Τεχνικα χαρακτηριστικα για xanadu

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Έχει ανάγκη όμως της ίδιας ακριβώς τάσης
Εσύ δίκιο έχεις, αλλά πας να τους μάθεις σταυροβελονιά όταν δεν έχουν δει βελόνα..:p

Περιπλέκονται τα πράγματα αρκετά αν θες να τα αναλύσεις πλήρως, και δε βλέπω το λόγο..:D

Το πιο απλό, και με λιγότερες πιθανότητες σφάλματος, είναι ένας ενισχυτής αρκετής ισχύος για το ηχείο. Και πάψε να ασχολείσαι με το θέμα οδήγησης.8-)

Τα υπόλοιπα είναι μεταξωτά βρακιά, κι ως γνωστόν, τα μεταξωτά βρακιά θέλουν μεταξωτούς κ@λους..:p
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Αν δεν απατώμαι κάπου έχω διαβάσει πως το xanadu έχει μέσα μαζί με το cross και κάποιο φίλτρο πράγμα που αν ισχύει είναι άλλος ένας λόγος που το ηχείο έχει υψηλές απαιτήσεις σε ρεύμα και ποιοτικά ενισχυτικά.
Όποιο φίλτρο βρίσκεται στο εσωτερικό ενός ηχείου είναι μέρος του κυκλωμάτος διαχωρισμού (crossover) και μόνο.
Τα φίλτρα εξυπηρετούν ή τον διαχωρισμό συχνοτήτων στην εκάστοτε μονάδα ή εξομαλύνουν την εμπέδηση του ηχείου.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Όποιο φίλτρο βρίσκεται στο εσωτερικό ενός ηχείου είναι μέρος του κυκλωμάτος διαχωρισμού (crossover) και μόνο.
Τα φίλτρα εξυπηρετούν ή τον διαχωρισμό συχνοτήτων στην εκάστοτε μονάδα ή εξομαλύνουν την εμπέδηση του ηχείου.
Mπαφλ στεπ θα εννοεί...
 


GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Eχουν αφαιρεθει τα dust cup απο τα γουφερ?
Αν ρωτάτε εμένα , για όσον αφορά τα καπάκια των γούφερ των στούντιο 6 , δεν έχουν αφαιρεθεί. Έχουν αποπολυμεριστεί προιόντος της παρέλευσης του χρόνου . Τα καπάκια ήταν κατασκευασμένα από συνθετικό πολυμερές έτσι ώστε να «αναπνέει» το γούφερ. Στην κουβέντα που είχα με τον Γ. Πετρόπουλο , μου είπε ότι πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο και με συμβούλευσε να μην προσπαθήσω να τα επισκεύασω για τους λόγους που αναφέρω σε προηγούμενο σχολιό μου .
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.712
Reaction score
10.518
Δεν είναι ακριβώς έτσι...
Μπορεί το tweeter, αναλόγως και που <<κόβεται>> από το κύκλωμα διαχωρισμού, να μην θέλει μεγάλη ισχύ (Volt x Ampere) λόγο μικρών αναγκών σε ρεύμα.
Έχει ανάγκη όμως της ίδιας ακριβώς τάσης, ώστε να έχουμε την προβλεπόμενη ισορροπία με τα υπόλοιπα μεγάφωνα.
Έτσι, μπορεί ένας ενισχυτής με πολλά τρανζίστορ εξόδου και μεγάλη τροφοδοσία να οδηγεί τους κώνους και ένας ίδιος σε τάση τροφοδοτικού αλλά με ένα ζεύγος εξόδου και μικρότερες δυνατότητες τροφοδοσίας να οδηγεί τα tweeters, κάνοντας και οικονομία.
Αυτά που λες μπορεί να είναι απολύτως σωστά αλλά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν φτάνουν οι γνώσεις σου (πρακτικά δλδ για το υπόλοιπο 99%) είναι πονοκέφαλος.
Γιατί πρακτικά άντε να βρεις δυο ενισχυτές με ίδιο gain structure.
Μπορεί λοιπόν για τον ντουή που θα φτιάξει - πειράξει ένα τελικό αυτά να είναι σωστά και να προσφέρουν οικονομία αλλά για τον χομπίστα είναι βάλτος.
Ναι ο γνώστης θα κάνει οικονομία.
Ο χομπίστας θα πετάξει τα λεφτά του αγοράζοντας ένα δεύτερο ίδιο τελικό.
Αντί να πάρει δεύτερο τελικό ας πάρει ενα καλύτερο από την αρχή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Αυτά που λες μπορεί να είναι απολύτως σωστά αλλά αν δεν πιάνουν τα χέρια σου και δεν φτάνουν οι γνώσεις σου (πρακτικά δλδ για το υπόλοιπο 99%) είναι πονοκέφαλος.
Γιατί πρακτικά άντε να βρεις δυο ενισχυτές με ίδιο gain structure.
Μπορεί λοιπόν για τον ντουή που θα φτιάξει - πειράξει ένα τελικό αυτά να είναι σωστά και να προσφέρουν οικονομία αλλά για τον χομπίστα είναι βάλτος.
Ναι ο γνώστης θα κάνει οικονομία.
Ο χομπίστας θα πετάξει τα λεφτά του αγοράζοντας ένα δεύτερο ίδιο τελικό.
Αντί να πάρει δεύτερο τελικό ας πάρει ενα καλύτερο από την αρχή.
Ξέρεις πια είναι η πλάκα?
Σίγουρα για ένα απλό δίδρομο ηχείο δεν αξίζει η αγορά δεύτερου τελικού.

Όταν όμως μιλάμε για τρίδρομο, τα πράγματα αλλάζουν...
Εκεί ο ένας τελικός οδηγεί τα woofer και στην ουσία κάνει όλη την αγγαρεία, αφού ρέει άφθονο ρεύμα λόγο μεγάλων διαδρομών των μεγαφώνων και μικρής αντίστασης με έντονες διακυμάνσεις της φάσης.
Ο δεύτερος ενισχυτής τώρα, χαλαρά και άνετα, αναπαράγει το σπουδαιότερο και μεγαλύτερο μέρος του φάσματος, χωρίς ίχνη κόπωσης (βλέπε παραμόρφωση), με τεράστια περιθώρια δυναμικών και λεπτομέρειας.

Σε αυτήν την περίπτωση οι δύο τελικοί, αν υποθέσουμε πως είναι της τάξης των 500 ευρώ έκαστος, δηλαδή σύνολο 1000 ευρώ, θα αποδώσουν τουλάχιστον ισάξια με έναν τελικό των 2000 ευρώ.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Εκτός αν ο ένας είναι Κράουν, ενκορ, ή κάνα τερατάκι ισχύος, κι ας είναι και φτηνό.

Φυσικά, το σκεπτικό σου άριστο. Αυτό ακριβώς κάνει το σαμπ.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.712
Reaction score
10.518
Στο δίδρομο αξίζει η προσθήκη ενεργού σαμπ, ξεκουράζεις ενισχυτή και μεγάφωνα από μεγάλες διαδρομές.
Σαν να λέμε το κάνεις τρίδρομο με δυο τελικούς, μόνο που ο δεύτερος τελικός είναι ενσωματωμένος στο σαπμ και παραμετροποιήσιμος.
 
Last edited:

GKZ

Μηνύματα
246
Reaction score
220
Ας δούμε όμως και τι προτείνει ο κατασκευαστής για την διενίσχυση ,(από το βιβλίαράκι που συνόδευε τα ζάναντου ,όπως φυσικά και όλα τα προιόντα της Α.S..Τα xanadu τα συνόδευε και ένα επιπλέον 9σελιδο φυλλάδιο με τεχνικά χαρακτηριστικά και μετρήσεις ,το οποίο στην περιπτωσή μου έχει παραδωθεί στον νέο ιδιοκτήτη ).

Αυτό που εμένα απασχολεί και δεν το γνωρίζω , είναι αν η οριζόντια διενίσχυση ,(όπως την ορίζει ο κατασκευαστής ), μπορεί να επιτευχθεί απο δύο ολοκληρωμένους ενισχυτές .

Όποιος γνωρίζει και έχει διάθεση ας μου απαντήσει .
 

Attachments



Μηνύματα
208
Reaction score
48
Ας δούμε όμως και τι προτείνει ο κατασκευαστής για την διενίσχυση ,(από το βιβλίαράκι που συνόδευε τα ζάναντου ,όπως φυσικά και όλα τα προιόντα της Α.S..Τα xanadu τα συνόδευε και ένα επιπλέον 9σελιδο φυλλάδιο με τεχνικά χαρακτηριστικά και μετρήσεις ,το οποίο στην περιπτωσή μου έχει παραδωθεί στον νέο ιδιοκτήτη ).

Αυτό που εμένα απασχολεί και δεν το γνωρίζω , είναι αν η οριζόντια διενίσχυση ,(όπως την ορίζει ο κατασκευαστής ), μπορεί να επιτευχθεί απο δύο ολοκληρωμένους ενισχυτές .

Όποιος γνωρίζει και έχει διάθεση ας μου απαντήσει .
Μηπως θα μπορουσες να ανεβασεις ολο το βιβλιαρακι να το αποθηκευσω;
Ευχαριστω πολυ!
 
  • Like
Reactions: GKZ

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Εχει δοκιμασει κανεις κανενα καλο sub με τα xanadu? Πιστευετε θα αξιζε τον κοπο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Στο δίδρομο αξίζει η προσθήκη ενεργού σαμπ, ξεκουράζεις ενισχυτή και μεγάφωνα από μεγάλες διαδρομές.
Σαν να λέμε το κάνεις τρίδρομο με δυο τελικούς, μόνο που ο δεύτερος τελικός είναι ενσωματωμένος στο σαπμ και παραμετροποιήσιμος.
Ισχύει με την προϋπόθεση της τοποθέτησης ενός, έστω και απλού, φίλτρου πρώτης τάξης στην είσοδο του ηχείου, ώστε να κόψει την στάθμη στο χαμηλό.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Ίσως θα ήταν καλύτερα να εξηγήσεις πρώτα τι είν' αυτό που δεν σου αρέσει στα ηχεία ή ακόμα καλύτερα στην απόδοση του όλου συστήματος όπως το έχεις στήσει.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.712
Reaction score
10.518
Εχει δοκιμασει κανεις κανενα καλο sub με τα xanadu? Πιστευετε θα αξιζε τον κοπο;
Ναι, όπως και σε όλα τα δίδρομα.
Δεν έχει σημασία αν έχει αρκετό μπάσο από μόνο του, δεν το κάνεις για αυτό.
 

Μηνύματα
208
Reaction score
48
Ίσως θα ήταν καλύτερα να εξηγήσεις πρώτα τι είν' αυτό που δεν σου αρέσει στα ηχεία ή ακόμα καλύτερα στην απόδοση του όλου συστήματος όπως το έχεις στήσει.
Δε ξερω εχω ισως φοβιθει με ολα αυτα που ακους για τα xanadu. Αναρωτιεμαι μηπως παιξει πιο ανετα με ενα ενεργο sub. Να πω οτι γενικα ειμαι ικοποιημενος απο το συστημα απλα σκεφτομαι μηπως μπορω να παρω κατι καλυτερο απο αυτον το συνδιασμο. Οι δυο monoblock που εχω και εντασεις αρκετες δινουν και το οδηγουν καλα. Απλα ολοι λενε απο 200watt και πανω και αρχιζω να το σκεφτομαι
[DOUBLEPOST=1521628927][
 
Last edited by a moderator:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.712
Reaction score
10.518
Ψωνίζεις (γενική ερώτηση) βάση μάρκας, εμφάνισης, μόδας, φεγκ σούι ή βάση χαρακτηριστικών;
Αγοράζεις αυτοκίνητο επειδή είναι τάδε μάρκα ή γιατί σου αρέσει το σχέδιο;

Το Xanadu στα σπεκς για αυτό που είναι (δίδρομο) είναι άψογο.
Διαστάσεις επιπέδου Adam S3V, καμπίνα αρμέ μπετό και 8''.
Με τέτοια σπεκς μην περιμένεις να παίζει με λαμπάτο, έχει απαιτήσεις.

Το πως παίζει το κάθε ηχείο ακόμα και ίδιας μάρκας είναι άσχετο.
Εντελώς
Άκυρο
Να ΄χαμε να λέμε.

Σημασία έχει η φυσική.
Στο δίδρομο αξίζει η προσθήκη ενεργού σαμπ, ξεκουράζεις ενισχυτή και μεγάφωνα από μεγάλες διαδρομές.
Σαν να λέμε το κάνεις τρίδρομο με δυο τελικούς, μόνο που ο δεύτερος τελικός είναι ενσωματωμένος στο σαπμ και παραμετροποιήσιμος.
και φυσικά αυτό που είναι ευκολάκι με ενα ενεργό σαμπ
Ισχύει με την προϋπόθεση της τοποθέτησης ενός, έστω και απλού, φίλτρου πρώτης τάξης στην είσοδο του ηχείου, ώστε να κόψει την στάθμη στο χαμηλό.
Τα υπόλοιπα κολοκυθόπιτα.
Άλλα αυτια
Άλλος χώρος
Άλλος προ
Άλλος τελικός

Edit: Ξέχασα τα καλώδια και το πολύμπριζο !!
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.151
Συμφωνώ με τον προλαλήσαντα κι επαυξάνω οπότε στην τελική μπορείς να δοκιμάσεις την προσθήκη ενός ενεργού sub και θα δείς, χωρίς δοκιμή δε βγαίνει συμπέρασμα γιατί με τον ήχο ποτέ δε μπορείς να είσαι σίγουρος για τους λόγους που εύστοχα αναφέρει ο Περαστικός.
Προσωπικά η επόμενη αναβάθμιση που έχω αποφασίσει είναι η αλλαγή των μονάδων στα xanadu με
http://www.seas.no/index.php?option...8s-w22ex001&catid=49:excel-woofers&Itemid=359
και
http://www.seas.no/index.php?option...6-t25cf002&catid=50:excel-tweeters&Itemid=360
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.618
Reaction score
12.186
Προσωπικά η επόμενη αναβάθμιση που έχω αποφασίσει είναι η αλλαγή των μονάδων στα xanadu με
http://www.seas.no/index.php?option...8s-w22ex001&catid=49:excel-woofers&Itemid=359
και
http://www.seas.no/index.php?option...6-t25cf002&catid=50:excel-tweeters&Itemid=360
Μην λέμε συνεχώς τα ίδια...
Μιλάμε για εντελώς λάθος σκέψη, που όχι μόνο αναβάθμιση δεν είναι αλλά εντελώς υποβάθμιση.
Δεν υπάρχει συμβατότητα μεταξύ μεγαφώνων και καμπινών.
Το κάθε μεγάφωνο χρειάζεται συγκεκριμένη καμπίνα, με συγκεκριμένο κύκλωμα διαχωρισμού και δέσιμο με τις υπόλοιπες μονάδες.
Η καμπίνα του Xanadu είναι 30 λίτρα όταν το Seas excel θέλει 60+.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top