιού. Παιδιού που του έφεραν ταυτόχρονα 5 ενδιαφέροντα παιγνίδια . Πιάνει το ένα και αφήνει το άλλο με ρυθμούς ανεξέλεγκτους. Τώρα για παράδειγμα ασχολούμαι με αυτό :

 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Βασιλη το σχεδιαγραμμα μετραει για ασκηση? Να ξερω γιατι ο δασκαλος μου ειναι και δυσκολος. Μονο μετα τις 11 το βραδυ κανει μαθηματα. Να το κλεισω απο τωρα το ιδιαιτερο :111:
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Υπενθυμίζω ότι οι υποκειμενικές εκτιμήσεις του οποιουδήποτε δεν είναι θέσφατα .Δεν μπορείτε να στηριχτείτε αποκλειστικά σε αυτές . Μια αγορά που στηρίζεται σε κάτι που γράφτηκε κάπου είναι διαδικασία ρίσκου. Δεν έχει καμιά σημασία αν το έγραψε ο Harry Pearson , o Martin Colloms ή ο Argi στο Avsite.

Οι υποκειμενικές εκτιμήσεις του οποιουδήποτε εξαρτώνται από τα προσωπικά του γούστα , τα μηχανήματά του , την κατάσταση της ακοής του και κυρίως τον χώρο του. Αν ο χώρος του σε μια περιοχή συχνοτήτων « δημιουργεί» ένα βύθισμα -12 db και ο δικός σας στην αντίστοιχη περιοχή «έχει» μια έξαρση +15 db τότε αποκλείεται να ακούσετε τα ίδια πράγματα ακόμη και αν έχετε τα ίδια μηχανήματα . Αν δε αυτό συμβαίνει σε περισσότερες της μιας περιοχές και αν οι «χρόνοι αντήχησης» διαφέρουν κατά πολύ τότε ενδέχεται τα δικά σας συμπεράσματα να είναι ακόμη και αντίθετα από του reviewer .
To πρόβλημα περιπλέκεται από την χρήση διαφορετικών συνοδών μηχανημάτων , διαφορετικών καλωδίων διασύνδεσης κ.λ.π. , κ.λ.π.
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Κατά συνέπεια τα παρακάτω θα πρέπει να τα διαχειριστείτε με την δέουσα στάση και προσοχή. Τα ROISTER STATUS 8.2 δοκιμάστηκαν εξονυχιστικά επί τουλάχιστον ένα χρόνο. Οδηγηθήκαν από πλήθος ενισχυτών κάθε ισχύος και σχεδιαστικής φιλοσοφίας . Χρησιμοποιήθηκαν μικροί «ψηφιακοί» των 10 watt και μεγάλοι (classD) των 500 watt.
Χρησιμοποιήθηκαν μικροί single ended λαμπάτοι των 5 watt και μεγάλοι push-pull
των 200 watt ! Τρανζιστοράτοι class A και AB. Από 12 watt μέχρι 350 watts/chan.
Tο κόστος των ενισχυτικών κινήθηκε από 150 Eu μέχρι 30.000 Eu.
Χρησιμοποιήθηκε μια μεγάλη ποικιλία ψηφιακών πηγών από το γνωστό BLUESKY των 30 Eu μέχρι το κορυφαίο converter-server-streamer της blacknote . Προφανώς έγινε ευρύτατη χρήση αναλογικής πηγής ( το γνωστό PX2 που στον παράλληλης μετατόπισης βραχίονά του εναλλάχτηκαν οι KOETSU rosewood signature , η χαμηλοέξοδη VDH Grasshopper και μια εξαιρετική Grado)

 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Απάντηση: ROISTER STATUS 8.2 (απρόσμενο κελεπούρι!!!)

Βασιλη καμμια διαφωνια σ αυτα που γραφεις. Το προβλημα βρισκεται στο ποσοστο διαφοροποιησης του ηχου στους διαφορετικους χωρους. Για παραδειγμα ο Κωστας EAR καπου εγραψε οτι αυτες οι διαφοροποιησεις μπορει να αλλαξουν και σε ποσοστο 70% τον ηχο του ηχειου. Αυτο απο καποιους θεωρηθηκε υπερβολικο. Η αληθεια ειναι οτι για οσους δεν εχουν προσωπικη πειρα δεν ειναι ευκολο να το πιστεψουν. Για οσους εχουν πειρα, διατηρουν το δικαιωμα να διαφωνουν μεταξυ τους. Προσωπικα παρολο που εχω ακουσει αρκετα ηχεια ωστοσο οχι ιδια σε διαφορετικους χωρους μου ειναι πολυ δυσκολο να πιστεψω οτι ενα μικρο ηχειο σε φροντισμενο χωρο μπορει να παιξει καλυτερα σε σχεση με ενα μεγαλο ηχειο σε σαφως χειροτερο χωρο. Ωστοσο πιθανον να κανω λαθος.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.308
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top