Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Status
Not open for further replies.
Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Ok ότι πείς τρέχω να βάλω φωτιά όλες τις canon.

Δείγματα δεν μπορώ να βάλω τα επεξεργάζομαι για τρίτους . Μόνο από κοντά .


http://www.dxomark.com/index.php/en...0/(brand)/Canon/(brand2)/Canon/(brand3)/Canon

Είναι που την είχες και ήταν η καλύτερη ......
Ακόμη 3 πουλάκια κάθησαν
Μπα ασε της κανον και της νικον στη θεση σου θα εβαζα φωτια στον εαυτο μου με τετοια χοντρα ψεματα που λες και προσπαθεις νευροτικα να περασεις κατι μεσο ιντερνετ.
Απο κοντα σε real life δεν θα προλαβενες να μετρησεις τις καρπαζιες με τα ψεματα που λες. Τελος παντον ζησε στον ελευθερο χωρο του ιντερνετ οπως τα αλλα κορακια και λεγε οτι θες αφου σε κανει να νιωθεις εξυπνος και μεγαλος.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Βασικά κοιταω για kit απλά δεν ξέρω αν οι φακοί που δίνονται μαζί αξίζουν ... Τώρα αν δε βρεθεί κάτι ικανοποιητικό θα κοιτάξω για ξεχωριστή αγορά για φακό.
Ο φακος ειναι αναλογα τι κανει ο καθενας δεν υπαρχει εστιακη αποσταση σωστη και λαθος , οτι κανει ο καθενας.
Εγω μπορω να σπαταλησο μηνες μονο με ενα 500 και μερικες φορες ενα μηνα μονο με τον 50αρη .

Σαν αρχη παρε τον 18-105 VR ειναι φανταστικος φακος και πολυ γρηγορος , μαλιστα τον εχω κοντραρει με φακους που αξιζουν τριπλασια απο νικον και μπορω να σου πω ειναι καλυτερος.

Σαν γενικη χρηση να καλυπτει απο ευρυγωνιο 18 εως τελεφωτο για πορτραιτα δεν βλεπω καποιον αλλον να σου προτινω.
Δοκιμασε τον πανω στην 5000 να δεις θα σου αρεσει και ειναι φθηνος η τιμη του κυμαινεται νομιζω μεταξυ 200-300 .
Απο αλλες μαρκες οπως σιγμα μην πας ουτε ταμρον δεν εχουν να προσφερουν τιποτα το καλυτερο σε τετοια κατηγορια ουτε ειναι φθηνοτεροι και να ειναι μεριοι η διαφορα ειναι μικρη για να το ρισκαρεις σε θεμα ποιοτητας.
 

Μηνύματα
2.161
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Μπα ασε της κανον και της νικον στη θεση σου θα εβαζα φωτια στον εαυτο μου με τετοια χοντρα ψεματα που λες και προσπαθεις νευροτικα να περασεις κατι μεσο ιντερνετ.
Απο κοντα σε real life δεν θα προλαβενες να μετρησεις τις καρπαζιες με τα ψεματα που λες. Τελος παντον ζησε στον ελευθερο χωρο του ιντερνετ οπως τα αλλα κορακια και λεγε οτι θες αφου σε κανει να νιωθεις εξυπνος και μεγαλος.
Μιλώντας έτσι, χάνεις όχι μόνο το δίκιο σου αλλά και την αξιόπρεπεια σου. Χαλάρωσε. Ο ένας μιλάει αστιευόμενος σχεδόν και χαλαρά, και εσύ μιλάς λες και σου προσέβαλαν τη μητέρα. Τόσο πολύ αποτελεί προέκταση του εαυτού σου η Νίκον σου?
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Για αρκετό καιρό (ίσως για πολλά χρόνια) αν δεν πωρωθείς με το χόμπυ θα σε καλύψουν. Βέβαια ο 17-50 ο ταμρον είναι καλύτερος αλλά σε ερασιτεχνική χρήση μπορεί και να μην σε ενοχλήσει.


Το σετακι με τους 2 φακους ειναι εξισου καλο και σε ποιοτητα και σε κοστος ( σε σχεση με το να παρεις ενα φακο )


ισως αν ειναι για θεμα ευκολίας να προτιμησεις εναν φακο. φαντασου να κουβαλας και τους 2 ή να κουβαλας μονο τον ενα και να μετανιωσες που δεν πηρες και ή τον αλλο.

επισης σκεψου οτι για την αλλαγη θα θελεις χωρο καθαρο ανετο και θα δυσκολευτεις στο ποδι....και με την σκονη που θα καραδοκει καπου εκει τι κανεις??

Αν ειναι για Hobby προτιμησε ενα φακο allround για αρχη... αν μετα σε κερδισει η φωτογραφια και αποφασισεις να αλλαξεις επάγγελμα...τοτε αλλαζει η κουβεντα.
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Απο αλλες μαρκες οπως σιγμα μην πας ουτε ταμρον δεν εχουν να προσφερουν τιποτα το καλυτερο σε τετοια κατηγορια ουτε ειναι φθηνοτεροι και να ειναι μεριοι η διαφορα ειναι μικρη για να το ρισκαρεις σε θεμα ποιοτητας.

εχεις δοκιμασει καποιον ή ετσι απλα μας λες οτι διαβασες καπου αλλου?

λες και οι φακοι οι μαμισιοι ειδικα οι φθηνοι ειναι κατασκευασμενοι απο του ιδιους....απο ανεξαρτητους ειναι .....

αν εισαι αθηνα ελα να δοκιμασεις τον δικο μου SIGMA φακο.....κερναω και καφεδακι...
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Άντε πάλι (3η φορά σε παρόμοια θρενt)

Εντάξει η Nikon είναι μηχανάρες, το είπαμε αυτό.


Καμία σχέση, αν μου βρείς που το είπα αυτό..., μάλλον κάτι σου διέφυγε.

Τα χρώματα αν είναι ξεπλυμένα ή όχι, θεωρώ αστεία την κουβέντα εν έτη 2009, που όλοι τραβάμε raw. Με την ίδια εμφάνιση raw, βγάζεις τα ίδια ακριβώς χρώματα και στις 2 μηχανές. Μια προσεκτική raw εμφάνιση (ειδικά στα blacks) είναι το παν. Δεν περίμενα να μιλάς για ξεπλυμένα χρώματα... αυτά είναι προβλήματα των παιδιών της Α" δημοτικού. (που απο κόμπακτ, πήραν SLR)

Τα συμπεράσματα του DXO τα θεωρώ τουλάχιστον αστεία, χωρίς καμία απολύτως μεθοδολογία. Του dpreview είναι πιο αξιόπιστα (βρες εκεί το DR) χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν σφάλματα. Αν μια διαφορά 0.1 EV είναι "ρίχνεις στα αυτιά..." τι να πώ.

Αυτά.

ΑΑ, είδα και το άλλο.



Επειδή δεν έχω μετοχές στην Canon για να σε πείσω, θέλω κίνητρο. Αν σου βάλω τέτοιο δείγμα, και μάλιστα με 100% crop χωρίς επεξεργασία, τι μου δίνεις?
Βρε τι παθαμε με τους κανονακιδες ο κυριακοπουλος μονο με ραντεβου διχνει τα δειγματα που βγαζει απο την αλλη εσυ θελεις δωρο

Βαι βαι μανουλαμ .

Κααααααααλα εν ετη 2009 και raw μιας που διδασκω φωτοσοπ αν θες να ανοιξουμε ενα αλλο νημα να σου ξηγησο και για το τι εστι raw .
Το μονο που θα σου πω ετσι στα πεταχτα
ειναι οτι το raw αν δεν κανεις την αρχικη ληψη σωστη τοτε καηκες οτι και να το κανεις στο φωτοσοπ.
Δεν συνηθιζω ουτε ιδρωνο περι φωτοσοπ εκτος απο ψιλο-διορθωσεις ολα τα κανω μεσα στην μηχανη.
ΕΝ ΕΤΗ 2009 η μηχανες μας εχουν histogram και οθονες να ρυθμισει σχεδον τελιοτατα κατα ενα 99% την ληψη χωρις να πειραζει το μαυρο που ειναι θανατος να το βαζεις χερι σε επεξεργασια .
Εν ετη 2009 η μηχανες εχουν τοσα μα τοσα καλουδια που μπορουμε να κανουμε παπαδες χωρις την αναγκη του φωτοσοπ , τουλαχιστο χωρις να βαζουμε αγριο χερι σε σημαντικα πραγματα οπως το μαυρο που αανεφερες μιστερ .

Στο DXO η διαφορα δεν ειναι στο 0.1 EV αλλα παραπανω μην κανεις τον τυφλο .
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

εχεις δοκιμασει καποιον ή ετσι απλα μας λες οτι διαβασες καπου αλλου?

λες και οι φακοι οι μαμισιοι ειδικα οι φθηνοι ειναι κατασκευασμενοι απο του ιδιους....απο ανεξαρτητους ειναι .....

αν εισαι αθηνα ελα να δοκιμασεις τον δικο μου SIGMA φακο.....κερναω και καφεδακι...
Εχω μερικους σιγμα θα σου βαλω δειγματα να δεις τι διαφορα εχουν να φρικιασεις , μαλιστα προσφατα εβγαλα κατι δειγματα.

Απο ανεξαρτητους δεν ειναι αλλα αν ακομη ειναι μερικοι πολυ ελαχιστοι παλι τηρουν της προδιαγραφες .
Οι zeiss αυτη την στιγμη φτιαχνονται ιαπονια στην cosina αλλα οι προδιαγραφες και μαλιστα η ποιοτητα ειναι ακομη καλυτερη απο προηγουμενους που φτιαχτηκαν στη γερμανια.
Και αυτο απο πειρα στο λεω .
 

Μηνύματα
4.130
Reaction score
3.733
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Μπα ασε της κανον και της νικον στη θεση σου θα εβαζα φωτια στον εαυτο μου με τετοια χοντρα ψεματα που λες και προσπαθεις νευροτικα να περασεις κατι μεσο ιντερνετ.
Απο κοντα σε real life δεν θα προλαβενες να μετρησεις τις καρπαζιες με τα ψεματα που λες. Τελος παντον ζησε στον ελευθερο χωρο του ιντερνετ οπως τα αλλα κορακια και λεγε οτι θες αφου σε κανει να νιωθεις εξυπνος και μεγαλος.
Είσαι τυχερός που κρύβεσε στην ανωνυμία σου γιατί σε real life με τέτοιες προσβολές δεν θα προλάβαινες να τρως καρπαζιές :141:

Όσο για το ποίος τριγυρνά στα φόρουμ σε είδαμε που στο γειτονικό σε διώξαν κακήν κακώς . Μάλλον όλοι είναι ψεύτες και εσύ ο αλήθειας.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Μιλώντας έτσι, χάνεις όχι μόνο το δίκιο σου αλλά και την αξιόπρεπεια σου. Χαλάρωσε. Ο ένας μιλάει αστιευόμενος σχεδόν και χαλαρά, και εσύ μιλάς λες και σου προσέβαλαν τη μητέρα. Τόσο πολύ αποτελεί προέκταση του εαυτού σου η Νίκον σου?
Τι λες βρε εγω χανω την αξιοπρεπεια μου η εσεις εδω με ψεματα .
Δηλαδη απο την μια μιλατε απο το κεφαλι σας οτι χαζομαρα σας κατεβει απο την αλλη θα με βγαλεις και λαθος ?
αχαχαχαχαχαχαχααααααααααααα

Τετοια να μου λες να με σκας στο γελιο:114::114:

Συμπεριφερσου σαν μεγαλο παιδι που εισε και παψτε να ερεθιζεται αλλους μεσο ιντερνετ αυτη η μοδα εχει γινει σουπα .:116:
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Είσαι τυχερός που κρύβεσε στην ανωνυμία σου γιατί σε real life με τέτοιες προσβολές δεν θα προλάβαινες να τρως καρπαζιές :141:

Όσο για το ποίος τριγυρνά στα φόρουμ σε είδαμε που στο γειτονικό σε διώξαν κακήν κακώς . Μάλλον όλοι είναι ψεύτες και εσύ ο αλήθειας.
Το πασχα θα σε βρω αν θες γεναιε μου να δεις ποιος θα φαει καρπαζια αλλα μην αλαξεις γνωμη.
Οσο για το αλλο το σαιτ αφου ο διαχειριστης ειναι ανωμαλος τι περιμενεις προκοπη ετσι κανει καποιος ανωμαλος διωχνει καποιον που δεν μπορει να αντιμετωπιση .
Κλασικουρα ενος ρουφιανου δηλαδη .

Παψε να λες ψεματα και να τα λες μεσο ιντερνετ εβγα εξω να λες χαζομαρες τετοιες οτι δηθεν με ραντεβου διχχνεις δειγματα και αλλες παρομειες ασυναρτησιες που ακομη και η μανα σου θα σε κυνηγουσε με αυτα που λες αν σε ακουγε :114::114:
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
pixelfun γιατί τόση επιθετικότητα βρε αγόρι μου, χαλαρααααα. Έλα αφήστε τις χαζομάρες και πάμε πίσω στο θέμα μας...
 

Μηνύματα
467
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Εχω μερικους σιγμα θα σου βαλω δειγματα να δεις τι διαφορα εχουν να φρικιασεις , μαλιστα προσφατα εβγαλα κατι δειγματα.

.
το εχω μερικους σιγμα δεν μου λεει κατι.


εγω μιλησα για συγκεκριμενο φακο με συγκεκριμενο budget. Aν στα λεφτα που ζηταει ο συγκεκριμενος σιγμα,( 449 ευρω) εσυ μου βρεις αντιστοιχο καλλιτερο μαμισιο φακο ( με το ιδιο ζοομ 18-250 αντε και 18-200 με σταθεροποιητη και μοτερ τυπου USM ή οπως το ονομαζει ο καθε κατασκευαστης) ....σφυρα μου.


Δεν συγκρινουμε γενικα τους φακους της καθε εταιριας σε αυτο το νημα...

απλα βοηθαμε τον φιλο tartufo να διαλεξει ενα φακο της προκοπης για το χομπυ του.....

τροπους να διαλεξει τον καλλιτερο φακο αδειαζοντας παραλληλα την τσεπη του δεν χρειαζεται να του υποδειξουμε.....τον βρισκει και μονος του....
 

Μηνύματα
4.130
Reaction score
3.733
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Το πασχα θα σε βρω αν θες γεναιε μου να δεις ποιος θα φαει καρπαζια αλλα μην αλαξεις γνωμη.
Οσο για το αλλο το σαιτ αφου ο διαχειριστης ειναι ανωμαλος τι περιμενεις προκοπη ετσι κανει καποιος ανωμαλος διωχνει καποιον που δεν μπορει να αντιμετωπιση .
Κλασικουρα ενος ρουφιανου δηλαδη .

Παψε να λες ψεματα και να τα λες μεσο ιντερνετ εβγα εξω να λες χαζομαρες τετοιες οτι δηθεν με ραντεβου διχχνεις δειγματα και αλλες παρομειες ασυναρτησιες που ακομη και η μανα σου θα σε κυνηγουσε με αυτα που λες αν σε ακουγε :114::114:
Σε περιμένω με πολύ αγάπη το Πάσχα. Πρόσεχε όμως γιατί μετά δεν θα ξαναπιάσεις μηχανή στο χέρι σου.
Πάρε και τις μίζες σου από την νικον που κάνεις δοκιμές και άσε μας ήσυχους με την προπαγάνδα σου.


ΥΓ . μάθε ορθογραφία αγράμματε
 

Μηνύματα
2.381
Reaction score
0
Ρε σεις μηχανη και φακο θελω να βρω οχι σταθμο πρωτων βοηθειων :139:...στο θεμα μας λεμεεεεεεεε

Υ.Σ. Φιλε Κυριακοπουλε χαμηλωσε και συ τους τονους please
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Mα και στην ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ , τσακωμος?


Παρακαλω λιγη αυτοσυγκρατηση.
 

Μηνύματα
4.130
Reaction score
3.733
Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Ρε σεις μηχανη και φακο θελω να βρω οχι σταθμο πρωτων βοηθειων :139:...στο θεμα μας λεμεεεεεεεε

Υ.Σ. Φιλε Κυριακοπουλε χαμηλωσε και συ τους τονους please
Καλά δεν ξανασχολούμε με τον τύπο. Συγγνώμη που συνέβαλα να χαλάσει η ερώτηση σου.

Εδώ έβγαλε εκτός εαυτού τον send . Αν θέλει το Πάσχα ας μου στείλει πμ να πάμε για καφέ.....
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Κυριακοπουλε μαθε να στηριζεις αυτο που λες οχι να πετας οτι σου κατεβει , το ιντερνετ ειναι γεματο απο τετοια ατομα δεν χρειαζομαστε περισσοτερους αρκετα πια και μην φοβασε αν καποιος αγορασει νικον δεν θα μινεις μονος εχεις πολλους κανονακιδες στο Cult που φτιαξατε με της κουδουνιστρες σας.

Θα σου στειλο ΠΜ μην φοβασε.

Μιζες απο νικον δεν περνω αν και ειμαι μελος της και μαθε κατι ακομη οτι εχω και επαγγελματικες Canon , Μινολτα και βαλε εκτος απο νικον.
Δεν τιθεται θεμα μιζας αλλα αν επερνα μιζα ακομη καλυτερα και ουτε ντροπη θα ητανε .

Οταν θα λες κατι να το καλυπτεις και μην μου ξαναπεις για ραντεβου να μου διξεις τα ΔΗΘΕΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ δειγματα που εβγαλες με επαγγελματικες νικον και κανον ασε μεγαλε δεν πιανουν τετοια εδω αυτα να τα πεις στο αλλο σαιτ εκει που κυριαρχοι η ανωμαλια το ψεμα και η χαζομαρα .

Αυτα και ζησε με τα ψεματα σου κυριακοπουλε.
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

το εχω μερικους σιγμα δεν μου λεει κατι.


εγω μιλησα για συγκεκριμενο φακο με συγκεκριμενο budget. Aν στα λεφτα που ζηταει ο συγκεκριμενος σιγμα,( 449 ευρω) εσυ μου βρεις αντιστοιχο καλλιτερο μαμισιο φακο ( με το ιδιο ζοομ 18-250 αντε και 18-200 με σταθεροποιητη και μοτερ τυπου USM ή οπως το ονομαζει ο καθε κατασκευαστης) ....σφυρα μου.


Δεν συγκρινουμε γενικα τους φακους της καθε εταιριας σε αυτο το νημα...

απλα βοηθαμε τον φιλο tartufo να διαλεξει ενα φακο της προκοπης για το χομπυ του.....

τροπους να διαλεξει τον καλλιτερο φακο αδειαζοντας παραλληλα την τσεπη του δεν χρειαζεται να του υποδειξουμε.....τον βρισκει και μονος του....
Τον 18-250 δεν τον γνωριζο αλλα εδω η τιμη παει μακρια NO ?
Σαν πρωταρη δεν θα του προτινα κατι ακριβο και κατι που ισως να μην του αρεσει οπως ο 18-250 η της νικον τον 18-200 .
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.961
Reaction score
23.740
Απάντηση: Ήρθε η ώρα να φρεσκάρω τα παλιά...

Κυριακοπουλε μαθε να στηριζεις αυτο που λες οχι να πετας οτι σου κατεβει , το ιντερνετ ειναι γεματο απο τετοια ατομα δεν χρειαζομαστε περισσοτερους αρκετα πια και μην φοβασε αν καποιος αγορασει νικον δεν θα μινεις μονος εχεις πολλους κανονακιδες στο Cult που φτιαξατε με της κουδουνιστρες σας.

Θα σου στειλο ΠΜ μην φοβασε.

Μιζες απο νικον δεν περνω αν και ειμαι μελος της και μαθε κατι ακομη οτι εχω και επαγγελματικες Canon , Μινολτα και βαλε εκτος απο νικον.
Δεν τιθεται θεμα μιζας αλλα αν επερνα μιζα ακομη καλυτερα και ουτε ντροπη θα ητανε .

Οταν θα λες κατι να το καλυπτεις και μην μου ξαναπεις για ραντεβου να μου διξεις τα ΔΗΘΕΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ δειγματα που εβγαλες με επαγγελματικες νικον και κανον ασε μεγαλε δεν πιανουν τετοια εδω αυτα να τα πεις στο αλλο σαιτ εκει που κυριαρχοι η ανωμαλια το ψεμα και η χαζομαρα .

Αυτα και ζησε με τα ψεματα σου κυριακοπουλε.

Eιπαμε να πεσουν λιγο οι τονοι.
 


Status
Not open for further replies.

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.879
Μηνύματα
2.880.040
Members
37.960
Νεότερο μέλος
Paixtis25
Top